W tym artykule:
- Kto wypłaca odszkodowanie za potrącenie przez samochód?
- Czy odszkodowanie za potrącenie pieszego na pasach przysługuje zawsze?
- Czy można uzyskać odszkodowanie za potrącenie poza pasami?
- Co zrobić, jeśli sprawca wypadku nie miał polisy OC lub zbiegł?
- Co obejmuje odszkodowanie za potrącenie pieszego?
- Jak uzyskać odszkodowanie za potrącenie?
- Przez ile czasu można dochodzić odszkodowania za potrącenie?
- Co jest potrzebne, by uzyskać odszkodowanie za potrącenie?
- Ile trwa wypłata odszkodowania z OC sprawcy?
- Ile odszkodowania za potrącenie można uzyskać?
- Odszkodowanie z OC sprawcy a z polisy prywatnej – różnice
Pieszy, który zostanie potrącony na pasach, ale i poza przejściem dla pieszych ma prawo do uzyskania świadczenia. Kto je wypłaca? Jak je uzyskać? I przede wszystkim, ile wynosi odszkodowanie za potrącenie pieszego na pasach? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.
Najważniejsze informacje:
- Poszkodowany w wypadku samochodowym pieszy ma prawo ubiegać się o odszkodowanie za potrącenie. By je uzyskać, musi skierować się do towarzystwa, w którym kierowca samochodu ma wykupione ubezpieczenie, złożyć wniosek oraz dostarczyć wymagane dokumenty.
- Odszkodowanie za potrącenie pieszego nie zostanie wypłacone, jeśli za tę sytuację w całości odpowiada poszkodowany, osoba trzecia, za którą kierowca nie ponosi odpowiedzialności czy siła wyższa.
- Jeśli pieszy został potrącony, przechodząc przez ulicę poza wyznaczonym do tego miejscem, sprawę rozpatruje się indywidualnie. Ubezpieczyciel może zmniejszyć wysokość świadczenia, stosując tzw. przyczynienie.
- To, ile wynosi odszkodowanie za potrącenie, nie jest ustalone odgórnie przez przepisy, a określane indywidualnie. Na wysokość świadczenia wypływa wiele czynników np. stopień obrażeń, poniesione koszty leczenia czy wiek poszkodowanego itd.
- W związku z potrąceniem można otrzymać zadośćuczynienie za krzywdy fizyczne i psychiczne, odszkodowanie za szkody materialne oraz rentę.
- Jakie jeszcze odszkodowanie za potrącenie na pasach można otrzymać? Jeśli pieszy wykupił ubezpieczenie NNW, otrzyma świadczenie z tej polisy za uszczerbek na zdrowiu. Jeśli kierowca posiada polisę w razie następstw nieszczęśliwych wypadków, środki może otrzymać także on, jak i jego pasażerowie, którzy także doznali obrażeń.
Kto wypłaca odszkodowanie za potrącenie przez samochód?
Jeśli pieszy ulegnie wypadkowi i dozna obrażeń ciała, należy mu się zadośćuczynienie z OC sprawcy. By je otrzymać, należy zgłosić się do ubezpieczyciela, w którym sprawca wykupił ubezpieczenie OC. To towarzystwo zajmuje się wszelkimi formalnościami i wypłaca odpowiednią kwotę.
W wyjątkowych sytuacjach robi to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Gdy wypadek spowoduje kierowca pojazdu służbowego, odpowiedzialność spoczywa na jego pracodawcy, a jeśli dojdzie do potrącenia przez pojazd szynowy np. tramwaj, odszkodowanie musi wypłacić ubezpieczyciel danego przedsiębiorstwa komunikacyjnego.
Czy odszkodowanie za potrącenie pieszego na pasach przysługuje zawsze?
Według Kodeksu drogowego kierowca, który zbliża się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność, a także zmniejszyć prędkość, by nie narażać życia i zdrowia pieszego. Musi mu ustąpić pierwszeństwa nawet wtedy, gdy dopiero wchodzi on na przejście.
Pieszy przechodzący przez jezdnię jest więc szczególnie chroniony. Wynika to z tego, że podczas zderzenia z rozpędzonym samochodem, ma bardzo małe szanse, by wyjść z tej sytuacji cało. W związku z tym podczas wypłacania odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy stosuje się tzw. zasadę ryzyka. Oznacza to, że nie ma znaczenia, czy kierowca zawinił. Świadczenie wypłacane jest bez względu na to.
Uwaga!
Jeśli ustalone zostanie, że to pieszy był winny całemu zajściu, nie będzie mu przysługiwać zadośćuczynienie. Taka sytuacja zachodzi niezależnie od tego, czy zostanie potrącony na pasach, czy poza nimi.
Przykład:
Karol przechodził przez przejście dla pieszych, używając telefonu komórkowego. Od 1 czerwca 2021 roku obowiązuje prawo, zabraniające pieszym korzystanie z wszelkich urządzeń elektronicznych. Wszystko dlatego, że smartfony i inne sprzęty tego typu rozpraszają uwagę osób przechodzących przez „zebrę”. Karol został potrącony przez samochód (kierowca jechał zgodnie z przepisami). Został uznany za winnego całego zdarzenia i nie otrzymał odszkodowania.
Według przepisów kodeksu cywilnego odszkodowanie za potrącenie pieszego nie należy się nie tylko wtedy, gdy to pieszy zawinił, ale także w przypadku wyłącznej winy osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności kierujący pojazdem, a także w związku z siłą wyższą.
Czy można uzyskać odszkodowanie za potrącenie poza pasami?
W przypadku potrącenia pieszego poza wyznaczonym miejscem do przechodzenia, sprawy rozpatruje się indywidualnie.Oceniane są okoliczności zdarzenia, a dokładnie zachowanie osoby, znajdującej się na ulicy czy chodniku, jak i kierowcy. Poszkodowany może zostać uznany przez sąd za współwinnego sytuacji. Będzie to skutkowało tym, że zmniejszona zostanie odpowiedzialność kierującego pojazdem, a to z kolei ma bezpośredni związek z wysokością odszkodowania za potrącenie pieszego.
Ubezpieczyciel zmniejsza kwotę o tzw. przyczynienie, które ustala się procentowo. Co ważne, kwestia obniżenia odszkodowania nie jest uregulowana przepisami, a towarzystwa mają tu dość sporą swobodę.
Co zrobić, jeśli sprawca wypadku nie miał polisy OC lub zbiegł?
Pieszy, który został poszkodowany w związku z potrąceniem przez samochód, musi koniecznie wezwać policję, jeśli sprawca zbiegł z miejsca wypadku. W pierwszej kolejności zostaną podjęte kroki, by ująć takiego kierowcę. Jednak jeśli do tego nie dojdzie, pieszy powinien skierować się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czyli UFG. Taka sama droga postępowania jest, gdy sprawca nie ma ważnego ubezpieczenia OC samochodu. Wtedy można zgłosić się do jakiegokolwiek towarzystwa ubezpieczeniowego, a odszkodowanie za potrącenie pieszego wypłaca UFG.
Co obejmuje odszkodowanie za potrącenie pieszego?
Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Odszkodowanie może obejmować:
- zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, prywatnych wizyt lekarskich, dojazdów do placówek medycznych, zakupu leków i sprzętu medycznego,
- zwrot kosztów opieki nad poszkodowany, gdy nie mógł on wykonywać wszystkich czynności;
- zwrot kosztów przekwalifikowania się w związku z obniżoną sprawnością zawodową;
- zwrot utraconych zarobków w związku z nieobecnością w pracy po wypadku;
- odszkodowanie za zniszczone w wypadku mienie np. smartfon czy laptop;
- rentę w związku z trwałą niezdolnością do pracy, a także zwiększeniem potrzeb życiowych;
- zadośćuczynienie za ból i cierpienie oraz pogorszenie jakości życia.
Jak uzyskać odszkodowanie za potrącenie?
Podczas zdarzenia drogowego, jakim jest potrącenie pieszego, bezwzględnie trzeba wezwać policję oraz karetkę. Funkcjonariusze ustalają okoliczności zdarzenia oraz sporządzają notatkę policyjną. Oprócz danych kierowcy czy pojazdu często znajdują się w niej dane o ubezpieczeniu.
Mając tę wiedzę, pieszy powinien zwrócić się do towarzystwa, stosując drogę przez niego preferowaną. Może to być zgłoszenie mailowe, online, telefoniczne lub tradycyjne poprzez wysłanie odpowiedniego pisma i dokumentów.
Trzeba będzie postępować według określonego schematu:
- sporządzenie wniosku o odszkodowanie za potrącenie pieszego (można skorzystać z usług profesjonalnej firmy) i złożenie go u ubezpieczyciela,
- zgromadzenie materiału dowodowego np. faktur za leki itd.,
- określenie wysokości odszkodowania oraz wynegocjowanie stawki z ubezpieczycielem (w sytuacji sporów wnosi się sprawę do sądu).
Przez ile czasu można dochodzić odszkodowania za potrącenie?
Zgłoszenia można dokonać w dowolnym momencie. Jedynym ograniczeniem jest tylko termin przedawnienia roszczeń. To kiedy ono następuje, zależy od sytuacji. Jeśli chodzi o potrącenie, w wyniku którego dojdzie do obrażeń ciała lub śmierci, przedawnienie następuje po 20 latach.
W praktyce poszkodowani występują o odszkodowanie za potrącenie samochodem po zakończeniu leczenia. Ma to związek z tym, że często ubezpieczyciel życzy sobie, by przedstawić mu dokumentację medyczną, a niekiedy kieruje pacjenta na komisję lekarską.
Warto jednak zgłosić się do ubezpieczyciela jak najszybciej. Dzięki temu można dowiedzieć się więcej na temat procedury przyznawania odszkodowania za potrącenie pieszego oraz czy można złożyć wniosek od razu, czy trzeba poczekać na zakończenie leczenia.
Co jest potrzebne, by uzyskać odszkodowanie za potrącenie?
To, czy pieszemu będzie przysługiwać odszkodowanie za potrącenie samochodem oraz wysokość takiego świadczenia jest zależne od konkretnej sytuacji. Towarzystwo musi więc ustalić okoliczności. By to zrobić, potrzebuje dokumentów. Najczęściej są to:
- notatka policyjna sporządzona po zajściu wypadku;
- dokumentacja medyczna m.in. wypis ze szpitala, komplet badań lekarskich, zwolnienia itd.;
- faktury i paragony za zakup zarówno leków, jak i sprzętów medycznych, takich jak ortezy itd.;
- zaświadczenie o zarobkach, jeśli pogorszyły się w związku z wypadkiem;
- dokument potwierdzający, kto był sprawcą wypadku;
- akt zgonu w przypadku śmierci potrąconego pieszego oraz dowód na pozostawanie z poszkodowanym w danej relacji (dotyczy osób, które ubiegają się o odszkodowanie po śmierci bliskiej osoby w wyniku potrącenia przez samochód).
Ile trwa wypłata odszkodowania z OC sprawcy?
Ubezpieczyciel ma na to 30 dni od daty wpłynięcia wniosku, a jeśli procedura wymaga jeszcze dodatkowych wyjaśnień, w ciągu 14 dni od dnia, gdy możliwe było wyjaśnienie wszelkich okoliczności. Maksymalny okres na wypłacenie odszkodowania to 90 dni. Może się przedłużyć, jeśli wymaga tego np. przebieg postępowania karnego.
Ile odszkodowania za potrącenie można uzyskać?
Wysokość zadośćuczynienia, podobnie jak w przypadku odszkodowania za potrącenie rowerzysty zależy od konkretnej sytuacji. Przepisy nie określają, ile wynosi odszkodowanie za potrącenie, bo jego wysokość ustala się na podstawie doznanego uszczerbku na zdrowiu, wieku, stanu zdrowia sprzed wypadku. Najważniejsze wydają się być koszty leczenia czy rehabilitacji, jednak odszkodowanie może być pomniejszone o tzw. przyczynienie w sytuacji, gdy także pieszy został uznany za współwinnego wypadkowi.
Odszkodowanie z OC sprawcy a z polisy prywatnej – różnice
Zadośćuczynienie z OC kierowcy, który potrącił pieszego, to tylko jedna z możliwych form wsparcia. Można ubiegać się także o środki wypłacane w ramach ubezpieczenia na życie, a właściwie jedną z form takiej polisy, czyli ubezpieczenia NNW indywidualnego. W ramach tej polisy wypłacane jest świadczenie za procentowy uszczerbek na zdrowiu.
Podstawowa różnica między tymi polisami wiąże się z wysokością świadczenia. W ramach polisy prywatnej ustalana jest na podstawie sumy ubezpieczenia, którą wybiera się przy podpisaniu umowy. Z kolei to, ile wynosi odszkodowanie za potrącenie pieszego z polisy OC sprawcy, ma związek m.in. z rzeczywistymi kosztami poniesionymi na leczenie czy innymi kwestiami omawianymi wyżej.
Czy wiesz, że…
Ciekawą formą polisy NNW jest ubezpieczenie Bezpieczni w drodze, która skierowana jest do kierowców, pasażerów oraz pieszych. Ubezpieczenie obejmuje pobyt w szpitalu, trwały uszczerbek na zdrowiu, całkowitą i trwałą niezdolność do pracy, a także śmierć ubezpieczonego w związku z wypadkiem komunikacyjnym.
Pieszy może otrzymać odszkodowanie za potrącenie samochodem z OC sprawcy i ubezpieczenia NNW, jeśli je wcześniej wykupił. Kierowca nie ma prawa do świadczenia uzyskanego ze swojego ubezpieczenia OC samochodu, ale może ubiegać się o środki ze swojej indywidualnej polisy w razie następstw nieszczęśliwych wypadków, które często proponowane są przez towarzystwa jako dodatek do polisy samochodowej. Co ważne, mogą je otrzymać także pasażerowie, którzy jechali tym samochodem i doznali obrażeń.
Sprawca, który w związku z wypadkiem zniszczył swój samochód, może otrzymać odszkodowanie z autocasco. To właśnie ta polisa zapewnia pomoc finansową kierowcy, który zawinił zdarzeniu, a nie OC.
Dowiedz się także więcej na temat: Uszkodzenie samochodu wskutek potrącenia psa lub kota – czy należy się odszkodowanie?
Szukasz kompleksowego ubezpieczenia samochodu, które będzie zawierało nie tylko OC, ale i NNW kierowcy i pasażerów, autocasco czy assistance? By kupić taką rozbudowaną polisę komunikacyjną, zajrzyj do naszej porównywarki ubezpieczeń auta.
FAQ:
- 1Co grozi za potrącenie pieszego?
Kierowca, który potrąci pieszego, ponosi odpowiedzialność zarówno karną, jak i cywilną. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli dojdzie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, okres ten wzrosnąć może nawet do 8 lat. Z kolei ucieczka z miejsca zdarzenia oznacza dodatkową karę w wysokości 5 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego w związku z popełnieniem wykroczenia sprawcy grozi grzywna do 5000 zł, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat, a także 10 punktów karnych w związku ze spowodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z kolei w ramach odpowiedzialności cywilnej na kierowcy spoczywa obowiązek naprawienia szkody. W praktyce wypłatą odszkodowania i zadośćuczynienia zajmuje się ubezpieczyciel. Sprawca musi liczyć się z utratą zniżek. Jeśli zaś kierowca jechał pod wpływem alkoholu, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może zwrócić się do niego z tzw. regresem, który oznacza konieczność zwrotu wypłaconego poszkodowanemu pieszemu odszkodowania.
- 2Jakie są rodzaje świadczeń za potrącenie pieszego?
W związku z potrąceniem pieszy może uzyskać zadośćuczynienie za krzywdę fizyczną i psychiczną, odszkodowanie za szkody materialne i poniesione dotychczas koszty, a także rentę powypadkową.
Oceń artykuł