2022-06-06

Maksymalne sumy ubezpieczeń upraw rolnych w 2022 roku

Czy w 2022 roku rolnicy otrzymają dopłaty do ubezpieczenia upraw?

Maksymalne sumy ubezpieczeń upraw rolnych w 2022 roku

Potrzebujesz ubezpieczenia rolniczego?

Z roku na rok suma przeznaczona na wypłatę ubezpieczeń rolnych zmienia się. W 2022 jest to aż 1,5 mld złotych i kolejne 3 mld w rezerwie. W porównaniu do lat poprzednich są to dość duże kwoty. Bardzo możliwe jednak, że nie każdy rolnik ubiegający się o dopłaty, otrzyma dofinansowanie. Warto się zatem pospieszyć. Ile wynosi maksymalna suma ubezpieczenia do hektara w 2022 roku? Przykładowe sumy ubezpieczeń dla poszczególnych upraw mogą wynosić:

 • 15 978 zł – dla roślin strączkowych,
 • 106 660 zł – dla drzew i krzewów owocowych,
 • 235 253 zł– dla warzyw gruntowych,
 • 20 257 zł – dla zbóż,
 • 9 999 zł – dla buraków cukrowych,
 • 48 000 zł – dla chmielu,
 • 12 663 zł – dla rzepaku i rzepiku.

Nie wszystkie z wymienionych kwot są wyższe niż w roku poprzednim. Na przykład dopłaty do upraw chmielu czy drzew i krzewów owocowych zostały nieznacznie zmniejszone. Wynika to z aktualnego zapotrzebowania, wielkości upraw konkretnych gatunków roślin oraz wielu innych czynników. Większość dopłat jest jednak znacznie wyższa niż w 2020 i 2021 roku.

Zamów rozmowę

Sytuacja na świecie a dopłaty do hektara w 2022 roku

W poprzednich latach na wysokość dopłat do hektara wpływała pandemia. Obecnie jednak pojawiły się kolejne komplikacje związane z sytuacją geopolityczną.  Rząd szuka rozwiązań, które pozwolą zapobiec bardzo wysokiej inflacji, która powoduje bardzo duży wzrost cen, w tym żywności. Dodatkowo ograniczono import surowców ze Wschodu z powodu sankcji nałożonych na Rosję, co także ma wpływ i na inflację, i na ceny żywności.

W 2022 roku rząd proponuje dopłatę nawozową w wysokości 500 zł do każdego hektara użytków rolnych oraz 250 zł do łąk i pastwisk. Mowa tu o terenach o powierzchni maksymalnie 50 hektarów. Takie działania mają wypełnić lukę, która powstała w wyniku działań wojennych za naszą wschodnią granicą. Dynamiczna sytuacja sprawia, że decyzje rządu dotyczące pomocy rolnikom stale się zmieniają, dlatego warto na bieżąco obserwować nowe rozporządzenia, uchwały i zapowiedzi kolejnych zmian.

Maksymalne kwoty ubezpieczenia dla 1 sztuki zwierzęcia

Podobnie jak dofinansowanie składek ubezpieczenia, również sumy ubezpieczenia, do których przysługuje dopłata do bydła i pozostałych zwierząt hodowlanych są w tym roku wyższe. Ich wysokość pozwoli wielu hodowcom sporo oszczędzić. Hodowcy, którym zostaną przyznane dopłaty, mogą liczyć na następujące maksymalne stawki za 1 sztukę:

 • 9 912 zł – bydło,
 • 12 276 zł – konie,
 • 700 zł – kozy,
 • 53 zł – kury, perlice, przepiórki,
 • 250 zł – gęsi,
 • 145 zł – indyki,
 • 914 zł – owce.

W przypadku zwierząt niektóre wartości pozostały takie same jak w 2021 roku. Zwiększyły się głównie te dotyczące owiec, bydła i koni.

Trzeba jednak pamiętać, że każdy rolnik, który pobiera dopłaty bezpośrednie, ma obowiązek ubezpieczenia co najmniej połowy upraw i posiadanych zwierząt. W przypadku braku ubezpieczenia może zostać nałożona kara adekwatna do wielkości upraw i hodowli.

Kiedy dopłaty 2022 – warto się pospieszyć

Jedno jest pewne: ubezpieczenie upraw 2022 warto wykupić jak najwcześniej. Ze względu na ograniczony budżet, brak refleksu może oznaczać brak możliwości skorzystania z dopłaty dla rolników 2022. Zasadniczo dofinansowanie jest  przyznawane w dwóch transzach: wiosennej i jesiennej. Wiele zależy od tego, co chcemy ubezpieczyć i od czego. Ubezpieczenie od suszy 2022 trzeba wykupić jeszcze przed nadejściem lata - towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia w tzw. sezonie wiosennym, czyli do 30.06 lub do wyczerpania limitu dopłat. Przed najcieplejszą porą roku będzie wiadomo, kto zdoła otrzymać dofinansowanie, a komu się to nie uda. Druga tura przychodzi jesienią, kiedy to decydujemy się na ubezpieczenie upraw rolnych 2022 na wypadek na przykład ujemnych skutków przezimowania. Tak naprawdę jest to ubezpieczenie, które obejmuje kolejny rok. Warto na bieżąco obserwować oficjalne komunikaty dotyczące ostatecznych terminów wykupienia ubezpieczenia. Trzeba także mieć na uwadze, że rolnik ma możliwość rezygnacji z wykupionej polisy do 30 dni od podpisania umowy.

 • Polisa z dotacjami do 65% składki
 • Ubezpieczenia upraw nawet od wszystkich ryzyk pogodowych
 • Porównamy dla Ciebie ofertę ubezpieczeń upraw z dotacjami od wielu towarzystw

Wysokość dopłat 2022 i perspektywy na przyszłość

Jeśli chodzi o oferowane przez państwo dopłaty, stawki w 2022 roku są takie same jak w poprzednim, jeśli brać pod uwagę procent kwoty ubezpieczenia pokrywany przez państwo. Obecnie jednak znacznie wzrosła kwota przeznaczona na pokrycie kosztów ubezpieczenia dla rolników. W porównaniu z latami poprzednimi jest ona aż trzykrotnie wyższa. Oznacza to większe szanse na otrzymanie dopłat, choć w dalszym ciągu nie wszyscy rolnicy mogą zdążyć je otrzymać.

Ubezpieczenie upraw rolniczych – cena i pozostałe parametry

Gdy chcemy znaleźć najlepsze ubezpieczenie upraw rolniczych, cena polisy jest zwykle jedną z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę. Nic w tym dziwnego, każdy chciałby ograniczyć koszty do niezbędnego minimum. Jednak nie zawsze najtańsza oferta jest najlepsza. Warto zwrócić uwagę również na inne parametry. Przede wszystkim trzeba sprawdzić zakres ochrony ubezpieczeniowej. Rekomendujemy zakup kompletnych pakietów, zawierających ubezpieczenie od wszystkich najbardziej prawdopodobnych zagrożeń. Ponadto nie każdy ubezpieczyciel oferuje takie same kwoty wsparcia w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia. W CUK zbieramy oferty najlepszych ubezpieczycieli oferujących ubezpieczenia upraw 2022. Nasi specjaliści chętnie doradzają wybór optymalnych rozwiązań, dopasowanych do potrzeb. Znajdujemy polisy w atrakcyjnych cenach, które jednocześnie gwarantują wysokie odszkodowania, a ilość zdarzeń objętych ubezpieczeniem jest duża.

Ubezpieczenie upraw 2022 – czy warto?

Decydując się na skorzystanie z dopłat bezpośrednich, rolnik zobowiązuje się do ubezpieczenia upraw w 2022. Wspominaliśmy o tym już wcześniej, że koniecznością w takiej sytuacji jest ubezpieczenie co najmniej połowy upraw. Gdy rolnik nie ubezpieczy wymaganego areału upraw, zostanie nałożona na niego kara, której wysokość określa się na podstawie liczby hektarów (2 euro za hektar). Poza tym ubezpieczenie upraw rolnych 2022 jest sensowne również z innych powodów. Warto zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa stosunkowo niewielkim kosztem.

Dzisiaj koszt uprawy 1 ha rzepaku to kilka tysięcy złotych, przy czym ubezpieczenie rzepaku to niewielka część wszystkich kosztów. Cena ubezpieczenia zależy m.in. od lokalizacji, klasy gleby i terminu siewu, dlatego trudno podać konkretną kwotę, konieczna jest kalkulacja każdego przypadku. Dopłata może wynieść nawet 65%, natomiast kwota wsparcia po wystąpieniu zdarzenia ubezpieczeniowego może być bardzo wysoka. Tym samym przeważnie wystarczy niewielka kwota, aby być spokojnym o swoje uprawy. Nie trzeba obawiać się suszy, przymrozków, gradu czy huraganu. Za kompleksowe ubezpieczenie upraw rolnik zapłaci więcej. Nadal jednak składka będzie niewielkim odsetkiem wszystkich kosztów związanych z uprawami. Poza tym wydaje się, że spokój, jaki daje posiadanie pełnego pakietu ubezpieczeń, jest bezcenny.

Duża popularność ubezpieczeń rolnych

Ubezpieczenia upraw i/lub zwierząt hodowlanych są ubezpieczeniami dobrowolnymi, jednak tylko wtedy, gdy rolnik nie korzysta z dopłat. Dopłaty mają zachęcać rolników i hodowców do kupowania polis. Jak się okazuje, w dużej mierze te działania okazują się skuteczne. Szacuje się, że powierzchnia ubezpieczonych upraw wynosi ok. 4 mln ha. Natomiast liczba sprzedawanych rocznie polis przekracza 200 tysięcy.

W 2022 roku można liczyć na większe zainteresowanie ubezpieczeniami upraw rolnych. Wszystko ze względu na wyższą kwotę przyznawaną poszczególnym rolnikom. Obecnie także znacznie więcej osób może liczyć na uzyskanie potrzebnych pieniędzy.

Zamów rozmowę

Pamiętaj o zakupie obowiązkowych ubezpieczeniach rolnych

W tym miejscu warto przypomnieć, że niektóre ubezpieczenia rolne są obowiązkowe. Przede wszystkim mowa tutaj o OC rolnika. Jest to ogólne ubezpieczenie na wypadek wyrządzonych szkód. Ponadto obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają również nieruchomości rolne. Jeśli rolnik używa ciągnika bądź przyczepy, musi wykupić ubezpieczenie OC. W niektórych przypadkach rolnik jest zobowiązany również do wykupienia ubezpieczenia dla pojazdów wolnobieżnych, takich jak kombajn.

Niewykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC rolnika niesie poważne konsekwencje prawne i finansowe. W razie wyrządzenia szkód innej osobie rolnik może zostać zobowiązany do pokrycia strat.

W jakie ubezpieczenie rolnicze warto się zaopatrzyć?

Na rynku można znaleźć różne formy ubezpieczeń rolniczych. Obowiązkowe jest oczywiście OC. Pozwala ono na wypłacenie pieniędzy w sytuacji, gdy podczas działań rolniczych ucierpi osoba trzecia lub zostanie uszkodzone jej mienie.  Oprócz tego istnieje możliwość wykupienia polisy na maszyny rolnicze, budynki gospodarcze czy uprawy. Jak już wspominaliśmy, popularnością cieszy się m.in. ubezpieczenie od suszy. Jest to czynnik niezależny od rolnika, który może jednak przyczynić się do poniesienia poważnych strat. Jeśli dojdzie do tego, że pogoda negatywnie wpłynie na uprawy, ich właściciel może liczyć na zwrot określonej kwoty zawartej w budżecie określonym na konkretny rok. Warto zatem wykupić ubezpieczenie jak najszybciej, aby być pewnym, że w razie tego typu zdarzenia możliwe będzie odzyskanie, choć części utraconych zysków.

Ubezpieczenia rolne w CUK

W CUK kupisz m.in. ubezpieczenia rolnicze, które pozwolą na zabezpieczenie Twoich upraw, zwierząt, oraz sprzętu używanego w gospodarstwie. Na naszej stronie z łatwością porównasz dostępne opcje, dzięki czemu sprawdzisz, które towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje polisy na najkorzystniejszych warunkach.

Z nami wybierzesz m.in. ubezpieczenie upraw oraz budynków wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych. Nasi pracownicy z chęcią doradzą i odpowiedzą na nurtujące Cię pytania, i pomogą kupić produkt odpowiedni do Twoich potrzeb. Zadzwoń do nas lub odwiedź jedną z licznych placówek CUK. Jesteśmy w każdym regionie - masz do nas blisko!  Zapraszamy!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku