2019-10-01

Kiedy najlepiej wymienić wycieraczki?

Gdy idzie jesień, warto szczególnie zadbać o wycieraczki i zachować dobrą widoczność na drodze.

Kiedy najlepiej wymienić wycieraczki?

Twój samochód potrzebuje wielu części, aby działać bez zarzutu. Tutaj liczy się każdy detal, bo awaria małej części może ściągnąć na Ciebie duże kłopoty. Wycieraczki najważniejsze w aucie nie są, ale ich obecność przesądza o bezpieczeństwie i komforcie prowadzenia auta.

Wycieraczki czyli czysta droga przed Tobą

Wycieraczki w samochodzie są niezastąpionym wynalazkiem w czasie deszczu – krople spływające po szybie bardzo zniekształcają obraz widziany przez kierowcę. Gdyby nie wycieraczki nietrudno byłoby spowodować wypadek w takich warunkach. Poza tym, wycieraczki pomagają oczyścić szybę przy pomocy płynu do spryskiwaczy.

Jak często wymieniać wycieraczki?

Standardowo zaleca się wymianę wycieraczek samochodowych co najmniej raz w roku. Wszystko oczywiście zależy od ich stopnia zużycia, na który wpływa głównie częstotliwość korzystania z wycieraczek. Często jeździsz autem? Każdego roku robisz dużo kilometrów? Może okazać się, że wymiana wycieraczek raz w roku nie wystarczy. Czynników decydujących o zużyciu wycieraczek jest naturalnie dużo więcej – jednym z nich jest chociażby parkowanie auta latem w zasięgu ostrego słońca. Gumowe części wycieraczek są delikatne i szkodzą im niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jak wymienić wycieraczki?

Przy zakupie wycieraczek samochodowych zwykle musisz znać jedynie model samochodu. Jeśli zdecydujesz się na sklep samoobsługowy, powinieneś znać wymaganą długość piór w Twoim aucie. W supermarkecie nie będzie sprzedawcy, który doradzi Ci w wyborze odpowiedniego rozmiaru.

Wycieraczki kupione? Najpierw ostrożnie usuń stary model. Następnie ramię wycieraczki wsuń w plastikowy adapter nowego pióra i lekko pociągnij. Usłyszysz charakterystyczne kliknięcie, kiedy wycieraczka będzie umieszczona we właściwym miejscu. Pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć przednią szybę. Ostre elementy wycieraczek, które przypadkowo znajdą się na jej powierzchni, mogą spowodować zarysowania. O ubezpieczeniu szyb samochodowych przeczytasz w naszym artykule „Czy warto ubezpieczać szyby samochodowe?”.

Kiedy wymienić wycieraczki?

Na wymianę wycieraczek w samochodzie każdy moment jest dobry. Najlepiej zrobić to na początku jesieni, aby intensywne opady deszczu nie popsuły nam komfortu jazdy. Krytycznym momentem jest oczywiście zima – niedziałające wycieraczki w czasie śnieżycy to bardzo niebezpieczny scenariusz i jako rozsądny kierowca nie możesz do niego dopuścić.

Ponadto, wycieraczki wymagają natychmiastowej wymiany, jeśli pozostawiają smugi w polu widzenia kierowcy, ich pracy towarzyszy tarcie i piskliwy odgłos lub gumowe elementy zaczynają się rozwarstwiać.

Potrzebujesz polisy OC/AC?

Aby jeszcze lepiej dbać o swój samochód wybierz ubezpieczenie OC i AC w pakiecie. Korzystne oferty dopasowane do Twoich potrzeb czekają na Ciebie w naszej porównywarce polis samochodowych. Chcesz porozmawiać z doradcą? Połącz się z infolinią lub przyjdź do placówki CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku