2020-10-16

Ubezpieczenie aparatu - wszystko, co musisz wiedzieć

Wszystko o zabezpieczeniu aparatu fotograficznego w pracy i nie tylko.

Ubezpieczenie aparatu - wszystko, co musisz wiedzieć

Aparat fotograficzny może być narzędziem pracy albo cennym przedmiotem amatorów w tej dziedzinie. Niestety, może przydarzyć się wiele zdarzeń losowych, na skutek których sprzęt uszkodzi się i nie będzie już zdatny do dalszej pracy. Wtedy przyda się odpowiednie ubezpieczenie aparatu. Gdzie możesz to zrobić? Jak to działa? Sprawdź.

Jak ubezpieczyć aparat fotograficzny?

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego oraz innego sprzętu jest oczywiście możliwe i to na wiele sposobów. Niezależnie od tego czy robisz zdjęcia amatorsko czy profesjonalnie, możesz uwzględnić tego typu cenne przedmioty w swojej polisie mieszkaniowej.

To jednak nie jest jedyna możliwość. Jeśli Twoja działalność związana jest z fotografowaniem, możesz ubezpieczyć aparat w ramach polisy firmowej.

Na rynku istnieją też specjalne firmy, które proponują ubezpieczenia aparatów. Możesz także zabezpieczyć sprzęt w miejscu, w którym go kupiłeś. Często sklepy z elektroniką mają podpisane umowy z ubezpieczycielami i proponują tzw. przedłużoną gwarancję. Oznacza to, że standardowe zabezpieczenie od producenta trwa 24 miesiące, a dodatkowa ochrona kolejne lata. Łącznie możesz ubezpieczyć aparat nawet na 5 lat. Jest to jednak opcja dodatkowo płatna, w zależności od wartości sprzętu.

Ubezpieczenie aparatu w ramach prowadzenia firmy

Jeśli aparat fotograficzny to Twój sprzęt do codziennej pracy, warto go ubezpieczyć. Może wydarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji, wskutek których nagle się uszkodzi. To zbyt cenne przedmioty, aby bagatelizować zagrożenia na co dzień.

Ubezpieczenie aparatu w ramach firmy (polisa chroniąca sprzęt elektroniczny) to tak naprawdę ochrona nie tylko w razie zdarzeń losowych takich jak pożar czy powódź. To także zabezpieczenie w razie błędów obsługi Twoich pracowników, włamania z kradzieżą, a nawet wad produkcyjnych po okresie gwarancji. W takich sytuacjach chroni ubezpieczenie aparatu i innego sprzętu elektronicznego w PZU. Towarzystwo bierze odpowiedzialność także za odtworzenie utraconych danych, które np. znajdują się na karcie pamięci wewnątrz aparatu. Pokrywa koszty z tym związane, a Ty nie musisz martwić się o to, że wykonane zdjęcia przepadną.

Każde ubezpieczenie aparatu i pozostałego wyposażenia Twojej firmy możesz też rozszerzyć o dodatkowe ryzyka. Przykładowo, PZU proponuje zabezpieczenie sprzętu przenośnego poza miejscem zamieszkania. Oznacza to, że jeśli pracujesz często w plenerze, możesz liczyć na wsparcie, kiedy ze sprzętem stanie się coś złego.

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego w ramach polisy mieszkaniowej

Polisa mieszkaniowa kojarzy Ci się z ochroną murów, podłóg czy okien? Nic bardziej mylnego. Ubezpieczenie może chronić także całe Twoje wyposażenie, które posiadasz w swojej nieruchomości. Wystarczy, że w polisie uwzględnisz ruchomości domowe.

Jak to działa i czy warto? Wyobraź sobie, że w mieszkaniu przechowujesz cenny sprzęt, w tym aparat fotograficzny, kamerę, konsolę i telewizor. W wyniku pożaru, zniszczeniu ulega cały pokój dzienny, w którym wszystkie te urządzenia się znajdowały. Straty są ogromne i nie wystarczy tylko odszkodowanie na remont ścian czy podłóg. Ubezpieczenie aparatu działa także w innych zdarzeniach losowych. Wszystkie znajdziesz w OWU.

Wypłata odszkodowania za straty odbywa się według dwóch wartości. Pierwsza z nich to odtworzeniowa, która odzwierciedla cenę aparatu fotograficznego w dniu zakupu. To kwota za którą kupisz ten sam lub podobny model. Druga to rzeczywista, która odnosi się do wartości w momencie zdarzenia, czyli kwota pomniejszona o amortyzację.

Jeśli lubisz kompleksowe rozwiązania, do polisy mieszkaniowej wybierz home assistance. To dodatkowe wsparcie specjalistów i fachowców, a koszty związane z organizacją i naprawą Twojego sprzętu pokrywa ubezpieczyciel. Warto jednak zwrócić uwagę na limity odpowiedzialności, np. dwa zgłoszenia w ciągu roku.

Ubezpieczenie nieruchomości

Nie przepłacaj za ubezpieczenie domu lub mieszkania.

SPRAWDŹ CENĘ

Od czego zależy cena ubezpieczenia aparatu?

W podstawowej polisie mieszkaniowej najczęściej znajdują się wyłącznie mury. Stałe elementy takie jak zabudowa kuchenna, armatura i instalacje, a także ruchomości domowe, czyli całe wyposażenie, to rozszerzenie ubezpieczenia. Dodatkowy zakres ochrony w polisie wiąże się często z niewielką dopłatą. Warto jednak porównywać oferty od wielu towarzystw ubezpieczeniowych, aby dopasować ubezpieczenie aparatu do swoich potrzeb. Sprawdź kalkulator online i wybierz najlepszą opcję.

Cena ubezpieczenia aparatu w ramach polisy mieszkaniowej jest uzależniona od:

  • sumy ubezpieczenia, czyli wartości aparatu i sprzętu elektronicznego,
  • zakresu ochrony, czyli zdarzeń objętych ochroną,
  • czasu trwania umowy,
  • rozszerzenia umowy,
  • lokalizacji nieruchomości.

Każde towarzystwo bierze pod uwagę inne czynniki i wylicza tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. Na jego podstawie proponowana jest składka za polisę mieszkaniową.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od czego można ubezpieczyć aparat?

W ramach polisy mieszkaniowej możesz ubezpieczyć aparat, który będzie pod ochroną w takich sytuacjach:

  • zdarzenia losowe (określone w umowie, np. pożar, grad, huragan),
  • włamanie i kradzież,
  • rabunek,
  • przepięcia.

Często ryzyko przepięć nie pojawia się w podstawowym zakresie ochrony, dlatego warto ją rozszerzyć.

Wyłączenia odpowiedzialności, czyli kiedy ubezpieczenie aparatu nie zadziała?

Każdy ubezpieczyciel wskazuje sytuacje, w których nie bierze odpowiedzialności za wyrządzone szkody. To tzw. wyłączenia, które uwzględnione są w OWU. Możesz się zatem z nimi zapoznać jeszcze przed podpisaniem umowy.

Ubezpieczenie aparatu w ramach ruchomości domowych nie zadziała, kiedy sprzęt zostanie uszkodzony mechanicznie lub dojdzie do awarii w wyniku naturalnego zużycia się przedmiotu. W wyłączeniach odpowiedzialności często pojawia się też niewłaściwe użytkowanie, błędna obsługa lub zniszczenie przez osoby trzecie. Odszkodowania nie otrzymasz też, kiedy dojdzie do nieumyślnego spowodowania szkody. Przykładem takiej sytuacji jest pozostawienie otwartego okna, przez które może przedostać się woda i zalać Twoje mieszkanie.

Często też ubezpieczenie aparatu działa wyłącznie we wskazanym miejscu w polisie, czyli w Twoim mieszkaniu. Jeśli pozostawisz więc cenny sprzęt w altanie ogrodowej czy na ławce na osiedlu, nie otrzymasz odszkodowania za jego kradzież.

Ubezpieczenie aparatu w podróży - cenne informacje dla turystów!

Wyjeżdżasz za granicę? Wykupujesz polisę turystyczną, aby zapewnić sobie wsparcie w razie nagłego zachorowania? To bardzo rozsądne! Zastanów się także nad ubezpieczeniem aparatu w podróży w ramach polisy chroniącej Twój bagaż (lotniczy bądź w pojeździe). Jeśli dojdzie do zniszczenia, zgubienia lub uszkodzenia, otrzymasz odszkodowanie.

Ubezpieczenie aparatu w ramach polisy turystycznej możesz kupić indywidualnie lub przez biuro podróży, w którym wykupujesz wycieczkę. W ramach podstawowej polisy nie otrzymasz takiego wsparcia, dlatego konieczne będzie rozszerzenie. Ubezpieczenie bagażu chroni wszystkie Twoje cenne przedmioty, które ze sobą zabierasz na wycieczkę.

Ubezpieczenie aparatu w CUK!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku