2021-05-19

Przepięcia – kiedy warto zabezpieczyć się od tego ryzyka?

Ubezpieczasz nieruchomość? Sprawdź, czy wśród ryzyk zawartych w OWU znajdują się przepięcia.

Przepięcia – kiedy warto zabezpieczyć się od tego ryzyka?

Iskrzenie gniazdka to jedna z częstszych przyczyn przepięć. Sprawdź, czy Twoja polisa chroni Cię od tego ryzyka.

Co to jest przepięcie?

Przepięciem nazywamy nagły wzrost napięcia prądu ponad jego dopuszczalną wartość.

Nawet krótkotrwałe przepięcie może uszkodzić kluczowe elementy urządzeń elektrycznych, które są wrażliwe na zmiany właściwości prądu. Część z nich będzie można uratować naprawą, ale niektóre trzeba będzie wymienić na nowe.

Źródłem przepięcia może być zwarcie, nieprawidłowe działanie bezpieczników, iskrzenie gniazdka, spadek obciążenia sieci czy zła regulacja napięcia przez dostawcę prądu.

Przepięcie a napięcie znamionowe 

Aby zrozumieć, co to jest przepięcie i jakie są jego skutki, warto wiedzieć, czym jest napięcie znamionowe? To maksymalna ilość prądu, którą można zasilić w sposób stały urządzenie elektrotechniczne lub jego element. Gdy pojawi się przepięcie i napięcie znamionowe zostanie przekroczone, urządzenie może ulec uszkodzeniu.

Warto zatem wziąć pod uwagę ubezpieczenie przed przepięciami, jeśli zastanawiamy się nad zakresem ochrony ubezpieczeniowej mieszkania. Skoki napięcia mogą bowiem zaszkodzić Twoim urządzeniom domowym - spowodować awarię wymagającą naprawy lub nieodwracalnie uszkodzić. 

Iskrzenie w gniazdku a przepięcie prądu

Czy iskrzenie w gniazdku może sygnalizować większe ryzyko przepięcia? Czy powinno nas uczulić na ewentualne ryzyko? Iskrzenie w gniazdku może wywołać błąd w montażu, upływ czasu i czynniki zewnętrzne, np. gdy styki w gniazdku się poluzowały. Jeśli są przerwy między stykami, prąd w gniazdku lub innej części instalacji napotyka „przeszkody” w obiegu. Pojawiają się wówczas iskrzenie i odgłos przypominający mruczenie lub trzeszczenie. Każdy z wymienionych symptomów powinien nas zaalarmować i skłonić do naprawy gniazdka. 

Co zrobić, gdy pojawi się iskrzenie w gniazdku? 

Gdy w gniazdku zacznie się iskrzenie, należy wezwać elektryka, żeby sprawdził stan całej instalacji i podjął odpowiednie działania, np. naprawił styki lub wymienił gniazdko. Wezwanie elektryka jest konieczne zawsze, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy z instalacją elektryczną, np. zwarcie w gniazdku czy spięcie elektryczne w instalacji. Fachowiec najlepiej wie, jak znaleźć zwarcie w instalacji elektrycznej, potrafi odkryć przyczynę problemów i wie, jak sprawdzić napięcie w gniazdku. Gdy już dowie się, jakie jest napięcie w gniazdku, może szybko zdiagnozować problem i znaleźć jego rozwiązanie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Przegląd instalacji elektrycznej – na czym polega, ile kosztuje i kiedy go wykonać?

By zapewnić całkowite bezpieczeństwo nasza domowa sieć elektryczna powinna być w pełni sprawna. Pamiętajmy, spięcie w instalacji elektrycznej to stosunkowo częsty problem, a nieumiejętna naprawa jest niebezpieczna. Jeśli problemy się powtarzają, warto sprawdzić ile kosztuje przegląd instalacji elektrycznej i ewentualna jej wymiana oraz zdecydować się na tego rodzaju kompleksowe rozwiązanie. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić elektrykę w domu, rozważ zatrudnienie fachowca. 

