2020-05-18

Prawo jazdy A, A1, A2 i AM. Czym się różnią? Do czego uprawniają?

Które prawo jazdy upoważnia Cię do prowadzenia motocykla?

Prawo jazdy A, A1, A2 i AM. Czym się różnią? Do czego uprawniają?

Zdecydowałeś się na spełnienie swoich marzeń o zakupie motocykla, ale zastanawiasz się, jakie dokładnie prawo jazdy będzie Ci potrzebne, aby go prowadzić? Spieszymy z odpowiedzią! Wyjaśniamy również, czym jest prawo jazdy kategorii A, A1, A2 i AM oraz, jaki pojazd można prowadzić, będąc posiadaczem każdego z nich.

Pierwsze prawo jazdy - kategoria AM

AM to pierwsze prawo jazdy, bo minimalny wiek, aby się o nie ubiegać to 14 lat. Osoby niepełnoletnie muszą mieć jednak zgodę rodziców lub prawnych opiekunów na podejście do kursu. Prawo jazdy kat. AM uprawnia do prowadzenia motoroweru, który rozwija maksymalną prędkość do 45 km/h i wyposażony jest w silnik spalinowy, którego pojemność wynosi do 50 cm3 lub elektryczny o mocy do 4 kW. Co ważne, osoby, które ukończyły 18. rok życia przed 19 stycznia 2013 r. takim pojazdem mogą poruszać się, mając przy sobie jedynie dowód osobisty. Osoby, które nie miały w tym czasie 18 lat, ale miały kartę motorowerową mogły po 19 stycznia 2013 r. wymienić ją na prawo jazdy AM. 

Kategoria AM pozwala także na kierowanie zespołem pojazdów - motoroweru oraz przyczepy, której masa nie przekracza 100 kg i masy własnej ciągnącego ją pojazdu. Tego typu uprawnienie pozwala również na prowadzenie czterokołowca lekkiego, którego masa nie przekracza 350 kg, a maksymalna prędkość to 45 km/h. Mając więc prawo jazdy kategorii AM, można według prawa być kierowcą quada. 

Zdając egzamin państwowy, kandydat na kierowcę ma wybór - może zdawać na motorowerze z automatyczną skrzynią biegów, czyli skuterze lub motorowerze z manualną skrzynią biegów. Trzeba jednak wiedzieć, że decydując się na zdawanie egzaminu na skuterze, zdobywa się uprawnienia do kierowania tylko takimi pojazdami. Prawo jazdy na skuter można oczywiście poszerzyć, zapisując się na egzamin państwowy i zdając go na motorowerze z manualną skrzynią biegów. 

Prawo jazdy A1 - do czego uprawnia?

Posiadając ten dokument, można poruszać się motocyklem, którego pojemność skokowa silnika nie przekracza 125 cm3, a moc wynosi do 11 kW. To nie wszystko. Stosunek mocy do masy własnej takiego pojazdu nie może przekraczać 0,1 kW/kg. Możliwe jest również prowadzenie zespołu pojazdów, który składa się z opisanego wyżej motocykla i przyczepy, której masa nie przekracza masy własnej i 100 kg. Prawo jazdy kategorii A1 uprawnia także do prowadzenia motocyklu trójkołowego, którego moc nie przekracza 15 kW. Ten dokument pozwala na prowadzenie pojazdów określonych dla kategorii AM. Kto może przystąpić do egzaminu na kategorię A1? O takie prawo jazdy mogą za zgodą rodzica lub prawnego opiekuna ubiegać się osoby, które ukończyły 16. rok życia.

Prawo jazdy A2 - na co i dla kogo?

Ponieważ w przypadku tego prawa jazdy w grę wchodzą “większe” maszyny, minimalny wiek, aby ubiegać się o nie to 18 lat. Po zdanym egzaminie na kategorię A2, można prowadzić motocykl, którego moc nie przekracza 35 kW, stosunek jego mocy do masy własnej wynosi do 0,2 kW/kg. W grę wchodzi również prowadzenie zespołu pojazdów z przyczepą (nie może ona ważyć więcej niż masa własna motocykla i 100 kg). Posiadając prawo jazdy A2 pojedziemy również legalnie motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW, a także pojazdami określonymi w kategorii AM. 

Prawo jazdy kategorii A - dla kogo?

Prawo jazdy kategorii AM, A1 i A2 jest dostępne już dla bardzo młodych osób, jednak inaczej jest w przypadku kategorii A. Aby podejść do egzaminu, kandydat musi mieć ukończone 24 lata. Są wyjątki od tej zasady. Jeśli kierowca już od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2, może ubiegać się o prawo jazdy na motor już w wieku 20 lat. W przypadku niektórych zawodów minimalny wiek na kandydata obniża się do 18 lat. Są to żołnierze zajmujący się zawodowo kierowaniem pojazdami sił zbrojnych, a także funkcjonariusze poruszający się pojazdami należącymi do Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Granicznej.

Prawo jazdy A - na jaki motocykl?

Jakie pojazdy można prowadzić, będąc posiadaczem prawa jazdy kategorii A? Nabywa się prawa do kierowania motocyklem, definiowanym jako pojazd samochodowy z silnikiem spalinowym o pojemności skokowej powyżej 50 cm3. Definicja obejmuje zarówno pojazdy dwukołowe, jak i motocykle z wózkiem bocznym. Prowadzić również można doczepioną do takiego motocykla przyczepkę, pod warunkiem, że jej masa nie będzie przekraczać masy własnej pojazdu oraz 100 kg. Tak jak w przypadku prawa jazdy kategoriiA1 i A2, można kierować pojazdami określonymi w kategorii AM.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Prawo jazdy AM, A1, A2, A - jak zdobyć?

Droga uzyskania wygląda we wszystkich przypadkach tak samo. Najpierw należy udać się do wydziału komunikacji w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta odpowiednim dla miejsca zamieszkania, aby założyć profil kandydata na kierowcę, czyli PKK. Będzie do tego potrzebny wniosek o wydanie prawa jazdy, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, aktualne zdjęcie w formacie 3,5 x 4,5 cm i - w przypadku osób niepełnoletnich - zgoda rodziców lub prawnych opiekunów. Dopiero po wydaniu numeru PKK można zapisać się na kurs prawa jazdy, a po pozytywnym zaliczeniu egzaminów wewnętrznych, podejść do egzaminu państwowego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego, który składa się z części praktycznej i teoretycznej.  

Rozszerzenie uprawnień

Jeśli kierowca ma już prawo jazdy kategorii A1, a po skończeniu 18 lat chce rozszerzyć uprawnienia do kategorii A2, może mieć skrócony kurs prawa jazdy tylko do części praktycznej. Podobnie sprawa wygląda z rozszerzeniem uprawnień z A1 na A i A2 na A. Skrócenie kursu jazdy nie jest możliwe natomiast w przypadku kategorii AM. 

Różnice w egzaminowaniu

Egzamin państwowy składa się z części teoretycznej i praktycznej w przypadku wszystkich kategorii. Jednak nieco inaczej będzie wyglądał egzamin praktyczny na kategorię AM w porównaniu z kategoriami A, A1 i A2. Przy tych “wyższych” uprawnieniach jedno z zadań polega na wykonaniu slalomu czy ominięciu przeszkody - mierzy się tu prędkość. Na egzaminie na AM nie ma natomiast takiego zadania.

Ubezpieczenie OC motocykla online

Motocykl jest pojazdem mechanicznym, a to oznacza, że według prawa polskiego trzeba wykupić dla niego polisę OC. Od czego zależy cena ubezpieczenia OC motocykla? Pisaliśmy o tym tutaj: Ubezpieczenie motocykla online. Sprawdź, ile będzie wynosiła składka w przypadku Twojego motocykla. Przejdź do kalkulatora online! Nie tylko wybierzesz najkorzystniejszą ofertę, ale będziesz mógł również kupić ją bez wychodzenia z domu! Jeśli zaś masz jakieś pytania na temat ubezpieczenia motocykla, zadzwoń na infolinię CUK lub wybierz się do najbliższej placówki CUK. 

Oceń artykuł

4.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku