Wykorzystanie aplikacji rowerowych pozwala na znalezienie najlepszych tras oraz zobaczenie nowych miejsc. Dzięki nim możliwy jest pomiar prędkości osiąganych podczas jazdy oraz sprawdzanie innych parametrów. Dowiedz się, z jakich aplikacji dla rowerzystów warto korzystać.
Aplikacja na rower – jaką wybrać?
Na rynku nie brak ciekawych aplikacji na rower. Przy ich wyborze warto sprawdzić następujące czynniki:
- cena, gdyż idealna aplikacja rowerowa to taka, którą można używać bezpłatnie;
- możliwość pomiaru wielu parametrów, takich jak stopień nachylenia podłoża czy tempo jazdy;
- dostępność map rowerowych GPS, co pozwala na zwiedzanie nowych miejsc i bezpieczną jazdę bez ryzyka zagubienia się podczas jazdy;
- wgrany polski język, tak by podczas jazdy na rowerze nie trzeba było się zastanawiać nad znaczeniem komunikatu wyświetlonego w aplikacji.
Wszystkie te warunki spełniała popularna aplikacja Endomondo, która umożliwiała dokładne śledzenie treningów na rowerze. Niestety, ale od 31 grudnia 2020 roku właściciel aplikacji – firma Under Armour — wyłączył możliwość korzystania z niej.
Najlepsza darmowa aplikacja na rower – top 5
Amatorzy jazdy na rowerze z rozczarowaniem przyjęli wyłączenie Endomondo. Natomiast na rynku szybko zaczęły pojawiać się alternatywne rozwiązania. Wśród wielu aplikacji wyłoniliśmy 5 najlepiej ocenianych przez rowerzystów.
- 1Google FitPropozycja od Google umożliwia śledzenie jazdy na rowerze, ale także innych aktywności, takich jak spacer czy bieganie. Więc jeśli pasjonuje Cię nie tylko trening na dwukołowcu, to będzie to ciekawa alternatywa dla nieistniejącego już Endomondo. Zaletą Google Fit jest fakt, że jest to prosta w obsłudze aplikacja na rower za darmo. Korzystając z niej, można śledzić takie parametry, jak: przejechana odległość, ilość spalonych kalorii czy czas spędzony na aktywności. Google Fit ma wbudowaną nawigację GPS, dzięki czemu sprawdzi się także jako tracker rowerowy.Aplikacja umożliwia również udostępnianie skróconych informacji z treningów w formie grafik na portale społecznościowe lub w wiadomościach prywatnych. Zaletą Google Fit jest także możliwość wyznaczania swoich celów w postaci punktów cardio, które są przyznawane za wykonywanie danej aktywności sportowej. W ten sposób możliwe jest zadbanie o lepsze wyniki treningów. Użytkownicy iPhone znajdą podobną funkcjonalność w aplikacji Apple Health. Natomiast do planowania tras rowerowych można wykorzystać Google Maps, choć ich dokładność nie zawsze jest na najwyższym poziomie.
- 2NavikiTo aplikacja dostosowana do rowerzystów. Można z niej korzystać zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. Użytkownik, który zdecyduje się na bezpłatny plan, uzyska takie możliwości jak nawigacja GPS. Jej wadą jest brak zastosowania funkcji sportowych. W płatnej wersji użytkownik otrzyma rozszerzenie map o trasy szosowe i górskie. Do tego przy ich wcześniejszym pobraniu aplikacja działa płynnie – także bez dostępu do internetu. Naviki zbiera pozytywne opinie za prosty interfejs. Natomiast jeśli chcesz sprawdzać również parametry sportowe podczas jazdy rowerem, powinieneś wybrać inną z naszych propozycji.
- 3ReliveTo nowoczesna aplikacja rowerowa, którą można połączyć np. ze Stravą. Umożliwia ona przeglądanie widoku 3D z przejechanej transmisji, a do tego jest dostępna za darmo w polskiej wersji – zarówno dla użytkowników Androida, jak i smartfonów Apple. Aplikacja Relive zbiera również dane dotyczące przejechanego dystansu, stopnia nachylenia terenu oraz tempa jazdy. Polubią ją także osoby, które oprócz jazdy na rowerze uprawiają jogging czy narciarstwo. W trakcie korzystania z Relive można wykonywać zdjęcia i oznaczać je specjalnym tagiem, dzięki czemu pojawią się w podsumowaniu treningu. Podobnie jak Google Fit, aplikacja umożliwia udostępnianie swoich wyników.
- 4EXA BIKE TRACKER: Rower i KolarstwoTo kolejna ciekawa aplikacja zamiast Endomondo. Charakteryzuje się szeroką funkcjonalnością. Mierzy prędkość jazdy, nachylenie terenu oraz przejechany dystans. Wśród monitorowanych danych można znaleźć także wysokościomierz, który zapisuje graniczne wartości podczas przebytego treningu. Dzięki nawigacji GPS śledzi trasę jazdy bez połączenia z internetem. Podobnie jak Google FIT i Naviki, EXA BIKE TRACKER: Rower i Kolarstwo pozwala na udostępnianie przebytych treningów rowerowych. Aplikacja gromadzi statystyki, co pozwala na śledzenie postępów dotyczących jazdy rowerem. Można ją stosować nie tylko podczas aktywności na dwukołowcu, ale także przy uprawianiu joggingu, jazdy na łyżwach czy biegów terenowych. To dobry wybór dla osób uwielbiających trening na świeżym powietrzu.
- 5OsmAndTo aplikacja, z której można korzystać zarówno za darmo, jak i poprzez wykupienie pełnej funkcjonalności. W przypadku OsmAnd nie jest przewidziana płatna subskrypcja, tylko zakup programu. Warto pamiętać, że choć aplikacja nie ma jeszcze spolszczenia, to doskonale spisuje się jako tracker rowerowy i w trybie darmowym pozwala na planowanie zwykłych tras rowerowych. To tylko kilka aplikacji, które mogą być ciekawą alternatywą dla niedziałającego już Endomondo. Warto wypróbować każdą z nich, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.
To tylko kilka aplikacji, które mogą być ciekawą alternatywą dla niedziałającego już Endomondo. Warto wypróbować każdą z nich, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Aplikacje rowerowe dla użytkowników trackerów
Dużym powodzeniem cieszą się w dzisiejszych czasach liczniki rowerowe, które pozwalają na zaawansowane śledzenie parametrów związanych z aktywnością. Wraz z nabyciem takiego urządzenia, użytkownik zyskuje możliwość korzystania także ze specjalnej aplikacji. Rowerzystom spodobają się następujące rozwiązania:
- GarminLiczniki rowerowe od Garmin mają wbudowane narzędzia do nawigacji GPS, pomiaru prędkości czy wysokości. W ten sposób możliwe jest nie tylko precyzyjne śledzenie trasy, ale również analiza warunków, w których była prowadzona jazda rowerowa. Urządzenie łączy się z aplikacją producenta – Garmin Connect.
- Mio CycloProducent oferuje urządzenia z wbudowaną nawigacją GPS – umożliwiającą śledzenie przejechanej trasy. Licznik nie tylko śledzi parametry jazdy, ale również jest wyposażony we wcześniej zainstalowane mapy, dzięki czemu możesz odkrywać nowe szlaki podczas jazdy. Użytkownik takiego licznika rowerowego może połączyć się z aplikacją Mio Share, która gromadzi zapisane dane i umożliwia udostępnianie ich do innych programów sportowych.
Wybór licznika rowerowego z nawigacją GPS pozwala na uzyskanie zaawansowanych funkcjonalności i korzystanie z dokładnych map.
Z DORADCĄ
Jak przygotować się do pokonania trasy rowerowej na wakacjach?
Jeśli wybór aplikacji rowerowej lub licznika jest już za Tobą, należy pamiętać także o odpowiednim przygotowaniu się do dłuższych tras rowerowych. Zanim wsiądziesz na rower zadbaj o:
- sprawdzenie szlakówJeśli wybierasz się na trasę rowerową, która biegnie przez bardziej zalesiony teren, sprawdź, jak wybrana aplikacja radzi sobie bez dostępu do internetu. Warto również wcześniej wytyczyć trasę przejazdu, tak aby wiedzieć, jaką będzie mieć długość oraz czy jej stopień zaawansowania odpowiada Twojej kondycji. Dzięki takiemu przygotowaniu unikniesz przykrej niespodzianki na trasie lub nawet zagubienia.
- jego stan technicznyOstatni raz korzystałeś z roweru podczas poprzednich wakacji? Poświęć czas na jego konserwację. Należy sprawdzić nie tylko stan ogumienia, ale również łańcuchy i zębatki. Przyjrzyj się także dokładnie ramie roweru, aby skontrolować, czy nie ma pęknięć lub innych uszkodzeń. Nie zapomnij także o sprawdzeniu hamulców. Jeśli którykolwiek z elementów wyposażenia roweru budzi Twoje wątpliwości, oddaj go do serwisu. Ważne jest również skontrolowanie oświetlenia, zwłaszcza jeśli przejażdżka rowerowa miałaby się przedłużyć do godzin wieczornych. Dzięki temu unikniesz potencjalnie niebezpiecznych sytuacji związanych z niesprawnym pojazdem.
- zaplanowanie bagażuChoć podczas wycieczki rowerowej ciężki plecak może być zbyt dużym obciążeniem, to warto zabrać ze sobą niezbędne produkty, które mogą przydać się w przypadku długich tras. Należy pamiętać o odpowiedniej ilości pokarmów i wody, tak aby nie doprowadzić do osłabienia czy niebezpiecznego odwodnienia. W razie awarii aplikacji lub urządzenia z nawigacją GPS dobrze jest mieć ze sobą mapę, która pozwoli Ci na bezpieczny powrót.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniego przygotowania na wielokilometrowe wycieczki, pomocne będzie przeczytanie artykułu: Jak przygotować się do dłuższej trasy rowerowej?
Oprócz aplikacji rowerowej – dobre ubezpieczenie
Wybór najlepszej aplikacji i rower w dobrym stanie technicznym to czasem za mało, by zapobiec wszystkim sytuacjom, zwłaszcza jeśli jesteś fanem długich tras lub regularnie korzystasz z jednośladowca. Warto przemyśleć wtedy zakup odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże zabezpieczyć Cię przed konsekwencjami finansowymi przy nieszczęśliwych wypadkach. Rowerzyści mogą wybrać następujące rodzaje ubezpieczeń:
- OCChoć w przypadku jazdy samochodem jest to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, to rowerzyści mogą sami zdecydować o wykupieniu takiej polisy. Mogłoby się wydawać, że jazda jednośladem nie spowoduje żadnych uszkodzeń u innych osób. Natomiast czasem wystarczy chwila rozkojarzenia i łatwo wtedy o zarysowanie czyjegoś pojazdu, uszkodzenie ogrodzenia czy najechanie na kogoś. Dlatego przy regularnym korzystaniu z roweru warto zadbać o ubezpieczenie OC dla rowerzysty. Dzięki temu, nawet gdy wgnieciesz sąsiadowi jego ukochane auto, będziesz mógł bez przeszkód zrekompensować stratę z polisy.
- NNWTo ubezpieczenie, które pozwoli Ci na uzyskanie pomocy medycznej, transportu czy rehabilitacji związanych z doznaniem uszczerbku na ciele, np. podczas kolizji z innym samochodem. Warto wykupić je razem z OC rowerzysty.Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w artykule: Ubezpieczenie rowerzysty – kiedy warto mieć OC i NNW?
- cascoTaka polisa przydaje się w przypadku uszkodzenia roweru lub jego kradzieży. Gdy wydarzy się zdarzenie objęte zakresem ochrony ubezpieczeniowej, otrzymasz odszkodowanie pozwalające na zakup nowego pojazdu lub naprawę obecnego.
Jeśli już teraz zdecydowałeś się na zakup ubezpieczenia, sprawdź w kalkulatorze polisy rowerowej, jaka oferta będzie dla Ciebie najlepsza. Osoby, które zastanawiają się nad tym, jakie ubezpieczenie będzie dla nich najlepsze, mogą skorzystać z pomocy w jednej z naszych placówek.
Oceń artykuł