Ubezpieczenie od przepięcia

Jednak ani doraźne naprawy, ani kompleksowa wymiana instalacji nie zabezpieczą w pełni przed zdarzeniami takimi jak przepięcie elektryczne. Może ono skutkować wieloma przykrymi konsekwencjami, łącznie z uszkodzeniem części, czy nawet większości urządzeń elektrycznych, które działają w naszych domach lub odcięciem od sieci, jeśli rozsyłamy po domu internet przez sieć elektryczną. Nasze domowe sprzęty często są dość drogie, więc naprawa po uszkodzeniu przez przepięcie elektryczne może stać się sporym wydatkiem.

Przed tego rodzaju przykrymi konsekwencjami całkowicie niezależnej od nas sytuacji z pewnością warto się zabezpieczyć, decydując się na ubezpieczenie od przepięcia. Niezależnie od napraw i konserwacji, w każdej chwili, w każdym lokalu może powstać przepięcie elektryczne. Odszkodowanie z tytułu szkód możemy uzyskać, jeśli punkt dotyczący tego rodzaju szkody jest uwzględniony w naszej polisie i nie jest wyłączeniem. Ubezpieczenie od przepięcia może uchronić nas przed dodatkowymi kosztami związanymi np. z naprawami domowych sprzętów. 

Przepięcie elektryczne a bezpieczniki

Bezpieczniki elektryczne to urządzenia, których zadaniem jest natychmiastowe odcięcie przepływu prądu, gdy w instalacji pojawi się nadmierne natężenie prądu w danym czasie. W naszych mieszkaniach najczęściej są zamontowane wyłączniki topikowe lub automatyczne. W urządzeniach są bezpieczniki trzech rodzajów, klasy B – chroniące przed wyładowaniami elektrycznymi, klasy C – gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania sprzętów domowych i klasy D – montowane w pozostałych urządzeniach.

Jakie bezpieczniki wybrać do mieszkania w bloku lub do domu jednorodzinnego? 

Jakie bezpieczniki najlepiej nadają się do domu jednorodzinnego, a jakie bezpieczniki do mieszkania wbloku? Instalowanie bezpieczników w domach to istotny etap w czasie budowy. Gdy stawiamy lub remontujemy dom warto dobrze zastanowić się nad rodzajem i ilością montowanych bezpieczników, biorąc pod uwagę np. bezpieczniki przepięciowe, które chronią nas m.in. przed wyładowaniami.

Warto pochylić się nad tą kwestią również wtedy, gdy remontujemy mieszkanie i planujemy konserwację elektryki. Jakie bezpieczniki do mieszkania w bloku będą najlepsze? O tym decydują fachowcy. Zarówno bezpiecznik główny w mieszkaniu, jak i pozostałe powinny być odpowiednio dopasowane do wartości przepływu energii w naszym mieszkaniu. By uniknąć pomyłek i ich przykrych konsekwencji najlepiej wezwać fachowca.

Jak sprawdzić bezpieczniki w domu? 

Jeśli podejrzewamy, że nasze bezpieczniki mogą być uszkodzone, podobnie, jak we wszystkich kwestiach związanych z elektryką, najlepiej, byśmy w tej sprawie zwrócili się do fachowca. O sprawnym działaniu bezpiecznika w domu czy mieszkaniu upewnia nas przede wszystkim fakt, że urządzenia elektryczne w domu poprawnie działają, co zazwyczaj oznacza, że bezpieczniki nie wymagają wymiany. Jak rozpoznać spalony bezpiecznik w domu?To bardzo proste. Jeśli bezpiecznik się spali, urządzenia w Twoim domu nie będą działać. Co, jeśli bezpiecznik ma drobną usterkę, która powstała np. w czasie transportu? Jeśli okaże się, że nasze bezpieczniki są uszkodzone, to czeka nas jego wymiana. W bloku najlepiej zadanie to powierzyć fachowcom. Niestety, nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Pełne poczucie bezpieczeństwa może nam zapewnić jedynie odpowiednia polisa.

Brak prądu – co robić?

Urządzenia w Twoim domu nagle przestały działać? Zastanawiasz się, gdzie zgłosić brak prądu?Przede wszystkim sprawdź spokojnie, czy przyczyną awarii nie jest spalenie lub wyłączenie się bezpieczników automatycznych. Jeśli tak, zredukuj ilość pobieranego prądu przez odłączenie od sieci części urządzeń pobierających energię elektryczną. Następnie wymień lub włącz bezpieczniki, co spowoduje ponowne podłączenie prądu do mieszkania. Podobnie sprawa wygląda, jeśli problemem jest niedziałająca instalacja elektryczna w garażu.

Jeśli przyczyna jest zewnętrzna i leży na przykład po stronie dostawcy prądu, może się okazać, że, przysługuje Ci odszkodowanie za brak prądu.Problem może pojawić się, jeżeli nie zarejestrowano w sieci przyczyny awarii, wówczas z pewnością o ewentualne odszkodowanie będzie trudniej. 

Uderzenie pioruna a przepięcie

Szczególnym rodzajem przepięcia jest wzrost napięcia prądu, którego bezpośrednią przyczyną jest wyładowanie atmosferyczne. Definicja tego zjawiska odnosi się do wyładowania elektrycznego o bardzo dużym natężeniu, które przenosi w kierunku ziemi ujemne ładunki elektryczne. W odpowiedzi na ten proces z powierzchni Ziemi unosi się fala ładunków dodatnich. Proces przebiegu ładunków ujemnych i powrotu dodatnich przebiega błyskawicznie, kilkakrotnie w ułamku sekundy. Ścieżka w powietrzu, którą przepływają ładunki jest widoczna jako błyskawica. Intensywny przepływ ładunków trwa ułamek sekundy, lecz jest ponad 1000 razy silniejszy od przepływów w domowej sieci energetycznej. Napięcie między chmurą burzową, a ziemią dla pioruna długości około kilometra ma gigantyczną wartość około kilkuset megavoltów. Piorun niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze, w tym również izolacje w liniach wysokiego napięcia. Problemy mogą zacząć się już w chwili, gdy pojawi się pierwsza burza w marcu. Co to oznacza dla użytkowników instalacji elektrycznych? Zwiększone ryzyko szkód, które może wyrządzić uderzenie pioruna.

Piorun nie musi uderzyć bezpośrednio w Twój dom, aby zepsuł Ci się telewizor. Odpowiednio silne wyładowanie w okolicy linii przesyłowych również może uszkodzić sprzęt.

Warto wiedzieć, że dla wielu towarzystw ubezpieczeniowych przepięcie elektryczne i przepięcie w wyniku wyładowania atmosferycznego nie są ze sobą tożsame. W OWU może znaleźć się wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela w razie uderzenia pioruna. Jeśli chcesz być chroniony także w czasie burzy, upewnij się, czy w Twojej polisie uderzenie pioruna nie jest wyłączeniem.

Kiedy ubezpieczyć się od przepięcia?

Przepięcie elektryczne często znajdziemy wśród ryzyk w standardowej polisie obok zdarzeń losowych i pożaru. Ubezpieczenie od przepięcia w wyniku uderzenia pioruna jest zwykle dodatkiem do polisy majątkowej dla nieruchomości.

Warto zdecydować się na ochronę od przepięć, jeśli posiadasz w domu cenny sprzęt elektroniczny, bez którego trudno Ci wyobrazić sobie codzienne życie. Lodówka, pralka czy komputer to drogie urządzenia. Pomyśl o polisie, zwłaszcza jeśli nie masz oszczędności, które pozwoliłyby na nagłą wymianę wszystkich sprzętów, które podłączasz do gniazdka.

Do zwykłych przepięć może dochodzić przez cały rok, jednak zniszczenia sprzętu związane z uderzeniami pioruna pojawiają się wtedy, kiedy burze. Późna wiosna i lato to czas szczególnie niebezpieczny.

Dodatkowo wyjeżdżamy wtedy na urlopy, jesteśmy aktywni poza domem i nie sposób za każdym razem odłączać od prądu wszystkich urządzeń na wypadek burzy. Listwy przeciwprzepięciowe są skuteczne tylko w ograniczonym zakresie i gdyby doszło do awarii, będziesz musiał kupić nowy sprzęt.

Gdzie ubezpieczyć się od przepięcia?

W porównywarce polis CUK sprawdzisz cenę ubezpieczenia w kilku towarzystwach. Ofertę możesz poznać też w naszych placówkach lub podczas rozmowy telefonicznej z doradcą.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku