Ostatnio wiele dzieje się w prawie drogowym. Kolejna zmiana przepisów dotyczy tablic rejestracyjnych. Od 31 stycznia 2022 roku będą one przypisane do konkretnego auta, czyli nie trzeba będzie ich wymieniać po zakupie pojazdu. Dowiedz się więcej na ten temat.
Stałe tablice rejestracyjne
Zmiana przepisów od 31 stycznia 2022 roku dotyczy stałych tablic rejestracyjnych. Dla kierowców to duże ułatwienie, bo już od przyszłego roku, nie trzeba będzie ich zmieniać po zakupie auta. Przypominamy, że dotychczas było to konieczne, kiedy pojazd miał być użytkowany na terenie innego powiatu, niż do tej pory był zarejestrowany. Jeśli więc kupujący i sprzedający nie mieszkali w tym samym powiecie, konieczna była zmiana tablic rejestracyjnych. Teraz nie będzie takiego obowiązku.
To ważne!
Zmiana kwestii tablic rejestracyjnych w prawie to jeden z zapisów pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Dotychczas na jego mocy wprowadzono np. brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego czy koniec z obowiązkiem wożenia prawa jazdy ze sobą.
Zmiana przepisów w zakresie tablic rejestracyjnych - co daje?
Zmiana w przepisach prawa to duże udogodnienie dla kupujących samochód. Nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych, a co za tym idzie, ponosić dodatkowych kosztów przy rejestracji auta. Zmniejsza się też liczba formalności do załatwienia, których nie brakuje podczas przerejestrowania. Aktualnie za nowe tablice rejestracyjne trzeba zapłacić 80 złotych. Od 31 stycznia 2022 roku ten koszt nie będzie już obowiązkowy. Jednocześnie, nie trzeba też ponosić dodatkowych opłat za nalepkę kontrolną, która ściśle wiąże się z numerem rejestracyjnym. Łącznie to oszczędność dla kierowców 99,50 złotych.
Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze
- Wiele towarzystw do wyboru,
- Kompleksowa ochrona Twojego auta,
- Pełne wsparcie doradców.
Trzeba jednak pamiętać o przerejestrowaniu samochodu, aby w dokumentach widniał nowy właściciel. W tym celu trzeba zgłosić się maksymalnie 30 dni po zakupie auta do Wydziału Komunikacji wraz z dowodem osobistym, umową kupna-sprzedaży, dowodem rejestracyjnym, ewentualną kartą pojazdu. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Najważniejsze zasady podczas rejestracji i przerejestrowania samochodu.
Ponadto nie możesz zapomnieć o ważnym OC. Masz dwie opcje: przejąć dotychczasowe ubezpieczenie po poprzednim właścicielu albo wypowiedzieć umowę i kupić nową polisę. To świetna szansa na to, aby znaleźć bardziej opłacalną opcję, dostosowaną do nowego właściciela auta. Przejęcie OC może się z kolei wiązać z rekalkulacją składki. Towarzystwo musi wziąć pod uwagę nowe dane kierowcy. Więcej na ten temat przeczytasz w naszych artykułach: Jak przepisać OC po kupnie samochodu? i Wypowiedzenie OC nabywcy pojazdu - jak napisać? Zobacz wzór
Z DORADCĄ
Wracając jednak do tablic rejestracyjnych, czy są wady takiego rozwiązania? Kierowcy zaznaczają, że trudna będzie szybka weryfikacja tego, skąd pochodzi właściciel samochodu poruszającego się na drodze. Dawniej policja też mogła szybciej zidentyfikować kradzione auta. Dziś jednak często spotykamy się na drogach z innymi oznaczeniami na tablicach rejestracyjnych, np. ze względu na popularność leasingu. Nie każdy kierowca musi jednak skorzystać z udogodnienia i pozostawienia starych tablic rejestracyjnych. Jeśli właściciel nie będzie chciał np. jeździć na blachach wrocławskich w Gdańsku, nie ma takiego obowiązku.
Czy każdy może zostawić tablice rejestracyjne?
Okazuje się, że przepisy nie są tak łaskawe dla wszystkich właścicieli samochodów. Tablice rejestracyjne będą mogły być zachowane tylko wtedy, kiedy są czytelne, niepogniecione i nieuszkodzone. Nie można też zachować takich blach, które są niezgodne z obowiązującym wzorem, czyli np. na czarnym tle.
Kupuj taniej OC w CUK!
W CUK Ubezpieczenia szybko porównasz ceny za OC, a także dopełnisz formalności nie wychodząc z domu. Możesz też zadzwonić na infolinię albo odwiedzić jedną z placówek.
Oceń artykuł