2023-07-10

Ubezpieczenie OC pilota drona – kiedy jest obowiązkowe i co obejmuje?

Posiadasz drona? Sprawdź, czy obejmuje cię obowiązkowe OC!

Ubezpieczenie OC pilota drona – kiedy jest obowiązkowe i co obejmuje?

Planujesz zakup drona? A może już to zrobiłeś? Powinieneś wiedzieć, że w niektórych przypadkach będziesz musiał zakupić odpowiednie ubezpieczenie. Ile kosztuje taka polisa? Gdzie ją kupić? Czym różni się ubezpieczenie OC pilota drona od ubezpieczenia drona? Więcej przeczytasz w poniższym tekście.

Co to jest dron?

W ramach wstępu odpowiedzmy sobie na pytanie, czym właściwie jest dron. To nic innego jak bezzałogowy statek powietrzny z wbudowaną kamerą. Steruje się nim zdalnie, przy pomocy pilota. Pierwsze drony pojawiły się już podczas I i II wojny światowej na polach bitewnych. To właśnie wojsko udoskonalało i rozwijało technologię, która stopniowo zaadaptowana została na potrzeby komercyjne.

Biorąc pod uwagę przeznaczenie, możemy wyróżnić drony użytkowane profesjonalnie i prywatnie – w ramach hobby. Te pierwsze, to dość spore maszyny, które mają wbudowane akumulatory, te drugie zaś są o wiele mniejsze i zasilane są bateriami. Dość nietypowym dronem jest dron FPV, do którego dołączane są gogle, które pozwalają poczuć się pilotowi jakby siedział wewnątrz latającej maszyny.

To ważne!

Piloci bezzałogowych statków powietrznych muszą stosować się do przepisów prawa lotniczego.

Dron bez uprawnień

W kontekście latania dronami koniecznie trzeba powiedzieć o obowiązujących w tym zakresie przepisach. Właściciele dronów o masie od 250 g oraz osoby dysponujące sprzętem wyposażonym w kamerę, muszą się zarejestrować na stronie internetowej drony.ulc.gov.pl, przejść darmowe szkolenie oraz zdać obowiązkowy egzamin online. Jeśli chcesz użytkować mniejszy dron, który  w myśl dyrektywy WE o numerze 2009/48 jest zabawką, nie musisz zdawać testu. Większy dron bez uprawnień możesz także pilotować w asyście osoby, która ma tzw. prawo jazdy na drona, czyli przeszła szkolenie i zdała test organizowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Czy ubezpieczenie OC pilota drona jest obowiązkowe?

Pamiętaj, że nawet gdy pilotujesz dron-zabawkę jesteś odpowiedzialny za jego bezpieczne użytkowanie. Jeśli maszyna wyrządzi szkodę osobie trzeciej, to Ty będziesz za nią odpowiadał.

I tu przechodzimy do kwestii obowiązkowego ubezpieczenia OC drona. Przepisy mówią, że taką polisę OC pilota drona koniecznie muszą wykupić osoby, które użytkują sprzęt o masie startowej  20 kg lub więcej. Kwestię tę reguluje rozporządzenie (WE) nr 785/2004 z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie wymogów w zakresie ubezpieczenia w odniesieniu do przewoźników lotniczych i operatorów statków powietrznych.

Jeśli więc chcesz zaopatrzyć się w porządny sprzęt, to nie tylko będziesz musiał uzyskać uprawnienia do pilotażu bezzałogowym statkiem powietrznym, ale konieczne będzie także wykupienie OC na drona.

Operacje bezzałogowym statkiem powietrznym – jakie wyróżniamy?

Zanim przejdziemy do omówienia przykładowego ubezpieczenia OC pilota drona, przyjrzyjmy się rozróżnieniu operacji, wykonywanych z użyciem dronów:

 • Kategoria Otwarta

Latanie w kategorii otwartej jest najmniej inwazyjne, a więc nie ma konieczności składania oświadczeń oraz uzyskiwania zezwoleń od Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Rejestracja lotu wymagana jest tylko, jeśli używamy dron o wadze powyżej 25 kg. Operacje w kategorii otwartej to loty małymi dronami w zasięgu widoczności wzrokowej pilota lub z pomocą obserwatora (VLOS) w wysokości nie większej niż 120 metrów nad powierzchnią ziemi.

 • Kategoria Szczególna

Tutaj mamy do czynienia z lotami, które mają charakter operacji o średnim ryzyku. W związku z tym musimy przejść weryfikację oraz uzyskać zgodę Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

 • Kategoria Certyfikowana

To ostatnia najbardziej ryzykowna kategoria, a więc loty wymagają certyfikacji bezzałogowych statków powietrznych na podstawie rozporządzenia (UE) 2019/945. Operacje w tej kategorii dotyczą lotów nad zgromadzeniami, wiążą się z przewozem osób, a także z przewozem materiałów niebezpiecznych.

Ubezpieczenie OC pilota drona od firmy Wiener

Na rynku ubezpieczeniowym dostępnych jest już coraz więcej ofert. Polisę OC drona kupimy w PZU, ubezpieczenie drona znajdziemy także w Allianz. My przyjrzymy się ofercie firmy Wiener. W tym towarzystwie otrzymamy ubezpieczenie OC pilota drona w dwóch kategoriach – otwartej i szczegółowej.  Polisa będzie obowiązywać przez 12 miesięcy, a ubezpieczyć możemy osobę fizyczną lub firmę, jednak w tym drugim przypadku trzeba podać dane pilota. Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna pilota drona, który lata w kategorii otwartej lub szczegółówej.

Możemy zdecydować się na polisę w ramach dwóch wariantów:

 • rekreacyjnym

To ochrona skierowana do osób, które latają dronami hobbystycznie, w czasie wolnym od pracy i nie przyjmują w związku z tym opłat.

 • zarobkowym

Dotyczy nie tylko lotów, za które pilot otrzymuje zapłatę, ale także tych podczas udziału w zawodach czy imprezach, nawet jeśli operator nie pobiera za nie opłaty.

To, ile ostatecznie zapłacimy za polisę zależy od tego, na jaką sumę gwarancyjną się zdecydujemy oraz jaki wariant wybierzemy. Wiener przewiduje ochronę w ramach sum gwarancyjnych od 200 000 zł do 400 000 zł – z podlimitami na loty zarobkowe od 20 000 zł do 200 000 zł. Standardowa polisa obejmuje zdarzenia powstałe w Polsce, jednak jeśli zdecydujemy się na dodatkową opłatę, ochrona będzie obowiązywać także w innych krajach świata (jednak z wyłączeniem USA i Japonii).

Czego nie obejmuje ubezpieczenie OC pilota drona Wiener? Ochrona nie będzie obowiązywać w przypadku operacji w tzw. kategorii certyfikowanej. Oprócz tego towarzystwo nie będzie odpowiadać m.in. za sytuacje, które powstaną, gdy pilot:

 • będzie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
 • wyrządzi szkodę umyślnie lub dojdzie do niej podczas dokonywania przestępstwa,
 • będzie używał petard lub materiałów wybuchowych itd.

Szczegółowe informacje na temat wyłączeń odpowiedzialności znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na drona a ubezpieczenie OC pilota drona

Warto wiedzieć, że produkt, jakim jest obowiązkowe ubezpieczenie OC pilota drona jest zbliżony do ubezpieczenia OC zawodu, a nie ubezpieczenia OC samochodu. Jest ono przypisane do osoby, a nie jak w przypadku np. polisy komunikacyjnej do konkretnego pojazdu. OC zadziała, jeśli w ramach pilotowania maszyny użytkownik będzie odpowiedzialny za jakąś szkodę np. dron wytrąci komuś z rąk telefon lub rozbije szybę.

Czym innym jest natomiast ubezpieczenie dronów. To dodatkowa usługa, którą oferują producenci takiego sprzętu. W ramach składki, która wynosi z reguły 10% wartości całego drona można liczyć na nowy sprzęt w razie jego uszkodzenia czy całkowitej utraty.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie OC pilota drona – kiedy jest obowiązkowe i co obejmuje? Podsumowanie

 • Ubezpieczenie OC pilota drona jest obowiązkowe, jeśli używamy drona o wadze 20 kg lub więcej. Nie trzeba kupować OC pilota drona, jeśli używamy mniejszego drona – zabawki w rozumieniu przepisów Unii Europejskiej.
 • Ubezpieczenie OC pilota drona to nie to samo co ubezpieczenie drona. To pierwsze obejmuje szkody, za które odpowiada pilot podczas wykonywania lotów, tzw. operacji. Drugie jest dodatkową ochroną samego sprzętu w razie zniszczenia czy jego utraty.
 • Produktem wartym uwagi jest ubezpieczenie OC pilota drona Wiener. Możemy wybrać wariant rekreacyjny lub zarobkowy, w kategorii otwartej lub szczegółowej.

Szukasz ubezpieczenia OC pilota drona? W CUK Ubezpieczenia kupisz polisę towarzystwa Wiener. Zadzwon na infolinię lub przyjdź do jednej z naszych placówek.  

FAQ

 • 1
  Jak zgłosić lot dronem?

Lot dronem o masie startowej powyżej 25 kg lub w odległości większej niż 120 metrów od najbliższego punktu powierzchni ziemi musi być obowiązkowo zarejestrowany na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Adres to: drony.ulc.gov.pl.

 • 2
  Gdzie można latać dronem bez licencji?

Jeśli masz dron o wadze poniżej 250 g i bez kamery, nie musisz zdawać egzaminu na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Bez licencji możesz latać dronem w kategorii otwartej, czyli musisz mieć cały czas dron w zasięgu wzroku i latać nie wyżej niż 120 m nad terenem lub ponad przeszkodą wyższą niż 120 m.

 • 3
  Czy sąsiad może latać dronem nad moją posesją?

Tak. Tak długo, jak nie naruszamy poczucia prywatności i bezpieczeństwa osób prywatnych, możemy latać dronem nad prywatną posesją.

Oceń artykuł

4.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku