2024-04-10

Islandia – co zobaczyć i jak zaplanować zwiedzanie?

Odkryj magię Islandii!

Islandia – co zobaczyć i jak zaplanować zwiedzanie?

Jeśli szukasz miejsca, gdzie można odpocząć od tłumów, zachwycić się pięknem nieskażonej ręką człowieka natury i krajobrazami niczym z innej planety, Islandia będzie doskonałym celem podróży. Gorące źródła, gejzery, rozległe lodowce, pustynie lawowe, kratery wulkaniczne i wciąż czynne wulkany, niepowtarzalne kaniony i setki kilometrów zapierających dech widoków z usianymi gdzieniegdzie miastami i osadami, gdzie chłód północy przełamują kolorowe domki, murale i tęcza. Ten niewielki kraj o powierzchni 1/3 powierzchni Polski zamieszkuje niespełna 400 tysięcy ludzi, z czego znaczna część to mieszkańcy stolicy – Rejkiawiku. Co zobaczyć w Islandii i jak zwiedzić ten niezwykły kraj? W niniejszym artykule zapraszamy do podróży, podczas której przyjrzymy się sztandarowym atrakcjom Islandii, jak i tym mniej oczywistym.

Ile czasu potrzeba, żeby zwiedzić Islandię?

To zasadnicze pytanie, jakie trzeba sobie zadać, planując wyjazd na Islandię. Jest to destynacja na kilka dni, a może tygodni? Odpowiedź zależy od tego, jaką ilością czasu i środków dysponujesz oraz czy chcesz poznać konkretny region, czy znaczną część wyspy. W pierwszym wypadku wystarczy od 3 do 5 dni. Jednak najlepszym sposobem na zwiedzanie Islandii jest wycieczka objazdowa.

Udając się na wyspę samolotem, zasadniczo jako miejsce docelowe masz do wyboru Rejkiawik położony w zachodniej części kraju, a właściwie obsługujący znaczną część ruchu międzynarodowego port lotniczy Keflawik oddalony od stolicy o 50 km, Akureyri znajdujące się na północy i Egilsstadir na wschodzie. Niedrogie bilety najłatwiej znaleźć na lot do Rejkiawiku – Keflawiku. Bezpośrednia podróż zajmie ok. 4-5 godzin. Planując wyjazd, nie zapomnij oubezpieczeniu bagażu.

Wzdłuż wybrzeża Islandii, w pobliżu którego skupia się praktycznie całe osadnictwo, biegnie najbardziej popularna obwodnica nr 1, umożliwiająca objechanie całej wyspy dokoła. Do jakiejkolwiek ze wspomnianych miejscowości lot wybierzesz, będzie ona stanowiła dobry punkt do wyruszenia w dalszą podróż. Obwodnica liczy nieco ponad 1300 km i pozwala na odwiedzenie większości atrakcji. Chociaż teoretycznie trasę da się pokonać w 1-2 dni, chcąc w miarę na spokojnie zwiedzić interesujące miejsca, warto przeznaczyć na to 8-10 dni.

Czy do Islandii potrzebny jest paszport?

Islandia jest jednym z państw, które nie będąc w Unii Europejskiej, należą do strefy Schengen, dlatego paszport może posłużyć za dokument wjazdowy do kraju, ale nie jest konieczny. Granicę można  przekroczyć zarówno na podstawie paszportu, jak i dowodu osobistego. Nie jest wymagany również minimalny okres ważności dokumentu podróży.

Co zobaczyć w Rejkiawiku i jego okolicy?

Rejkiawik to doskonałe miejsce na rozpoczęcie wycieczki do Islandii lub cel sam w sobie. Historia miesza się tu z nowoczesnością, klimat wielkomiejski z przyrodą i połaciami zieleni. Malownicze położenie sprawia, że zwiedzanie miasta można połączyć ze spacerem brzegiem zatoki, skąd roztacza się widok na majestatyczne góry. Urokliwie prezentują się jedno- lub dwupiętrowe domki z różnokolorowymi fasadami i dachami. Fani kultury i sztuki wybiorą coś dla siebie spośród wielu muzeów i galerii. Podczas spaceru po Starym Mieście warto zwrócić uwagę na budynek najstarszego wciąż urzędującego parlamentu Althing, katedrę luterańską z drugiej połowy XVIII w., Teatr Narodowy. Warto również przespacerować się główną handlową ulicą Rejkiawiku – Laugavegur.

Kościół Hallgrímskirkja

Chociaż pojawiają się głosy o wyrastających konkurentach, kościół Hallgrímskirkja jest najbardziej charakterystycznym i zapadającym w pamięć budynkiem w Rejkiawiku. Zbudowany w latach 1945-1986 nawiązuje stylem do modernizmu oraz islandzkiej przyrody i krajobrazu. Fasada przywodzi na myśl bazaltowe kolumny powstałe z zastygłej lawy o charakterystycznych sześciokątnych kształtach, które można spotkać w różnych zakątkach Islandii.

Usytuowany w centrum miasta, drugi co do wysokości budynek Islandii jest dobrym punktem orientacyjnym, ale też widokowym. Na wieży kościoła został udostępniony taras widokowy, na który można wjechać windą, by podziwiać góry Esja i panoramę okolicy. Wnętrze kościoła jest jasne i chłodne, jakby wykute z lodowca, a ascetyzm symbolizuje pustkę i dziewiczość wnętrza wyspy. Niewątpliwą ozdobą są okazałe organy, które wraz z doskonałą akustyką świątyni przyciągają znakomitych organistów. W kościele często odbywają się koncerty muzyki organowej, a na fasadzie można podziwiać iluminacje świetlne. Zwiedzanie kościoła jest darmowe, bilet wstępu trzeba jedynie kupić na taras widokowy.

Perlan

Zupełnie inaczej prezentuje inny niezwykły budynek Rejkiawiku – Perlan, składający się z kilku ogromnych zbiorników na naturalnie podgrzewaną wodę, zwieńczonych szklaną kopułą. W budynku mieści się interaktywne muzeum, w którym można doświadczyć islandzkich „cudów” i przeżyć osobliwą przygodę, odwiedzając długą na 100 m, utworzoną z 350 ton śniegu z Gór Błękitnych jaskinię lodową. Na żądnych wiedzy czeka wystawa poświęcona lodowcom.

Wystarczy kilka kroków, by ze świata lodowców przenieść się pod gwieździste niebo z roztańczoną zorzą polarną. W mieszczącym się w Perlan planetarium odbywają się pokazy, podczas których można nie tylko zobaczyć zorzę, ale również dowiedzieć się, jak powstaje i poznać wiele ciekawostek na jej temat. To jednak nie wszystko, co znajdziemy w ofercie muzeum. Inną atrakcją jest Lava Show – pokaz erupcji wulkanu Geldingadadalir, położonego zaledwie 30 km od miasta, która rozpoczęła się w 2021 r. Poza tym można odwiedzić tu jeszcze wystawę poświęconą siłom natury, wirtualne akwarium, przyjrzeć się rekonstrukcji trudno dostępnego, najbardziej wysuniętego na zachód klifu Latrabjarg, stanowiącego jedno z największych tego typu siedlisk ptaków w Europie. Perlan warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli wybierasz się na Islandię z dziećmi.

Sala Koncertowa i Centrum Konferencyjne Harpa

To kolejny rozpoznawalny budynek w Rejkiawiku, czerpiący z islandzkiej przyrody, chociaż w odmienny sposób. Ściany wzniesiono z betonu zabarwionego popiołem wulkanicznym, a podłogi na parterze wykonano z kamienia z Gór Błękitnych. Szklana fasada składa się z mnóstwa szyb w różnych kształtach, przypominających w zależności od wyobraźni bazaltowe skały, kryształy lodu, plastry miodu.

Ogród rzeźb Einara Jónssona, latarnia Grótta i Park Laugardalur

Jeśli chcesz zetknąć się z lokalną sztuką, ale nie bardzo interesuje cię chodzenie po muzeach, wybierz się na spacer do Ogrodu rzeźb Einara Jónssona mieszczącego się niedaleko kościoła Hallgrímskirkja. Artysta uważany za jednego z ważniejszych w Islandii przyczynił się do spopularyzowania rzeźbiarstwa w kraju. Wstęp jest bezpłatny. Na rzeźby również innych artystów natrafisz w różnych zakątkach miasta.

Chcąc uciec od miejskiego zgiełku, warto wybrać się w okolice latarni morskiej Grótta, by podziwiać widoki i ogrzać stopy w malutkim gorącym basenie. Kolejną atrakcją godną uwagi dla podróżujących do Islandii z dziećmi jest Park Laugardalur – spory zielony teren z ogrodem botanicznym, zoo oraz kompleksem basenowym ze zjeżdżalniami, gorącymi basenami, torami do pływania i saunami.

Złoty Krąg

Na Islandii zabytki czy nowsze współczesne zabudowania są jedynie dodatkiem w obliczu głównej bohaterki, czyli przyrody. Krajobrazy ziemskie przeplatają się z księżycowymi czy wręcz marsjańskimi. Po dniu lub dwóch dniach spędzonych w stolicy czas wyruszyć w dalszą podróż i doświadczyć ich osobiście.

Bardzo popularną trasą zwłaszcza podczas krótkich wycieczek na Islandię ze względu na niewielką odległość od Rejkiawiku jest Złoty Krąg. Przyjrzyjmy się jego głównym atrakcjom.

 • Park Narodowy Thingvellir

Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO obszar o znaczeniu historycznym i geologicznym, aktywny sejsmicznie to pola lawy porośnięte mchem, surowe wąwozy, strumienie czerpiące źródło z lodowca, nieprzeniknione szczeliny i unoszący się duch historii, ponieważ setki lat temu tu zaczął swoje obrady islandzki parlament.

 • Dolina Haukadalur

Na mieszczącym się w dolinie obszarze geotermalnym zobaczymy dwa gejzeryGeysir, od jakiego pochodzi nazwa „gejzer” i Strokkur, który regularnie wyrzuca wodę na wysokość nawet ponad trzydziestu metrów.

 • Wodospad Gullfoss

To kolejna wizytówka Islandii, położona w starej dolinie. Przepiękny okazały wodospad składa się z dwóch kaskad – jednej wysokiej na 11 metrów i drugiej o wysokości 21 m. Przepływ szacuje się na ponad 100 metrów sześciennych na sekundę. Przy słonecznej pogodzie można podziwiać na jego tle wielobarwną tęczę.

W planie trasy warto też uwzględnić jedną z nielicznych płatnych atrakcji – krater Kerid z malowniczym jeziorem w środku. Amatorzy pomidorów z kolei powinni koniecznie zajrzeć na farmę Fridheimar, gdzie można zjeść świeże pomidory, uprawiane wg unikatowej filozofii i wszystko, co można z nich zrobić, w tym pomidorowe lody, desery i ciasta.

Co warto zobaczyć na zachodzie Islandii?

Skupiając się na zachodniej części wyspy, poza Rejkiawikiem i atrakcjami Złotego Kręgu z pewnością trzeba odwiedzić uznaną za jeden z 25 cudów świata wg National Geographic Błękitną Lagunę, leżącą między lotniskiem w Keflawiku a stolicą. Czy może być coś piękniejszego niż relaks w błękitno-mlecznej parującej wodzie pośród czarnych skał wulkanicznych? W sezonie lepiej zarezerwować bilety z wyprzedzeniem.

Udając się na północ, warto zobaczyć m.in. Hraunfossar i Barnafoss – dwa charakterystyczne wodospady, Grabrok – położony blisko obwodnicy nr 1, nieco skomercjalizowany krater, na który prowadzi kilkunastominutowe podejście schodami oraz Fiordy Zachodnie. Ten najbardziej wysunięty na północny-zachód rejon, słabo zaludniony i rzadziej odwiedzany przez turystów, niezbyt przyjazny, jeśli chodzi o warunki drogowe, zachwyca surowością wcinających się w ląd fiordów i stromych wzgórz, wodospadami, w tym liczącym ponad 100 m Dynjandii (Fjallfoss) o trapezowych kaskadach czy pięknem plaży Raudisandur ze złotym i czerwonym piaskiem.

Co zobaczyć podczas wycieczki objazdowej po Islandii?

Oddalając się coraz bardziej od stolicy i podążając dokoła wyspy, poza tym, że cała trasa jest jak jeden wielki punkt widokowy, znajdziemy na niej wiele miejsc wartych zatrzymania się. Oto niektóre z nich:

 • domy torfowe Glaumbaer;
 • wodospad Godafoss – rozległy „wodospad bogów” w kształcie podkowy z mniejszym bratem Getafoss;
 • jezioro Myvatn – rozległe, malownicze „jezioro muszek” z mnóstwem wysp, stożkowatymi pagórkami i połaciami zieleni w lecie (dobrze jest zaopatrzyć się w moskitierę);
 • Hverir – rozległy obszar geotermalny z innej planety; matka ziemia przemawia tu słupami pary, wyziewami o różnym składzie i temperaturze, bulgoczącym błotem, a dokoła unosi się mgła o zapachu siarki;
 • wodospad Dettifos – szeroki, jeden z bardziej spektakularnych wodospadów na Islandii;
 • kanion Studlagil – znany z filmu „Władca Pierścieni”;
 • czarna plaża Fauskasandur – piasek i formacje skalne tworzą niesamowity klimat, zwłaszcza jak trafimy tu w ponury, lekko mglisty dzień;
 • Diamentowa Plaża – tu z kolei najlepiej trafić o zachodzie słońca w ładną pogodę, wielkie kawały lodu rozsiane po czarnej plaży sprawiają wrażenie rozrzuconych diamentów;
 • laguna lodowcowa Jakulsarlon;
 • kanion Fjadrargljufur – niezwykle malownicze miejsce na południu wyspy;
 • plaża Reynisfjara – może być zwieńczeniem objazdowej wycieczki po Islandii, oddalona niespełna 200 km od Rejkiawiku, czarny piasek, skały, słupy bazaltowe, jaskinie wyglądają pięknie, choć groźnie.

Jeśli planujesz w Islandii urlop dłuższy niż kilka dni i jeszcze mocniej chcesz zagłębić się w krajobraz, kontemplując miejsca niedostępne, czekają na ciebie połacie interioru, czyli wnętrza wyspy. Tu już nie ma co liczyć na asfaltowe drogi, a radę da jedynie samochód terenowy i to przy korzystnych warunkach. Zaleca się podróżowanie w grupie chociaż dwóch, trzech aut, by w razie awarii nie zostać samemu pośród pustkowia.

W Islandii poziom bezpieczeństwa jest wysoki zarówno w kwestii przestępczości, jak i utrzymania dróg. Nie należy jednak zapominać, że warunki pogodowe często szybko się zmieniają, a do dzikości i surowości tutejszej przyrody trzeba podejść z odpowiednim respektem. 

Jak zwiedzać Islandię?

W obrębie miasta bez problemu możesz poruszać się, korzystając z komunikacji miejskiej. Jeśli planujesz dalsze samodzielne wyprawy lub wycieczkę objazdową, trzeba wynająć samochód, który pozwoli dotrzeć w zaplanowane zakątki. Jednak nie każdy ma prawo jazdy lub chce prowadzić auto. Czy zwiedzanie Islandii bez samochodu jest możliwe? Tak, ponieważ istnieją opcje zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem w małych grupach na rozmaitych trasach. Można też skorzystać z pakietów, w tym tematycznych, odwiedzając np. miejsca, gdzie była kręcona „Gra o tron”.

Jeśli zastanawiasz, co w Islandii zobaczyć zimą, warte uwagi są autobusowe lub samochodowe wycieczki na zorzę polarną. Interesujące może być też zwiedzanie jaskiń lodowych.

Jakąkolwiek formę zwiedzania wybierzesz, trzeba liczyć się z tym, że jest to jeden z droższych krajów i cena wycieczki do Islandii będzie raczej wysoka.

Co warto przywieźć z Islandii?

Z pewnością z Islandii przywieziemy niezapomniane wrażenia i niesamowite zdjęcia. Co jeszcze? Można postawić na tradycyjną islandzką czekoladę lub inne lokalne specjały, sole smakowe, kosmetyki słynące z tego, że czerpią z natury to, co najlepsze, biżuterię z czarnej lawy, rozejrzeć się po butikach z islandzką modą albo zrobić sobie profesjonalną sesję zdjęciową w charakteryzacji wikinga. Znakomitą i przydatną podczas zimowych wieczorów pamiątką będzie lopapeysa, czyli islandzki wełniany sweter, a w razie przeziębienia przyda się syrop z porostu islandzkiego albo herbata z tymianku arktycznego.

Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Wybierając się w podróż do Islandii, nie zapomnij o ubezpieczeniu. W kraju obowiązuje karta EKUZ, jednak zapewnia dostęp do ograniczonej puli świadczeń, dlatego dobrze jest zadbać o dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które pokryje np. koszty transportu medycznego. Ofertę szybko i łatwo porównasz z pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

FAQ:

 • 1
  Kiedy najlepiej jechać do Islandii??

  Ze względu na panujący klimat i położenie wyspy, Islandię najlepiej odwiedzić w okresie od maja do sierpnia. Temperatury są wtedy wyższe, a warunki drogowe bardziej przyjazne. Białe noce pozwalają przeznaczyć więcej czasu na zwiedzanie, bez obaw, że się ściemni. W okresie zimowym od listopada do marca ilość światła słonecznego jest bardzo niewielka, wiele górskich dróg zamkniętych, a przy gorszych warunkach też głównych, za to można trafić na zorzę polarną.

 • 2
  Ile godzin leci się z Polski do Islandii?

  Odległość między Warszawą a Rejkiawikiem to ok. 2700 km. Bezpośredni lot z Polski do Islandii zajmuje ok. 4-5 godzin, z przesiadką najczęściej 6 godzin lub więcej.

 • 3
  Jaka jest waluta w Islandii?

  Walutą obowiązującą w Islandii jest korona islandzka. Jedna korona islandzka w przeliczeniu na złotówki to ok. 3 grosze.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku