2022-07-29

Polski samochód elektryczny – jakie są prognozy?

Przytaczamy trochę faktów na temat polskiego samochodu elektrycznego.

Polski samochód elektryczny – jakie są prognozy?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy warto kupić samochód elektryczny. Choć może wiązać się to ze sporą inwestycją, to jej koszt stosunkowo szybko się zwraca. Samochody elektryczne są bardziej ekonomiczne niż auta spalinowe, a koszt takiego wydatku zwraca się nawet po kilku latach. Motywacją do zakupu pojazdu elektrycznego dla przyszłego nabywcy może być też troska o ekologię, niska awaryjność aut, a także liczne przywileje – np. możliwość korzystania z pasa dla autobusów czy parkowanie w centrum miast za darmo.

O samochodzie elektrycznym rodzimej produkcji polscy fani motoryzacji marzą już od wielu lat. Projektem, o którym było dotąd najgłośniej, jest polski samochód elektryczny Izera. Choć miał być on finalizowany w Jaworznie, to z oficjalnych źródeł wiadomo, że spółka ElectroMobility Poland nie przejęła jeszcze gruntu pod fabrykę samochodów. Jakie są prognozy dotyczące przyszłości polskiego samochodu elektrycznego i na co w tej kwestii mogą liczyć potencjalni nabywcy? Przeczytaj ten artykuł!

Kiedy i gdzie ma powstać polski elektryk?

Oficjalna premiera polskiego samochodu elektrycznego nie jest jeszcze zaplanowana. Jednak jak przekazuje prezes spółki ElectroMobility – Piotr Zaremba, produkcja ma ruszyć już niebawem. Zgodnie z jego zapewnieniami, polski elektryczny samochód Izera (bo taką ma nosić nazwę) będzie produkowany już pod koniec 2024 roku.

Spośród wszystkich branych pod uwagę przez firmę lokalizacji pod budowę fabryki, najlepszą okazało się miasto Jaworzno. Obecnie trwają przetargi, które mają ostatecznie doprowadzić do produkcji samochodów. Polska fabryka samochodów elektrycznych ma ponadto zapewnić zatrudnienie dla około 15 tysięcy osób, w tym dla pracowników zakładu, dostawców i kooperantów.

Choć wiele osób wiąże etymologię nazwy auta z rzeką Izerą, która opływa część Polski oraz Czech, to nie jest to do końca prawdą. Nowa polska marka samochodów elektrycznych czerpie swoją nazwę od Gór Izerskich — łagodnych, pięknych, idealnych na rodzinne wycieczki. Jak podaje twórca polskiego samochodu elektrycznego, firma ElectroMobility Poland, projekt ten ma ożywić polską motoryzację, ale także podbić Europę!

Polski samochód elektryczny – prognozowane parametry

Napęd, który ma posiadać polski elektryk Izera, pozwoli osiągnąć przyspieszenie od 0 do 100 km/h w niemal osiem sekund! To naprawdę imponująca prognoza, zwłaszcza że auto ma być wyposażone także w dwie pojemności baterii. Ułatwi to dopasowanie zasięgu do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Sprawdź też, jakie możliwości oferują auta elektryczne zagranicznych producentów w naszym artykule o Tesli 3.

Polski elektryczny samochód Izera ma także umożliwiać przejechanie aż do 400 km na jednym ładowaniu. Będzie go można ładować zarówno w domowych ładowarkach typu powerwall, jak i na stacjach szybkiego ładowania. Rodzimy elektryk samochodowy z Jaworzna otrzyma także zaawansowane systemy wspomagania kierowcy. Mają one zostać wyposażone m.in. w system stabilizacji toru jazdy, ostrzeganie przed zderzeniem, monitorowanie martwego pola oraz rozpoznawanie znaków drogowych.

Design i wyposażenie polskiego auta elektrycznego – co już wiadomo?

Oprócz innowacyjnych standardów technicznych Izera ma mieć też designerskie wnętrze!  O cały wygląd polskiego auta elektrycznego zatroszczył się zespół polskich inżynierów i stylistów we współpracy z projektantami włoskiego studia Torino Design. Prototypowy model samochodu ma wyróżniać się designem na iście światowym poziomie! Będzie przestronny, rodzinny i komfortowy, a do tego estetyczny i elegancki. Auto ma powstać w trzech wariantach nadwozia do wyboru: hatchback, SUV i kombi.

Wśród elementów wyposażenia polskiego samochodu elektrycznego Izera mają znaleźć się m.in.:

  • wielofunkcyjna i podgrzewana kierownica,
  • regulowany tryb rekuperacji energii,
  • dwa ekrany (w tym także dotykowy) na desce rozdzielczej,
  • automatyczna klimatyzacja,
  • bezprzewodowa ładowarka indukcyjna.

Warto wiedzieć!

W zaprojektowanym znaku graficznym polskiego elektryka Izery będzie można dostrzec kompas i diament otoczony dłońmi. Logo to ma symbolizować wyznaczanie kierunku rozwoju przez markę, a także troskę i opiekę.

Zdjęcia stanowią materiał reklamowo-prasowy producenta tj. ElectroMobility Poland S.A. z siedzibą w Warszawie.

Ile będzie kosztować polski samochód elektryczny?

Sam prezes spółki podkreśla, że jej celem jest stworzenie samochodu „budżetowego”, który będzie przystępny cenowo dla polskiego kierowcy. Suma za auto powinna więc być przybliżona do innych modeli aut o podobnych parametrach, na których zakup decydują się obecnie Polacy. Fabryka samochodów elektrycznych w Polsce jest z pewnością odważnym przedsięwzięciem. Ciężko bowiem oszacować, jakie zyski przyniesie i ilu potencjalnych nabywców zechce odstąpić od aut spalinowych na rzecz energii elektrycznej.

Koszt całej inwestycji, jaką jest fabryka Izery w Jaworznie, ma wynieść około 5 mld zł. Plany przewidują produkcję w 2024 roku na poziomie 150 tys. Nie znamy jednak dokładnej kwoty, jaką trzeba będzie zapłacić za polski samochód elektryczny. Pewne jest natomiast to, że ambicją spółki jest przygotowanie dla Polaków auta w przystępnej cenie, którego przewagą będą niższe koszty eksploatacji niż w przypadku samochodu spalinowego. Polski elektryk Izera będzie sprzedawany w systemie ratalnym, a rata ma być niższa niż dla aut spalinowych z tego samego segmentu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy samochody elektryczne stanowią przyszłość motoryzacji?

Istnieje wiele niewątpliwych zalet, jakimi wyróżniają się samochody elektryczne. Przede wszystkim cechują się bardzo wysoką sprawnością, dzięki czemu pokonanie określonego dystansu jest nawet kilkukrotnie tańsze, niż w przypadku samochodu spalinowego. Poza względami ekologicznymi należy też zwrócić uwagę na aspekty ekonomiczne. Zakup auta elektrycznego, które jest o około 25% droższe od spalinowego, zwraca się niejako w eksploatacji. Jak wylicza Polski Instytut Ekonomiczny, oszczędność w tym zakresie może sięgnąć nawet 20%.

Oto główne zalety aut elektrycznych, które wymieniają ich zwolennicy:

  • podwyższona wydajność w stosunku do aut spalinowych,
  • niska awaryjność,
  • cicha praca,
  • ekologiczny silnik,
  • stabilizacja kosztów,
  • bezpieczeństwo,
  • przyjemność jazdy.

Jeśli biorąc pod uwagę powyższe walory, rozważasz zakup auta elektrycznego, przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiliśmy TOP 10 samochodów elektrycznych w Polsce i przekonaj się, jak korzyści mogą one zaoferować kierowcom! Z porady dowiesz się również, ja uzyskać dotację na tego typu auto.

Ubezpieczenie komunikacyjne – pamiętaj o wykupieniu polisy!

Choć Polska nie ma dotąd znaczących osiągnieć jeśli chodzi o samochody elektryczne, to naszym rodakom nie można odmówić odważnych prób skonstruowania pojazdu dorównującego standardom zagranicznym. Trzymajmy więc kciuki za pierwszy polski samochód elektryczny Izera!

Niezależnie jednak od tego, czy posiadasz auto rodzimej produkcji, czy też pochodzące z zagranicy, musisz pamiętać o odpowiednim pakiecie ubezpieczeń komunikacyjnych. Kalkulator na naszej stronie pozwoli Ci znaleźć najkorzystniejsze oferty polis OC, assistance i autocasco. Nie czekaj! Kup polisę w CUK – odwiedź placówkę lub skontaktuj się z naszym doradcą, który odpowie na wszystkie pytania.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku