2024-11-22

Jak sprawdzić, czy kominek spełnia normy Ekoprojektu (ECODESIGN)?

Sprawdź, czy Twój kominek odpowiada standardom Ekoprojektu.

Jak sprawdzić, czy kominek spełnia normy Ekoprojektu (ECODESIGN)?

Marzy Ci się kominek w swoim zaciszu domowym, aby cieszyć się z przyjemnego ciepła, dźwięku spalającego się drewna, a także wyjątkowego wyglądu? Aby go zainstalować, musisz pamiętać o kilku formalnościach, szczególnie dotyczących unijnych założeń w zakresie ochrony środowiska. Jak sprawdzić, czy kominek spełnia normy Ekoprojektu? Które wymagania Ciebie dotyczą? Zobacz!

Najważniejsze informacje:

  • Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy unijne, które powszechnie nazywa się Ekoprojektem.
  • W sprzedaży mogą znajdować się wyłącznie piece, paleniska i kominki, które spełniają normy emisji spalin, a także mają odpowiednią sezonową sprawność energetyczną.
  • Aby upewnić się, że kominek jest zgodny z Ekoprojektem, musisz znać jego dokładne parametry techniczne, a także mieć certyfikat.
  • Trzeba śledzić także lokalne przepisy, które stopniowo będą narzucać obowiązek wymiany przestarzałych kominków na nowe.

Czym jest Ekoprojekt (ECODESIGN)?

Na początku wyjaśnijmy, co to jest Ekoprojekt. Powszechnie stosuję się taką nazwę dla dyrektywy parlamentu europejskiego dotyczącej wymagań energetyczno-emisyjnych urządzeń grzewczych. Wszystkie produkowane i montowane kotły, piece kaflowe i kuchenne, a także piecyki wolnostojące, muszą spełniać dosyć surowe normy w zakresie emisji zanieczyszczeń oraz efektywności energetycznej. Przede wszystkim chodzi o wkład w ochronę środowiska, redukcję odpadów, a także emitowanie jak najmniejszej ilości szkodliwych substancji do atmosfery. Wymagania Ekoprojektu dotyczą również montażu kominków, dlatego warto się z nimi zapoznać, jeszcze przed wyborem oraz instalacją ich w domu.

To ważne!

Od wielu lat w Polsce pojawiają się dyrektywy Parlamentu Europejskiego, które powszechnie nazywane są Ekoprojektem. Od kiedy założenia obowiązują także kominki? Tak naprawdę pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się już kilka lat temu. Oficjalnie od 2022 roku każdy właściciel nieruchomości powinien wiedzieć, jak dostosować kominek do Ekoprojektu i wymienić swoje urządzenie na takie, które spełnia założenia energetyczne i emisyjne. Od tego samego czasu jest również zakaz wprowadzania do obrotu kominków, które nie są zgodne z normami. Do tego trzeba śledzić polskie prawo, które również zmienia się pod kątem ochrony środowiska, stosowanego paliwa czy ograniczenia smogu. Pojawiają się również lokalne wymagania, co do terminów wymiany kotłów. Wszystko to trzeba mieć na uwadze planując, jakie ogrzewanie wybrać do domu oraz dostosowując warunki do aktualnych przepisów.

Jakie są wymagania Ekoprojektu?

Jak w praktyce wygląda Ekoprojekt? Dyrektywa zakłada, że stosowane urządzenia grzewcze w gospodarstwach domowych powinny mieć wysoką sprawność działania i jednocześnie niski stopień emisji zanieczyszczeń podczas całego okresu użytkowania. Jej celem jest głównie ograniczenie emitowania gazów cieplarnianych do atmosfery, ale nie tylko. Nowoczesne kotły oraz miejscowe ogrzewacze powietrza powinny obniżać zużycie energii elektrycznej. Dużą rolę w ekologicznym zarządzaniu ciepłem pełnią również OZE (odnawialne źródła energii).

Od 1 stycznia 2022 w całej Unii Europejskiej, będzie można wprowadzać na rynek i tym samym instalować w gospodarstwach domowych miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwo stałe o nominalnej mocy cieplnej nie większej niż 50 kW, które spełniają wymagania Ekoprojektu. To przede wszystkim:

  • wysoka efektywność energetyczna – czyli optymalne wykorzystanie paliwa przy jak najniższych stratach ciepła wyrażane w procentach. W Ekoprojekcie jest mowa o sezonowej efektywności energetycznej, czyli stosunku zapotrzebowania na ciepło zapewniane przez miejscowy ogrzewacz pomieszczeń do rocznego zużycia wymaganej energii do spełnienia tego zapotrzebowania,
  • niska emisja zanieczyszczeń – jak najniższa emisja szkodliwych substancji, w tym pyłu (PM, tlenku węgla (CO), organicznych związków gazowych (OGC) oraz tlenku azotu (NOx),
  • certyfikaty – wszystkie miejscowe ogrzewacze pomieszczeń muszą mieć certyfikat, który potwierdza ich zgodność z wymaganiami Ekoprojektu.

To ważne!

Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń uznawane są przez dyrektywę jako dodatkowe źródła ciepła, które mogą mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Zasilane są z reguły drewnem sezonowym, brykietem drzewnym, węglem kamiennym czy peletem. Wśród nich są kominki, ogrzewacze wolnostojące, piece kaflowe oraz stalowo-żeliwne kuchnie. 

W Rozporządzeniu jest również mowa o tym, że producent powinien zastosować informację na opakowaniu: „Ten produkt nie może służyć jako podstawowe źródło ogrzewania”.

Jakie kominki spełniają wymagania Ekoprojektu?

Wszystkie pojawiające się na rynku kominki, paleniska oraz piecyki, muszą spełniać minimum sezonowej sprawności energetycznej, a także generować jak najmniejszą ilość zanieczyszczeń. Każdego roku pojawiają się coraz to nowsze wkłady czy urządzenia, które są zgodne z Ekoprojektem. Do tego producentom zależy na tym, aby wprowadzać do obrotu sprzęt ekologiczny i oszczędzający energię. Jest on znacznie chętniej wybierany przez klientów. Jeśli zastanawiasz się, jaki kominek spełnia Ekoprojekt, zawsze możesz zajrzeć do Rozporządzeń Komisji UE. Wszystkie dokumenty są dostępne na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/klimat/ekoprojekt.

Kominek spełniający normy Ekoprojektu z zamkniętą komorą spalania wykorzystującą pellet musi mieć:

  • sezonową efektywność energetyczną – minimum 79%,
  • produkcję pyłów PM – maksymalnie 20 mg/m³,
  • wytwarzanie tlenku węgla – maksymalnie 300 mg/m³,
  • emisję organicznych związków gazowych – nie więcej niż 60 mg/m³,
  • wytwarzanie tlenku azotu – maksymalnie 200 mg/m³.

Z kolei kominki zasilane innym paliwem niż pellet, mające zamkniętą komorę spalania, muszą spełniać wymagania Ekoprojektu dotyczące:

  • sezonowej efektywności energetycznej – minimum 65%,
  • emisji pyłów PM – maksymalnie 40 mg/m³,
  • emisji tlenku węgla – maksymalnie 1500 mg/m³,
  • wytwarzanie organicznych związków gazowych – nie więcej niż 120 mg mg/m³,
  • wytwarzanie tlenku azotu – maksymalnie 200 mg/m³.

Jeśli posiadasz kominki z otwartą komorą spalania, to mogą mieć one minimum 30% sezonowej efektywności energetycznej oraz maksymalnie 50 mg/m³ emisji pyłów PM, 2000 g/m³ tlenku węgla, 120 mg/m³ organicznych związków gazowych oraz 300 mg/m³ tlenku azotu. 

Do tego kominek spełniający normy Ekoprojektu musi mieć certyfikat, który potwierdza zgodność parametrów technicznych z dyrektywą. Pamiętaj również o tym, aby odpowiednio użytkować i konserwować swoje palenisko. Postępuj zawsze zgodnie z instrukcjami producenta i wykonuj regularnie przegląd kominiarski.

Uwaga!

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje zakaz sprzedaży pieców i kominków, które nie spełniają wymagań Ekoprojektu.

 

Jak zweryfikować, czy kominek spełnia normy Ekoprojektu?

Cała branża grzewcza wprowadzała zmiany w swoich przedsiębiorstwach i technologiach produkcji, aby dostosować kominki do wymagań Ekoprojektu. Trwa to już od kilku lat. Zmiany wprowadzane są jednak stopniowo, a okresy przejściowe pozwalają na dobór i montaż takich urządzeń, które są zgodne z założeniami.

Jeśli będziesz zatem weryfikować, jaki kominek spełnia Ekoprojekt, możesz nawet spotkać się z dużo niższymi parametrami emisji zanieczyszczeń. To samo dotyczy również wyższej sezonowej efektywności energetycznej niż zakładana w dyrektywie ECODESIGN. Wszystko to zależy do producenta oraz jego dotychczasowych technologii produkcji. 

Jak sprawdzić, czy kominek spełnia Ekoprojekt? Poproś o informację sprzedawcę danego produktu albo skontaktuj się z producentem. Wszystkie ważne informacje powinny znajdować się w opisie produktu, etykiecie na opakowaniu albo instrukcji.

Czy można jeszcze używać kominków bez certyfikatu?

Obawiasz się, że aktualnie używane urządzenie grzewcze nie spełnia wymagań europejskich? Jak dostosować stary kominek do Ekoprojektu? Najpierw upewnij się, jakie są jego parametry techniczne. Może okazać się, że nawet kupione wiele lat temu palenisko, tak naprawdę spełnia wymogi co do sprawności energetycznej i emisji spalin. Zajrzyj do instrukcji obsługi, a jeśli to możliwe, skontaktuj się z producentem.

To ważne!

Jeśli zastanawiasz się, jaki kominek spełnia Ekoprojekt, to na pewno nie będzie to ten, który jest wyprodukowany przed 2015 rokiem. Wtedy nie były jeszcze znane wymagania unijne, co do zanieczyszczeń powietrza czy sprawności energetycznej.

Jeśli okaże się, że kominek nie spełnia norm Ekoprojektu, wtedy musisz zaplanować jego wymianę. Dowiedz się, jaki jest ostateczny termin na instalację urządzenia zgodnego z dyrektywą, zgodnie z uchwałami antysmogowymi dla danego województwa. Każdy region ma inny wskazany ostateczny czas. Zgodnie z założeniami, taka wymiana nastąpi prędzej czy później, w każdym województwie. W wielu regionach dopuszcza się również doposażenie starych kominków w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu.

Pamiętaj jednak, że nowoczesne urządzenie niesie za sobą znacznie więcej niż tylko spełnienie formalności. To przede wszystkim ekologiczne ogrzewanie pomieszczeń, niższe rachunki, lepsze zarządzanie paliwem, a także bezpieczeństwo użytkowania kominka.

Zadbaj o ubezpieczenie domu!

Pożar, silny deszcz, zalanie, a nawet kradzież wkładu kominkowego to sytuacje, które generują spore koszty dla domowego budżetu. Właśnie dlatego warto wykupić ubezpieczenie domu dopasowane do Twoich potrzeb. W CUK Ubezpieczenia łatwo porównasz warianty od wielu towarzystw i wybierzesz taki, który realnie pomoże Ci w razie wystąpienia szkody zawartej w umowie. Przed podjęciem decyzji dowiedz się, jakie są wyłączenia odpowiedzialności oraz jakie obowiązki ma właściciel ubezpieczonej nieruchomości.

FAQ:

  • 1
    Czy trzeba wymienić stary kominek na nowy?

    Każdy kominek powinien spełniać założenia Ekoprojektu, a w poszczególnych województwach wprowadzane są lokalne przepisy dotyczące obowiązku jego wymiany w określonym czasie. Dotyczy to tylko tych urządzeń, które są przestarzałe i nie spełniają ekologicznych norm europejskich.

  • 2
    Czy dyrektywa Ekoprojektu wprowadziła zakaz palenia w kominkach?

    Od 1 stycznia 2022 nie wprowadzono zakazu palenia w kominkach, tylko dyrektywę z wymaganiami, które muszą spełniać miejscowe ogrzewacze powietrza.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku