2024-02-15

Czy samochód hybrydowy jest drogi w utrzymaniu?

Porównaj koszty jeżdżenia hybrydą z autem tradycyjnym.

Czy samochód hybrydowy jest drogi w utrzymaniu?

Jesteś na bieżąco z ofertami na rynku motoryzacyjnym i zauważyłeś, że coraz częściej można na nim znaleźć tanie auta hybrydowe? Chcesz zmienić swój poczciwy samochód benzynowy na nowy pojazd, który będzie bardziej ekologiczny, a przy tym tani w utrzymaniu? Zastanawiasz się, czy najtańsza hybryda spełni Twoje oczekiwania? Porównaj koszty jeżdżenia hybrydą z autem tradycyjnym i podejmij rozsądną decyzję!

Najważniejsze informacje:

 • Samochody hybrydowe palą zdecydowanie mniej benzyny niż tradycyjne. Auto hybrydowe, nawet jeśli poza prądem wymaga benzyny, i tak zużywa jej rekordowo mało, zwłaszcza w warunkach miejskich.
 • Naprawa aut hybrydowych jest tańsza niż tradycyjnych m.in. dlatego, że nie są one wyposażone w skomplikowane i drogie w naprawie układy np. rozrusznik, wtryski itd.
 • W Polsce najtaniej kupimy model Kia Ceed (ok. 130 000 zł). Najdroższy model auta hybrydowego w Polsce to Porsche Cayenne (ok. 860 000 zł).
 • Kupując auto hybrydowe, warto rozważyć używany model, jednak trzeba liczyć się z tym, że cena takiego auta nie będzie tak konkurencyjna, jak auta klasycznego. Hybrydy nie tanieją tak szybko.
 • Na koszt ubezpieczenia OC nie ma wpływu rodzaj napędu. Cena OC zależy od takich samych czynników, jak w przypadku tradycyjnych aut.

Ile kosztuje eksploatacja samochodu hybrydowego?

Chociaż kwestia paliwa i oszczędności na spalaniu jest sporna, to samo użytkowanie hybrydy jest bezproblemowe oraz znacznie tańsze. Przyjrzyjmy się tym tematom bliżej.

Spalanie

Spalanie auta hybrydowego, które porusza się po mieście, może być zerowe. Warunkiem jest poruszanie się w granicach zasięgu auta hybrydowego typu plug-in, czyli ok. 50-60 km w zależności od modelu i poruszanie się z niewielkimi prędkościami.

Nieco inaczej wygląda kwestia spalania poza miastem. Najlepiej, by ograniczyć spalanie w takich warunkach, wykorzystywać oba silniki — elektryczny i spalinowy. A to dlatego, że ten drugi jest dość mocno wtedy obciążony, zwłaszcza podczas ruszania oraz przyspieszania.

Zobaczmy, ile pali przykładowe auto hybrydowe. Range Rover Evoque 1,5 (309 KM) w trybie mieszanym pali od 1,5 l/100 km. Z kolei Range Rover 3,0 (510 KM) może w takich warunkach spalać już od 0,8 l/100 km.

Serwisowanie

Auta hybrydowe różnią się budową od pojazdów o klasycznym napędzie. Pisaliśmy o tym więcej w tym tekście: Czy warto kupić auto hybrydowe? Nie mają na wyposażeniu m.in. układów wtryskowych, rozrusznika, alternatora, turbosprężarki czy sprzęgła. Dzięki temu są znacznie łatwiejsze w naprawie, a koszt części zamiennych jest niski.

Akumulator trakcyjny nie wymaga wymiany przez cały okres użytkowania auta. Hybryda ma także ograniczone zużycie hamulców i opon, ponieważ na początku hamowane realizowane jest przez układ odzyskiwania energii. Dzięki temu klocki hamulcowe posłużą na dystansie ok. 90 000 km. Silnik elektryczny nie wymaga serwisowania, a najdroższymi częściami są jedynie akumulator i bateria, które wyróżniają się wysoką odpornością. Jak widać, serwisowanie samochodu hybrydowego jest zdecydowanie mniej problematyczne i znacznie tańsze niż auta o tradycyjnym napędzie.

Ile kosztuje hybryda z silnikiem benzynowym?

Rynek samochodów hybrydowych bardzo mocno się rozwija, podobnie zresztą, jak samochodów elektrycznych. Ceny hybryd są jednak bardzo różne. Zależy to przede wszystkim od segmentu, w jakim auto hybryda się znajduje. Sprawdźmy kilka propozycji:

 • przedział 100 000–150 000 zł

W przedziale pomiędzy 100 000 a 150 000 zł znajdziesz bardzo dużo propozycji samochodów hybrydowych. Możesz wybrać również Skodę Octavię czy różne modele Hyundaia lub Renault. Najtańszym samochodem hybrydowym typu plug-in jest KIA Ceed. Kupić ją można za niecałe 130 000 zł. 

 • przedział 150 000–200 000 zł

Kolejną grupę będą stanowić samochody w przedziale 150 000–200 000 zł, takie jak BMW Seria 2 czy Lexus UX. Najpopularniejszą hybrydą na świecie jest Toyota Prius, która kosztuje ok. 200 000 zł.

 • przedział 200 000–300 000 zł

Nieco powyżej 200 000 zł będzie Cię kosztować Audi Q3 i BMW Seria 3.

 • przedział 300 000–400 000 zł

Luksusowych modeli w przedziale 300 000–400 000 zł nie ma już tak dużo, a powyżej 400 000 zł znajdziesz samochody takich marek jak Land Rover i Lexus. Najdroższym autem hybrydowym jest Porsche Cayenne, które kupić można za ok. 860 000 zł.

Jakie są najtańsze auta hybrydowe?

A jakie są najtańsze hybrydy? Chcesz zmienić swój stary samochód na nowoczesne, tanie auto w utrzymaniu, które zabierze Cię, tam, gdzie zechcesz? Jednocześnie nie chcesz przepłacać? Najtańsze auta hybrydowe to:

 • w przypadku samochodów z silnikiem benzynowym Fiat Panda oraz Fiat 500, których cena przekracza lekko ponad 60 000 zł. Tanie auta hybrydowe, takie jak Suzuki Swift czy Kia Stonic, znajdziesz również w przedziale 60 000–80 000 zł;
 • w przypadku samochodów z silnikiem diesla Kia Ceed, którą kupisz nieco poniżej 90 000 zł. W przypadku samochodów hybrydowych z silnikiem diesla nie masz dużego wyboru w żadnym przedziale cenowym. Znajdziesz tu przede wszystkim droższe modele marki Volvo, Mercedes i BMW.

Natomiast najtańsze hybrydy plug-in to modele Kia: Ceed kombi PHEV i XCeed PHEV. Auta te kosztują około 150 000 zł. W tej cenie można otrzymać nie tylko solidny pojazd, ale także bardzo dobre wyposażenie, które obejmuje np. reflektory LED, asystent pasa ruchu, system multimedialny z 8-calowym ekranem czy bezkluczykowy system uruchamiania auta. Nieco droższe auta to Niro PHEV i Mini Countryman.

Czy używane, tanie auto hybrydowe jest dobrym rozwiązaniem?

W internecie znajdziesz wiele rankingów dostępnych w Polsce samochodów hybrydowych z silnikiem benzynowym lub diesla – i to w różnych przedziałach cenowych. Nie musisz decydować się jednak na zakup nowego samochodu. Istnieje już całkiem interesujący rynek wtórny. W przypadku samochodów hybrydowych warto jednak pamiętać o tym, że tanieją one znacznie wolniej niż ich tradycyjne odpowiedniki. Czyli właściciel sprzedawanego auta hybrydowego jest w stanie odzyskać istotną część poniesionych kosztów. I trudno się dziwić. Nowe auta hybrydowe są zazwyczaj droższe od swoich spalinowych odpowiedników, a najtańsze hybrydy używane cieszą się dużym zainteresowaniem. Co więcej, często są to najtańsze auta w utrzymaniu w porównaniu do tradycyjnych modeli. Z tego powodu ich popularność rośnie.

Pozostałe koszty utrzymania samochodu hybrydowego

Kalkulując kupno samochodu hybrydowego, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników: koszty samochodu, koszty paliwa i koszty eksploatacji, które będą się różnić w przypadku różnych modeli i marek. Niezwykle istotna jest również liczba pokonywanych przez Ciebie kilometrów.

Z kwestii praktycznych – zaletą posiadania samochodu hybrydowego są benefity związane z parkowaniem. W wielu miastach samochody hybrydowe można parkować taniej lub bezpłatnie. Dodatkowo, w niektórych polskich miastach hybrydą można jechać buspasem i wjeżdżać do strefy ograniczonego ruchu. Często roczna opłata za parkowanie to symboliczne kwoty 10 - 20 zł, kiedy za klasyczne auto musimy zapłacić ok. 1500 zł.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ile kosztuje ubezpieczenie auta hybrydowego?

Wiesz już, jak przedstawia się tankowanie i eksploatacja hybrydy, ale to nie wszystkie koszty dotyczące auta, bo przecież samochód podlega także ubezpieczeniu. Każde auto, niezależnie czy hybryda, czy benzyna musi mieć wykupioną polisę od odpowiedzialności cywilnej.

Od czego zależy cena OC samochodu hybrydowego?

Boisz się, że ubezpieczenie nawet najtańszej hybrydy będzie bardzo wysokie, przez co utrzymanie auta znacząco wzrośnie? Spokojnie! Wysokość składki OC na samochód tego typu zależy od tych samych czynników, jak w przypadku auta o tradycyjnym napędzie.

Na wysokość ceny OC może mieć wpływ wiele czynników. Każde towarzystwo określa, co może mieć wpływ na wysokość składki, jednak te informacje są niejawne. Podczas zakupu OC właściciele pojazdu są najczęściej pytani o:

 • profil kierowcy – istotne są rok urodzenia, płeć, doświadczenie za kierownicą, a także miejsce zamieszkania oraz potomstwo i jego wiek. Na podstawie tych informacji towarzystwo ubezpieczeniowe oceni, jakim kierowcą jesteś.
 • parametry samego samochodu – dla ubezpieczyciela znaczenie może mieć marka, rok produkcji, pojemność silnika, a także liczba przejechanych kilometrów. W przypadku nowszych aut ryzyko wypadku jest większe niż w przypadku starszych modeli.
 • sposób użytkowania i przechowywania pojazdu – wyjazd za granicę, duża liczba planowanych kilometrów do przejechania, parkowanie pod chmurką znacząco podnoszą ryzyko objęcia ochroną pojazdu, a w związku z tym wysokość składki za polisę.
 • dotychczasową historię ubezpieczenia – od tego zależą rabaty, jakie otrzymasz.

Na tę chwilę w Polsce nie przysługują zniżki dla właścicieli aut hybrydowych, tak jak jest to np. na Zachodzie. Zasadniczo kwestia napędu nie ma aż tak dużego wpływu na wysokość składki i dużo zależy ogólnie od informacji o samochodzie oraz konkretnego ubezpieczyciela.

Szczegółowe informacje na temat kosztów ubezpieczenia znajdziesz w artykule: Od czego zależy cena OC?

Cena OC na przykładzie modelu Toyota Prius

Sprawdźmy, ile kosztuje ubezpieczenie auta hybrydowego na przykładzie Toyoty Prius Corolla 1.8 Hybrid z 2020 roku (pojemność silnika 1798 cm3), której właścicielem jest 30-letni, doświadczony mieszkaniec Torunia. Wyliczenia dokonaliśmy, wykorzystując kalkulator OC i AC, dostępny na CUK.pl. Oto propozycje.

Wyliczenie z dnia 21.01.2024 r.
ProamaGeneraliYou Can Drive

Cena

1108 zł

1127 zł

1281 zł

OC

TAK

TAK

TAK

Zielona Karta

TAK

TAK

TAK

Bezpośrednia Likwidacja Szkód

NIE

NIE

TAK

NNW

 • suma ubezpieczenia: 30 000 zł
 • trwały uszczerbek na zdrowiu, śmierć
 • Polska
 • kierowca i pasażerowie
 • suma ubezpieczenia: 50 000 zł
 • trwały uszczerbek na zdrowiu, śmierć, pobyt w szpitalu wskutek NNW
 • Polska i Europa
 • kierowca
 • suma ubezpieczenia: 10 000 zł
 • śmierć, trwały uszczerbek na zdrowiu
 • świat
 • kierowca i pasażerowie

Gdzie kupić korzystne ubezpieczenie na samochód hybrydowy?

Jeżeli chcesz wykupić tanie OC, szukasz korzystnego ubezpieczenia AC lub interesuje Cię pakiet ubezpieczeń samochodowych, porównaj i przeanalizuj kilka ofert online lub skontaktuj się z nami. Przyjdź do jednej z placówek CUK Ubezpieczenia, a pomożemy Ci znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia w najkorzystniejszej cenie.

Pamiętaj, żeby znaleźć dobrą polisę dla Twojego auta, nie musisz odwiedzać placówki. Aby zawrzeć umowę na odległość:

 • zadzwoń na naszą infolinię – nasi pracownicy udzielą nie tylko niezbędnych informacji na temat polisy, ale pomogą także znaleźć korzystną ofertę, która zapewni wsparcie w szerokim zakresie;
 • skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń OC i AC – to proste w obsłudze narzędzie, które pozwoli Ci samodzielnie wyszukać dostępne oferty, porównać ich warunki i kupić polisę bez wychodzenia z domu.

Pamiętaj – wybierz takie ubezpieczenie, które da Ci wsparcie po każdym nieszczęśliwym zdarzeniu. Dzięki temu będziesz mógł podróżować bez strachu o swoje bezpieczeństwo i przyszłość.

Chcesz ubezpieczyć samochód hybrydowy?

Skorzystaj z oferty i znajdź korzystną polisę OC dla swojej hybrydy. W ofercie towarzystw znajdziesz także atrakcyjne ubezpieczenia autocasco, które zapewnią odpowiednie wsparcie, jeśli Twój samochód się zepsuje podczas wyjazdu lub zostanie uszkodzony przez osoby trzecie. Dzięki temu będziesz mógł podróżować bez żadnych obaw o bezpieczeństwo swojego auta.

FAQ:

 • 1
  Jakie są wady hybrydy?

  Do głównych wad aut hybrydowych zaliczyć można: wysoką cenę, małą przestrzeń bagażową, duży ciężar pojazdu, a więc gorszą stabilność na zakrętach czy mały zbiornik na paliwo.

 • 2
  Ile kosztuje wymiana baterii w hybrydzie?

  Jeśli właściciel auta decyduje się na wymianę akumulatora litowo-jonowego w ASO może zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Można zdecydować się jednak na regenerację baterii, a to koszt ok. 1200-3000 zł.

 • 3
  Ile kosztuje przegląd hybrydy?

  Badanie techniczne auta hybrydowego kosztuje tyle samo, co tradycyjnego, czyli 99 zł (w tym 1 zł opłaty ewidencyjnej).

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku