Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-06-02

Przepięcia – kiedy warto zabezpieczyć się od tego ryzyka?

Ubezpieczasz nieruchomość? Sprawdź, czy wśród ryzyk zawartych w OWU znajdują się przepięcia.

W XXI w. nie wyobrażamy sobie życia bez prądu, a gniazdka stają się standardem w przestrzeni publicznej.

Każde gospodarstwo domowe w Polsce korzysta ze sprzętu AGD czy elektroniki i nikt z nas nie chce doświadczyć awarii z powodu tak prozaicznego jak przepięcie elektryczne.

Iskrzenie gniazdka to jedna z częstszych przyczyn przepięć. Sprawdź, czy Twoja polisa chroni Cię od tego ryzyka.
Iskrzenie gniazdka to jedna z częstszych przyczyn przepięć. Sprawdź, czy Twoja polisa chroni Cię od tego ryzyka.

Co to jest przepięcie?

Przepięciem nazywamy nagły wzrost napięcia prądu ponad jego dopuszczalną wartość. Zjawisko nie sprzyja kondycji sprzętów domowych.

Nawet krótkotrwałe przepięcie może uszkodzić kluczowe elementy urządzeń elektrycznych, które są wrażliwe na zmiany właściwości prądu. Część z nich będzie można uratować naprawą, ale niektóre trzeba będzie wymienić na nowe.

Źródłem przepięcia może być zwarcie, nieprawidłowe działanie bezpieczników, iskrzenie gniazdka, spadek obciążenia sieci czy zła regulacja napięcia przez dostawcę prądu.

Przepięcie a uderzenie pioruna

Szczególnym rodzajem przepięcia jest wzrost napięcia prądu spowodowany wyładowaniami atmosferycznymi. Wbrew pozorom uszkodzenia sprzętu powstają nie tylko w towarzystwie innych poważnych strat. Piorun nie musi uderzyć bezpośrednio w Twój dom, aby zepsuł Ci się telewizor. Odpowiednio silne wyładowanie w okolicy linii przesyłowych może również uszkodzić sprzęt.

Warto wiedzieć, że dla wielu towarzystw przepięcie elektryczne i przepięcie w wyniku wyładowania atmosferycznego nie są ze sobą tożsame. W OWU może znaleźć się wyłączenie odpowiedzialności zakładu w razie ingerencji pioruna. Jeśli chcesz być chroniony także w czasie burzy, upewnij się, czy Twoja polisa dopuszcza takie okoliczności.

Kiedy ubezpieczyć się od przepięcia?

Przepięcie elektryczne często znajdziemy wśród ryzyk standardowej polisy w sąsiedztwie zdarzeń losowych i ognia. Ubezpieczenie od przepięcia w wyniku uderzenia pioruna jest zwykle dodatkiem do polisy majątkowej dla nieruchomości.

Warto zdecydować się na ochronę od przepięć, jeśli posiadasz w domu cenny sprzęt elektroniczny, bez którego trudno Ci wyobrazić sobie codzienne życie. Lodówka, pralka czy komputer to drogie urządzenia. Pomyśl o polisie, zwłaszcza jeśli nie masz oszczędności, które pozwoliłyby na nagłą wymianę wszystkich sprzętów, które podłączasz do gniazdka.

Do zwykłych przepięć może dochodzić przez cały rok, jednak zniszczenia sprzętu związane z piorunami występują oczywiście wtedy, kiedy same burze. Późna wiosna i cały okres letni to czas szczególnie niebezpieczny.

Dodatkowo wyjeżdżamy wtedy na urlopy, jesteśmy aktywni poza domem i nie sposób za każdym razem odłączać od prądu wszystkich urządzeń na wypadek burzy. Listwy przeciwprzepięciowe są skuteczne tylko w ograniczonym zakresie i gdyby doszło do awarii, będziesz musiał zapewnić sobie nowy sprzęt z własnej kieszeni.
 

Gdzie ubezpieczyć się od przepięcia?

porównywarce polis CUK sprawdzisz cenę ubezpieczenia od kilku towarzystw. Ofertę możesz poznać też w naszych placówkach lub podczas rozmowy telefonicznej z doświadczonym doradcą.

keyboard_arrow_up