2019-12-23

Czy warto kupować dwa ubezpieczenia mieszkania?

Podwójne ubezpieczenie mieszkania - dwa odszkodowania?

Czy warto kupować dwa ubezpieczenia mieszkania?

Podczas starania się o kredyt hipoteczny, bank właściwie zawsze wymaga zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia mieszkania. Kiedy emocje związane z zakupem opadną, załatwisz wszelkie formalności i będziesz cieszyć się z nowej nieruchomości, możesz zacząć zastanawiać się nad zakupem dodatkowej polisy mieszkaniowej, aby zapewnić sobie jeszcze większe wsparcie finansowe w momencie szkody. Czy taki model się opłaca?

Dwa ubezpieczenia – dwa odszkodowania?

Kiedy podpiszesz jedną umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym podczas starania się o kredyt, możesz zakupić także drugą polisę w innej firmie. Płacenie podwójnych składek nie upoważnia Cię jednak do otrzymania dwóch odszkodowań z tego samego tytułu. Nawet jeśli Twoja nieruchomość zostanie zniszczona np. wskutek pożaru i w obydwóch firmach będzie ubezpieczona na 200 000 złotych, nie otrzymasz świadczenia w wysokości 400 000 złotych. Regulują to przepisy prawa zawarte w kodeksie cywilnym. Dostaniesz zadośćuczynienie, które wynosi tyle, ile wartość Twojej nieruchomości, dlatego posiadanie dwóch polis mieszkaniowych nie opłaca się w tym przypadku. Zgodnie z własnymi zasadami likwidacji szkody towarzystwa mogą przykładowo wypłacić Ci odszkodowanie po połowie czyli 100 000 zł z każdej polisy, jeśli szkody wyniosły 200 000 złotych.

Suma ubezpieczenia – ważniejsza niż dwie polisy

Tak naprawdę, najważniejszym elementem polisy mieszkaniowej jest suma ubezpieczenia. Odpowiednie określenie wartości nieruchomości gwarantuje Ci zadośćuczynienie w takiej wysokości, która zapewni Ci pokrycie kosztów poniesionych strat, czyli np. wymiany instalacji w łazience czy remont ścian. Wskazana suma ubezpieczenia jest jednak maksymalną kwotą, którą możesz uzyskać od danej firmy. Jeśli będziesz posiadać dwie polisy mieszkaniowe, możesz porównać kwoty rekompensaty i wybrać wyższą z nich. 

Podwójna ochrona a wynajem nieruchomości

Posiadanie dwóch polis mieszkaniowych ma jednak sens w momencie wynajmu osobom trzecim. Warto jednak zaznaczyć, że jest to opłacalne rozwiązanie tylko w przypadku, kiedy zakres ochrony jest inny. Jedno ubezpieczenie mieszkaniowe może wykupić wynajmujący, a drugie najemca. 

Dokupienie drugiego ubezpieczenia mieszkania po czasie

Podpisałeś umowę z bankiem i posiadasz ubezpieczenie nieruchomości, które kupiłeś, aby dopełnić formalności związane z kredytem? Po jakimś czasie może okazać się, że wartość Twojego mieszkania znacznie wzrosła, np. po zakupie nowoczesnego sprzętu elektronicznego czy nowego AGD. Jeśli do tej pory nie uwzględniałeś ruchomości w ubezpieczeniu, możesz podpisać umowę z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym. W takiej sytuacji posiadanie dwóch polis nieruchomości jest opłacalne. Podstawowa wersja będzie chronić Cię na wypadek zdarzeń losowych takich jak pożar czy zalanie, a rozszerzona umowa zapewni Ci wsparcie finansowe w momencie włamania z kradzieżą.

Czy posiadanie dwóch ubezpieczeń jest legalne?

W polskim prawie nie ma mowy o zakazie posiadania dwóch ubezpieczeń mieszkania. Nie dotyczy to jednak próby wyłudzenia odszkodowania, za które grozi kara więzienia od 3 miesięcy aż do 5 lat. Z kolei, osobie ubezpieczonej skazanej za przestępstwo jakim jest oszustwo, grozi nawet do 6 lat pobytu w więzieniu.

Ile kosztuje ubezpieczenie Twojego mieszkania? Sprawdź!

Wykonanie kalkulacji w naszej porównywarce ubezpieczeń mieszkaniowych zajmie tylko kilka minut! Potrzebujesz konsultacji z doradcą? Zadzwoń na infolinię CUK lub odwiedź nas w placówce.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku