2019-08-16

Czy łatwo jest otrzymać odszkodowanie?

Przekonaj się, co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie!

Czy łatwo jest otrzymać odszkodowanie?

W świecie ubezpieczeń dużo mówi się o cenach składek i ich porównaniu, ale rzadziej wspominamy o kwotach wypłaconych odszkodowań, a te wcale nie są małe. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę cały kraj i wszystkich ubezpieczonych Polaków.

Ile pieniędzy wypłacili nam ubezpieczyciele?

Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) w I kwartale 2019 r. otrzymaliśmy łącznie 10,2 mld zł odszkodowań i świadczeń w ramach umów ubezpieczeniowych, co daje 1 312 zł wypłat od towarzystw na sekundę. Co ciekawe, co pół minuty ubezpieczyciele naprawiają jedną szkodę z OC komunikacyjnego.

Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie?

Przede wszystkim zachowaj wszelkie dokumenty związane ze szkodą. Mogą to być m. in. paragony, faktury, raporty policji, orzeczenia lekarskie czy bilety. Wszystko zależy od rodzaju strat, jakie Cię spotkały. Pamiętaj, aby nie wyrzucać istotnych dla sprawy dokumentów zanim odszkodowanie wpłynie na Twoje konto. Przykładowo, aby otrzymać odszkodowanie po zdarzeniu drogowym, trzeba będzie przedstawić okoliczności zajścia i informacje o wszystkich uczestnikach zdarzenia i ich pojazdach. Przyda się między innymi numer polisy OC sprawcy, a w niektórych przypadkach także zeznania świadków zdarzenia. Czasami niezbędne jest wezwanie policji na miejsce zdarzenia i wówczas ustalenia funkcjonariuszy mają znaczenie.

Najważniejszym krokiem jest zgłoszenie szkody. Gdzie zgłosić szkodę? U ubezpieczyciela sprawcy lub u Twojego ubezpieczyciela, jeśli Twoja sprawa spełnia warunki do bezpośredniej likwidacji szkody. Przykładowo, na zgłoszenie roszczeń o naprawienie szkody z polisy OC masz 3 lata, a w niektórych przypadkach aż 10 lat. Tak duży zapas czasowy przydaje się głównie przy zgłaszaniu szkód na osobie.

Ktoś uszkodził Twój samochód? W razie szkód na mieniu nie czekaj ze zgłoszeniem szkody do ostatniej chwili! Pamiętaj, że pojazd nie może zostać naprawiony przed oceną rzeczoznawcy. Im dłużej będzie zwlekać, tym później wsiądziesz do swojego naprawionego auta.
 

Czy łatwo jest otrzymać odszkodowanie?

Starasz się uzyskać odszkodowanie z własnej polisy? Sprawa jest prosta. Jeśli dobrze zapoznałeś się z OWU przed podpisaniem umowy, nic nie powinno Cię zaskoczyć. Zasady otrzymania wypłaty są w OWU jasno określone, tak samo jak wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa. Pamiętaj, że zawsze masz wpływ na ostateczny kształt polisy! Możesz uzgodnić szczegółowe warunki ubezpieczenia np. dobrać dodatkowe klauzule w przypadku AC, aby nie mieć problemów z wypłatą odszkodowania w konkretnych okolicznościach.

W przypadku roszczeń z polisy sprawcy np. po wypadku komunikacyjnym zgłaszasz się bezpośrednio do jego ubezpieczyciela, chyba, że możesz skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody. W takim wypadku o zdarzeniu zawiadamiasz wyłącznie zakład, w którym sam się ubezpieczasz. Twoje towarzystwo zbierze od Ciebie wszelkie informacje, aby wszcząć postępowanie odszkodowawcze.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak szybko otrzymam odszkodowanie?

Procedura odszkodowawcza trwa do 30 dni po zgłoszeniu przez Ciebie szkody u ubezpieczyciela, choć w wyjątkowych sytuacjach okres może się wydłużyć. Towarzystwo przeznaczy ten czas na decyzję i wypłaci odszkodowanie na Twoje konto lub prześle Ci pisemną odmowę, od której będziesz mógł się jeszcze odwołać.

Szukasz ubezpieczenia OC?

Sprawdź oferty wielu ubezpieczycieli w naszej porównywarce, na infolinii lub w placówce CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku