2023-05-23

Uszkodzenie samochodu wskutek potrącenia psa lub kota – czy należy się odszkodowanie?

Sprawdź, czy możesz uzyskać odszkodowanie w przypadku potrącenia psa lub kota.

Uszkodzenie samochodu wskutek potrącenia psa lub kota – czy należy się odszkodowanie?

Potrącenie psa lub kota to bardzo trudna sytuacja nie tylko dla właściciela czworonoga, ale także dla kierowcy. Starasz się jeździć bezpiecznie, jednak nie każdą sytuację na drodze jesteś w stanie przewidzieć. Potrącenie zwierzęcia to niestety dosyć częste zdarzenie. Jadąc drogą prowadzącą przez miejscowość spotykamy niekiedy z sytuacją, gdy pies ucieka z posesji. Może zdarzyć się tak, że błąkający się pies lub kot wpadnie pod koła Twojego samochodu. Sprawdź, gdzie zgłosić wolno biegające psy, co zrobić, gdy pies potrącony przez samochód dalej żyje oraz jak spisać wzór oświadczenia właściciela psa sprawcy kolizji, żeby ubiegać się o odszkodowanie.

Potrącenie psa lub kota powoduje wiele szkód – pies jest ranny lub zabity, Ty jako kierowca uszkodziłeś swój pojazd, a właściciel zwierzęcia martwi się losem swojego pupila lub opłakuje stratę. Pozostaje jeszcze kwestia wypłaty odszkodowania. Kto ponosi odpowiedzialność za to zdarzenie? Czy właściciel psa? Czy Ty, jako kierujący samochodem, którym doszło do potrącenia? Sprawdź, czy możesz uzyskać odszkodowanie za uszkodzony samochód w tej sytuacji.

Potrącenie psa lub kota a odszkodowanie

Jeżdżąc drogami leśnymi często spotykamy się ze znakami „Uwaga, dzikie zwierzęta”. Zwiększa to naszą czujność, ponieważ liczymy się z ryzykiem zderzenia z dzikim zwierzęciem.  Zachowujemy wtedy szczególną ostrożność, ponieważ zderzenie z łosiem czy sarną może skończyć się bardzo źle dla każdej ze stron. Podobnie sytuacja wygląda, gdy nastąpi potrącenie psa lub kota. Jako odpowiedzialny kierowca powinieneś wiedzieć, jak zachować się w tej trudnej sytuacji.

W przypadku potrącenia psa, podobnie jak w przypadku zajścia innych zdarzeń drogowych, konieczne jest ustalenie odpowiedzialności. To właśnie od ustalenia tej kwestii będzie zależało, czy w przypadku uszkodzenia pojazdu, możesz liczyć na jakiekolwiek odszkodowanie.

Jak to wygląda w przypadku potrącenia psa lub kota? Czy jest możliwość, że w sytuacji, gdy pies ucieka z posesji, będzie on winny kolizji?

Zacznijmy od tego, że pies jest zwierzęciem, co jest równoznaczne z tym, że nie posiada on żadnej zdolności prawnej, a więc sam nie odpowiada za swoje czyny. Osobą odpowiedzialną za psa jest jego właściciel, o czym wprost mówi Kodeks cywilny art. 431 par. 1.

„Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy”.

W sytuacji, gdy dojdzie do wypadku – zgodnie z zapisami w kodeksie cywilnym – jako kierowca będziesz mógł domagać się odszkodowania za zniszczony pojazd od właściciela czworonoga.
 

Pies ucieka z posesji – czy właściciel ponosi odpowiedzialność?

Jeżeli pies ucieka z posesji, ponieważ zostawiłeś otwartą bramę – jest to ewidentnie Twoje zaniedbanie i to Ty, jako właściciel czworonoga ponosisz odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez swojego zwierzaka. Co jednak w sytuacji, gdy furtka była zamknięta a Twój pupil i tak w jakiś sposób wydostał się z posesji i niestety doszło do wypadku? Czy w tej sytuacji jako właściciel czworonoga również ponosisz odpowiedzialność? Okazuje się, że nie zawsze!

Kiedy jako właściciel zwierzaka nie ponosisz odpowiedzialności za szkody wyrządzone w pojeździe w związku potrąceniem psa, który należy do Ciebie? Jako posiadacz psa lub kota zostajesz zwolniony z odpowiedzialności, kiedy do ucieczki czy uwolnienia Twojego zwierzaka dojdzie z udziałem osób trzecich – np. ktoś celowo wypuści zwierzęta na ulicę.

Jeżeli dojdzie do szkody i nie uda Ci się dojść do porozumienia z właścicielem pojazdu dotyczącego odszkodowania za szkody wyrządzone przez Twoje zwierzęta, to sytuację będziecie musieli rozstrzygnąć w sądzie. Zostaną powołani biegli, którzy ustalą przebieg zdarzeń – w tej sytuacji zarówno Ty jako właściciel psa, jak i właściciel uszkodzonego pojazdu będziecie musieli swoje racje udowadniać w sądzie.

Jak uniknąć wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni?

Jeżeli jesteś właścicielem psa i obawiasz się szkód wyrządzonych przez Twojego czworonoga, koniecznie kup ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Taką polisę możesz kupić nie tylko przy ubezpieczeniu mieszkania, ale również samodzielnie. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, które ochroni Cię od takich szkód jak opisane powyżej, ponieważ opieka nad zwierzętami również traktowana jest jako czynności życia prywatnego. W sytuacji, gdy Twój pies potrącony przez samochód wyrządzi szkody w aucie, towarzystwo pokryje koszty naprawy. 

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroni Cię jako właściciela, są jednak jeszcze ubezpieczenia, które chronią również Twoje zwierzę. Sprawdź, czy można ubezpieczyć zwierzęta domowe i w jakich sytuacjach zadziała takie ubezpieczenie.

Jak ubezpieczyć się od kolizji ze zwierzyną, gdy właściciel jest nieznany?

Jadąc drogami niekiedy spotykamy błąkające się po ulicach bezpańskie psy. Nie mają one właściciela, który ponosiłby za nie odpowiedzialność. Co zrobić, gdy pies potrącony przez samochód nie posiada osoby, która mogłaby być za niego odpowiedzialna? W tej sytuacji jedyną opcją na otrzymanie odszkodowania za uszkodzony samochód jest polisa autocasco.

Szkody w pojeździe wyrządzone w związku z potrąceniem psa mogą zostać naprawione z dobrowolnego ubezpieczenia autocasco. Kupując taką polisę warto sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie obejmuje również szkody wyrządzone przez zwierzęta. Jeśli tak, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i będziesz mógł bez problemu naprawić swoje auto.

Nawet jeżeli nie dojdzie do wypadku z udziałem psa, który nie posiada właściciela, warto być odpowiedzialną osobą i przekazać informację o błąkającym się psie do odpowiednich służb. Gdzie zgłosić wolno biegające psy? Jeżeli zauważysz bezpańskiego psa koniecznie powinieneś poinformować urząd gminy, policję lub najbliższe schronisko dla zwierząt. Takie działanie może uchronić innych użytkowników drogi przed szkodami wyrządzonymi w związku z potrąceniem psa czy kota. 

Przepisy dotyczące trzymania psów jasno mówią, że nie wolno puszczać zwierząt bez możliwości ich kontroli oraz bez oznakowania, które umożliwią identyfikację właściciela czy opiekuna. Niestety właściciele psów często nie stosują się do tych przepisów, dlatego warto posiadać ubezpieczenie autocasco, które w razie tak nieprzyjemnej sytuacji zapewni Ci wypłatę odszkodowania.
 

Potrącenie psa gospodarskiego – kto odpowiada za szkody?

Najwięcej potrąceń psów ma miejsce na terenach wiejskich, gdzie psy i koty swobodnie biegają po całym gospodarstwie oraz okolicznych uliczkach. W sytuacji, gdy potrącony pies należy do rolnika, nie musisz martwić się o wypłatę odszkodowania. Dlaczego? Każdy rolnik, który posiada powyżej 1 ha ziemi musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika. Co to ma wspólnego z potrąceniem psa? Odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy ubezpieczeniowej, ponieważ zgodnie z zapisami w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych dotyczy również szkód, które zostały spowodowane przez psa, który jest wykorzystywany w gospodarstwie rolnym przez rolnika.

To ważne!

„Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy”.

Zderzenie ze zwierzęciem – co robić w przypadku kolizji?

W sytuacji, gdy dojdzie do kolizji ze zwierzęciem w pierwszej kolejności powinniśmy wezwać odpowiednie służby, zabezpieczyć miejsce wypadku, tak aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i potrąconemu zwierzęciu. Gdy już wykonamy wszystkie te czynności, należy udokumentować powstałe szkody robiąc zdjęcia swoim telefonem.

Na poboczu drogi leży potrącony pies? Gdzie dzwonić? Należy zapewnić mu pomoc i zawiadomić o tym zdarzeniu policję dzwoniąc na numer 112. Bez względu na to, czy zwierzę żyje, czy jest martwe do naszych obowiązków należy zawiadomienie służb. Dyspozytor skieruje na miejsce zdarzenia odpowiednie jednostki.

Jeżeli udało się ustalić, kto jest właścicielem psa, konieczne jest spisanie oświadczenia. Wzór oświadczenia właściciela psa sprawcy kolizji znajdziesz w internecie, jednak możesz również spisać taki dokument ręcznie. Koniecznie umieść w nim informację dotyczącą miejsca, w którym nastąpiło potrącenie zwierzaka i opisz dokładnie okoliczności, w jakich doszło do tego zdarzenia. W oświadczeniu koniecznie umieść również dane właściciela psa oraz uzyskaj jego podpis jako sprawcy szkody.

Kup ubezpieczenie autocasco w CUK Ubezpieczenia!

Często podróżujesz? Na swojej trasie możesz spotkać nie tylko dzikie zwierzęta, ale również bezpańskie psy czy koty. Kup ubezpieczenie autocasco, które zapewni Ci ochronę nie tylko w przypadku kolizji z dzikim zwierzęciem, ale również w związku z potrąceniem psa. Takie zabezpieczenie pozwoli Ci uniknąć długich spraw w sądzie związanych z rozstrzyganiem sytuacji, kto ma wypłacić Ci odszkodowanie.

Chcesz poznać najlepsze oferty? Przyjdź do jednej z naszych placówek CUK lub skontaktuj się z naszą infolinią. Cenę składki za ubezpieczenie autocasco możesz poznać również korzystając z kalkulatora online.

Nie czekaj i już dziś kup ubezpieczenie AC, żeby czuć się bezpiecznie.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku