W tym artykule:
Praktyki to ogromna szansa dla wszystkich zainteresowanych uczniów na zdobycie pierwszych doświadczeń związanych z wymarzonym lub pokrewnym zawodem. Dla wielu z nich to pierwsza styczność z pracą, co wiąże się z dużą ekscytacją i oczekiwaniem na spore wyzwanie. Zanim jednak rozpoczniesz tę przygodę, pomyśl o swoim bezpieczeństwie. Jakie ubezpieczenie na praktyki wybrać, czy jest ono obowiązkowe i co obejmuje? Sprawdź nasz poradnik!
Najważniejsze informacje:
- Każdy uczeń powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas praktyk i zapewnić sobie prawo do odszkodowania w razie nagłego wypadku.
- Ubezpieczenie NNW obejmuje głównie koszty związane z leczeniem, rehabilitacją, zakupem leków, ale nie tylko.
- Grupowe polisy mają często ograniczony zakres ochrony, dlatego warto pomyśleć o indywidualnym ubezpieczeniu.
- Dobre ubezpieczenie na praktyki zawodowe chroni studenta także podczas nauki, zajęć pozauczelnianych, hobby, wakacji, a nawet wolnego czasu.
Czy na praktyki studenckie trzeba mieć ubezpieczenie?
Z pewnością wiesz, co to są praktyki studenckie i chcesz zrealizować je w wybranej przez siebie placówce. Zanim rozpocznie się pierwszy dzień wykonywania nowych obowiązków zawodowych, przyjrzyj się bliżej kwestii ubezpieczenia. Nie tylko trzeba je mieć podczas praktyk, ale zdecydowanie warto. Dlaczego?
Niezależnie od wykonywanego zawodu, może przytrafić Ci się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Poślizgnięcie, potknięcie czy upadek mogą być bardzo groźne w skutkach, a zdarzyć się mogą właściwie wszędzie. Powinieneś zadbać zatem o ubezpieczenie na praktyki studenckie, niezależnie od miejsca ich wykonywania. To solidna ochrona zarówno dla pracowników fizycznych, jak i umysłowych.
Dla uczniów, którzy odbywają praktyki zawodowe w ramach nauki w szkole wyższej, to zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubezpieczenie jest obowiązkowe. W pozostałych przypadkach polisa jest dobrowolna, ale biorąc pod uwagę skutki uszczerbków na zdrowiu, warto je wykupić. Koszty ponoszone na własną rękę za leczenie, rehabilitację czy materiały opatrunkowe, mogą być bardzo wysokie. Ponadto instytucje, które przyjmują uczniów na praktyki, mogą wymagać przedstawienia dokumentów potwierdzających posiadanie ubezpieczenia na praktyki. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zainteresować się tym tematem.
To ważne!
Placówka, która przyjmuje uczniów na praktyki zawodowe nie ma obowiązku zapewniania ubezpieczenia.
Kto ubezpiecza studenta w trakcie praktyk?
Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie na praktyki studenckie musisz wykupić samodzielnie? Wiele zależy od tego, kto Cię na nie kieruje. Weźmy pod uwagę 3 przypadki:
- Praktyki studenckie w ramach nauki w szkole wyższej państwowej – ze względu na to, że są one obowiązkowe, uczelnia musi zapewnić ubezpieczenie. Praktyczna nauka zawodu wchodzi w skład działalności dydaktyczno-wychowawczej, ale wykonywana jest poza placówkami oświatowymi. Właśnie dlatego uczniowie muszą mieć zapewnioną ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń.
- Praktyki zawodowe realizowane w ramach nauki na uczelni wyższej prywatnej – w tym przypadku ubezpieczenie jest dobrowolne, a placówka nie musi zapewniać takiej ochrony. W praktyce może jednak zaproponować kilka ofert od towarzystw, z którymi współpracuje.
- Praktyki prywatne – uczniowie, którzy na własną rękę chcą zdobyć doświadczenie zawodowe, nie mają zapewnionej ochrony. Zarówno placówki oświatowe, jak i firmy przyjmujące uczniów, nie muszą proponować ubezpieczenia na praktyki. Oprócz tego, jak załatwić praktyki studenckie, warto wiedzieć więcej o wykupieniu samodzielnym polisy.
Co ciekawe, praktyka zawodowa w technikum organizowana przez szkołę ponadpodstawową również wiąże się z obowiązkiem zapewnienia ubezpieczenia przez placówkę oświatową. Szczegóły znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2017 r. poz. 1644). Zgodnie z tym, praktyka zawodowa w szkole zawodowej, technikum czy na państwowej uczelni, powinna wiązać się z obowiązkowym ubezpieczeniem i brakiem dodatkowych kosztów dla ucznia.
Jakie ubezpieczenie na praktyki wybrać – z uczelni czy indywidualne?
Istotną sprawą jest to, jakie ubezpieczenie na praktyki wybrać. Szkoły kierujące uczniów do zdobycia doświadczenia poza swoją placówką oświatową, najczęściej korzystają z polis grupowych, które pochodzą od jednego konkretnego towarzystwa. Choć są one przystępne cenowo, zazwyczaj mają tylko podstawowy zakres ochrony i stosunkowo niskie sumy ubezpieczenia. Warto zapoznać się ze szczegółami zawartymi w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), o które możesz poprosić opiekuna praktyk albo pracownika w dziekanacie. Dzięki temu dowiesz się, co wchodzi w skład ochrony.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykupić indywidualne ubezpieczenie na praktyki zawodowe. Takie polisy zazwyczaj mają szerszy zakres ochrony, a przede wszystkim, są one dopasowane do potrzeb ucznia. Nie musisz też korzystać z oferty jednego towarzystwa. Porównasz ceny i zakresy ochrony w wielu firmach, a następnie sam podejmiesz decyzję, która opcja jest najbardziej dopasowana do charakteru Twoich praktyk. Przykładowo, ubezpieczenie na praktyki w szpitalu może wymagać innych zdarzeń objętych ochroną niż praca na wysokości.
Co powinno obejmować ubezpieczenie na praktyki studenckie?
Ubezpieczenie na praktyki studenckie, czyli NNW, bo to o nim głównie mowa, ma zapewnić ochronę finansową przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. W podstawowym zakresie powinieneś znaleźć wypłatę świadczeń za uszczerbki na zdrowiu (np. uraz głowy, złamaną rękę), operacje ortopedyczne, pobyt w szpitalu, rehabilitację po wypadku oraz śmierć. Wysokość wypłacanego odszkodowania zależy od wybranego wariantu (a konkretniej sumy ubezpieczenia), a także okoliczności zdarzenia. Warto zatem sprawdzić tabelę norm oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku, którą znajdziesz w szczegółach oferty towarzystwa. Określa ona, jak wysokie świadczenie możesz otrzymać za dany uraz.
W dodatku ubezpieczenie NNW wykupione indywidualnie może gwarantować Ci znacznie szerszą ochronę, która przyda się nie tylko podczas praktyk zawodowych. Dobra polisa działa również podczas zajęć na uczelni, w drodze do placówki, a nawet w trakcie wakacji. Zazwyczaj wykupuje się ją na 12 miesięcy, a składkę opłaca się za cały rok z góry.
Jakie ubezpieczenie na praktyki studenckie warto wybrać? Zwróć uwagę na dodatkowo wypłacane świadczenia za:
- zdiagnozowanie poważnej choroby,
- odbudowę zębów,
- operacje plastyczne zmian na ciele, do których doszło w wyniku wypadku,
- ugryzienie kleszcza i konsekwencje zdrowotne z tym związane,
- ugryzienie przez psa,
- śmierć rodzica,
- wizyty domowe i pomoc psychologiczną.
Poza tym możesz dokupić rozszerzenie w postaci OC w życiu prywatnym, które chroni w momencie wyrządzenia szkód osobie trzeciej. Jeśli przez przypadek zniszczysz czyjeś mienie albo uszkodzisz ciało pracownikowi firmy to nie musisz ponosić kosztów za poniesione szkody z własnej kieszeni. Warunki i ograniczenia opisane są w szczegółach każdej oferty.
To ważne!
Jest bardzo ważna różnica między polisą na praktyki zawodowe a ubezpieczeniem zdrowotnym. Uczeń szkoły ponadpodstawowej albo student uczelni wyższej ma prawo korzystać z publicznej służby zdrowia. Do ubezpieczenia zdrowotnego powinien zgłosić Cię rodzic/opiekun jako członka rodziny lub uczelnia. Indywidualna polisa to dodatkowe wsparcie finansowe wypłacane w formie odszkodowania za konkretne zdarzenie.
Czy ubezpieczenie NNW studenta obejmuje również praktyki studenckie?
Jeśli zdecydujesz się na indywidualną polisę NNW to najczęściej ma ona szeroki zakres ochrony. Działa zarówno w czasie nauki, jak i praktyk. Poza tym, jeśli dojdzie do wypadku w drodze na uczelnię albo w trakcie zajęć pozauczelnianych, również możesz liczyć na wypłatę świadczenia. Wielu ubezpieczycieli podchodzi kompleksowo do proponowanej ochrony, dlatego student może czuć się spokojny 24 godziny na dobę, nawet w swoim czasie prywatnym.
Natomiast w przypadku polis grupowych upewnij się, jakie ubezpieczenie na praktyki proponuje dana uczelnia. Wszystkich informacji dowiesz się w dziekanacie oraz u opiekuna.
FAQ:
- 1Jakie ubezpieczenie trzeba mieć na praktykach w szpitalu?
Ubezpieczenie na praktyki zawodowe w szpitalu powinno chronić przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW). Poza tym można dokupić rozszerzenia takie jak dobrowolne OC studenta medycyny z uwagi na ryzyko związane z działaniami podejmowanymi podczas pracy z pacjentami.
- 2Jakie ryzyko niesie brak ubezpieczenia studenta na praktykach?
Dzięki ubezpieczeniu na praktyki zawodowe NNW możesz liczyć na zabezpieczenie przed finansowymi skutkami wypadków podczas pracy. Koszty związane z rehabilitacją, zakupem leków, materiałów opatrunkowych czy życiem codziennym z uszczerbkiem na zdrowiu, mogą być bardzo wysokie.
Oceń artykuł