2022-06-14

Co zrobić, gdy zgubisz kartę pojazdu?

Zagubiona karta pojazdu? Zobacz, co musisz zrobić krok po kroku.

Co zrobić, gdy zgubisz kartę pojazdu?

Każdy kierowca powinien posiadać dowód rejestracyjny, ważne OC, a także kartę pojazdu. W tym dokumencie mieszczą się wszystkie niezbędne dane. Co zrobić, kiedy go zgubisz? Czy konieczne jest wyrobienie nowej karty pojazdu? Dowiedz się wszystkiego na ten temat.

Czym jest karta pojazdu?

Tuż obok dowodu rejestracyjnego, karta pojazdu jest ważnym dokumentem. To w niej znajdują się wszelkie informacje na temat pojazdu oraz właściciela (i ewentualnych współwłaścicieli). W dokumencie są dane identyfikacyjne samochodu, czyli marka, model, rodzaj, przeznaczenie oraz numery VIN i silnika. Jeśli posiada on przyczepę, konieczne jest uwzględnienie tego w karcie pojazdu. Chodzi tutaj o maksymalną masę całkowitą.

Wśród danych nie może zabraknąć numeru świadectwa homologacji, roku produkcji, ładowności, a także liczby osi oraz największego dopuszczalnego nacisku osi. W karcie pojazdu muszą znaleźć się informacje na temat parametrów technicznych wraz ze zmianami. Przykładowo, jeśli w aucie zainstalowano instalację LPG, taka informacja musi być odnotowana. W dokumencie powinny być również dane właściciela i współwłaścicieli, czyli imiona i nazwiska, adres oraz PESEL. Ostatnią informacją na temat pojazdu jest data rejestracji, zarówno pierwszej, jak i kolejnych.

Karta pojazdu a prawo

Każde auto zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku powinno posiadać kartę pojazdu. To samo dotyczy także sprowadzonego z zagranicy przed wskazaną datą. Warto zaznaczyć, że ten dokument dotyczy konkretnego samochodu, a nie właściciela. Właśnie dlatego, zarówno do nowego pojazdu, jak i kupowanego z rynku wtórnego, powinien on zostać dołączony. W karcie pojazdu powinna znaleźć się informacja o przeznaczeniu auta, np. jako taksówki. Wszelkie dane powinny być zmieniane na bieżąco. 

Kiedy karta pojazdu jest potrzebna?

Wszelkie działania, których podejmiesz się jako właściciel samochodu i musisz je załatwić w wydziale komunikacji, będą wymagać od Ciebie posiadania karty pojazdu. Prostym przykładem jest rejestracja auta po zakupie, niezależnie czy jest on z salonu, czy z rynku wtórnego. Nie trzeba jej mieć zawsze przy sobie, np. podczas codziennej trasy do pracy czy wyjazdu na wakacje. Warto trzymać ją w bezpiecznym miejscu w domu. Wyjątkiem posiadania karty pojazdu jest posiadanie pojazdu zarejestrowanego przed 1 lipca 1999 roku, oprócz takiego, który pochodzi z zagranicy. Dokument nie jest wymagany również w przypadku zakupu pojazdu na rzecz Skarbu Państwa oraz samochodu zabytkowego.

Zgubiona karta pojazdu i co dalej?

Karta pojazdu nie jest wymagana przy standardowej kontroli na drodze, dlatego nie musisz jej trzymać w aucie. Warto przechowywać ją w bezpiecznym miejscu, ponieważ jeśli ją zgubisz albo zniszczysz, będziesz zobowiązany wyrobić nową. Aby to zrobić, trzeba wybrać się do wydziału komunikacji, zgodnego z Twoim miejscem zamieszkania. Do wyrobienia nowego dokumentu przyda się dowód rejestracyjny, dowód osobisty oraz ważna polisa OC lub dowód jej zakupu. Na miejscu trzeba wypełnić specjalne oświadczenie o utracie karty pojazdu. Pamiętaj o tym, że informacje muszą być zgodne z prawdą. Wyrobienie nowego dokumentu jest płatne i ta kwota wynosi 75 złotych.

Brak karty pojazdu po zakupie auta

Kupiłeś samochód z rynku wtórnego lub w salonie? Nie zdążyłeś zarejestrować auta, a już ją zgubiłeś? W takim razie w wydziale komunikacji musisz przedstawić swoją sytuację. Konieczne będzie sprawdzenie poprzedniej rejestracji pojazdu w postaci oświadczenia z poprzedniego urzędu. Jeśli kupiłeś auto z salonu, potrzebujesz pisemnej informacji z potwierdzeniem od producenta albo importera.

Całkowite zniszczenie karty

Jeśli Twoja karta pojazdu została zniszczona w takim stopniu, że jest zupełnie nieczytelna, także musisz wybrać się do wydziału komunikacji, aby został wydany duplikat. Zabierz ze sobą dowód rejestracyjny oraz uszkodzony dokument. Będziesz musiał złożyć pisemny wniosek o wydanie kolejnej karty pojazdu.

Ważne dokumenty - zadbaj o nie!

Każdy właściciel powinien mieć dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Nie zapominaj też o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Jeśli kupujesz samochód z rynku wtórnego, możesz przejąć polisę po poprzednim właścicielu lub wypowiedzieć umowę i podpisać nową z wybranym przez siebie ubezpieczycielem. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Sprawdź składkę za OC

Oblicz błyskawicznie składkę za OC, korzystając z naszego kalkulatora online. Możesz się także skontaktować z nami telefonicznie lub odwiedzić jedną z placówek CUK.

Zgubienie karty pojazdu przed ponowną rejestracją

Jeśli planujesz ponownie zarejestrować samochód, ale wcześniej zgubiłeś kartę pojazdu, konieczne będzie złożenie specjalnego oświadczenia. Urzędy zbierają informacje zawarte w dokumentach, dlatego mogą one odtworzyć je później. Wymagane elementy wniosku o ponowną rejestrację to:

  • wypełniony wniosek;
  • oświadczenie o zgubieniu karty pojazdu;
  • zaświadczenie z urzędu, w którym samochód był zarejestrowany poprzednio – pozwala ono na potwierdzenie danych znajdujących się w zagubionym dokumencie.

Wniosek o ponowną rejestrację pojazdu znajdziesz tutaj: Wniosek o rejestrację samochodu.

W sytuacji, gdy samochód ma więcej niż jednego właściciela, konieczne jest złożenie wniosku przez wszystkie osoby uwzględnione w dowodzie rejestracyjnym. W innym przypadku urząd odmówi ponownego zarejestrowania pojazdu.

Więcej o numerze karty pojazdu przeczytasz tutaj: Numer karty pojazdu.

Wniosek o wydanie wtórnika karty pojazdu

Aby wyrobić duplikat karty pojazdu, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku, które musi zawierać informacje wskazane przez dany urząd. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wzorów, które są dostępne w niemal każdym wydziale komunikacji. Niekiedy takie formularze można znaleźć również na stronach internetowych urzędów. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu spokojnie wypełnisz dokument jeszcze przed dostarczeniem go do odpowiedniego urzędu.

We wniosku składanymi w celu wyrobienia karty pojazdu powinny znaleźć się następujące informacje:

  • rodzaj dokumentu, o którego duplikat wnioskujesz – wiele urzędów udostępnia uniwersalne formularze pozwalające na uzyskanie również pozwolenia czasowego, nalepki kontrolnej, dowodu rejestracyjnego, tablic czy znaków legalizacyjnych. Jeśli chcesz otrzymać duplikat karty pojazdu, zaznacz odpowiednie pole w formularzu;
  • marka i numer rejestracyjny pojazdu;
  • numer VIN nadwozia;
  • powód złożenia wniosku;
  • spis dokumentów dołączonych do wniosku;
  • podpis właściciela i współwłaścicieli.

Powodem złożenia wniosku o wyrobienie karty pojazdu może być np. jej zgubienie. Czasem ważne dokumenty są niszczone również w trakcie różnego rodzaju zdarzeń losowych, np. zalania. W obu przypadkach możesz wnioskować o wydanie wtórnika, który ma taką samą wartość jak oryginalny dokument. Duplikat karty pojazdu trzeba odebrać osobiście. Podczas wizyty w urzędzie należy mieć ze sobą ważną polisę OC oraz dowód rejestracyjny samochodu, którego dotyczy sprawa.

Karta pojazdu a samochód sprowadzony z zagranicy

Karty pojazdu nie wydaje się każdemu samochodowi. Podczas rejestrowania auta można jednak poprosić o jej stworzenie, nawet jeśli auto zostało sprowadzone z zagranicy. Opłata za wydanie takiego dokumentu to 75 zł. Brak karty pojazdu dotyczy samochodów, które zostały zarejestrowane przed 1 lipca 1999 roku. Dokument ten po sprowadzeniu auta z zagranicy wydaje organ rejestrujący je na terenie Polski.

W przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy formalności związane z kartą pojazdu są bardziej skomplikowane niż w przypadku tych, które już były rejestrowane w Polsce. Więcej o niezbędnych dokumentach podczas kupowania pojazdu w innym państwie dowiesz się z artykułu: Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie podczas zagranicznych podróży?

Ubezpieczenie samochodu

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Aby je wykupić, nie musisz dysponować kartą pojazdu. Najważniejsze są jednak podstawowe informacje o danym aucie i jego parametrach. W CUK znajdziesz różne formy ubezpieczeń, w tym pakiet OC i AC pozwalający na kompleksowe zabezpieczenie samochodu.

Zapraszamy do skorzystania z naszej infolinii lub udania się do jednej z licznych placówek stacjonarnych CUK. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania i zaproponujemy najlepszy produkt, który zabezpieczy Cię przed poniesieniem poważnych kosztów w razie wypadku.

Oceń artykuł

0
(0)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku