Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-03-24

Co zrobić, gdy zgubisz kartę pojazdu?

Zagubiona karta pojazdu? Zobacz, co musisz zrobić krok po kroku.

Każdy kierowca powinien posiadać dowód rejestracyjny, ważne OC, a także kartę pojazdu. W tym dokumencie mieszczą się wszystkie niezbędne dane. Co zrobić, kiedy go zgubisz? Czy konieczne jest wyrobienie nowej karty pojazdu? Dowiedz się wszystkiego na ten temat.

Wszystko o złożeniu wniosku o nową kartę pojazdu.

Czym jest karta pojazdu?

Tuż obok dowodu rejestracyjnego, karta pojazdu jest ważnym dokumentem. To w niej znajdują się wszelkie informacje na temat pojazdu oraz właściciela (i ewentualnych współwłaścicieli). W dokumencie są dane identyfikacyjne samochodu, czyli marka, model, rodzaj, przeznaczenie oraz numery VIN oraz silnika. Jeśli posiada on przyczepę, konieczne jest uwzględnienie tego w karcie pojazdu. Chodzi tutaj o maksymalną masę całkowitą.

Wśród danych nie może zabraknąć numeru świadectwa homologacji, roku produkcji, ładowności, a także liczba oraz nacisk osi. W karcie pojazdu muszą znaleźć się informacje na temat parametrów technicznych wraz ze zmianami. Przykładowo, jeśli w aucie zainstalowano instalację LPG, taka informacja musi być odnotowana. W dokumencie powinny być również dane właściciela i współwłaścicieli, czyli imiona i nazwiska, adres oraz PESEL. Ostatnią informacją na temat pojazdu jest data rejestracji, zarówno pierwszej, jak i kolejnych.

Karta pojazdu a prawo

Każde auto zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku powinno posiadać kartę pojazdu. To samo dotyczy także sprowadzonego z zagranicy przed wskazaną datą. Warto zaznaczyć, że ten dokument dotyczy konkretnego samochodu, a nie właściciela. Właśnie dlatego, zarówno do nowego pojazdu, jak i kupowanego z rynku wtórnego, powinien on zostać dołączony. W karcie pojazdu powinna znaleźć się informacja o przeznaczeniu auta, np. jako taksówki. Wszelkie dane powinny być zmieniane na bieżąco. 

Kiedy karta pojazdu jest potrzebna?

Wszelkie działania, których podejmiesz się jako właściciel samochodu i musisz je załatwić w wydziale komunikacji, będą wymagać od Ciebie posiadania karty pojazdu. Prostym przykładem jest rejestracja auta po zakupie, niezależnie czy jest on z salonu czy z rynku wtórnego. Nie trzeba jej mieć zawsze przy sobie, np. podczas codziennej trasy do pracy czy wyjazdu na wakacje. Warto trzymać ją w bezpiecznym miejscu w domu. Wyjątkiem posiadania karty pojazdu jest posiadanie pojazdu zarejestrowanego przed 1 lipca 1999 roku, oprócz takiego, który pochodzi z zagranicy. Dokument nie jest wymagany również w przypadku zakupu pojazdu na rzecz Skarbu Państwa oraz samochodu zabytkowego.

Zgubiona karta pojazdu i co dalej?

Karta pojazdu nie jest wymagana przy standardowej kontroli na drodze, dlatego nie musisz jej trzymać w aucie. Warto przechowywać ją w bezpiecznym miejscu, ponieważ jeśli ją zgubisz albo zniszczysz, będziesz zobowiązany wyrobić nową. Aby to zrobić, trzeba wybrać się do wydziału komunikacji, zgodnego z Twoim miejscem zamieszkania. Do wyrobienia nowego dokumentu przyda się dowód rejestracyjny, dowód osobisty oraz ważna polisa OC lub dowód jej zakupu. Na miejscu trzeba wypełnić specjalne oświadczenie o utracie karty pojazdu. Pamiętaj o tym, że informacje muszą być zgodne z prawdą. Wyrobienie nowego dokumentu jest płatne i ta kwota wynosi 75 złotych.

Brak karty pojazdu po zakupie auta

Kupiłeś samochód z rynku wtórnego lub w salonie? Nie zdążyłeś zarejestrować auta, a już ją zgubiłeś? W takim razie w wydziale komunikacji musisz przedstawić swoją sytuację. Konieczne będzie sprawdzenie poprzedniej rejestracji pojazdu w postaci oświadczenia z poprzedniego urzędu. Jeśli kupiłeś auto z salonu, potrzebujesz pisemnej informacji z potwierdzeniem od producenta albo importera.

Całkowite zniszczenie karty

Jeśli Twoja karta pojazdu została zniszczona w takim stopniu, że jest zupełnie nieczytelna, także musisz wybrać się do wydziału komunikacji, aby został wydany duplikat. Zabierz ze sobą dowód rejestracyjny oraz uszkodzony dokument. Będziesz musiał złożyć pisemny wniosek o wydanie kolejnej karty pojazdu.

Ważne dokumenty - zadbaj o nie!

Każdy właściciel powinien mieć dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Nie zapominaj też o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Jeśli kupujesz samochód z rynku wtórnego, możesz przejąć polisę po poprzednim właścicielu lub wypowiedzieć umowę i podpisać nową z wybranym przez siebie ubezpieczycielem. 

Sprawdź składkę za OC

Oblicz błyskawicznie składkę za OC, korzystając z naszego kalkulatora online. Możesz się także skontaktować z nami telefonicznie lub odwiedzić jedną z placówek CUK.