Jeśli jesteś uczniem szkoły zawodowej, technikum lub studentem musisz zrealizować program praktyk. Zastanawiasz się właśnie, gdzie je odbyć? Dowiedz się, jak znaleźć praktyki.
Najważniejsze informacje:
- W pierwszej kolejności studenci powinni wybrać się do Akademickiego Biura Karier lub porozmawiać z opiekunem praktyk. Bardzo często uczelnie i szkoły prowadzą listę firm, które zatrudniają praktykantów.
- Jeszcze inne jednostki dydaktyczne wskazują konkretne miejsce odbycia praktyk.
- Jak znaleźć praktyki na własną rękę? Można przeglądać serwisy z ogłoszeniami pracy, praktyki i staży, przeszukiwać pod tym kątem media społecznościowe, udać się na targi pracy czy spróbować skontaktować się z wybraną firmą.
- Jeśli już znajdziesz instytucję, w której chciałbyś rozpocząć praktyki, sporządź podanie, a następnie zanieś je do sekretariatu danej organizacji. Możesz też aplikować za pośrednictwem serwisu internetowego czy zakładki „kariera” na stronie internetowej danej firmy.
- Pisząc podanie o praktyki studenckie, nie można zapomnieć o formalnych elementach pism, a także umotywowaniu swojej prośby.
- Jakie dokumenty będą potrzebne? Zazwyczaj wystarczy jedynie podanie o przyjęcie na praktyki, umowa o praktyki studenckie czy dzienniczek praktyk. Warto jednak sprawdzać, jakie dokumenty są wymagane na stronie Twojej szkoły czy uczelni.
Kto decyduje o wyborze miejsca na praktyki?
Jeśli stoisz przed wyborem praktyk studenckich, powinieneś najpierw zorientować się, jakie w danej instytucji oświatowej panują zasady, co do wyboru miejsca praktyk. W niektórych szkołach w obiegu jest lista firm lub nawet konkretne miejsce, do którego uczeń lub student może się zgłosić, by pobrać obowiązkowe nauki praktyczne.
By dowiedzieć się więcej, warto zgłosić się do Akademickiego Biura Karier lub opiekuna praktyk. To jednostka, która w imieniu danej uczelni czy szkoły współpracuje z wieloma firmami, chętnymi do przyjmowania praktykantów. Biuro karier zawodowych to także miejsce, w którym możesz odbyć praktyczne szkolenie, jak znaleźć przyszłe miejsce pracy. Doradcy zawodowi korzystają z odpowiednich narzędzi, by pomóc Ci pokierować Twoją ścieżką kariery.
Gdzie szukać praktyk studenckich?
Jak znaleźć praktyki, jeśli dana uczelnia czy szkoła ich nie oferują? Możliwości jest naprawdę sporo! Sam zobacz, gdzie szukać firm, które chętnie przyjmują uczniów i studentów. Oto sprawdzone miejsca.
Portale internetowe
Czasy, kiedy pracy szukało się w gazecie, bezpowrotnie minęły. Teraz ogromną bazą ogłoszeń są specjalne serwisy, takie jak: Students.pl, Absolvent.pl, Eurostudent.pl. Zajrzyj też na strony, które kojarzą się z poszukiwaniem płatnej pracy, np. Pracuj.pl czy GoWork, a nawet OLX.
Media społecznościowe
Warto też aktywnie prowadzić profil w mediach społecznościowych, szczególnie na portalu LinkedIn. To platforma zrzeszająca osoby, które profesjonalnie podchodzą do kwestii budowania marki osobistej. Jednak i na Facebooku możesz znaleźć ogłoszenie o przyjęciu na praktyki. Zapisz się do specjalnych grup, wpisując w wyszukiwarce „praca, praktyki, staże” oraz wybrane miasto. Bardzo często można spotkać tam ogłoszenia różnych firm.
Strony wybranych organizacji
Od dawna marzysz o zdobyciu praktyki w danej firmie? W takim razie obserwuj jej stronę czy konta na portalach społecznościowych w poszukiwaniu ogłoszeń o programach stażowych lub przyjęciu osób na praktyki. Możesz także skontaktować się z działem kadr za pośrednictwem zakładki „kariera” lub napisać e-mail, do którego dołączysz CV czy list motywacyjny.
Targi akademickie i targi pracy
To eventy organizowane przez instytucje oświatowe, by ułatwić uczniom i studentom poszukiwanie przyszłego pracodawcy. To także okazja do rozpoczęcia rozmów o przyjęcie na praktyki. Na takich targach swoje stoiska ma wiele prestiżowych firm i korporacji. To okazja do rozmowy z przedstawicielami firm, zadania dodatkowych pytań czy wybadania, jak przebiega ścieżka kariery w danym miejscu.
Ważne!
Wybierając praktyki studenckie indywidualnie, pamiętaj, że dane miejsce musi realizować cele praktyki, określone przez szkołę czy uczelnię.
Jak się zgłosić na praktyki studenckie?
Uczeń lub student powinien zgłosić się do pracownika, zajmującego się w danej firmie zatrudnieniem. Po złożeniu w sekretariacie podania o przyjęcie na praktyki studenckie lub zawodowe trzeba będzie jeszcze dopełnić inne formalności. Potrzebna będzie m.in. umowa o praktyki zawodowe, którą podpisuje szkoła lub uczelnia oraz przedstawiciele firmy, w której mają odbyć się praktyki czy skierowanie do odbycia praktyk. Szczegółową listę znajdziesz poniżej.
Jeśli szukasz praktyk za pośrednictwem portali internetowych, zapewne weźmiesz udział w rekrutacji elektronicznej za pośrednictwem tych serwisów. Możesz też napisać maila z prośbą o przyjęcie do pracy.
Ważne!
Jeśli przedsiębiorstwo czy instytucja mają podpisaną umowę z jednostką dydaktyczną, cały proces będzie znacznie mniej skomplikowany. Nie trzeba czekać na uzyskanie zgody szkoły na odbycie praktyk w danym miejscu.
Jak napisać podanie o przyjęcie na praktyki studenckie?
Szukasz praktyk na własną rękę? W takim razie będziesz musiał przygotować pismo lub mail z prośbą o przyjęcie do pracy. Oto najważniejsze elementy, z których powinno składać się podanie o praktyki studenckie:
- miejscowość, data,
- dane osobowe studenta lub ucznia,
- dane adresata (najlepiej skierować pismo do osoby najważniejszej rangą w danym przedsiębiorstwie czy organizacji np. do prezesa, wójta czy dyrektora),
- nagłówek, w którym umieszcza się nazwę dokumentu,
- prośba o przyjęcie na praktyki,
- nazwa szkoły/uczelni oraz kierunek,
- planowany termin odbywania praktyk studenckich,
- krótkie uzasadnienie, zawierające motywację do odbywania praktyki w danej firmie/organizacji,
- zwrot o pozytywne rozpatrzenie podania,
- zwroty grzecznościowe (np. „Z poważaniem”, „Szanowny Panie” itd.),
- ręczny podpis.
Jakie dokumenty będą potrzebne do załatwienia praktyk studenckich?
Z jakimi dokumentami będziesz mieć do czynienia podczas załatwiania praktyk studenckich? Najlepiej sprawdzić to na stronie konkretnego wydziału czy szkoły, by nie pominąć żadnego zaświadczenia. Oto jak może wyglądać jedna z bardziej rozbudowanych list:
- umowa o praktyki studenckie – obowiązuje z reguły w przypadku praktyk, które uczeń organizuje samodzielnie. Musi być podpisana przez przedstawiciela uczelni oraz firmy czy instytucji, w której będzie się odbywać;
- skierowanie na praktyki studenckie wydane przez dziekana lub osobę upoważnioną – to dokument, który będzie dotyczył zarówno osoby, poszukujące samodzielnie praktyk, jak i tych, którzy decydują się na korzystanie z tych wybranych przez uczelnię na podstawie umów ramowych;
- deklaracja podpisana przez studenta – to oświadczenie, w którym student zobowiązuje się do przestrzegania warunków praktyk;
- potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia na praktyki studenckie – na czas odbycia praktyk trzeba mieć OC i NNW;
- wniosek o realizację praktyki w miejscu zatrudnienia – dokument dotyczy tych osób, które chcą, by zaliczono im praktyki u obecnego pracodawcy. Praca ta musi jednak pokrywać się z wymaganiami uczelni co do celu praktyk;
- zaświadczenie o odbyciu praktyki – to z reguły dokument, zawierający opis działań oraz przebieg praktyki, czyli tzw. dzienniczek praktyk.
Chcesz wiedzieć więcej na temat praktyk?
W tym tekście skupiliśmy się na procesie poszukiwania praktyk zawodowych czy studenckich. By poznać szczegóły na temat poszczególnych rodzajów tej specjalnej formy kształcenia, kliknij poniższe linki:
Oceń artykuł