Rodzaje rowerów – jaki wybrać?

Wybierz rower, który spełni Twoje potrzeby

Rodzaje rowerów – jaki wybrać?

Polski rynek rowerowy jest naprawdę obszerny, jeśli chodzi o rodzaje, kolory czy wyposażenie. W dzisiejszym artykule przedstawimy podstawowe kategorie, dzięki którym możesz dobrać odpowiedni jednoślad do swoich potrzeb.

Rowery górskie MTB

Dawniej “górale” stworzone były do dalekich wypadów, rzadziej do jazdy po asfaltowej szosie. Aktualnie coraz więcej osób wybiera je właśnie do miejskich podróży, ponieważ są to modele o wszechstronnym zastosowaniu. Przeznaczone są często do jazdy po trudnym i nierównym terenie. Chodzi tu szczególnie o strome podjazdy oraz szybkie zjazdy. Modele te wyróżniają się trwałą ramą oraz szerokimi oponami, które świetnie przyczepiają się do podłoża, nawet kamienistego. W wyposażeniu znajdziesz także jeden lub dwa amortyzatory. Istnieje wiele podgrup rowerówgórskich, np. Enduro przeznaczone na wymagające trasy, a Trail i All Mountain na ścieżki leśne oraz górskie. 

Rowery szosowe - idealne na asfalt

Pełen komfort podczas jazdy po asfalcie gwarantują Ci rowery szosowe. Sprawdzą się nawet podczas wielogodzinnej podróży. To, czym wyróżniają się te jednoślady to oczywiście zdolność do szybkiego uzyskania wysokiej prędkości na trasie. Koła są duże, dosyć wąskie i aerodynamiczne. Z kolei opony gładkie, z niesamowitą przyczepnością do podłoża. Rowery szosowe różnią się od innych tym, że mają odrobinę obniżoną kierownicę o zakrzywionym kształcie. Dzięki temu, można uzyskać pozycję, która pozwala na swobodny przepływ powietrza i jeszcze szybszą jazdę. O wiele łatwiej jest kontrolować prędkość przy takiej konstrukcji. Tego typu modele produkowane są także z myślą o ostrych skrętach na trasie i wyczynowym sporcie.

Rowery triathlonowe dla doświadczonych

Dla kogo stworzone są rowery triathlonowe? Jest to specyficzna podkategoria jednośladów szosowych, która przeznaczona jest dla miłośników kolarstwa, czyli bardziej doświadczonych kierowców. Wyróżniają się aerodynamiczną konstrukcją, która pozwala na uzyskanie wygodnej pozycji. To niezwykle ważna cecha charakterystyczna rowerów triathlonowych, które dają możliwość niesamowitej rywalizacji na trasie. Maszyny sprawdzą się na wyścigach i zawodach, gdzie prędkość oraz czas są najważniejsze. Co ciekawe, często te modele są cięższe niż jednoślady szosowe. Mimo wszystko, ich wyposażenie gwarantuje wygodną i wydajną jazdę.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Rowery trekkingowe

Rowery trekkingowe to połączenie jednośladu szosowego i górskiego w jednym. Przeznaczone są do jazdy po szosie, a także po twardych i ubitych ścieżkach poza miastem, ponieważ często wyposażone są w błotniki, bagażnik i odpowiednie oświetlenie. Sprawdzą się zarówno na bardziej wymagającą wyprawę, jak i na codzienną trasę do pracy. Elementem wyróżniającym te modele jest podwyższone siodełko, co przekłada się na komfort kierowcy podczas jazdy. Jednoślady często mają zastosowane komponenty, które są odporne na warunki atmosferyczne. 

Rowery miejskie - urocze i komfortowe

Dla osób, które lubią jeździć do pracy czy na zakupy rowerem, przeznaczone są modele miejskie. Dużym atutem jest designerski wygląd oraz różnorodność kolorów. Dzięki temu, możesz dopasować odcień do swoich preferencji. Konstrukcja jednośladu pozwala na utrzymanie wyprostowanej pozycji, co wpłynie na komfort oraz świetną widoczność podczas jazdy. 

Większa wygoda z rowerami elektrycznymi

Na rynku coraz częściej pojawiają się rowery elektryczne, które są alternatywą dla tych tradycyjnych. Wspomagają jazdę silnikiem, co przekłada się na komfortową jazdę. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mogą się przemęczać, ponieważ podróż jest czystą przyjemnością. Rowery elektryczne sprawdzą się do codziennej jazdy po mieście, a także dalszych wypraw. Wystarczy, że wybierzesz model, który spełnia Twoje oczekiwania i jest dodatkowo wyposażony w silnik elektryczny i akumulator.

Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Niezależnie od tego czy jeździsz sporadycznie czy regularnie, przyda Ci się ubezpieczenie roweru. Jego zakres możesz dopasować do swoich potrzeb. W skład polisy może wchodzić OC roweru, Casco, NNW, ubezpieczenie bagażu. Pełna ochrona gwarantuje Ci bezpieczeństwo na trasie. Jeśli przez przypadek wyrządzisz krzywdę osobie trzeciej, dostanie ona zadośćuczynienie, które pozwoli pokryć koszty szkody. Z kolei posiadając casco - jeśli dojdzie do kradzieży jednośladu lub awarii komponentów, otrzymasz pieniądze na jego naprawę albo zakup nowego produktu. Ubezpieczenie NNW gwarantuje Ci pomoc w momencie nieszczęśliwego wypadku. Odszkodowanie możesz przeznaczyć na koszty leczenia czy rehabilitację. Z kolei ubezpieczenie bagażu przyda się w razie kradzieży.

Wybierz ubezpieczenie świadomie

Dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia roweru i oblicz składkę za pomocą kalkulatora. Skontaktuj się z naszym doradcą lub odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku