2024-10-11

Jak wyglądają praktyki w zawodówce?

Jesteś uczniem zawodówki? Sprawdź, czego możesz się spodziewać podczas praktyk.

Jak wyglądają praktyki w zawodówce?

Na mocy reformy systemu oświaty z 2017 roku, zasadnicze szkoły zawodowe zostały zastąpione szkołami branżowymi I stopnia, powszechnie nadal określanymi jako zawodówki. Zmiany weszły w życie od września 2019 roku. Celem tego rodzaju szkół jest przygotowanie uczniów do pracy w wybranym zawodzie. Oprócz wiedzy powinni oni również posiadać konkretne umiejętności, zdobyte w trakcie praktycznej nauki zawodu. Jak wyglądają praktyki w zawodówce i co warto o nich wiedzieć? Dowiesz się z tego artykułu.

Najważniejsze informacje:

  • Każdy uczeń szkoły branżowej musi odbyć praktyczną naukę zawodu, chcąc zaliczyć poszczególne klasy i ukończyć szkołę.
  • Praktyki w zawodówce mogą być organizowane w trakcie całego roku szkolnego. Dziennie nie mogą trwać dłużej jak 6 godzin w przypadku uczniów poniżej 16. roku życia oraz 8 godzin dla uczniów powyżej 16. roku życia.
  • Młodociani pracownicy mogą liczyć na pensję liczoną w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej.
  • Szkoła kierująca uczniów na praktyki ma obowiązek zapewnić im ubezpieczenie NNW.

Czy praktyki w zawodówce są obowiązkowe?

Szkoła branżowa jest jedną ze szkół, które mają za zadanie przygotować ucznia do wykonywania wybranego zawodu. O ile teoria dostarcza niezbędną na danym stanowisku wiedzę, o tyle praktyki szkolne uczą praktycznego korzystania z wiedzy, pozwalają rozwinąć niezbędne umiejętności i zdobyć pierwsze doświadczenie w rzeczywistych warunkach pracy. Są zatem kluczowym elementem edukacji w szkole branżowej.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że praktyki w zawodówce są obowiązkowe i stanowią warunek zdania do kolejnej klasy oraz ukończenia szkoły. Stanowią integralną część planu nauczania i podlegają ocenianiu. Szkoła powinna znać ich przebieg, wynik i frekwencję ucznia.

Ile trwają praktyki w zawodówce?

Praktyki w zależności od klasy i profesji trwają od jednego do trzech dni w tygodniu. Mogą odbywać się w trakcie całego roku szkolnego, w tym również w wakacje. Ile trwają praktyki w zawodówce? Szczegółowy wymiar godzin precyzuje program nauczania konkretnego zawodu.

Z kolei rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu określa dobowy wymiar praktyk zawodowych. Ile godzin maksymalnie uczeń może spędzać na praktykach, zależy od jego wieku. Dobowy wymiar nie może przekroczyć:

  • 6 godzin dla uczniów w wieku do 16 lat;
  • 8 godzin dla uczniów w wieku powyżej 16 lat.

Istnieją tu pewne wyjątki – jeśli specyfika funkcjonowania ucznia niepełnosprawnego, który ukończył 16 lat tego wymaga, można obniżyć dobowy wymiar godzin do 7. W innych szczególnych przypadkach liczba godzin może zostać wydłużona maksymalnie do 12. Dotyczy to uczniów pełnoletnich i zależy od specyfiki zawodu.

Ile płacą za praktyki w zawodówce?

Wiele osób zainteresowanych edukacją w szkole branżowej zadaje sobie pytanie, ile płacą za praktyki w zawodówce. Praktyki realizowane są w oparciu o umowę o praktyczną naukę zawodu, zawieraną między dyrektorem szkoły a pracodawcą. Dodatkowo zajęcia praktyczne u pracodawców, poza umową między dyrekcją szkoły a pracodawcą, mogą odbywać się również w oparciu o umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego zawartą pomiędzy młodocianym a pracodawcą.

Młodociani pracownicy mogą liczyć na swoją pierwszą pensję. Jej wysokość zależy od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce w poprzednim kwartale i wynosi:

  • nie mniej niż 8% w pierwszym roku nauki lub w I klasie szkoły branżowej I stopnia, jeśli młodociany realizuje dokształcanie teoretyczne w tej szkole;
  • nie mniej niż 9% w drugim roku nauki lub w II klasie szkoły branżowej I stopnia, jeśli młodociany realizuje dokształcanie teoretyczne w tej szkole;
  • nie mniej niż 10% w trzecim roku nauki lub w III klasie szkoły branżowej I stopnia, jeśli młodociany realizuje dokształcanie teoretyczne w tej szkole.

Są to stawki minimalne, co oznacza, że jeśli pracodawca, u którego trwa praktyczna nauka zawodu uzna, że chce wypłacić uczniowi jakiś dodatek, może to uczynić.

Kto płaci za praktyki w zawodówce?

Wiesz już, czy praktyki w zawodówce są płatne. Kto zatem ponosi koszty? Szczegóły płatności i kalkulacja kosztów ustalane są w umowie zawartej między szkołą a firmą przyjmującą uczniów w celu przeprowadzenia praktycznej nauki zawodu. Tym, kto płaci za praktyki zawodowe jest pracodawca, może on jednak liczyć na refundację kosztów.

Z kolei szkoła kierująca uczniów na praktyczną naukę zawodu dokonuje zwrotu kosztów dojazdu, jeśli praktyki odbywają się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania ucznia lub siedziba szkoły. Jeżeli codzienne dojazdy nie są możliwe, szkoła powinna zapewnić nieodpłatnie zakwaterowanie oraz ryczałt na wyżywienie.

Kiedy należy zrobić praktyki w zawodówce?

Dokładny harmonogram praktyk określa program nauczania danego zawodu, wskazując przez ile dni w tygodniu praktyki powinny odbywać się w poszczególnych klasach. Jeśli praktyki w zawodówce odbędą się w wakacje, uczniom biorącym w nich udział odpowiednio zostanie skrócony czas zajęć dydaktycznych w trakcie roku szkolnego.

Praktyki mogą odbywać się w systemie zmianowym, jeśli specyfika zawodu tego wymaga, jednak w przypadku uczniów niepełnoletnich nie mogą to być zmiany nocne.

Interesuje Cię, kiedy trzeba zrobić praktyki w technikum? Sprawdź w naszym innym artykule!

Jak znaleźć praktyki w zawodówce?

Kolejna kwestia, nad którą często zastanawiają się uczniowie i ich rodzice, to jak załatwić praktyki w zawodówce. Większość wskazówek można uzyskać w szkole, która jest organizatorem praktyk zawodowych. Szkoły z reguły wskazują przedsiębiorstwa, w których można odbywać praktyczną naukę zawodu.

Placówki umożliwiają uczniom również znalezienie na własną rękę firmy, w której odbędą praktyki. Istotne, by profil działalności pracodawcy był zgodny z zawodem, w kierunku którego uczeń ma uzyskać kwalifikacje oraz aby pracodawca wyraził chęć i zgodę na przyjęcie ucznia na praktyki.

Jeśli interesuje Cię więcej na ten temat, zapoznaj się z innym naszym artykułem jak szukać praktyk zawodowych

Czy podczas praktyk w zawodówce trzeba mieć ubezpieczenie?

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 3 wspomnianego wcześniej rozporządzenia w sprawie praktycznej nauki zawodu, szkoła kierując uczniów na praktyczną naukę zawodu, zapewnia im ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zatem po stronie szkoły leży obowiązek objęcia ucznia polisą. Jest to jedna z nielicznych, obok zagranicznych wycieczek, sytuacja, kiedy szkoła zobowiązana jest zapewnić uczniom ubezpieczenie NNW. Z punktu widzenia rodzica warto jednak uwzględnić, że takie ubezpieczenie na praktyki zawodowe może mieć:

  • niską sumę ubezpieczenia, która niekoniecznie okaże się wystarczająca w razie zdarzenia;
  • okrojony zakres – może obejmować ucznia ochroną jedynie w trakcie odbywania praktycznej nauki zawodu.

Alternatywą jest indywidualne ubezpieczenie NNW szkolne, mające w zakresie ubezpieczenie praktyk do 26. roku życia, obejmujące dziecko ochroną przez całą dobę w różnych okolicznościach.

Tu przeczytasz więcej o ubezpieczeniu praktyk zawodowych.

Kto pokrywa koszty ubezpieczenia w trakcie praktyk w zawodówce?

Szkoła, która kieruje ucznia na praktyki zawodowe i ma obowiązek zapewnić mu w tym czasie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywa również koszty związane z opłaceniem składki. Placówka środki na ten cel pozyskuje w ramach subwencji.

FAQ:

  • 1
    Czy każdy uczeń zawodówki musi odbyć praktyki?

    Praktyczna nauka zawodu jest obowiązkowym elementem programu nauczania w szkole branżowej i aby przejść do kolejnych klas oraz ukończyć szkołę, uczeń musi odbyć praktyki zawodowe.

  • 2
    Jak znaleźć praktyki w zawodówce na własną rękę?

    Szkoły często wskazują, w jakich miejscach i firmach można odbyć praktyki. Jeśli pojawi się tu problem lub wolisz znaleźć praktyki samodzielnie, możesz spytać w firmie, która jest Ci znana, czy zechce przyjąć Cię na praktyczną naukę zawodu, poszukać ogłoszeń w Internecie lub na targach pracy.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku