Coraz częściej w przestrzeni publicznej możemy zauważyć samochody hybrydowe. Jako pierwsi na większą skalę zaczęli z nich korzystać taksówkarze oraz kierowcy autobusów, ale liczba zakupionych hybryd rośnie także wśród nabywców indywidualnych. Nadal panuje jednak przeświadczenie, że taki samochód jest drogi w utrzymaniu, serwisowaniu czy też ubezpieczeniu. Jak te zarzuty mają się do rzeczywistości?

Czy warto kupić samochód hybrydowy?
Samochód hybrydowy to przede wszystkim bardziej ekologiczna alternatywa dla pojazdów benzynowych lub gazowych. Stale rosnące ceny paliwa skutecznie zniechęcają kierowców i skłaniają ich do poszukiwania tańszych rozwiązań. Hybryda idealnie wpisuje się w te wątpliwości i kusi oszczędnością. Samochody palą zdecydowanie mniej benzyny – zarówno w mieście, jak i na dłuższych trasach. Silnik zasilany gazem potrzebuje ok. 20-35% więcej paliwa. Auto hybrydowe – nawet jeśli poza prądem wymaga benzyny – to i tak zużywa jej rekordowo mało. Dodajmy do tego, że producenci korzystając z nowoczesnej technologii dokładają wszelkich starań, aby tworzyć modele aut hybrydowych, które cechują się dużo niższym zużyciem.
Ile kosztuje eksploatacja samochodu hybrydowego?
Nawet jeśli kwestia paliwa i oszczędności na spalaniu jest sporna, to samo użytkowanie hybrydy jest bezproblemowe oraz znacznie tańsze. Auta hybrydowe różnią się budową od pojazdów o klasycznym napędzie. Nie mają na wyposażeniu m.in. układów wtryskowych, rozrusznika, alternatora, turbosprężki czy sprzęgła. Dzięki temu są znacznie łatwiejsze w naprawie, a koszt części zamiennych jest niski. Akumulator trakcyjny nie wymaga wymiany przez cały okres użytkowania auta. Hybryda ma także ograniczone zużycie hamulców i opon, ponieważ na początku hamowane realizowane jest przez układ odzyskiwania energii. Dzięki temu klocki hamulcowe posłużą na dystansie ok. 90 000 km. Silnik elektryczny nie wymaga serwisowania, a najdroższymi częściami są jedynie akumulator i bateria, które wyróżnia wysoka odporność. Jak widać, serwisowanie samochodu hybrydowego jest zdecydowanie mniej problematyczne i znacznie tańsze niż auta o tradycyjnym napędzie.
Z kwestii praktycznych – zaletą posiadania samochodu hybrydowego są benefity związane z parkowaniem. W wielu miastach samochody hybrydowe można parkować taniej lub bezpłatnie. Dodatkowo, w Krakowie hybrydą można jechać buspasem i wjeżdżać do strefy ograniczonego ruchu. Często roczna opłata za parkowanie to symboliczne kwoty 10-20 zł, kiedy za klasyczne auto musimy zapłacić ok. 1500 zł.
Jak wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu hybrydowego?
Wiesz już, jak przedstawia się tankowanie i eksploatacja hybrydy, ale to nie wszystkie koszty dotyczące auta, bo przecież samochód podlega także ubezpieczeniu. Wysokość składki OC będzie zależała od tych samych czynników, jak w przypadku auta o tradycyjnym napędzie. Pod uwagę bierze się przede wszystkim profil kierowcy, a następnie parametry samego samochodu. Na tę chwilę w Polsce nie przysługują zniżki dla właścicieli aut hybrydowych, tak jak jest to np. na Zachodzie. Zasadniczo kwestia napędu nie ma aż tak dużego wpływu na wysokość składki i dużo zależy ogólnie od informacji o samochodzie oraz konkretnego ubezpieczyciela. Jeżeli chcesz wykupić tanie OC – zanim wybierzesz polisę – porównaj i przeanalizuj kilka ofert.
Chcesz ubezpieczyć samochód?
Aby znaleźć dobrą polisę dla Twojego auta, zadzwoń na naszą infolinię, przyjdź do jednej z placówek CUK Ubezpieczenia lub skorzystaj z kalkulatora online.