Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-11-06

Czy samochód hybrydowy jest droższy w utrzymaniu?

Porównaj koszty jeżdżenia hybrydą z autem tradycyjnym.

Coraz częściej w przestrzeni publicznej możemy zauważyć samochody hybrydowe. Jako pierwsi na większą skalę zaczęli z nich korzystać taksówkarze oraz kierowcy autobusów, ale liczba zakupionych hybryd rośnie także wśród nabywców indywidualnych. Nadal panuje jednak przeświadczenie, że taki samochód jest drogi w utrzymaniu, serwisowaniu czy też ubezpieczeniu. Jak te zarzuty mają się do rzeczywistości?

Eksploatacja samochodu hybrydowego może okazać się tańsza niż auta o tradycyjnym napędzie.

Czy warto kupić samochód hybrydowy?

Samochód hybrydowy to przede wszystkim bardziej ekologiczna alternatywa dla pojazdów benzynowych lub gazowych. Stale rosnące ceny paliwa skutecznie zniechęcają kierowców i skłaniają ich do poszukiwania tańszych rozwiązań. Hybryda idealnie wpisuje się w te wątpliwości i kusi oszczędnością. Samochody palą zdecydowanie mniej benzyny – zarówno w mieście, jak i na dłuższych trasach. Silnik zasilany gazem potrzebuje ok. 20-35% więcej paliwa. Auto hybrydowe – nawet jeśli poza prądem wymaga benzyny – to i tak zużywa jej rekordowo mało. Dodajmy do tego, że producenci korzystając z nowoczesnej technologii dokładają wszelkich starań, aby tworzyć modele aut hybrydowych, które cechują się dużo niższym zużyciem.

Ile kosztuje eksploatacja samochodu hybrydowego?

Nawet jeśli kwestia paliwa i oszczędności na spalaniu jest sporna, to samo użytkowanie hybrydy jest bezproblemowe oraz znacznie tańsze. Auta hybrydowe różnią się budową od pojazdów o klasycznym napędzie. Nie mają na wyposażeniu m.in. układów wtryskowych, rozrusznika, alternatora, turbosprężki czy sprzęgła. Dzięki temu są znacznie łatwiejsze w naprawie, a koszt części zamiennych jest niski. Akumulator trakcyjny nie wymaga wymiany przez cały okres użytkowania auta. Hybryda ma także ograniczone zużycie hamulców i opon, ponieważ na początku hamowane realizowane jest przez układ odzyskiwania energii. Dzięki temu klocki hamulcowe posłużą na dystansie ok. 90 000 km. Silnik elektryczny nie wymaga serwisowania, a najdroższymi częściami są jedynie akumulator i bateria, które wyróżnia wysoka odporność. Jak widać, serwisowanie samochodu hybrydowego jest zdecydowanie mniej problematyczne i znacznie tańsze niż auta o tradycyjnym napędzie.

Z kwestii praktycznych – zaletą posiadania samochodu hybrydowego są benefity związane z parkowaniem. W wielu miastach samochody hybrydowe można parkować taniej lub bezpłatnie. Dodatkowo, w Krakowie hybrydą można jechać buspasem i wjeżdżać do strefy ograniczonego ruchu. Często roczna opłata za parkowanie to symboliczne kwoty 10-20 zł, kiedy za klasyczne auto musimy zapłacić ok. 1500 zł.

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu hybrydowego?

Wiesz już, jak przedstawia się tankowanie i eksploatacja hybrydy, ale to nie wszystkie koszty dotyczące auta, bo przecież samochód podlega także ubezpieczeniu. Wysokość składki OC będzie zależała od tych samych czynników, jak w przypadku auta o tradycyjnym napędzie. Pod uwagę bierze się przede wszystkim profil kierowcy, a następnie parametry samego samochodu. Na tę chwilę w Polsce nie przysługują zniżki dla właścicieli aut hybrydowych, tak jak jest to np. na Zachodzie. Zasadniczo kwestia napędu nie ma aż tak dużego wpływu na wysokość składki i dużo zależy ogólnie od informacji o samochodzie oraz konkretnego ubezpieczyciela. Jeżeli chcesz wykupić tanie OC – zanim wybierzesz polisę – porównaj i przeanalizuj kilka ofert.

Chcesz ubezpieczyć samochód?

Aby znaleźć dobrą polisę dla Twojego auta, zadzwoń na naszą infolinię, przyjdź do jednej z placówek CUK Ubezpieczenia lub skorzystaj z kalkulatora online.