2024-03-06

Czy można ubezpieczyć samochód w garażu?

Trzymasz auto w garażu? Dowiedz się, czy możesz je ubezpieczyć.

Czy można ubezpieczyć samochód w garażu?

Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, czy Twoje auto jest bezpieczne, kiedy stoi w garażu? Bardzo często myślimy o ubezpieczeniu naszego samochodu podczas jazdy, ale co zabezpiecza nasz pojazd, kiedy stoi on w garażu? Dowiedz się, jak tę kwestię postrzegają towarzystwa.

Garaż jest miejscem, gdzie najczęściej przechowujemy nasz samochód. Może jednak dojść do sytuacji, że nawet w tym miejscu zostanie ono uszkodzone. Warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu, by Twoja polisa ubezpieczeniowa gwarantowała Ci ochronę samochodu również w garażu. Dowiedz się, jakie ubezpieczenie powinieneś kupić, by Twój pojazd był bezpieczny.

Najważniejsze informacje:

 • Ubezpieczenie samochodu w garażu może być rozszerzeniem do ubezpieczenia OC komunikacyjnego lub przy ubezpieczeniu domu. Tę drugą opcję oferują niestety nieliczne towarzystwa ubezpieczeniowe. Przykładem firmy, która zapewnia odszkodowanie za kradzież samochodu z garażu w ramach polisy mieszkaniowej, jest Generali.
 • Warto rozważyć ubezpieczenie samochodu w garażu w ramach ubezpieczenia autocasco. Pozwoli Ci to zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Nawet jeżeli dojdzie do pożaru czy innych zdarzeń losowych, towarzystwo wypłaci Ci odszkodowanie.
 • Cena AC będzie zależna od kilku czynników m.in. od marki, modelu auta czy jego wartości rynkowej.
 • Koszt ubezpieczenia samochodu od kradzieży z garażu w ramach polisy mieszkaniowej zależy od ubezpieczanej nieruchomości.

Czy samochód, który stoi w garażu, musi być ubezpieczony?

Ubezpieczenie samochodu w garażu jest równie ważne, jak ubezpieczenie auta podczas jazdy. Pomimo tego, że Twój pojazd może wydawać się bezpieczny w zamkniętym garażu, to nadal istnieją różne czynniki ryzyka, które mogą spowodować uszkodzenia Twojego auta.

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie nieruchomości nie chroni Twojego pojazdu. Nawet jeżeli masz ubezpieczony swój dom wraz z garażem – w razie kradzieży czy pożaru ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje uszkodzeń w Twoim pojeździe.

Ubezpieczenie samochodu w garażu w ramach AC

W tej sytuacji warto rozważyć ubezpieczenie autocasco, które gwarantuje Ci wypłatę świadczenia w razie uszkodzenia lub kradzieży Twojego pojazdu. W zakres ubezpieczenia AC wchodzi również ochrona samochodu w garażu.

Ubezpieczenie autocasco to nie tylko wypłata odszkodowania za kradzież samochodu z garażu. To również ochrona w razie wystąpienia innych szkód, na które nie masz wpływu. Jeżeli np. podczas jazdy samochodem spowodujesz wypadek, ubezpieczenie OC zabezpieczy poszkodowanego, natomiast Twoje interesy będzie chroniło ubezpieczenie autocasco. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie, a Ty nie będziesz musiał pokrywać kosztów naprawy z własnej kieszeni.

To ważne!

Pamiętaj również o tym, że także starsze auto, którego nie używasz na co dzień, musi posiadać ubezpieczenie OC. Nawet jeśli Twój samochód stoi w garażu i w ogóle nie poruszasz się nim po drogach publicznych, OC jest obowiązkowe. Jeżeli nie dopełnisz ustawowego obowiązku, możesz otrzymać karę z UFG, której wysokość zależy od rodzaju pojazdu oraz okresu, w którym nie posiadasz ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie samochodu w garażu w ramach ubezpieczenia nieruchomości

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie samochodu w garażu w ramach ubezpieczenia nieruchomości.Takie ubezpieczenie możesz kupić np. w Generali. Zapewni ono odszkodowanie za kradzież samochodu z garażu. Ubezpieczenie zadziała, jeżeli Twój garaż posiada odpowiednie zabezpieczenia przeciwkradzieżowe. Limit odpowiedzialności towarzystwa wynosi aż 30 000 zł, co oznacza, że jeżeli dojdzie do kradzieży i Twój samochód padnie łupem złodziei, towarzystwo wypłaci Ci odszkodowanie maksymalnie do wskazanej na polisie sumy ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w garażu?

Cena ubezpieczenia samochodu w garażu w ramach autocasco będzie się różnić w zależności od wielu czynników takich jak np. marka i model Twojego samochodu, jego wartość rynkowa czy wybrany przez Ciebie zakres ubezpieczenia.

W przypadku ubezpieczenia AC każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie ustala stawki oraz zakres ubezpieczenia. Przed zakupem polisy koniecznie porównaj nie tylko ceny, ale i zakresy ubezpieczenia w różnych towarzystwach. Pozwoli Ci to wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Mimo tego, że koszt ubezpieczenia może być jednym z ważniejszych czynników, które będą brane przy wyborze polisy – nie zapominaj o jakości i zakresie ubezpieczenia. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować dostępne opcje i wybrać takie ubezpieczenie, które będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Koszt ubezpieczenia samochodu w garażu od kradzieży w towarzystwie Generali zależy od tego, jaką nieruchomość chcesz ubezpieczyć. Kradzież z włamaniem samochodu z garażu zawiera się w podstawowym zakresie ubezpieczenia. Wybierz takie ubezpieczenie, które zabezpieczy nie tylko Twój samochód, ale przede wszystkim Twój dom. Pozwoli Ci to czuć się bezpiecznie. W razie szkody towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie, za które będziesz mógł naprawić powstałe szkody.

Czy można ubezpieczyć garaż?

Tak. Ubezpieczenie garażu jest możliwe. Wystarczy, że wykupisz ubezpieczenie nieruchomości. Polisa będzie chronić Twój garaż od tych samych ryzyk, co całą nieruchomość. Jeżeli wykupisz ubezpieczenie od zdarzeń losowych – w razie pożaru towarzystwo wypłaci Ci również odszkodowanie za zniszczony garaż. Kupując ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rabunku – masz pewność, że Twoja polisa ubezpieczeniowa zadziała, gdy złodzieje ukradną Ci np. cenne sprzęty z garażu. W tym przypadku konieczne jest jednak posiadanie odpowiednich zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. Polisę ubezpieczeniową możesz zawrzeć również formule all risk. W tym przypadku towarzystwo odpowie za wszystkie szkody, poza tymi, które są wyłączone w OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Tylko od Ciebie zależy, na jaki zakres ubezpieczenia się zdecydujesz. Przed podjęciem decyzji koniecznie zapoznaj się z OWU oraz porównaj dostępne na rynku oferty, by mieć pewność, że Twój garaż i Twoja nieruchomość są odpowiednio zabezpieczone.

Jak ubezpieczyć garaż?

Ubezpieczenie garażu możesz wykupić wraz z ubezpieczeniem domu lub jako samodzielny produkt. Zazwyczaj ubezpieczenie garażu kupuje się wraz z ubezpieczeniem nieruchomości. Niewiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje samodzielne ubezpieczenie garażu. Sam garaż bez ubezpieczenia nieruchomości możesz kupić np. w PZU, wymagana jest jednak zgoda towarzystwa.

To czy garaż jest jedną bryłą z domem, czy stoi osobno na działce, będzie przekładać się na sposób, w jaki powinien być on ubezpieczony. W sytuacji, gdy garaż jest połączony z domem – wartość garażu należy uwzględnić w ramach ubezpieczenia nieruchomości. Jeśli garaż jest osobnym budynkiem, konieczne jest dodatkowe rozszerzenie ochrony np. o ubezpieczenie budynków gospodarczych lub garażu.

Ubezpieczenie nieruchomości możesz kupić online, bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wejdziesz na nasz kalkulator ubezpieczenia domu i wypełnisz dane dotyczące Twojej nieruchomości. Polisę ubezpieczeniową kupisz również, dzwoniąc na naszą infolinię lub przychodząc do jednej z naszych placówek CUK, gdzie nasi doradcy pomogą Ci dobrać najlepszą dla Ciebie ofertę.

FAQ:

 • 1
  Czy samochód może stać bez OC?

  Jeżeli Twój pojazd nie jest samochodem zabytkowym lub historycznym, jest zarejestrowany w Polsce i spełnia warunki opisane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK, musi posiadać ubezpieczenie OC. Nawet jeżeli Twoje auto jest zepsute i stoi w garażu, ale dalej jest zarejestrowane w Polsce, musi posiadać ważną polisę ubezpieczeniową. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, UFG może nałożyć na Ciebie stosowne kary.

 • 2
  Czego nie obejmuje ubezpieczenie garażu?

  Informacje na temat tego, jakie są wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej w danym towarzystwie – znajdziesz w OWU. Oto kilka przykładów, które zazwyczaj nie są objęte ochroną ubezpieczeniową garażu:

  • Uszkodzenia spowodowane przez zużycie eksploatacyjne.
  • Szkody wynikłe z braku konserwacji lub niewłaściwej konserwacji garażu.
  • Szkody wynikłe z działalności przestępczej.
  • Uszkodzenia celowo spowodowane przez właściciela garażu lub osoby mu bliskie.

  Warto dokładnie przeanalizować warunki ubezpieczenia, by zrozumieć, jakie ryzyka są objęte ochroną ubezpieczeniową, a jakie nie.

 • 3
  Czy można ubezpieczyć garaż poza posesją?

  Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość ubezpieczenia garażu poza miejscem zamieszkania. W towarzystwie Wiener przy ubezpieczeniu domu możesz ubezpieczyć garaż, który znajduje się nawet 20 km od ubezpieczanej nieruchomości. Compensa oraz Warta również dają możliwość ubezpieczenia garażu w innej lokalizacji. Ta opcja nie jest jednak dostępna w każdym towarzystwie i niekiedy wymaga dodatkowej zgody underwritera. Jeżeli masz taką sytuację, najlepiej skontaktować się z doradcą ubezpieczeniowym, który znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku