2024-04-12

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Islandii

Wybierz odpowiednią polisę i ciesz się bezpiecznym pobytem na Islandii!

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Islandii

Islandia to wyspa słynąca z przepięknych, charakterystycznych krajobrazów.  Jest to wyjątkowy kraj położony w północnej Europie, który przyciąga prawdziwych miłośników niezwykłej przyrody. Jeżeli jesteś żądny przygód, chcesz zobaczyć skały wulkaniczne, majestatyczne fiordy, liczne wodospady czy nawet lodowce – Islandia to kierunek dla Ciebie!

Wybierając się w podróż, warto zabezpieczyć się odpowiednim ubezpieczeniem. Dowiedz się, jaka polisa na urlop w Islandii będzie dla Ciebie odpowiednia!

Najważniejsze informacje:

 • Karta EKUZ obowiązuje w Islandii, jednak może być niewystarczająca.
 • Podstawowym i zarazem najważniejszym ubezpieczeniem podróżnym są koszty leczenia za granicą oraz assistance w podróży. Warto zdecydować się na dodatki np. ubezpieczenie bagażu czy NNW, a w razie potrzeby rozszerzyć polisę o uprawianie sportów czy choroby przewlekłe.
 • Islandia jest bezpiecznym krajem pod względem zagrożeń terrorystycznych czy przestępczości, jednak może tam dojść do erupcji wulkanów lub trzęsień ziemi.
 • Cena ubezpieczenia uzależniona jest od wielu czynników, takich jak np. rodzaj aktywności podczas wyjazdu czy chorób przewlekłych.

Czy karta EKUZ wystarczy na urlop w Islandii?

Czym właściwie jest karta EKUZ i w jakiej sytuacji możesz z nie skorzystać? EKUZ to skrót od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest całkowicie darmowa, jeśli posiadasz w Polsce ubezpieczenie zdrowotne. Wystarczy, że złożysz wniosek o taką kartę w oddziale NFZ.

Jak podaje serwis pacjent.gov.pl, karta EKUZ potwierdza, że masz prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Podczas wycieczki do Islandii, również będziesz mógł skorzystać z karty  EKUZ. Jednak czy w każdym przypadku?

Prawo do leczenia podczas pobytu w Islandii przysługuje Ci na takich samych zasadach, jak mieszkańcom wyspy. Co to oznacza w praktyce? Karta EKUZ w Islandii nie pokryje na przykład transportu medycznego, w tym transportu lotniczego, co podczas wypadku w wyższych partiach Islandii może okazać się niezbędne. Koszty leczenia stomatologicznego również nie są usługą refundowaną w tym kraju. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu także może nie być w pełni finansowana przez państwo.

Podsumowując, EKUZ na pewno jest przydatną opcją podczas wyjazdu, jednak niezbędne jest posiadanie prywatnego ubezpieczenia turystycznego do Islandii, które uchroni Cię przed koniecznością pokrywania nieprzewidzianych wydatków podczas wymarzonych wakacji.

Jakie ubezpieczenie kupić na wyjazd do Islandii?

Z czego powinno składać się dobre ubezpieczenie turystyczne do Islandii? Dowiesz się z tego akapitu.

Koszty leczenia w podróży i assistance

To podstawa każdego dobrego ubezpieczenia podróżnego. Oprócz kosztów leczenia w podróży ważne jest także assistance. Jak działają takie ubezpieczenia?

Jeśli podczas wędrówek po nierównościach Islandii złamiesz nogę, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty leczenia w szpitalu, wizytę u specjalisty czy założenie odpowiedniego usztywnienia. Jeżeli złamanie będzie wymagało operacji, również nie zapłacisz za tego typu usługę – zrobi to za Ciebie Twój ubezpieczyciel.

Jednak, aby dostać się do szpitala, będziesz musiał skorzystać z transportu medycznego. Może to być karetka czy też specjalny transport lotniczy. W tej sytuacji również chronić Cię będzie ubezpieczenie. Towarzystwo, w ramach ubezpieczenia assistance w podroży, pokryje koszty Twojego transportu po wypadku do szpitala.

Co warto dodatkowo dokupić?

Warto zainteresować się rozszerzeniem podstawowej polisy, aby jeszcze lepiej spełniła swoje zadanie. Oto najważniejsze dodatki:

 • ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – gdy wycieczka do Islandii zakończy się w niezbyt szczęśliwy dla Ciebie sposób i doznasz uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci zgodne z sumą ubezpieczenia odszkodowanie. W razie śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku pieniądze należą się uposażonej do tego osobie;
 • ubezpieczenie bagażu – w trakcie podróży często zdarza się, że bagaż ulega zniszczeniu, zaginięciu czy kradzieży z hotelu. W takich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie bagażu;
 • sporty ekstremalne/sporty wysokiego ryzyka – podstawowe ubezpieczenie kosztów leczenia oraz assistance możesz też rozszerzyć o ochronę podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Przyda się, gdy np. chcesz skoczyć ze spadochronem czy spłynąć w ekstremalnych warunkach na pontonie rzeką;
 • choroby przewlekłe – tylko takie rozszerzenie polisy zapewni Ci ochronę w razie zaostrzenia choroby przewlekłej. Jeżeli Ty lub osoby bliskie chorujecie np. na cukrzycę, padaczkę czy niewydolność serca, koniecznie zadbaj o ten dodatek!

Ile kosztuje polisa turystyczna do Islandii?

Cena ubezpieczenia turystycznego do Islandii zależna jest od kilku czynników. Najważniejsze z nich to: dokładny kierunek podróży, wysokość sum ubezpieczenia, a także konkretne ryzyka i rozszerzenia, jakie znajdą się na polisie turystycznej.

Ważnym czynnikiem, wpływającym na cenę ubezpieczenia podróżnego jest też to, w jaki sposób będziesz spędzał czas podczas wyjazdu. Jeżeli planujesz zwiedzanie najpopularniejszych miejsc w kraju oraz odpoczynek w postaci spacerów, pływania na basenach czy plażowania, Twoja polisa będzie na pewno znacznie tańsza, aniżeli podczas aktywnego wyjazdu, który będzie obfitował w narciarstwo poza wyznaczonymi stokami, skoki do wody z wysokich fiordów czy sporty wodne typu rafting.

Czy Islandia jest bezpieczna dla turystów?

Zadajesz sobie pytanie, czy Islandia jest bezpieczna? Według serwisu gov.pl jest krajem, gdzie nie ma w zasadzie żadnych sygnałów, sugerujących aktywność terrorystyczną. Przestępczość na wyspie ma jeden z niższych wskaźników w Europie. Islandia jest więc bezpiecznym krajem.

Jednak koniecznie należy pamiętać, że niebezpieczeństwo na wyspie mogą stanowić czynniki przyrodnicze. Mogą się tam zdarzyć erupcje wulkanów czy trzęsienia ziemi.

Planując urlop w Islandii, warto zakupić polisę turystyczną, która zapewni Ci spokojne, bezpieczne eksplorowanie północnej części Europy. Jeżeli ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi np. w związku z erupcją wulkanu czy trzęsieniem ziemi, Twoja polisa turystyczna na wakacje w Islandii pokryje koszty leczenia po wypadku czy transport do szpitala.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Islandii?

Polisę turystyczną na wyjazd do Islandii możesz kupić w CUK Ubezpieczenia. Masz aż trzy możliwości, żeby to zrobić. Pierwszą z nich jest odwiedzenie placówki, która znajduje się najbliżej Twojego miejsca pobytu. Kolejne dwie opcje dają Ci możliwość wykupienia polisy bez wychodzenia z domu. Możesz kupić ubezpieczenie, kontaktując się telefonicznie z naszą infolinią, która jest dostępna 7 dni w tygodniu lub skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, dostępnego na stronie CUK.pl

Nie czekaj do ostatniego dnia przed wyjazdem! Kup ubezpieczenie turystyczne już teraz!

FAQ:

 • 1
  Jak wyrobić kartę EKUZ do Islandii?

  Jak podaje serwis pacjent.gov.pl, kartę EKUZ można otrzymać, składając odpowiedni wniosek osobiście w oddziale NFZ, wysłać e-mailem lub pocztą tradycyjną. Oto cała procedura krok po kroku:

  • pobierz wniosek w oddziale NFZ, delegaturze lub ze strony internetowej,
  • wypełnij i podpisz wniosek,
  • złóż wniosek w oddziale NFZ, delegaturze lub prześlij na jej adres,
  • jeśli wyjeżdżasz w związku z pracą, wyślij e-mailem zeskanowany wniosek na adres ekuz.praca@nfz.gov.pl.

  Można też wniosek złożyć poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) lub przez Internetowe Konto Pacjenta.

 • 2
  Co warto kupić w Islandii?

  Podczas wyjazdu do Islandii warto zaopatrzyć się w islandzki wełniany sweter typu Lopapeysa czy typowo islandzkie przekąski i alkohole.

 • 3
  Kiedy jest najtaniej w Islandii?

  Islandia dla turystów najtańsza jest poza wysokim sezonem, który przypada pomiędzy czerwcem a sierpniem.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku