2022-04-11

Kategorie prawa jazdy na motor – na jaki kurs trzeba się zdecydować?

Dowiedz się więcej na temat kategorii prawa jazdy na motor.

Kategorie prawa jazdy na motor – na jaki kurs trzeba się zdecydować?

Zdobycie prawa jazdy na motor może znacznie ułatwić życie. Poruszanie się motocyklem dla niektórych stanowi przyjemność i wiąże się z zastrzykiem adrenaliny, a dla innych ma wymiar praktyczny – takim pojazdem można w wielu sytuacjach przemieszać się o wiele sprawniej niż samochodem. Oto co powinieneś wiedzieć o kursie i zdobyciu prawa jazdy na motor!

Kategorie prawa jazdy na motor – na jaki kurs trzeba się zdecydować?

Za kierownicę motocykla nie można wsiadać bez specjalnych uprawnień. Jednak niektórzy nie są świadomi tego, że mogą prowadzić taki pojazd, mimo że nie robili osobnego kursu. Ponadto istnieją różne typy praw jazdy uprawniające do poruszania się określonymi motocyklami.

Prawo jazdy kategorii A

Ci, którzy nie chcą mieć żadnych ograniczeń, podczas jazdy na motocyklu, powinni obowiązkowo zdobyć te uprawnienia. Zdając egzamin na prawo jazdy kategorii A, możesz prowadzić każdy motor. Ponadto uprawnienia te dają możliwość kierowania motocyklem z wózkiem bocznym. Mając prawo jazdy tej kategorii, możesz też prowadzić pojazd z przyczepką – warunkiem jest, aby jej ciężar nie przekraczał masy własnej motoru lub 100 kg.

Prawo jazdy kategorii B

W tej kategorii są uprawnienia, dzięki którym możesz przede wszystkim prowadzić samochody osobowe. Jednak w niektórych sytuacjach takie prawo jazdy da ci również możliwość jazdy na motocyklu.

Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 2015 roku, ten kto dysponuje prawem jazdy kategorii B, może oprócz samochodów osobowych prowadzić motor:

 • którego pojemność skokowa silnika nie przekracza 125 cm3;
 • który ma moc nie większą niż 11 kW;
 • którego stosunek mocy do masy własnej nie przekracza 0,1 kW/kg.

Warunkiem jest, aby kierowca miał prawo jazdy na samochód osobowy dłużej niż 3 lata. Ponadto warto zdawać sobie sprawę, że nawet ten, kto jak ryba w wodzie czuje się, prowadząc pojazd na czterech kółkach, może nie od razu równie sprawnie poruszać się na motocyklu. Dlatego przed włączeniem się do ruchu warto sprawdzić swoje umiejętności na placu manewrowym lub wykupić lekcję z instruktorem jazdy.

Prawo jazdy AM

Takie prawo jazdy nie uprawnia do prowadzenia motocykla, ale jego prostszej wersji, czyli motoroweru lub skutera. Mając takie uprawnienia, można prowadzić pojazd dwukołowy z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3. Jeśli motorower ma silnik elektryczny, jego moc nie może przekraczać 4 kW. Pojazdy te nie mogą rozwijać prędkości większej niż 45 km/h.

Ponadto, zdając egzamin na kategorię AM, można kierować motorowerem z przyczepką (o masie nieprzekraczającej masy własnej pojazdu lub 100 kg) oraz czterokołowca lekkiego o masie do 350 kg i rozwijającego prędkość do 45 km/h. Oznacza to, że zdając egzamin na tę kategorię, można prowadzić niektóre quady.

Prawo jazdy A1

Ci, którym uda się zdobyć te uprawniania, będą mogli poruszać się po drogach motocyklem o pojemności skokowej silnika nie większej niż 125 cm3 oraz o maksymalnej mocy 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg. Będą mogli też wsiąść za kierownicę motocykla trójkołowego o maksymalnej mocy 15 kW. Ponadto będą mieć możliwość prowadzenia czterokołowca lekkiego tak jak ci, którzy zdali egzamin na prawo jazdy na kategorię AM.

Prawo jazdy kategorii A2

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ten, kto ma to prawo jazdy, może jeździć czterokołowcem lekkim oraz motocyklem trójkołowym o maksymalnej mocy 15 kW. Oprócz tego, zdobywając te uprawnienia, można również prowadzić motocykl o maksymalnej mocy 35 kW i w którym stosunek mocy do masy własnej nie przekracza
0,2 kW/kg.

Więcej o uprawnieniach niezbędnych do prowadzenia motocykla, przeczytasz, zaglądając do artykułu Prawo jazdy A, A1, A2 i AM. Czym się różnią? Do czego uprawniają?

Prawo jazdy na motocykl – kto może je dostać?

Niektóre z uprawnień można zdobyć bardzo wcześnie, z innymi trzeba poczekać i to nawet dłużej niż do dnia 18. urodzin.

Ci, którzy marzą o tym, aby prowadzić maszynę na dwóch kółkach, mogą zrobić kurs na prawo jazdy kategorii:

 • AM – są to uprawnienia, które można zdobyć najwcześniej. Do kursu i egzaminu na to prawo jazdy można przystąpić, mając zaledwie 14 lat. Wymagana jest jednak zgoda rodzica lub opiekuna prawnego;
 • A1 – to prawo jazdy także daje możliwość prowadzenia motocyklu osobom niepełnoletnim – za zgodą ich prawnych opiekunów. Jednak z egzaminem trzeba poczekać do dnia 16. urodzin;
 • A2 – aby zdobyć te uprawnienia, trzeba być pełnoletnim;
 • A – na to, aby móc prowadzić każdy motocykl, trzeba dość długo poczekać. Do egzaminu państwowego można podejść dopiero w momencie ukończenia 24. roku życia. W lepszej sytuacji są osoby, które od minimum dwóch lat dysponują prawem jazdy kategorii A2. Tacy kierowcy mogą starać się zdobyć te uprawnienia już w dniu 20. urodzin.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

To, ile wydasz na zdobycie uprawnień do prowadzenia motocyklu, zależy głównie od ich rodzaju. Najtańszy jest kurs prawa jazdy kategorii AM – jego ceny zaczynają się już od ok. 1000 złotych. Najwięcej zapłacisz za kategorię A. Cena takiego kursu to ok. 3000 zł. Natomiast nauka jazdy umożliwiająca zdobycie prawa jazdy kategorii A1 lub A2 to wydatek ok. 2000 zł.

Koszt prawa jazdy na motor, zależy od miasta, w którym znajduje się ośrodek szkoleniowy oraz od trybu kursu – taki realizowany w trybie ekspresowym będzie droższy. Pamiętaj też, aby liczyć się z tym, że po ukończonym szkoleniu, będziesz musiał wykupić dodatkowe godziny jazd z instruktorem, aby szlifować swoje umiejętności – jest to kolejny wydatek.

Prawo jazdy na motocykl – jakie formalności trzeba załatwić jeszcze przed kursem?

Wbrew pozorom pierwszym krokiem do tego, aby jeździć maszyną na dwóch kółkach, nie jest zapisanie się do ośrodka szkoleniowego. Zanim udasz się do szkoły jazdy, musisz postarać się o PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę.

Aby go uzyskać, należy:

 • postarać się o orzeczenie lekarskie – musi z niego jasno wynikać, że lekarz, który Cię zbadał, nie widzi przeciwwskazań do tego, aby mógł prowadzić pojazd dwukołowy;
 • zrobić zdjęcie – znajdzie się ono też w prawie jazdy, które otrzymasz po zdanym egzaminie państwowym. Taka fotografia musi mieć wymiary 3,5 cm x 4,5 cm. Na zdjęciu musi być widoczna Twoja twarz – nieprzesłonięta ani przez okulary, ani przez nakrycie głowy.

Kolejnym krokiem jest udanie się do wydziału komunikacji odpowiedniego z Twoim miejscem zamieszkania. Natomiast ci, którzy mają profil zaufany, mogą załatwić wszystkie formalności przez internet.

W urzędzie wypełniasz formularz oraz dołączasz do niego fotografię i orzeczenie lekarskie. Osoby niepełnoletnie muszą załączyć zgodę opiekuna prawnego lub rodzica – wymaga się, aby była ona podpisana przy urzędniku. W zdecydowanej większości przypadków numer PKK dostaniesz od ręki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o PKK, zajrzyj do artykułu Profil Kandydata na Kierowcę — co to jest i jak go założyć?

Kurs na motocykl – jak wyglądają zajęcia w ośrodku szkoleniowym?

By zdobyć prawo jazdy kategorii A, należy zapisać się do ośrodka szkolenia kierowców, a następnie odbyć kurs, który składa się z:

 • części teoretycznej trwającej 30 godzin – podczas zajęć w sali kandydaci na kierowców poznają ogólne zasady ruchu drogowego, bezpiecznego prowadzenia pojazdu oraz dowiadują się, na czym polega specyfika jazdy na motocyklu. Niektóre osoby nie muszą uczestniczyć w tej części kursu. Należą do nich ci, którzy mają już prawo jazdy kategorii A1 lub A2. Część teoretyczna kończy się egzaminem wewnętrznym – dopiero po jego zdaniu kursant może wsiąść na kierownicę motocykla;
 • części praktycznej trwającej 20 godzin – w tym czasie przyszły kierowca w pierwszej kolejności uczy się poruszać po placu manewrowym, a dopiero potem w ruchu drogowym. Ci, którzy nigdy wcześniej nie jeździli na motocyklu, zwykle zaczynają naukę od jazdy na maszynach o małej pojemności silnika. Ta część kursu również jest zakończona egzaminem wewnętrznym – tylko ci, którzy go zdadzą, mogą przystąpić do egzaminu państwowego

Oprócz tego każdy, kto chce ukończyć kurs na prawo jazdy na motocykl, musi przejść szkolenie z zakresu pierwszej pomocy.

Egzamin na prawo jazdy na motocykl

Egzamin na prawo jazdy na motor składa się z dwóch części weryfikujących:

 • znajomość teorii:

Jest to test, który składa się z 32. pytań. 20 z nich dotyczy ogólnych przepisów ruchu drogowego. Pozostałe sprawdzają wiedzę kursanta o jeździe motocyklem, specyfice tego pojazdu oraz udzielaniu pierwszej pomocy;

 • umiejętności praktyczne:

Na egzamin praktyczny trzeba przyjść z rękawicami, we w miarę wysokich butach, długich spodniach i kurtce. Na początku egzaminowany musi poprawnie przygotować się do jazdy oraz sprawdzić stan techniczny pojazdu. Następnie egzaminator sprawdza jego sprawność podczas jazdy. Przyszły kierowca musi wykonać na placu manewrowym slalomy, ósemki, omijać przeszkody, awaryjnie hamować i ruszać pod górkę. Po zaliczeniu tej części egzaminu wyrusza on do miasta i musi wykonywać polecania egzaminatora wydawane przez interkom. Egzaminator ocenia, czy kandydat na kierowcę stosuje się do zasad ruchu drogowego i czy nie stwarza zagrożenia na drodze.

Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl z urzędu?

Jeśli uzyskasz pozytywny wynik z części praktycznej, WORD prześle informację na ten temat do wydziału komunikacji odpowiedniego z miejscem Twojego zamieszkania. Jednak, abyś mógł otrzymać dokument, musisz uiścić opłatę w wysokości 100,50 zł. Okres oczekiwania na prawo jazdy zależy od konkretnego urzędu i zwykle wynosi do dwóch tygodni.

O formalnościach związanych z uzyskaniem prawa jazdy przeczytasz w artykule Wniosek o wydanie prawa jazdy – jak wypełnić, gdzie złożyć i kiedy to zrobić?.

Zdobyłeś prawo jazdy na motocykl? Pomyśl o dobrym ubezpieczeniu!

Na drodze wszystko może się zdarzyć – weź to pod uwagę, zanim wyruszysz w trasę i wybierz kompleksowe ubezpieczenie. Jeśli będziesz potrzebować pomocy na drodze, przyda Ci się assistance. Dzięki takiej polisie nie zostaniesz zostawiony sam sobie, kiedy Twój motor nieoczekiwanie odmówi posłuszeństwa podczas jazdy.

Kierowcy motocykli są zobowiązani do tego, aby wykupić ubezpieczenie OC – przemyśl jednak wykupienie pakietu OC i AC. W ten sposób zyskasz szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej w atrakcyjnej cenie. 

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku