2023-03-22

Gdzie ubezpieczyć Harleya?

Dowiedz się, gdzie ubezpieczyć motocykl marki Harley Davidson.

Gdzie ubezpieczyć Harleya?

Szukając korzeni słynnego amerykańskiego producenta motocykli, musimy cofnąć się o przeszło sto lat, kiedy to na początku XX w. w Milwaukee w niewielkim schowku za domem bracia Davidsonowie wraz z kolegą Williamem Harleyem zapoczątkowali motoryzacyjną legendę. Trwa ona do dziś, a koneserów marki nie brakuje. Aby móc bezpiecznie użytkować króla szos, trzeba zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Gdzie ubezpieczyć Harleya? Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy? Ile kosztuje ubezpieczenie Harleya? Przeczytaj w naszym artykule.

Ile kosztuje ubezpieczenie Harleya?

Posiadacze pojazdów mechanicznych ustawowo zobowiązani są do zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Dotyczy to również jednośladów. Polisa chroni na wypadek wyrządzenia szkody innym uczestnikom ruchu w zakresie osobowym i majątkowym,  a za jej brak grożą kary. Jeśli spowodujesz kolizję, w której ucierpią inne osoby, odszkodowanie z tytułu OC pozwoli na rekompensatę kosztów leczenia i rehabilitacji. Nie będziesz też odpowiedzialny za pokrycie kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu osoby poszkodowanej. Ile kosztuje OC motocykla? Przyjrzyjmy się cenom ubezpieczenia Harleya w oparciu o przykładową  kalkulację.

Nasz model Chopper/Cruiser Fat Boy pochodzi z 2017 roku. Ma silnik o pojemność 1690 cm³, 79 KM, przybliżony przebieg 50 tys. km. Będzie używany w kraju. Właścicielką jest około 40-letnia mieszkanka Torunia, okres bezszkodowej jazdy to ponad 10 lat. Kalkulacji dokonamy korzystając z kalkulatora ubezpieczenia motocykla.

TUZakresCena

OC

351,00 zł

OC

370,00 zł

OC+NNW

400,00 zł

OC+NNW+ASS

1076,00 zł

OC+NNW

1225,59 zł

OC+AC Mini Kosztorys

2315,00 zł

OC+AC ASO+NNW+ASS

4379,30 zł

Jak widać na podstawie powyższego porównania, ubezpieczenie OC Harleya nie wiąże się z dużym wydatkiem. Jeśli jednak zdecydujesz się na rozszerzenie zakresu ochrony o dobrowolne NNW, assistance, a zwłaszcza autocasco, ceny mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy zł. Samo OC Harleya-Davidsona znajdziesz w niższej cenie niż OC samochodu, natomiast za pakiet OC+AC zapłacisz już z reguły więcej.

Gdzie ubezpieczyć Harleya-Davidsona?

Jeśli zależy ci jedynie na obowiązkowym ubezpieczeniu, możesz przy wyborze ubezpieczyciela kierować się ceną, ponieważ zakres OC jest we wszystkich wariantach taki sam. Cena OC zależy wielu czynników – modelu i rocznika pojazdu, przebiegu, tego czy będzie użytkowany za granicą, lokalizacji, wieku właściciela, lat bezszkodowej jazdy. Przeczytaj, jak wybrać OC motocykla.

Przy zakupie ubezpieczenia Harleya warto pomyśleć o bezpieczeństwie swoim i pasażera, wybierając odpowiednie dodatki. Koszty leczenia i rehabilitacji po wypadku potrafią być bardzo dużym obciążeniem dla portfela, dlatego wariant z NNW będzie korzystniejszy. Tu z kolei trzeba zwrócić uwagę na sumy ubezpieczenia. W wykonanej wyżej przykładowej kalkulacji cena pakietów OC i NNW w Benefii i Beesafe różni się aż o przeszło 800 zł. Jednak w pierwszym przypadku suma NNW to 30 tys. zł, w drugim to 10 tys. zł dla pasażerów, 50 tys. zł dla kierowcy i 250 tys. zł w przypadku śmierci kierowcy.

Wybór wariantu ubezpieczenia motocykla i towarzystwa zależy w dużej mierze od tego, jaki budżet chcesz przeznaczyć na zakup ubezpieczenia i jakiej ochrony oczekujesz. Gdzie ubezpieczyć Harleya? Polisę możesz kupić u konkretnego ubezpieczyciela osobiście lub przez stronę internetową, jednak porównywanie każdej z ofert z osobna, aby wybrać najkorzystniejszą, jest czasochłonne. Warto skorzystać z narzędzi takich jak kalkulator OC i AC motocykla, by w kilka minut porównać oferty różnych ubezpieczycieli.

Co wziąć pod uwagę, ubezpieczając Harleya?

Szerszy zakres ubezpieczenia przekłada się na lepszą ochronę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Wybierając polisę, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

 • NNW – oprócz wysokości sumy ubezpieczenia istotny jest też zakres – czy polisa obejmuje oprócz odszkodowania za śmierć lub uszczerbek na zdrowiu koszty leczenia oraz rehabilitacji po wypadku.
 • Assistance – to dodatkowe rozszerzenie do ubezpieczenia OC, ale można je też dokupić jako osobną polisę. Pomoc w razie problemów podczas podróży może być nieoceniona, zwłaszcza jeśli lubisz samotne wyprawy. Wybierając assistance zwróć uwagę, czy dotyczy nie tylko kolizji, ale też awarii lub kradzieży. W zależności od zakresu można liczyć na usprawnienie motocykla na miejscu, holowanie, pojazd zastępczy, uruchomienie po rozładowaniu akumulatora. Obecnie wszystkie nowe Harleye objęte są roczną ochroną Harley Assist.
 • Ubezpieczenie opon – uszkodzenie koła na trasie w przypadku motocykla może być szczególnie kłopotliwe. Jeśli zadbasz o odpowiednie ubezpieczenie, w razie przebicia opony będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela przy wymianie koła lub holowanie do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego, jeśli naprawa na miejscu nie będzie możliwa.

Przykład 1:

Marek, szczęśliwy posiadacz Harleya, postanowił ubezpieczyć swój motocykl, aby zapewnić sobie pełną ochronę na drodze. Podczas jednej z długich przejażdżek poza miastem, doszło do niefortunnego zdarzenia. Marek wjechał w duży wąwóz, powodując poważne uszkodzenia motocykla. Sam również odniósł obrażenia. Dzięki dobrze dobranemu ubezpieczeniu był w pełni objęty ochroną. Polisa NNW, którą wybrał, nie tylko pokryła koszty leczenia i rehabilitacji po wypadku, ale także zapewniła mu odpowiednie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

Dodatkowo Marek miał wykupione rozszerzenie assistance, które okazało się nieocenione w sytuacji awaryjnej. Gdy jego motocykl okazał się niezdolny do dalszej jazdy, ubezpieczyciel zapewnił mu holowanie do najbliższego warsztatu oraz udostępnił pojazd zastępczy, aby Marek mógł kontynuować podróż.

Warto również wspomnieć, że Marek zdecydował się na ubezpieczenie opon, co okazało się niezwykle pomocne. Podczas jednej z jazd, Markowi przebiła się opona. Dzięki polisie, obejmującej ubezpieczenie opon, mógł skorzystać z pomocy ubezpieczyciela, który zorganizował holowanie pojazdu do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego.

Harley-Davidson specjalizuje się w produkcji motocykli typu chopper/cruiser oraz turystycznych. Są to modele wygodne i często użytkowane na dłuższe trasy. Warto uwzględnić ten fakt przy wyborze ubezpieczenia.

Jaki typ Harleya-Davidsona można ubezpieczyć najtaniej?

W oparciu o sprzedaż polis w CUK w lutym 2023 r. przyjrzyjmy się, jakie były najniższe oraz średnie wysokości składek OC dla najbardziej popularnych typów motocykli marki Harley-Davidson.

Model motocykla Harley-DavidsonNajniższe OCNajwyższe OCŚrednie OC

Chopper/Cruiser

87,00 zł

260,00 zł

155,00 zł

Turystyczne

119,00 zł

323,00 zł

187,36 zł

Jak widać średnia składka OC była ponad 30 zł niższa dla modeli chopper/cruiser niż dla motocykli turystycznych. Ceny OC rzadszych modeli wyglądały następująco:

Model motocykla Harley-DavidsonNajniższe OC

Cross/Enduro

126,00 zł

FLH

56,00 zł

HB2

159,00 zł

Średnia cena OC dla wszystkich modeli Harleya-Davidsona w lutym 2023 r. wyniosła 155,98 zł. A jak wyglądały w tym samych okresie ceny za AC? Składka na AC wyniosła średnio 1586,50 zł.

Czy warto kupować AC dla Harleya?

AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. OC chroni innych uczestników ruchu w razie, gdy spowodujesz szkodę. A co z Twoim pojazdem, który również ucierpiał w wyniku zdarzenia? W takich sytuacjach przydaje się AC. W zależności od wariantu chroni przed uszkodzeniem lub szkodą całkowitą zaistniałą w wyniku stłuczki bądź wypadku, a także działania sił natury, aktów wandalizmu. AC to również ubezpieczenie motocykla od kradzieży.

Przykład 2:

Antonii, szczęśliwy posiadacz Harleya, zdecydował się na zakup ubezpieczenia AC dla swojego motocykla. Pewnego dnia, podczas przejażdżki, Antek niestety doznał poważnej szkody. Ze swojej winy zderzył się z innym uczestnikiem ruchu, powodując znaczne uszkodzenia swojego pojazdu.

Dzięki wykupionemu ubezpieczeniu AC, Antek mógł liczyć na pełne wsparcie finansowe. Ubezpieczyciel pokrył koszty naprawy jego motocykla, które były dość znaczne, a także zapewnił mu pojazd zastępczy na czas trwania napraw.

W przypadku jednośladów ryzyko wystąpienia szkody często jest oceniane przez ubezpieczycieli jako wysokie, co przekłada się na spore składki za AC. Motocykle Harley-Davidson poza znaczną wartością materialną, mają dla właścicieli niejednokrotnie duże znaczenie sentymentalne. Dzięki odszkodowaniu z AC można liczyć na rekompensatę kosztów związanych z przywróceniem motocykla do stanu sprzed zdarzenia lub przeznaczyć środki z odszkodowania na zakup nowego pojazdu.

Niekiedy towarzystwa oferują AC w wersji okrojonej, czyli obejmującej wybrane ryzyka, a nie wszystkie. W przypadku mini AC zakres ochrony jest węższy, jednak składka jest dużo niższa. W zakresie tego ubezpieczenia znajduje się np. szkoda całkowita. Warto rozważyć tę opcję, gdy chcesz zyskać dodatkową ochronę, ale bez przeznaczania na nią znacznych środków.

Oferty AC są przygotowywane przez każdego ubezpieczyciela osobno, nie ma więc w przeciwieństwie do OC jednego zakresu czy sumy ubezpieczenia. Dlatego każdorazowo przed zakupem polisy pamiętaj o szczegółowym zapoznaniu się z OWU oraz z wyłączeniami.

Ubezpiecz Harleya w CUK!

Aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia OC dla swojego Harleya, dobrze jest porównać dostępne na rynku oferty. Dodatkowo warto pomyśleć o NNW oraz assistance, a także AC, jeśli zależy Ci na pełnej ochronie motocykla. Korzystając z naszego kalkulatora w kilka minut samodzielnie dokonasz kalkulacji. Jeśli będziesz mieć wątpliwości lub pytania, skontaktujemy się z Tobą. Możesz również odwiedzić jedną z naszych placówek.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie Harleya

 • 1
  Co wpływa na cenę OC Harleya?

Na cenę OC Harleya składa się wiele czynników związanych z samym pojazdem oraz użytkownikiem. Najczęściej brane pod uwagę to: rodzaj i model pojazdu, rocznik, pojemność silnika, stan licznika, data urodzenia właściciela, data wydania prawa jazdy, liczba lat bezszkodowej jazdy, czy pojazd będzie użytkowany za granicą, lokalizacja.

 • 2
  Czy ubezpieczenie Harleya jest obowiązkowe?

Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC motocykla. Powinien wykupić je każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu. Kary za jego brak od 1 stycznia 2023 r. wynoszą 230 zł za przerwę do 3 dni, 580 zł za przerwę od 3 do 14 dni oraz 1160 zł za przerwę ponad 14 dni, a od 1 lipca 2023 r. wyniosą odpowiednio: 240 zł, 600 zł i 1200 zł. Ciągłość polisy nie jest obligatoryjna jedynie w przypadku jednośladów zabytkowych lub historycznych – w tym przypadku pojazd powinien mieć ważną polisę, jeśli wyjeżdża na drogę. Dobrowolne ubezpieczenia z kolei to NNW, assistance, AC. 

 • 3
  Kiedy ubezpieczyć nowy motocykl?

Jeśli właśnie kupiłeś nowy motocykl, najpóźniej w dniu rejestracji powinieneś wykupić ubezpieczenie OC. Już nawet 1 dzień zwłoki może być interpretowany jako brak ważnej polisy. Kupując używany i zarejestrowany motocykl sprawdź, czy posiada ważne ubezpieczenie. Jeśli tak, możesz z niego korzystać.

 • 4
  Czemu ubezpieczenie motocykla jest na rok, a nie tylko na sezon?

OC krótkoterminowe można zakupić w przypadku motocykli zabytkowych. Pozostałe pojazdy zgodnie z prawem powinny być objęte OC przez cały okres, kiedy są zarejestrowane, mimo że sezon motocyklowy trwa kilka miesięcy w roku.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku