Musiałeś oddać samochód do warsztatu po stłuczce lub poważniejszym wypadku na drodze? W takim razie możesz liczyć na pojazd zastępczy, który będzie finansowany z ubezpieczenia sprawcy. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione oraz jak długo możesz korzystać z takiego auta.
Komu przysługuje samochód zastępczy z OC?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jeśli doszło do kolizji na trasie albo poważniejszego wypadku i jesteś poszkodowanym, możesz otrzymać auto zastępcze. Jeszcze do niedawna tego typu zdarzenia nie były popularne, jednak coraz częściej kierowcy korzystają ze swoich praw i jednocześnie ułatwiają sobie powrót do rzeczywistości po kolizji i oddaniu pojazdu do naprawy. O samochód zastępczy może ubiegać się zarówno osoba prywatna, jak i osoba prowadząca działalność gospodarczą.
Czy są ograniczenia z tytułu otrzymania auta zastępczego?
Jedyne, co warto wziąć pod uwagę to klasa konkretnego auta. Nie może ona być wyższa od posiadanego pojazdu. Tak naprawdę samochód zastępczy możesz otrzymać zarówno przy szkodzie częściowej, jak i całkowitej. Oznacza to, że jeśli musisz oddać pojazd do warsztatu, bo nie możesz się nim poruszać bezpiecznie po drodze, masz takie prawo. To samo dotyczy sytuacji, w której nie jest możliwe przywrócenie stanu pojazdu sprzed wypadku.
Ile czasu możesz korzystać z samochodu zastępczego?
Czas korzystania z samochodu zastępczego jest uzależniony od tego, czy doszło do szkody częściowej czy całkowitej. W pierwszym przypadku jako poszkodowany kierowca masz prawo korzystać z pojazdu od momentu zdarzenia na drodze do dnia końca naprawy. W praktyce oznacza to czas, w którym trzeba zgłosić szkodę, ubezpieczyciel ocenia rozmiar szkód, a także pojazd przebywa w warsztacie. W przypadku szkody całkowitej, możesz korzystać z samochodu zastępczego od momentu wypadku do dnia, w którym jesteś w stanie kupić nowe auto. Konieczna będzie jednak odpowiednia argumentacja, aby towarzystwo ubezpieczeniowe wiedziało, kiedy i dlaczego w danym terminie możesz nabyć pojazd. W praktyce poszkodowany nie musi od razu po wypłacie odszkodowania oddawać pojazdu zastępczego.
Z DORADCĄ
Co musisz zrobić, aby uzyskać samochód zastępczy?
W momencie zgłaszania szkody do ubezpieczyciela, musisz powiedzieć o tym, że chcesz skorzystać z auta zastępczego. Towarzystwo powinno powiedzieć Ci, jak wygląda dalsza procedura. Najczęściej jest tak, że kierowca wynajmuje samochód, a po zakończeniu naprawy swojego pojazdu, przekazuje fakturę ubezpieczycielowi. Może zdarzyć się tak, że firma odmówi pokrycia kosztów związanych z wynajmem pojazdu, dlatego warto wcześniej zapoznać się z ograniczeniami. Przykładowo, jeśli ze swojego pojazdu korzystałeś sporadycznie i zostanie to odpowiednio uargumentowane, ubezpieczyciel nie musi wtedy gwarantować wsparcia.
Na co warto zwrócić uwagę podczas wypożyczania auta?
Istotną informacją dla Ciebie jako poszkodowanego jest to, że nie możesz wystąpić do towarzystwa ubezpieczeniowego o pieniądze, które dopiero przekażesz na wynajem samochodu. Niestety, musisz zrobić to dopiero po tym, jak dostaniesz fakturę od firmy wypożyczającej. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się u swojego ubezpieczyciela, jak wyglądają formalności oraz skorzystanie z takiej możliwości.
Nie przepłacaj za OC!
Sprawdź ceny OC w naszym kalkulatorze online. Odwiedź najbliższą placówkę lub skontaktuj się przez infolinię, aby poznać szczegóły.
Oceń artykuł