2024-01-25

Jak wygląda odprawa na lotnisku i online? Instrukcja krok po kroku

Sprawdź, jak przygotować się do odprawy na lotnisku!

Jak wygląda odprawa na lotnisku i online? Instrukcja krok po kroku

Niedługo odbędziesz swój pierwszy lot samolotem i zastanawiasz się, jak przygotować się do odprawy na lotnisku? Ile czasu zajmuje taki proces i co jest jego celem? Odpowiadamy!

Najważniejsze informacje:

 • Odprawa to kilka procedur, które rozpoczynają się tuż po przybyciu na lotnisko. Kończy się wygenerowaniem karty pokładowej.
 • Odprawy można dokonać tradycyjnie – na lotnisku, przy stanowisku odpraw, samodzielnie, wykorzystując specjalny automat na lotnisku i online.
 • Podczas odprawy na lotnisku trzeba pokazać pracownikom dokument tożsamości, numer rezerwacji i odprawić bagaż.
 • Jeśli wykorzystujesz przeznaczony do tego automat na lotnisku, wprowadź dane i zatwierdź, a następnie odbierz kartę pokładową. Czasem możesz tu samodzielnie nadać bagaż.
 • Odprawa online polega na wprowadzeniu odpowiednich danych do formularza. Jeśli nie podróżujesz z bagażem rejestrowanym, stawiasz się tylko na kontroli bezpieczeństwa.

Na czym polega odprawa?

Odprawa biletowo-bagażowa to szereg procedur, które umożliwią Ci przekroczenie progu samolotu. Należą do nich m.in.:

 • kontrola dokumentów,
 • sprawdzenie i nadanie bagażu,
 • generowanie karty pokładowej (boarding pass).

To ważne!

Pamiętaj, by zawsze przed planowaną podróżą samolotem sprawdzić ważność dowodu osobistego czy paszportu.

Tradycyjna odprawa

Cały proces przeprowadzany jest w punktach odprawy („Check in”). Stanowiska są odpowiednio oznaczone, tak aby każdy pasażer mógł je łatwo znaleźć. Z reguły zasada jest taka, że przy jednym stanowisku odprawić się mogą pasażerowie danego lotu. Jednak czasem mogą zdarzyć się łączone punkty odprawy, a to oznacza duży tłum, bo stanowisko obsługuje więcej niż jeden lot.

Samodzielna odprawa na lotnisku

Często, oprócz tradycyjnej odprawy na lotnisku istnieje możliwość przeprowadzenia jej samodzielnie w specjalnych automatach, nazywanych „self-service check-in machine”. Zazwyczaj znajdują się one przy punktach odprawy więc łatwo je znaleźć. To alternatywa dla tych, którzy chcą uniknąć kolejek do stanowisk odprawy tradycyjnej. Czasem jest możliwa tylko dla tych, którzy nie muszą nadawać bagażu rejestrowanego, bo podróżują tylko z bagażem podręcznym. Jeśli jednak dane stanowisko odprawy samodzielnej na to pozwala, otrzymasz specjalną naklejkę, którą będziesz mógł oznaczyć swój bagaż rejestrowany.

Odprawa online

Część formalności możesz zrobić także przez internet, jeśli lecisz tanimi liniami lotniczymi. Wtedy skracasz czas pobytu na lotnisku do minimum. Wystarczy, że przyjedziesz godzinę przed. Jeśli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym i odprawiłeś się przez internet, stawiasz się od razu przy bramkach bezpieczeństwa. Możliwość wykonania odprawy online udostępnia już wiele znanych przewoźników np. LOT, Ryanair, WIZZ Air czy Lufthansa. Niektóre linie z kolei nakładają na pasażerów obowiązek dokonania odprawy online. Na lotnisku jest to niemożliwe. Do takich linii należy np. easyJet.

Odprawa krok po kroku

Nie wiesz, jak się odprawić? Znajdziesz tu instrukcję, jak kroku po kroku przejść cały proces w sposób tradycyjny, samodzielnie w dostępnych automatach i przez internet. 

Instrukcja odprawy tradycyjnej

 • 1
  Znajdź stanowisko odprawy, które obsługuje Twój lot. Numer punktu odpraw będzie znajdował się przy numerze Twojego lotu na tablicy odlotów. Zazwyczaj przy danym stanowisku znajdują się ekrany z graficznym przedstawieniem linii lotniczych.
 • 2
  Zajmij kolejkę przy punkcie odprawy. W międzyczasie przygotuj dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), elektroniczny kod rezerwacji lub bilet. Z reguły możesz go także pokazać na smartfonie.
 • 3
  Gdy nadejdzie Twoja kolej, wręcz dokumenty pracownikowi stanowiska.
 • 4
  Odpraw bagaż.
  • By nadać bagaż rejestrowany, połóż go na specjalnej taśmie, gdzie zostanie m.in. zważony. W razie przekroczenia dopuszczalnego limitu wagi dopłać za nadbagaż.
  • Jeśli masz tylko bagaż podręczny, także możesz zostać poproszony o wyłożenie go na taśmę, by pracownicy mogli go zważyć. Jeśli przekracza limit, będziesz musiał nadać go jako bagaż rejestrowany i dodatkowo zapłacić.
 • 5
  Ostatnim etapem odprawy na lotnisku jest generowanie i drukowanie karty pokładowej.

Instrukcja odprawy samodzielnej na lotnisku

 • 1
  Znajdź tzw. self-service check-in machine i podejdź do niego.
 • 2
  Wprowadź do formularza dane swojego dokumentu tożsamości oraz kod rezerwacji.
 • 3
  Wybierz miejsce. Nie w każdej sytuacji będzie to możliwe, czasem otrzymasz przydział z góry.
 • 4
  Zaakceptuj formularz.
 • 5
  Odbierz wydrukowaną kartę pokładową.
 • 6
  Jeśli jest taka możliwość, a Ty chcesz nadać bagaż rejestrowany, odbierz przywieszkę lub naklejkę, oznacz swoją walizkę czy torbę, a następnie udaj się do punktu zrzutu bagażu.

Instrukcja odprawy online

 • 1
  Wejdź na stronę linii lotniczych i wybierz zakładkę odprawa online.
 • 2
  Wypełnij formularz. Dane, które będziesz musiał wpisać to: imię, nazwisko, data urodzenia, numer dokumentu tożsamości, jego data ważności, numer rezerwacji.
 • 3
  Potwierdź znajomość polityki bezpieczeństwa, transportu bagażu i anulowania lotów, wybierając odpowiednie pola.
 • 4
  Zdecyduj, czy wybierasz dodatkowe usługi, np. wybór miejsca czy wykupienie dodatkowego bagażu.
 • 5
  Potwierdź odprawę.
 • 6
  Odbierz kartę pokładową. Może przyjść SMSem lub w wiadomości e-mail.

Co zrobić po odprawie?

Jeśli zakończyłeś proces odprawy, otrzymasz od pracownika punktu „Check-in” kartę pokładową oraz informację, gdzie powinieneś się teraz udać. Ostatnim etapem jest przejście kontroli przy bramce bezpieczeństwa, która polega na skanowaniu bagażu i ciała w celu poszukiwania niebezpiecznych przedmiotów.

Będziesz musiał wyłożyć na taśmę w plastikowym koszyku laptop, aparat, elektronikę, płyny, leki, a także odzież wierzchnią, elementy metalowe (np. pasek), biżuterię. Po przejściu przez bramkę będziesz mógł zabrać rzeczy, włożyć z powrotem odzież wierzchnią i dodatki.

Pracownik poinformuje Cię o konieczności wyłączenia osobistych urządzeń elektronicznych np. laptopów czy telefonów komórkowych. Jeśli wszystko będzie OK, po przejściu przez bramkę bezpieczeństwa, znajdziesz się w strefie bezcłowej. Tu możesz zrobić zakupy, pamiętając o limitach dotyczących wnoszenia produktów do samolotu.

Teraz udaj się do odpowiedniego gate`u, czyli bramki, która dzieli Cię od pokładu samolotu. Tutaj pokazujesz tylko kartę pokładową, ewentualnie dokument tożsamości. Do samolotu dostaniesz się autobusem, specjalnym rękawem lub pieszo.

Ile trwa cały proces?

Odprawa na lotnisku pojedynczego pasażera nie trwa długo. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że cały proces musi przejść nie tylko jednak osoba, ale wszyscy podróżujący. Właśnie z powodu kolejek linie lotnicze zalecają, by na odprawę stawić się przynajmniej 2 godziny przed planowanym startem samolotu. Jeśli lecisz w okresie, gdy na lotnisku jest wzmożony ruch, czyli m.in. w weekendy, wakacje, ferie zimowe czy okresie świątecznym, warto pojawić się na lotnisku jeszcze wcześniej.

Jeśli nie będziesz odprawiał bagażu rejestrowanego, a poza tym masz pewność, że w czasie, gdy Twój samolot odlatuje, na lotnisku nie będzie tłumów, wystarczy Ci godzina, by przejść proces odprawy.

Weź także zapas czasowy na dojazd na lotnisko. Lotniska znajdują się zazwyczaj w dużych miastach, a tutaj łatwo o korek.

Ważne!

Punkty odprawy, nazywane „Check-in” otwierane są na 2 lub 3 godziny przed odlotem, w zależności od zasad danych linii. Z kolei bramki bezpieczeństwa (inaczej gate) zamykane są na 30-40 minut przed startem samolotu. Wszelkie informacje na ten temat podawane są w wiadomościach od przewoźnika.

Musisz wiedzieć, że odprawa online też ma swoje ramy czasowe, zależne od danego przewoźnika. Niektóre linie lotnicze otwierają możliwość odprawienia się przez internet już kilka tygodni przed wylotem, inne dopiero kilka godzin przed. Czasem zdarza się, że opcja odprawy online wcześniej niż 48 godzin przed wylotem jest płatna.

Co zrobić, jeśli spóźnisz się na odprawę?

Odprawa osobisto-bagażowa jest konieczna, by wejść na pokład samolotu. Jeśli się spóźnisz i dane stanowisko będzie zamknięte, niestety Twój bilet zostanie anulowany, a Ty, w niektórych sytuacjach, będziesz mógł go przebukować za dodatkową opłatą. Gdy spóźnienie wyniknie z powodu opóźnienia się innego samolotu, możesz domagać się odszkodowania za opóźniony lot od linii lotniczych, go obsługujących.

Czy odprawa na lotnisku jest płatna?

To zależy od linii lotniczych. Co ciekawe, z reguły odprawa online jest bezpłatna, a za odprawę na niektórych lotniskach trzeba już dodatkowo zapłacić. Sprawdź więc na stronie linii lotniczej, której lot wybrałeś, czy czeka Cię dodatkowa opłata za przejście całej procedury w tradycyjny sposób, stacjonarnie, czy lepiej zdecydować się na odprawę przez internet. W poniższej tabeli przygotowaliśmy informacje na temat płatności za odprawę w niektórych liniach lotniczych.

Linia lotniczaPłatność za odprawę na lotniskuPłatność za odprawę online

WIZZ Air

TAK, poza lotniskiem Agadir Al Massira, Marrakesz Menara, Moskwa
Zaragoza, Korfu

NIE

Zaragoza, Korfu

TAK

NIE

Ryanair

NIE

NIE

LOT

NIE

NIE

Lufthansa

BRAK ODPRAWY NA LOTNISKU

NIE

Lecisz? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Dobre ubezpieczenie turystyczne będzie Cię chronić także na lotnisku czy podczas lotu samolotem, a doskonałym tego przykładem jest ubezpieczenie bagażu, które jest dodatkiem do podstawowej polisy podróżnej.

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje polisa podróżna? Wylicz składkę w kilku towarzystwach, wypełniając krótki formularz na stronie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Jeśli jakaś oferta przypadnie Ci do gustu, będziesz mógł wykupić ją przez internet. To nigdy nie było prostsze! Pamiętaj jednak, że niektóre towarzystwa uwzględniają okres karencji, czyli czas, kiedy za zdarzenie objęte polisą nie otrzymuje się odszkodowania. Dlatego wykup ubezpieczenie z odpowiednim wyprzedzeniem!

FAQ:

 • 1
  Ile wcześniej być na lotnisku po odprawie online?

  Wraz z kartą pokładową i dowodem tożsamości trzeba udać się do bramek bezpieczeństwa, które zamykane są 30-40 minut przed wylotem samolotu. Wobec tego, że lotnisko jest miejscem tłumnie odwiedzanym, a także faktu, że do bramki bezpieczeństwa utworzy się spora kolejka, warto być na miejscu godzinę przed wylotem.

 • 2
  Co włożyć na taśmę na lotnisku?

  Podczas kontroli bezpieczeństwa na taśmę trzeba wyłożyć monety, biżuterię, pasek od spodni, portfel, zegarek, telefon, kurtkę lub inne okrycie wierzchnie wraz z czapką, szalikiem itd. W niektórych sytuacjach kontroler może poprosić o zdjęcie także butów. Z bagażu podręcznego trzeba wyjąć elektronikę (laptop/tablet itd.), płyny, kremy czy leki.

 • 3
  Czym się różni odprawa na lotnisku od odprawy online?

  Efektem zarówno odprawy na lotnisku, jak i online jest uzyskanie karty pokładowej. Tradycyjny sposób to stawienie się 2-3 godziny przed wylotem na lotnisku i odprawienie się. Jeśli wybieramy drugi sposób, to większą część procedury możemy przejść przez internet, co pozwoli zaoszczędzić czas i przybyć na lotnisko nieco później.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku