2019-08-08

Fotoradar z nowym znakiem

Nie chcesz dostać mandatu? W połowie sierpnia na drogach pojawią się nowe znaki. Zobacz, jak wyglądają!

Fotoradar z nowym znakiem

Jako kierowca na pewno doskonale znasz wszystkie znaki drogowe, które mijasz codziennie, prowadząc samochód. Wkrótce na drodze może zaskoczyć Cię wzór, jakiego nigdy przedtem nie widziałeś. Co oznacza i czy może sprowadzić na Ciebie mandat?

O czym informują nowe znaki?

Nowe znaki są dwa: D-51-a oraz D-51-b i oba dotyczą fotoradarów. D-51-a informuje o automatycznej kontroli średniej prędkości czekającej na Ciebie gdzieś w kierunku, w którym zmierzasz. Z kolei D-51-b oznacza koniec automatycznej kontroli średniej prędkości. W skrócie, nowe znaki będą okalały fotoradar – jeden stanie przed, a drugi za maszyną mierzącą prędkość.

Który znak zastąpią?

Dobrze znany Ci znak D-51 z napisem „kontrola prędkości fotoradar” sukcesywnie będzie znikał z naszych dróg, a dwa nowe znaki pojawią się w jego miejsce. Funkcja dotychczasowego znaku okazała się na drodze niewystarczająca.

Jak wyglądają nowe znaki?

Jak większość znaków z grupy informujących nowe wzory przyjmą kolor biało-niebieski. Na ciemnym tle znajdą się dwie ikony fotoradarów, a wzdłuż całego znaku będzie przebiegać droga. Znak umieszczony za fotoradarem będzie przekreślony czerwoną poprzeczną linią. Ale to nie wszystko, będzie jeszcze mały bonus dla kierowców.

Przed fotoradarem kierowca ponownie otrzyma informację, jakie obowiązuje ograniczenie prędkości na danym odcinku drogi.

Skąd ta zmiana znaków?

Nowością w świeżo ulokowanych znakach będzie okrągły element w lewej stronie planszy – symbol ograniczenia prędkości z informacją o aktualnym ograniczeniu na danym odcinku. Dzięki takiemu oznakowaniu każdy kierowca, zbliżając się do fotoradaru, będzie dokładnie wiedział, jakie w danej chwili obowiązuje go ograniczenie prędkości. Do tej pory kierujący musiał zapamiętać wcześniejszą wartość podaną na znaku lub domyślać się na podstawie rodzaju drogi, którą jechał. Nowy znak ma zapobiegać zdezorientowaniu kierowców i nadmiernemu zwalnianiu przed fotoradarami. Koniec z gwałtownym hamowaniem i jazdą dużo wolniejszą niż głosi ograniczenie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

A co z mandatami?

Zasady działania fotoradarów pozostają te same. Już za przekroczenie prędkości o 10 km/h możesz otrzymać mandat, a zdjęcie dokumentujące zdarzenie przyjdzie pocztą na adres domowy. Wiesz, co oznacza nowy znak? Masz szansę uniknąć mandatu przed kontrolą prędkości! Utrzymuj prędkość poniżej dopuszczanej wartości ze znaku a żaden fotoradar nie zrobi Ci zdjęcia.

Kiedy nowe znaki pojawią się na drogach?

Ustawę opublikowano 30 lipca, a nowe przepisy wchodzą w życie po dwóch tygodniach. Nowe znaki zobaczysz na drodze już w połowie sierpnia 2019 r., chociaż zarządcy dróg na ich wymianę mają 24 miesiące. Proces podmiany znaków może zatem trochę potrwać.

Jeździj zgodnie z przepisami – kup OC!

Ubezpieczenie OC kupisz w porównywarce online, na infolinii oraz w jednej z placówek w całej Polsce.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku