2019-12-11

Czy liczba kierowców wpływa na wysokość składki OC?

Czy możesz bez konsekwencji pożyczać auto innym kierowcom?

Czy liczba kierowców wpływa na wysokość składki OC?

Udostępniasz samochód innym osobom, aby pomóc im w codziennych obowiązkach? Twój ubezpieczyciel może się zainteresować, w czyje ręce trafi pojazd. Sprawdź, czy będziesz musiał dopłacać do składki oraz czym grozi Ci pominięcie tej informacji w polisie.

Dlaczego powinieneś zgłosić liczbę kierowców ubezpieczycielowi?

Podczas podpisywania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, musisz zgłosić czy inni kierowcy (zwłaszcza młodzi kierowcy) będą korzystać z Twojego samochodu. Przede wszystkim, będzie miało to znaczenie w momencie wypadku lub kolizji na drodze, którą spowoduje użytkownik auta niebędący jego właścicielem. Polisa OC upoważnia do otrzymania odszkodowania i o to nie musisz się martwić, jednak jeśli ubezpieczyciel dowie się, że to nie Ty jesteś sprawcą, będzie mógł dokonać rekalkulacji i zażądać od Ciebie dopłaty do składki za OC. W dodatku, stracisz zniżki za bezszkodową jazdę, nawet jeśli nie byłeś bezpośrednio związany z wypadkiem czy kolizją na trasie.

Informacje na temat kierowców

Nie wiesz, kto dokładnie będzie korzystał z Twojego auta i w jakiej częstotliwości? Zastanawiasz się jakie informacje musisz udostępnić ubezpieczycielowi? Bez obaw. Wystarczy, że podczas zawierania umowy, powiesz jak bardzo doświadczeni kierowcy będą korzystać z Twojego samochodu. Przykładowo, jeśli masz syna i sporadycznie udostępniasz mu Twój pojazd, nie masz obowiązku zgłaszania tego ubezpieczycielowi. Jednocześnie jednak, musisz się liczyć z konsekwencjami, o których wspominamy w tym artykule. W momencie szkody, towarzystwo ubezpieczeniowe może zweryfikować, kto prowadził auto, a następnie podnieść koszt składki za OC.

Osoba zwiększonego ryzyka — co to oznacza?

Dla ubezpieczyciela liczy się to, czy osoby, które będą korzystać z Twojego samochodu mają miano zwiększonego ryzyka. Co to dokładnie oznacza? To najczęściej kierowcy młodzi, którzy posiadają prawo jazdy od niedawna. Mogą to być także osoby, które nie mają własnej historii bezszkodowej jazdy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy będziesz musiał dopłacić do składki za OC?

Towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie dostarczonych danych, wyliczy składkę za OC. Na jej wysokość wpływa wiele czynników, a wśród nich profil osób korzystających z samochodu. Jeśli użytkownikami auta będą kierowcy, którzy do tej pory spowodowali wypadek, może wpłynąć to znacznie na całkowity koszt OC.

Kto powinien zgłosić szkodę?

W momencie zdarzenia na trasie w postaci kolizji lub wypadku, najlepiej jeśli do towarzystwa ubezpieczeniowego zgłosi się kierowca. To on posiada największą wiedzę na temat tego, co się wydarzyło, dlatego będzie mógł przekazać wszelkie informacje firmie. Szkodę może zgłosić właściciel samochodu, jednak mimo wszystko, trzeba podać firmie ubezpieczeniowej dane kierowcy, który prowadził auto w momencie wypadku.

Porównaj ceny OC

Błyskawicznie oblicz cenę ubezpieczenia OC dla Twojego auta - skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC, zadzwoń na infolinię lub wybierz się do placówki CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku