Kupiłeś niedawno swoją wymarzoną działkę? A może od lat jesteś właścicielem pięknego domku letniskowego i uwielbiasz spędzać w nim wszystkie możliwe ciepłe dni?
Jeśli tak – czytaj dalej – podpowiadamy jak najlepiej zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi sytuacjami, jakie mogą się przytrafić działkowiczowi.
Kto potrzebuje ubezpieczenia domku letniskowego?
Dużo osób uważa ubezpieczenie domku letniskowego za zbędny wydatek. W rozmowach często pada argument, że ubezpieczenie nie daje nic poza obowiązkiem regularnego opłacania składek. Do czasu.
Gdy wydarzy się nieszczęście, plujemy sobie w brodę. Często trzeba wówczas zrezygnować z wymarzonego wyjazdu na urlop lub z dawno planowanego zakupu nowego telewizora. Pojawiają się duże, pilne, niezapowiedziane wydatki, na które często nas po prostu nie stać. Trzeba pożyczać pieniądze od znajomych lub skorzystać z kredytu gotówkowego. Zaczynamy mieć zobowiązania, żyjemy w coraz większym stresie. A przecież można było temu zapobiec.
Przypomina się wówczas polskie powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” i dopiero nauczeni własnym doświadczeniem, zabezpieczamy się na przyszłe niespodziewane wypadki. Warto, bo miesięczna składka ubezpieczenia jest niewielka. Nawet nie odczujesz znaczącej zmiany w miesięcznym budżecie.
- Wypełnij krótki formularz,
- Porównaj ofert ubezpieczenia domku letniskowego,
- Wybierz najlepszą polisę i zyskaj spokojny urlop.
Od czego chroni ubezpieczenie domku letniskowego?
Domki letniskowe są bardzo popularne w naszym kraju. Działkowicz zazwyczaj wkłada dużo czasu, pieniędzy i energii w remont oraz bieżące utrzymanie nieruchomości. O ile obiekt jest z punktu widzenia prawnego budynkiem (czyli posiada fundamenty, które wiążą go na stałe z podłożem), to wówczas może zostać ubezpieczony przez działkowicza. Przed czym może chronić ubezpieczenie domku letniskowego?
- Najczęściej wybieraną grupą ryzyk jest ogień i inne zdarzenia losowe.
Pożar to jeden z częściej pojawiających się elementów stanowiących zagrożenie dla domku letniskowego. Źródłem ognia może być zarówno naturalne wyładowanie atmosferyczne, jak i spięcie instalacji elektrycznej, lub celowe podpalenie przez wandali. Inne zdarzenia losowe, jak na przykład grad i huragan również powodują duże straty. Zerwane dachy, przewrócone drzewa - naprawa szkód po przejściu takich zjawisk atmosferycznych może być kosztowna. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie domku letniskowego nie obejmuje obiektów i rzeczy znajdujących się poza domkiem.
- Istnieje również możliwość ubezpieczenia domku od kradzieży z włamaniem i rozboju.
Trzeba jednak pamiętać, że wówczas mamy obowiązek zabezpieczyć domek podobnie jak inne ubezpieczone od tego ryzyka nieruchomości. Oznacza to między innymi zamontowanie odpowiednich zamków w drzwiach. W przypadku domku letniskowego niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają też dodatkowego zabezpieczenia okien kratami, szybami, roletami antywłamaniowymi lub okiennicami zamykanymi od wewnątrz.
Posiadasz własny domek letniskowy?
Możesz ubezpieczyć go w jednej z naszych licznych placówek lub podczas telefonicznej rozmowy z doradcą.
Oceń artykuł