2024-04-15

Ubezpieczenie turystyczne do Szwecji

Sprawdź, dlaczego warto ubezpieczyć się na wyprawę do Szwecji.

Ubezpieczenie turystyczne do Szwecji

Marzy Ci się weekend w Skandynawii? A może dłuższy urlop, który chcesz spędzić na aktywnym zwiedzaniu i podziwianiu oryginalnej kultury? Szwecja to idealne miejsce, aby rozpocząć podróż po krajach skandynawskich.

Jeżeli chcesz odwiedzić w najbliższym czasie Szwecję, musisz koniecznie pamiętać o zabezpieczeniu się od nagłych sytuacji, wykupując polisę turystyczną do Szwecji. Sprawdź, jakie ubezpieczenie wybrać, ile ono kosztuje oraz jak zabezpieczy Cię karta EKUZ w Szwecji.

Najważniejsze informacje:

 • Karta EKUZ w Szwecji nie jest wystarczająca, warto wykupić dodatkowo ubezpieczenie turystyczne dobrane do Twoich potrzeb.
 • Ubezpieczenie na wyjazd do Szwecji powinno składać się z ubezpieczenia kosztów leczenia w podróży i assistance oraz dodatków: OC w życiu prywatnym, NNW, ubezpieczenia bagażu i klauzul np. „choroby przewlekłe”.
 • Przed zakupem ubezpieczenia zwróć uwagę przede wszystkim na swoje potrzeby. Zastanów się, jaką sumę i zakres ubezpieczenia wybrać oraz, czy potrzebne są Ci dodatkowe rozszerzenia.

Czy karta EKUZ jest wystarczającym zabezpieczeniem na wyjazd do Szwecji?

W związku z tym, że Szwecja należy do Unii Europejskiej, jest tam świadczona bezpłatna pomoc medyczna w ramach karty EKUZ. Zapewnia ona możliwość skorzystania z takich samych świadczeń medycznych, do jakich uprawnieni są obywatele Szwecji. Jednak o tym, jaka pomoc w danym momencie będzie dla Ciebie niezbędna, decyduje lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu.

Karta EKUZ w Szwecji nie gwarantuje zabezpieczenia w przypadku każdej sytuacji. W Szwecji część świadczeń nie jest refundowana w ramach tamtejszej służby zdrowia, więc EKUZ też nie pokryje kosztów tych świadczeń. Dlatego wybierając się do Szwecji, warto wykupić swoje prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Za co trzeba dodatkowo zapłacić?

W Szwecji, mimo posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, będziesz musiał zapłacić samodzielnie za takie świadczenia:

 • leczenie stomatologiczne – tutaj część kosztów pokrywa pacjent;
 • porada ambulatoryjna w szpitalu – sama tylko porada, bez hospitalizacji, to koszt ok. 90 złotych;
 • pobyt w szpitalu – kosztuje 80 koron szwedzkich, czyli 30 złotych za dobę;
 • skorzystanie z wizyty u lekarza pierwszego kontaktu – może to być koszt nawet 170 złotych (cena zależy od regionu, w jakim się zgłosisz do lekarza).

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie na wyjazd do Szwecji?

Wiesz już, że sama karta EKUZ nie wystarczy, by zabezpieczyć Twoje finanse. Z tego akapitu dowiesz się, z czego powinna składać się dobra polisa podróżna do Szwecji.

Koszty leczenia i assistance

Polisa podróżna do Szwecji, jak każda polisa na wyjazd za granicę Polski, powinna zawierać przede wszystkim koszty leczenie w podróży oraz assistance. Są to dwa podstawowe składni takiej polisy.

Koszty leczeniazapewnią Ci pokrycie usług medycznych, gdy zachorujesz lub ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi i będzie konieczna pomoc lekarza, a nawet pobyt w szpitalu.

Jeżeli np. po ciężkiej operacji, która zostanie wykonana w Szwecji, będziesz potrzebował transportu do Polski, przyda się assistance w podróży. Takie ubezpieczenie pokryje koszty specjalistycznego transportu, który jest bardzo drogi.

Ważne!

Jeżeli wybierasz się do Szwecji w celach zarobkowych, to koniecznie musisz określić charakter pracy, jaką będziesz wykonywał. Praca fizyczna z reguły wymaga dodatkowego rozszerzenia polisy. O takich polisach pisaliśmy tutaj: Ubezpieczenie do pracy za granicą – omawiamy najważniejsze zagadnienia.

Dodatki do ubezpieczenia

Podstawową polisę podróżną do Szwecji warto rozszerzyć o następujące ryzyka:

 • OC w życiu prywatnym – gdy osoba trzecia zostanie poszkodowana z Twojej winy lub uszkodzisz jej rzeczy (np. zrzucisz podczas podróży komuś aparat fotograficzny, który ulegnie zniszczeniu), towarzystwo pokryje koszty wyrządzonej krzywdy;
 • NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych – towarzystwo wypłaci dodatkowe  świadczenie, gdy ulegniesz wypadkowi. Ddy dojdzie do śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo wypłaci pełną sumę ubezpieczenia. Jeżeli dojdzie do miejscowego uszczerbku np. złamania ręki, to wypłacony będzie dany procent głównej sumy ubezpieczenia;
 • ubezpieczenie bagażu – ochrona Twojego bagażu, na który mogą składać się rzeczy osobiste, ale też sprzęt służbowy, elektroniczny, a nawet sportowy. Możesz go ubezpieczyć od zniszczenia, zagubienia czy kradzieży.
 • choroby przewlekłe – rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o pomoc medyczną, jeżeli chorujesz na choroby przewlekłe. Gdy podczas podróży choroba przewlekła się zaostrzy, towarzystwo pokryje koszty leczenia tylko, jeśli Twoja polisa będzie rozszerzona o tę klauzulę. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie do Szwecji?

Szwecja to kierunek wybierany w celu turystycznym, ale też coraz częściej jest to kierunek poszukiwania pracy za granicami Polski, ze względu na dość wysokie zarobki w tym kraju. Niezależnie od tego, w jakim celu wyjeżdżasz za granicę, musisz pamiętać, że jeżeli nie będziesz posiadał prywatnego ubezpieczenia turystycznego, to koszty leczenia w Szwecji będziesz musiał pokryć samodzielnie.

Na co w takim razie zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne do Szwecji?  Poniżej kilka podpowiedzi, które ułatwią wybór podczas zakupu polisy:

 • Wybierz odpowiednie sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia to wysokość kosztów, do jakich maksymalnie towarzystwo pokryje ewentualne leczenie, transport itp. Jest to bardzo ważny wybór podczas zakupu ubezpieczenia, ponieważ gdy suma ubezpieczenia będzie niewystarczająca, będziesz musiał część rachunku za leczenie pokryć z własnej kieszeni.
 • Zastanów się nad tym, czego tak naprawdę będziesz potrzebował. Czy ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży i assistance będzie dla Ciebie wystarczające? Czy może chcesz rozszerzyć ubezpieczenie o odpowiedzialność podczas pracy fizycznej lub utratę bagażu?
 • Przemyśl, co będziesz robił podczas wyjazdu. Jeżeli w planach masz uprawianie sportów ekstremalnych czy wysokiego ryzyka, konieczne może być dodatkowe rozszerzenie ubezpieczenia. Jeżeli planujesz zwiedzanie Szwecji wynajętym pojazdem, warto będzie rozszerzyć polisę o udział własny w szkodzie wyrządzonej podczas jazdy wypożyczonym autem czy skuterem.
 • Zapoznaj się z ofertą kilku towarzystw ubezpieczeniowych, zwracając uwagę przede wszystkim na zakres ubezpieczenia, nie tylko cenę.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Szwecji?

Jeżeli już wybrałeś zakres polisy oraz wysokość sum ubezpieczenia, to pozostało teraz jej wykupienie. Pewnie zastanawiasz się, z jakim kosztem należy się liczyć w przypadku ubezpieczenia podróżnego do Szwecji. Możesz to sprawdzić już teraz, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych online na stronie CUK.pl.

Co ma wpływ na cenę ubezpieczenia?

 • ryzyka, jakie znajdą się na polisie,
 • wysokość poszczególnych sum ubezpieczenia,
 • dodatkowe rozszerzenia, takie jak np. choroby przewlekłe,
 • charakter podróży (czy będzie to tylko zwiedzanie, uprawianie sportów ekstremalnych, a może wyjazd do pracy za granicę?)

Poniżej przykład wyliczony dla dwóch osób dorosłych, wybierających się do Szwecji w terminie 15-22.03.2024 r. Obie osoby cierpią na choroby przewlekłe.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena (za 2 osoby)

Allianz

 • Koszty leczenia: 600 000 zł
 • Assistance: 100 000 zł  
 • NNW: 60 000 zł 
 • OC w życiu prywatnym: 1 000 000 zł
 • Bagaż podróżny: 10 000 zł 
 • Choroby przewlekłe w zakresie ubezpieczenia.

172 zł

Compensa

 • Koszty leczenia: 140 000 EURO
 • Assistance: 140 000 EURO
 • NNW: 50 000 zł
 • OC w życiu prywatnym: 300 000 zł
 • Bagaż podróżny: 2 000 zł
 • Choroby przewlekłe w zakresie ubezpieczenia.

191 zł

Generali

 • Koszty leczenia: 500 000 zł
 • Assistance: 500 000 zł
 • NNW: 50 000 zł
 • OC w życiu prywatnym: 300 000 zł
 • Bagaż podróżny: 2 000 zł
 • Choroby przewlekłe w zakresie ubezpieczenia.

170 zł

Czy Szwecja jest bezpiecznym krajem?

Na pewno przed każdym wyjazdem za granicę zastanawiasz się, czy wybrane przez Ciebie miejsce jest bezpieczne. Bezpieczeństwo w Szwecji jest na wysokim poziomie.

Przestępczość w Szwecji jest dość niewielka. W większych miastach i miejscach turystycznych  możesz spotkać się z kradzieżami kieszonkowymi, dlatego pamiętaj o trzymaniu rzeczy osobistych, pieniędzy i dokumentów w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla złodziei.

Szwecja alarmuje jedynie, że większym zagrożeniem, na które należy uważać, są ataki terrorystyczne. Od sierpnia 2023 r. w Szwecji obowiązuje aż czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego z pięciostopniowej skali. Oznacza to, że według władz Szwecji, jest to kraj z wysokim prawdopodobieństwem ataku terrorystycznego. W związku z tym są wzmożone działania tamtejszej policji.

Do Szwecji autem?

Szwecja to państwo, od którego dzieli nas Morze Bałtyckie, jednak istnieje sposób, aby dostać się tam bardzo szybko autem. Wystarczy wykupić bilet dla siebie i swojego auta na prom.

Jeżeli zdecydujesz się na taką opcję podróży, koniecznie oprócz siebie zabezpiecz też swój samochód przed ewentualnymi awariami czy wypadkiem. Wystarczy wykupić CUK Assistance. To ubezpieczenie, które pokryje koszty holowania nawet do 1100 km oraz zapewni Ci auto zastępcze nawet do 15 dni. Odległość, którą zepsute auto pokona na promie, również liczy się do limitu kilometrów.

Wykupiłeś już ubezpieczenie dla siebie i swojego auta? Teraz pora na zaplanowanie podróży! Pomoże Ci w tym nasz artykuł „Zwiedzanie Szwecji”.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Szwecji?

Polisę turystyczną na wyjazd do Szwecji możesz zakupić zdalnie oraz stacjonarnie w CUK Ubezpieczenia. Wybierz dowolną dla Ciebie formę. Odwiedź jedną z naszych placówek stacjonarnych lub skontaktuj się z telefonicznym doradcą klienta, dzwoniąc na naszą infolinię pod numer  22 27 00 337. Trzecią opcją jest samodzielne wykupienie ubezpieczenia online za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na stronie internetowej CUK Ubezpieczenia.

Nie czekaj do ostatniej chwili przed wyjazdem. Kup ubezpieczenie turystyczne do Szwecji już teraz!

FAQ:

 • 1
  Ile kosztuje pobyt w szpitalu w Szwecji?

  Doba w szpitalu w Szwecji to koszt około 30 złotych.

 • 2
  Na co trzeba uważać w Szwecji?

  W Szwecji należy uważać przede wszystkim na złodziei kieszonkowych. Kierowcy powinni przestrzegać ograniczeń prędkości, gdyż Szwedzi bardzo rygorystycznie do nich podchodzą. Na drogach, biegnących przez tereny leśne, należy uważać na kolizje ze zwierzętami.

 • 3
  Jak działa służba zdrowia w Szwecji?

  Służba zdrowia w Szwecji jest bardzo rozwinięta. Przychodnia rejonowa ma obowiązek udzielić pacjentowi pomocy w dniu, w którym się zgłosi, a na wizytę u specjalisty nie można czekać dłużej niż 3 miesiące. Różni się ona też od polskiej tym, że jest finansowana przez lokalne samorządy, a nie z budżetu państwa.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku