2021-10-20

Jak wyrobić kartę kierowcy? Ile się na nią czeka?

Najważniejsze informacje, które dotyczą karty kierowcy.

Jak wyrobić kartę kierowcy? Ile się na nią czeka?

Karta kierowcy to dokument, którego nie musi mieć każdy. Jest on jednak obowiązkowy w przypadku pewnej grupy osób, posługującej się konkretnymi pojazdami w ściśle określonych okolicznościach. Jak wyrobić kartę kierowcy? Kiedy konieczne jest posługiwanie się tego typu dokumentem i kto musi stać się jego posiadaczem? Sprawdź najważniejsze informacje na temat karty kierowcy.

Jak zdobyć kartę kierowcy? Czym ona jest?

Karta kierowcy jest dokumentem, który musi mieć każdy kierowca prowadzący samochód wyposażony w tachograf cyfrowy. Mogą to być pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub taki, którym przewozi się więcej niż 9 osób, licząc kierowcę. Jak zdobyć kartę kierowcy? Jest to proste, jednak trzeba pamiętać, że taki dokument obowiązuje tylko przez określony czas. Regularnie trzeba więc składać wniosek o wydanie karty kierowcy.

Wszelkie kwestie dotyczące karty kierowcy są regulowane przez stosowne rozporządzenia parlamentu. Z tego powodu każda osoba, której przejazdy są rejestrowane przez tachograf cyfrowy, musi posiadać taki dokument. Przepisy dotyczące takiej karty obowiązują nie tylko w Polsce, lecz także wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.

Karta kierowcy powinna zawierać określone informacje, które zapisują się na niej podczas korzystania. Są to takie dane jak:

  • informacje o pojeździe,
  • informacje dotyczące dziennego okresu pracy,
  • informacje o włożeniu karty do tachografu w trakcie jazdy,
  • wykryte usterki,
  • przerwy w zasilaniu.

Przed wyrobieniem karty kierowcy warto również wiedzieć, czym jest sam tachograf, Montuje się je w autobusach lub samochodach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Pozwalają one na stałe zapisywanie parametrów jazdy, w tym także postoju. Wskazuje ona także, kto korzystał z danego pojazdu w konkretnym momencie.

Kto musi wyrobić kartę kierowcy?

Istnieje kilka sytuacji, w których konieczne jest złożenie wniosku o wydanie karty kierowcy. Mowa tu o takich przypadkach jak:

  • wygaśnięcie poprzedniej karty kierowcy,
  • zgubienie lub zniszczenie karty,
  • konieczność posługiwania się takim dokumentem w pracy,
  • kradzież dotychczasowej karty kierowcy,
  • zmiana danych osobowych lub miejsca zamieszkania.

Jeśli chodzi o upływ ważności dotychczas używanej karty, należy złożyć wniosek o wydanie nowego egzemplarza co najmniej 15 dni przed upłynięciem terminu. Z tego powodu należy zapisywać sobie wszystkie informacje na temat ważnych dat, co uchroni Cię przed dotkliwymi karami. Nie można bowiem jeździć pojazdem bez karty kierowcy w sytuacji, gdy straci ona ważność. Po złożeniu wniosku nie jest bowiem wystawiane żadne poświadczenie, które mogłoby być respektowane przez policję w razie kontroli drogowej.

Jak długo obowiązuje karta kierowcy?

Karta kierowcy nie jest dokumentem dożywotnim. Zazwyczaj obowiązuje ona 5 lat, ale nie dłużej niż samo prawo jazdy danej osoby. Jeśli więc korzystasz z czasowego prawo jazdy, ograniczonego np. koniecznością wykonania badań lekarskich, może okazać się, że w Twoim przypadku karta kierowcy będzie obowiązywała krócej.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Warto również wiedzieć, że kartę kierowcy trzeba wymienić w sytuacji, gdy zmienisz adres zamieszkania lub dane osobowe. Wówczas konieczne jest przejście na nowo całego procesu związanego z wypełnianiem i wysyłaniem wniosku. W takim przypadku formalności są jednak krótsze ze względu na fakt, że w przypadku przedłużania karty wysyła się skan poprzedniego egzemplarza.

Karta kierowcy – czas oczekiwania na przedłużenie jej ważności

Jeśli masz już kartę kierowcy, czas oczekiwania na przedłużenie jej ważności może być krótsze. Wówczas do wymaganych danych trzeba dołączyć skan aktualnie używanego dokumentu. Wówczas również trzeba uiścić odpowiednią opłatę.

Wniosek o wydanie karty kierowcy

Wniosek na wydanie karty kierowcy musi złożyć sam kierowca. Nie ma możliwości, by zrobił to za niego pracodawca. Niektóre firmy decydują się jednak na zwracanie kosztów takiej operacji. Dzięki temu kierowca może stać się posiadaczem obowiązkowego dokumentu bez konieczności przeznaczania na to własnych pieniędzy. Gotową kartę kierowcy wydaje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Karta kierowcy – ile kosztuje?

Cena karty kierowcy jest stała i zmienia się jedynie w sytuacji, gdy zostanie wydane stosowne rozporządzenie. Obecnie jest to 172,20 zł. Takiej wpłaty należy dokonać wcześniej, w momencie składania wniosku. W innym przypadku karta kierowcy nie zostanie wydana. Skoro wiesz już, ile kosztuje wyrobienie karty kierowcy, warto zastanowić się nad możliwości jej finansowania. Niektóre firmy samodzielnie pokrywają ten koszt ze względu na fakt, że to właśnie one wymagają uzyskania wspomnianego dokumentu. Wówczas obowiązkiem kierowcy pozostaje jedynie złożenie wniosku. Jeśli jednak wniosek zostanie odrzucony, koszt karty kierowcy okazuje się mniejszy. Wówczas kwota zostanie zwrócona, ale z pomniejszeniem o 21 zł.

Gdzie wyrobić kartę kierowcy?

Wiesz już, że kartę kierowcy wydaje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Jak jednak stać się posiadaczem tego dokumentu? Obecnie większość formalności można załatwić zupełnie bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go poprzez stronę internetową wspomnianej instytucji. Następnie należy dokonać wpłaty na odpowiedni rachunek bankowy, taki sam niezależnie od osoby, która wypełnia wniosek. Trzeba zatytułować go w odpowiedni sposób:

opłata za kartę kierowcy + imię i nazwisko + numer NIP firmy

Konieczne jest także dołączenie do wniosku ważnego prawa jazdy, fotografii, która znajdzie się na wyrobionym dokumencie oraz potwierdzenia dokonania płatności. Elektroniczna karta kierowcy zostanie wydana w czasie określonym przepisami.

Do wniosku o wydanie karty kierowcy należy dołączyć również oświadczenie o zatrudnieniu na stanowisku kierowcy. Jeśli przedłużasz dokument, niezbędny jest także skan poprzedniego egzemplarza. Gdy zgubiłeś wcześniej używaną kartę, musisz dodać oświadczenie o tym fakcie i potwierdzenie zgłoszenia go na policji. Warto więc sprawdzać wymagania dotyczące danych koniecznych do wydania karty na bieżąco.

Karta kierowcy – gdzie wyrobić ją w tradycyjny sposób?

Wiele dokumentów da się zdobyć w sposób tradycyjny, czego wyjątkiem nie jest nawet karta kierowcy. Gdzie wyrobić taki dokument z pominięciem internetowego wysyłania wniosku? Możesz pobrać odpowiedni formularz ze strony Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i wypełnić go w standardowy sposób, długopisem. Następnie wystarczy wysłać go pod wskazany adres, z odpowiednim dopiskiem. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie podmiotu wydającego dokument. To świetna opcja dla osób, które wciąż wolą korzystać z tradycyjnych rozwiązań.

Ile się czeka na kartę kierowcy?

Po złożeniu odpowiedniego wniosku możesz zastanawiać się, ile się czeka na kartę kierowcy. Kwestia ta jest regulowana przez prawo. Zgodnie z nią, czas oczekiwania na kartę kierowcy to maksymalnie 30 dni roboczych. Zwykle jednak można odebrać gotowy dokument wcześniej, po upłynięciu około 3 tygodni. Ciekawostką jest, że wniosek złożony w formie elektronicznej zostaje rozpatrzony znacznie szybciej. Zazwyczaj karta kierowcy trafia do swojego właściciela już w ciągu 7 dni.

Jak odebrać kartę kierowcy?

Skoro wiesz już, ile się czeka na kartę kierowcy, warto dowiedzieć się także, jak wygląda jej odbiór. Status realizacji można znaleźć na koncie użytkownika, które wykorzystałeś do złożenia wniosku. Gotowy dokument zostanie wysłany do Ciebie pocztą pod wskazany adres. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Nie ma możliwości dostarczenia dokumentu pocztą za granicę.

Co dokładnie zawiera karta kierowcy?

Elektroniczna karta kierowcy pozwala na gromadzenie wielu informacji. Obejmuje ona oczywiście dane samego kierowcy oraz numer jego prawa jazdy. Pozwala również na gromadzenie informacji na temat czasu pracy i jej przebiegu. Co ciekawe, na karcie można zapisać dane tylko z 28 ostatnich dni roboczych. Po tym czasie trzeba zgrać informacje i gromadzić je przez 12 miesięcy. Zajmuje się tym pracodawca.

Dane z tachografu pozwalają na rozwiązanie wielu kwestii spornych. W ten sposób pracodawca może również monitorować aktywność zatrudnionej osoby. Właściciel firmy ma obowiązek zgrywania danych co 28 dni, ale nie tylko. Istnieją bowiem szczególne sytuacje, w których trzeba zapisać informacje wcześniej. Mowa tu o takich przypadkach jak:

  • zakończenie umowy pomiędzy pracodawcą a kierowcą,
  • upłynięcie terminu ważności karty kierowcy,
  • wystąpienie zagrożenia dla danych zgromadzonych na karcie,
  • żądanie zgrania danych wystawione przez policję czy Inspekcję Transportu Drogowego.

Dane z tachografu można uzyskać także bez karty, ale wówczas konieczne jest przygotowywanie osobnych wydruków. To opcja awaryjna, stworzona z myślą o sytuacjach, w których nie można skorzystać z karty kierowcy. Na ogół jednak wszelkie informacje powinny być gromadzone na właśnie takim dokumencie. W innym przypadku formalności jest znacznie więcej.

Kiedy można jeździć bez karty kierowcy?

Jeśli chodzi o kartę kierowcy, wyrobienie takiego dokumentu jest obowiązkowe w konkretnych przypadkach. Czasem jednak pojawiają się sytuacje, które uniemożliwiają posługiwania się wspomnianą kartą. Mowa tu m.in. o jej zgubieniu, zniszczeniu lub kradzieży. W pierwszym i ostatnim przypadku należy zastrzec dokument na policji. Warto też zgłosić ten fakt Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która wydała kartę kierowcy. W takich przypadkach możesz korzystać z pojazdu, ale należy niezwłocznie złożyć wniosek o wyrobienie dokumentu. Po rozpoczęciu jazdy trzeba też dokonać wydruku z tachografu i opisać go w odpowiedni sposób.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jeśli karta kierowcy ulegnie uszkodzeniu, można przekazać ją podmiotowi wydającemu. W przypadku Polski jest to Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Warto jednak pamiętać, że w każdym państwie zasady działania w takiej sytuacji są nieco inne. Po 7 dniach od przekazania wadliwej karty lub zgłoszenia jej kradzieży bądź zgubienia mija termin na złożenie wniosku o wydanie nowego egzemplarza. Po złożeniu wniosku stosowny podmiot ma 8 dni na przygotowanie nowej karty. Z tego powodu warto złożyć wniosek od razu po zauważeniu problemów z kartą, by nie martwić się jej brakiem w późniejszym czasie. 

Gdzie wysłać wniosek o kartę kierowcy, gdy zgubisz, zniszczysz lub stracisz w inny sposób poprzedni egzemplarz? W takiej sytuacji formalności są dokładnie takie same jak wtedy, kiedy wyrabiasz zupełnie nowy dokument.

Gdzie wyrobić kartę kierowcy? Kary za brak tego dokumentu

Karta kierowcy jest niezwykle ważna. Brak takiego dokumentu lub nieprzedstawienie go służbom może skutkować naliczeniem wysokich kar finansowych. Dotyczą one nie tylko samego kierującego, lecz także firmy. Ewentualne kary za brak karty prezentują się następująco:

  • 2000 zł dla kierowcy,
  • 2000 zł dla osoby, która odpowiada za transport w firmie,
  • 5000 zł dla firmy transportowej,
  • 1000 zł dla kierowcy, gdy porusza się on pojazdem powyżej 15 dni bez ważnej karty,
  • 100 zł dla kierowcy za każdy kolejny dzień jazdy bez wydruku z tachometru.

Jak widać, kary za brak karty kierowcy są znaczne. Z tego powodu nie warto odwlekać momentu jej wyrobienia. Wszelkie problemy z dokumentem należy zgłaszać od razu i niezwłocznie złożyć wniosek w sytuacji, gdy okaże się, że trzeba wyrobić nowy egzemplarz. W ten sposób unikniesz wysokich kar finansowych, które dotykają nie tylko Ciebie, lecz także twojego szefa. Jeśli chodzi o kartę kierowcy, wyrobienie takiego dokumentu jest proste, szybkie i nie wymaga wychodzenia z domu.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Karta kierowcy a ubezpieczenie OC

Obecnie kartę kierowcy można wyrobić całkowicie online. Tak samo jest również w przypadku ubezpieczenia OC. Polisy da się kupić przez internet, co pozwala również na porównanie dostępnych opcji na spokojnie, bez presji czasu.

W CUK kupisz nie tylko obowiązkową polisę OC, lecz także znacznie szerszą ochronę, na przykład ubezpieczenie NNW. Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na pytania związane z aktualną ofertą. Możesz również udać się do jednej z naszych placówek. Zapraszamy!

Oceń artykuł

2.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku