2019-06-19

Jak dobrać okres ubezpieczenia w polisie na życie?

Dobór właściwego okresu ochrony w ubezpieczeniu na życie może być bardzo prosty!

Jak dobrać okres ubezpieczenia w polisie na życie?

Polisa na życie to ważny wybór, który wpłynie na stabilność finansową Twoich bliskich, kiedy Ciebie zabraknie. Warto dokładnie przyjrzeć się ofertom, w końcu ten rodzaj ubezpieczenia zwykle zawieramy na lata. I tutaj nasuwa się pytanie: jak długo powinien trwać okres ubezpieczenia?

Jak chroni polisa na życie?

Jej podstawowym zadaniem jest zapewnienie wsparcia uposażonym po śmierci ubezpieczonego. Rodzina, dzieci czy partner nie pozostaje bez środków do życia po stracie bliskiej osoby.

Polisa to jednak nie tylko pomoc na wypadek śmierci, a korzyści z niej płynące mogą przysłużyć się samemu ubezpieczonemu. W zakres ochrony często włączamy poważne zachorowania, urodzenie dziecka czy pobyt w szpitalu.

Polisa terminowa czy bezterminowa?

Wśród ubezpieczeń indywidualnych na rynku dostępne są polisy terminowe i bezterminowe.

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenia terminowe zawierane są na czas określony. Ich ochronne właściwości przestają działać po upływie daty przewidzianej w umowie.

Z kolei ubezpieczenie bezterminowe nie ma z góry ustalonej chwili zakończenia, jednak niektóre polisy przewidują maksymalny wiek ubezpieczonego objętego ochroną.

Kiedy kupić ubezpieczenie na życie?

Kluczową kwestią jest pojawienie się potrzeby ubezpieczeniowej, a ta może być różna. Narodziny dzieci, kredyt czy niższe zarobki współmałżonka – nie chcesz przecież, aby najbliższe Ci osoby musiały mierzyć się z trudnościami finansowymi na wypadek Twojej śmierci.

Ważne jest, by kupić ubezpieczenie właśnie wtedy, kiedy realnie tego potrzebujesz.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Na jak długo się ubezpieczyć?

Polisy na życie są produktami zawieranymi na lata czyli zarówno na 5, jak i na 30. Jak zatem ustalić, który okres ubezpieczenia będzie odpowiedni dla Ciebie?

Przede wszystkim wyobraź sobie życie Twoich najbliższych w dłuższej perspektywie. Weź pod uwagę wysokość dochodów i wydatków, stabilność sytuacji zawodowej, wielkość zobowiązań finansowych i możliwe zagrożenia.

Przykładowe rozwiązania

Będąc rodzicem, przyda Ci się polisa kończąca się najwcześniej w momencie pełnego usamodzielnienie się dzieci. Jeśli Twój najmłodszy potomek ma 5 lat, ubezpieczenie możesz wykupić np. na kolejne 20. Długoletnia polisa zapewnia środki do życia, podjęcie edukacji i łagodny start w dorosłość nawet mimo przeciwności losu.

Ubezpieczenie na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat to dobre rozwiązanie, jeśli partner zarabia mniej, nie pracuje lub nie ma stabilnego zatrudnienia. Otrzyma wsparcie finansowe, aby zaspokoić bieżące potrzeby, spłacić kredyt i utrzymać dotychczasowy poziom życia. Polisa może zakończyć się wraz z przejściem na emeryturę lub rozszerzyć się o jesień życia. Środki okażą się cenną pomocą, kiedy po śmierci jednego z małżonków druga strona będzie zdana na jedno świadczenie emerytalne.

Z kolei krótszy termin ochrony to niezbędne wsparcie w razie przejściowych okoliczności, które wymagają zwiększonych nakładów finansowych. Przykładowo, bierzesz kredyt gotówkowy na zakup samochodu, a jego spłata zajmuje 5 lat. Obawiasz się, że w razie Twojej śmierci, spadkobiercy nie będą w stanie uregulować długu. W takim przypadku pięcioletnia polisa wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo rodzinnego budżetu.

O czym warto pamiętać?

Jeśli potrzebujesz ochrony na wiele lat, wybór tańszej polisy na krótszy okres może okazać się nietrafiony. Ubezpieczenie na 10 lat oczywiście nie zabezpieczy kredytu na 30 lat. Choć polisę będzie można przedłużyć, trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Będziesz starszy o 10 lat, a Twój stan zdrowia może się pogorszyć.

Pamiętaj, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: jak długo będą trwały okoliczności, które skłoniły Cię do zawarcia ubezpieczenia? Wybierz polisę tak, aby okres ubezpieczenia pokrywał się z celem zabezpieczenia.
 

Chcesz kupić ubezpieczenie na życie?

Nasi doradcy pomogą Tobie w doborze polisy na życie. Odwiedź jedną z naszych licznych placówek!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku