Jazda na rowerze to popularna aktywność, która pozwala na zachowanie odpowiedniej masy ciała i dobrego samopoczucia. Sezon rowerowy trwa w Polsce od początku wiosny do późnej jesieni, a nie brak śmiałków, którzy nawet zimą korzystają z tej aktywności. Zanim jednak kupisz jednoślad, dowiedz się, jak odpowiednio dobrać rower do wzrostu.
Jak dobrać rower?
Choć na początku wiele osób zastanawia się nad wyborem rodzaju roweru i zakresu cenowego, warto pamiętać, że rozmiar ramy ma bardzo duże znaczenie. Odpowiednia jej wielkość wpływa na wygodę i bezpieczeństwo korzystania z pojazdu. Zanim jednak dowiesz się, w jaki sposób rozmiary ramy do wzrostu, sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje rowerów.
- MiejskieTo jeden z chętniej wybieranych modeli rowerów, ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie i atrakcyjny wygląd. Jak sama nazwa wskazuje, ten jednoślad idealnie spisuje się podczas przejażdżek w mieście. Ze względu na swoją konstrukcję są lekkie, a przy tym można na nich wygodnie jeździć zarówno w stroju kolarskim, jak i nawet sukience. Dzięki takim właściwościom ten model można często zobaczyć na ścieżkach rowerowych. Polecany jest osobom, które rekreacyjnie jeżdżą na rowerze po utwardzonych drogach i ścieżkach rowerowych.
- GórskiePopularność tych rowerów jest spowodowana tym, że w praktyce mogą one sobie poradzić w każdych warunkach. Idealnie spiszą się w górach, terenie, ale i na utwardzonej drodze. Wśród rowerów tego typu na uwagę zasługują modele Trail — przeznaczone na górskie szlaki oraz MTB XC — dla fanów nieco mniej dostępnych terenów. Wielbiciele emocji na najwyższym poziomie doskonale poczują się rowerach w typie Enduro, które pozwalają na jazdę bez względu na występujące na trasie kamienie, spadki czy splątane gałęzie.
- TurystyczneJeśli zazwyczaj Twoje trasy na rowerze są krótkie, ale kilka razy w roku znajdujesz odrobinę więcej czasu na dłuższą wyprawę, to idealnie spiszą się modele turystyczne. Wyróżniają się uniwersalnym zastosowaniem, zwłaszcza na krótkich i średnich dystansach.
- SzosoweSą przeznaczone do szybkiego pokonywania kilometrów na asfaltowej nawierzchni. Chętnie są używane przez sportowców i osób nastawionych na treningi rowerowe. Warto jednak pamiętać, że najlepiej radzą sobie na utwardzonej drodze, a w przypadku modeli typu GRAVEL możliwe jest korzystanie z nich w łagodnym terenie. Natomiast nie są to rowery przeznaczone do jazdy górskiej. To najpopularniejsze modele. Warto dobrać odpowiedni rower do swojego poziomu aktywności i preferencji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, więcej na ten temat przeczytaj artykuł: Rodzaje rowerów – jaki wybrać?
Rozmiar ram rowerowych
Jeśli decyzja o wyborze odpowiedniego modelu jest już za Tobą, czas na dopasowanie roweru do wzrostu. Można wyróżnić różne ich wielkości, które rozpoczynają się od 14” do nawet 24”. Przeglądając tabele rozmiarów ramy roweru, można zauważyć rozróżnienie pod względem:
- rodzaju pojazdu,
- płci.
Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica pomiędzy modelem przeznaczonym dla kobiet a dedykowanym mężczyznom. Otóż statystycznie panie są lżejsze i niższe od panów. Oprócz tego kobieca budowa różni się od męskiej proporcjonalnie dłuższymi nogami i innym rozstawem kości. Dlatego w konstrukcji damskich rowerów w damskich rowerach można zauważyć takie rozwiązania jak węższa kierownica czy usytuowane bliżej niej siodełko. Do tego rama kobiecego jednośladu ma zazwyczaj niski przekrok, dzięki czemu korzystanie z takiego modelu jest łatwiejsze i bezpieczniejsze.
Jak dobrać rozmiar ramy roweru do wzrostu?
Dobór ramy do wzrostu może z początku wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza w przypadku tylu dostępnych rozmiarów. Natomiast można łatwo określić, która wielkość będzie najlepsza dla danej osoby, korzystając z udostępnianych przez producentów tabel rozmiarów ramy rowerów. W ten sposób można orientacyjnie sprawdzić, w jakich wartościach należy wybierać. Natomiast warto również sprawdzić fizycznie, jak jednoślad jest dopasowany do sylwetki. Prawidłowa wysokość roweru powinna umożliwiać delikatne pochylenie do przodu w pozycji siedzącej i ugięcie rąk w łokciach. Jeśli podczas zakupów masz wątpliwości, czy wybrać mniejszy lub większy model, lepiej skłonić się ku tej pierwszej możliwości. Warto pamiętać, że rozmiar roweru można skorygować poprzez dobranie większych kół lub podwyższenie siodełka. Za duży rower nie daje takich możliwości, a jazda na nim może być niebezpieczna.
Jaki rozmiar roweru do wzrostu?
Jednym ze sposobów na dobranie rozmiaru ramy roweru do wzrostu jest obliczenie długości nogi, mierzonej od pachwin do stopy. Otrzymaną wartość należy pomnożyć przez 0,63 i przekonwertować na cale. Możesz w tym celu wykorzystać przeliczniki miar dostępne w internecie lub samodzielnie podzielić uzyskany wynik przez 2,54. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku rowerów górskich należy pomnożyć długość nogi przez wartość 0,56 a szosowych – 0,66. Zamawiając rower online, najlepiej porównać uzyskane wyniki z tabelą rozmiarów dostępną u procenta. Co więcej, na wielkość maszyny mają również wpływ wybrane koła, w przypadku zastosowania większych rozmiarów należy mieć to na uwadze.
Z DORADCĄ
Tabele rozmiary ram roweru do wzrostu
Można także zauważyć na rynku rozmiary rowerów podane w podobny sposób, jak rozmiarówka odzieży. W ten sposób rowery oznaczone jako:
- S – mogą pasować do osób o wzroście poniżej 160 cm,
- M – będą odpowiednie dla użytkowników do 180 cm,
- L – powinny zapewniać wygodną jazdę dla osób do 192 cm,
- XL – będą odpowiednie dla wysokich kolarzy powyżej 192 cm wzrostu.
Jednak można łatwo zauważyć, jak duże rozbieżności są pomiędzy jedynym rozmiarem a drugim – a w niektórych przypadkach wybranie niewłaściwej ramy nie jest możliwe do skorygowania przed regulację siodełka czy wielkości kół rowerowych. Dlatego najlepiej zawsze jest fizycznie przymierzyć dany model jednośladu i samodzielne określić odpowiedni rozmiar. Podczas zakupów stacjonarnych warto także zadbać o dodatkowe wyposażenie, takie jak ochraniacze na łokcie, kolana i oczywiście kask. Więcej na ten temat możesz się dowiedzieć w artykule: Czy warto jeździć w kasku na rowerze?
Jak dobrać rozmiar ramy roweru MTB do wzrostu?
Już wiesz, że rowery górskie mają nieco inny przelicznik przy dobieraniu rozmiaru niż pozostałe rodzaje. Istnieje jednak popularna opinia, że w takich modelach wynik obliczeń w dużej mierze pokrywa się z rozmiarami proponowanymi przez producentów. Jako standardowe wielkości ramy podaje się zazwyczaj 16 i 17-calowe. Będą one odpowiednie dla osób o wzroście kolejno 162-167 cm i 172-175 cm. Natomiast kolarze zastanawiający się, jaki rozmiar ramy będzie pasować do wzrostu 182, przy rowerach MTB powinni wybrać 18-calowy model.
Idealny rozmiar wybrany? Zadbaj o bezpieczeństwo roweru
Jeśli już udało Ci się dobrać idealny rozmiary ramy roweru do wzrostu, pamiętaj, aby odpowiednio go zabezpieczyć przed kradzieżą. Czasami wystarczy chwila nieuwagi podczas wizyty w sklepie po orzeźwiający napój czy wypoczynek na polanie, aby utracić jednoślad. Dlatego zawsze warto zabezpieczać pojazd przed kradzieżą dzięki zastosowaniu zamków zabezpieczających. W ten sposób podczas postoju możesz przykuć ramę roweru do wiaty rowerowej. Do tego przemyśl, jak będziesz przechowywać pojazd w domu. Najlepiej wybrać miejsce, w którym rower będzie odpowiednio zabezpieczony, a przy tym nie będzie przeszkadzać. Może to być garaż czy zamykana piwnica. Jednak nawet najlepiej zorganizowanym osobom zdarza się pozostawić na chwilę rower bez opieki. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad ubezpieczeniem jednośladu przed kradzieżą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabezpieczeń dwukołowca, przeczytaj artykuł: Jak skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
Nie tylko kradzież może być zagrożeniem przy posiadaniu roweru. Podczas jazdy nie można wykluczyć ryzyka spowodowania wypadku lub nieumyślnego potrącenia pieszego. W takich sytuacjach niezbędna może być polisa rowerowa. Warto również sprawdzić inne atrakcyjne oferty, korzystając z kalkulatora ubezpieczenia rowerowego. Dzięki temu możesz zadbać o odpowiednie zabezpieczenie się przed nieprzyjemnymi sytuacjami, nawet podczas wypadku na rowerze.
Oceń artykuł