Planujesz kupić samochód na gaz? A może chciałbyś założyć instalację LPG w swoim dotychczasowym pojeździe? Zobacz wady i zalety takiego rozwiązania. Dowiedz się też podstawowych informacji na temat montażu, serwisu oraz ubezpieczenia.
Samochód z instalacją czy bez?
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem auta z rynku wtórnego, lepiej postawić na takie, w którym dopiero możesz zainstalować LPG. Takie rozwiązanie może nie jest tańsze niż gotowy używany pojazdnagaz, jednak w łatwiejszy sposób możesz skontrolować jakość montażu. Samodzielnie wybierzesz warsztat oraz będziesz mieć wpływ na komponenty, co wpłynie na bezawaryjność oraz lepszą eksploatację. Wybierz fachowców, którzy mają doświadczenie w montażu instalacji LPG, aby jazda była bezproblemowa. Z kolei zakup używanego samochodu, który ma już zamontowany gaz, jest dosyć ryzykowny. Przekłada się na częstszą konserwację oraz naprawę. Warto wziąć pod uwagę, że przebyte kilometry z instalacjąLPG nie będą pozytywnie wpływać na stan techniczny.
Zalety samochodu na gaz
Dlaczego warto zdecydować się na samochód na gaz? Przede wszystkim, ma niższą emisję spalin niż ten napędzany paliwem. LPG jest też bardziej odporne na spalanie stukowe. Do dyspozycji masz wiele specjalistycznych warsztatów, które zajmują się montażem oraz konserwacją. Tak naprawdę, jakość jazdy i wydajność gazu jest uzależniona od prawidłowego montażu. Aktualne nowoczesne rozwiązania wcale nie muszą przekładać się na pogorszanie stanu technicznego pojazdu. Warto zatem wziąć pod uwagę LPG ze względu na oszczędność pieniędzy. Koszty tankowania są o wiele niższe niż w przypadku paliwa. Dużym atutem zakupu używanego samochodu, który ma już wbudowaną instalację jest brak dodatkowych kosztów związanych z montażem. Z kolei, jeśli dopiero ją zamontujesz, po jakimś czasie zaczniesz oszczędzać.
Wady pojazdu z instalacją LPG
Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu bez instalacji LPG, musisz się liczyć z dodatkowym kosztem związanym z montażem. Zwróci się on dopiero po jakimś czasie. Auto na gaz ulega szybszej i bardziej intensywnej eksploatacji niż to, które jeździ na paliwie. Dlaczego tak się dzieje? Gaz nie jest szkodliwy, jednak wysoka temperatura spalania ma już wpływ na szybsze zużycie głowicy, gniazd zaworowych czy zaworów. Właśnie dlatego lepiej wybrać markę i model, który jest w bardzo dobrym stanie technicznym, a następnie zamontować instalacjęLPG. Wysoka temperatura spalania jest także dla niektórych kierowców powodem do niepokoju. Boją się oni o swoje auto ze względu na ryzyko wybuchu gazu w kolektorze.
Serwis samochodu z instalacją LPG
Teoretycznie instalację LPG można zamontować w każdym samochodzie, bez względu na model i markę. Jednak warto zwrócić uwagę na dopasowanie instalacji do silnika. Błędy mogą przekładać się na płynność jazdy, a także poważne problemy techniczne. Z kolei zastosowanie komponentów niskiej jakości przełożą się na szybsze zużycie. Każdy kierowca pojazdu na gaz powinien odwiedzać warsztat co 15 tysięcy kilometrów, aby wymienić filtry oraz sprawdzić oprogramowanie. Problematyczne może być zamontowanie instalacji w nowoczesnych silnikach ze względu na bezpośredni wtrysk paliwa.
Jazda samochodem na gaz odrobinę różni się od takiej z pojazdem zasilanym paliwem. Jeśli instalacja jest zamontowana prawidłowo, nie powinno być z nią większych problemów. Często jednak zdarzają się np. nierówne obroty, które sporadycznie nie zwiastują większych awarii. Samochody na gaz mogą mieć problemy np. z układem chłodzenia oraz wydechem. Nierzadko zdarzają się również awarie reduktora, szczególnie, kiedy kierowca jeździ w dynamiczny sposób.
Z DORADCĄ
Co musisz sprawdzić przed zakupem auta na gaz?
Samochód na gaz musisz dokładnie sprawdzić, zanim zaczniesz nim poruszać się na trasie. Najlepiej będzie wybrać się na krótką przejażdżkę, podczas której zobaczysz, jak zachowuje się auto na wolnych i szybkich obrotach, a następnie jak wygląda zmiana z benzyny na gaz oraz odwrotnie. Koniecznie sprawdź czy dziwny zapach nie unosi się w samochodzie. Poza tym, ważne są formalności. Samochód na gaz powinien mieć wpisany montaż w dowodzie rejestracyjnym, a właściciel musi pokazać Ci dokument z legalizacji butli.
Ubezpieczenie samochodu na gaz
Pamiętaj o tym, że instalacja LPG powinna być zgłoszona Twojemu ubezpieczycielowi. Ma ona wpływ na wysokość składki, dlatego od momentu, kiedy staniesz się właścicielem pojazdu na gaz, trzeba dopełnić formalności. Cena za obowiązkowe OC jest uzależniona od oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Oblicz składkę OC dla pojazdu na gaz
Skorzystaj z kalkulatora online lub odwiedź jedną z naszych placówek. Możesz też porozmawiać z naszym doradcą przez telefon.
Oceń artykuł