Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-12-23

Czy warto kupować dwa ubezpieczenia mieszkania?

Podwójne ubezpieczenie mieszkania - dwa odszkodowania?

Podczas starania się o kredyt hipoteczny, bank właściwie zawsze wymaga zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia mieszkania. Kiedy emocje związane z zakupem opadną, załatwisz wszelkie formalności i będziesz cieszyć się z nowej nieruchomości, możesz zacząć zastanawiać się nad zakupem dodatkowej polisy mieszkaniowej, aby zapewnić sobie jeszcze większe wsparcie finansowe w momencie szkody. Czy taki model się opłaca?

Dwie polisy nieruchomości mogą się opłacać, jeśli ich zakresy chronią inne elementy mieszkania.
Dwie polisy nieruchomości mogą się opłacać, jeśli ich zakresy chronią inne elementy mieszkania.

Dwa ubezpieczenia - dwa odszkodowania?

Kiedy podpiszesz jedną umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym podczas starania się o kredyt, możesz zakupić także drugą polisę w innej firmie. Płacenie podwójnych składek nie upoważnia Cię jednak do otrzymania dwóch odszkodowań z tego samego tytułu. Nawet jeśli Twoja nieruchomość zostanie zniszczona np. wskutek pożaru i w obydwóch firmach będzie ubezpieczona na 200 000 złotych, nie otrzymasz świadczenia w wysokości 400 000 złotych. Regulują to przepisy prawa zawarte w kodeksie cywilnym. Dostaniesz zadośćuczynienie, które wynosi tyle, ile wartość Twojej nieruchomości, dlatego posiadanie dwóch polis mieszkaniowych nie opłaca się w tym przypadku. Zgodnie z własnymi zasadami likwidacji szkody towarzystwa mogą przykładowo wypłacić Ci odszkodowanie po połowie czyli 100 000 zł z każdej polisy, jeśli szkody wyniosły 200 000 złotych.

Suma ubezpieczenia - ważniejsza niż dwie polisy

Tak naprawdę, najważniejszym elementem polisy mieszkaniowej jest suma ubezpieczenia. Odpowiednie określenie wartości nieruchomości gwarantuje Ci zadośćuczynienie w takiej wysokości, która zapewni Ci pokrycie kosztów poniesionych strat, czyli np. wymiany instalacji w łazience czy remont ścian. Wskazana suma ubezpieczenia jest jednak maksymalną kwotą, którą możesz uzyskać od danej firmy. Jeśli będziesz posiadać dwie polisy mieszkaniowe, możesz porównać kwoty rekompensaty i wybrać wyższą z nich. 

Podwójna ochrona a wynajem nieruchomości

Posiadanie dwóch polis mieszkaniowych ma jednak sens w momencie wynajmu osobom trzecim. Warto jednak zaznaczyć, że jest to opłacalne rozwiązanie tylko w przypadku, kiedy zakres ochrony jest inny. Jedno ubezpieczenie mieszkaniowe może wykupić wynajmujący, a drugie najemca. 

Dokupienie drugiego ubezpieczenia mieszkania po czasie

Podpisałeś umowę z bankiem i posiadasz ubezpieczenie nieruchomości, które kupiłeś, aby dopełnić formalności związane z kredytem? Po jakimś czasie może okazać się, że wartość Twojego mieszkania znacznie wzrosła, np. po zakupie nowoczesnego sprzętu elektronicznego czy nowego AGD. Jeśli do tej pory nie uwzględniałeś ruchomości w ubezpieczeniu, możesz podpisać umowę z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym. W takiej sytuacji posiadanie dwóch polis nieruchomości jest opłacalne. Podstawowa wersja będzie chronić Cię na wypadek zdarzeń losowych takich jak pożar czy zalanie, a rozszerzona umowa zapewni Ci wsparcie finansowe w momencie włamania z kradzieżą.

Czy posiadanie dwóch ubezpieczeń jest legalne?

W polskim prawie nie ma mowy o zakazie posiadania dwóch ubezpieczeń mieszkania. Nie dotyczy to jednak próby wyłudzenia odszkodowania, za które grozi kara więzienia od 3 miesięcy aż do 5 lat. Z kolei, osobie ubezpieczonej skazanej za przestępstwo jakim jest oszustwo, grozi nawet do 6 lat pobytu w więzieniu.

Ile kosztuje ubezpieczenie Twojego mieszkania? Sprawdź!

Wykonanie kalkulacji w naszej porównywarce ubezpieczeń mieszkaniowych zajmie tylko kilka minut! Potrzebujesz konsultacji z doradcą? Zadzwoń na infolinię CUK lub odwiedź nas w placówce.

keyboard_arrow_up