2022-03-24

Numer karty pojazdu – wszystko, co musisz wiedzieć.

Dowiedz się więcej o numerze karty pojazdu — czym jest i gdzie go szukać.

Numer karty pojazdu – wszystko, co musisz wiedzieć.

Karta pojazdu to bardzo istotny dokument, który jest obowiązkowy dla wszystkich samochodów zarejestrowanych w Polsce po pierwszym lipca 1999 roku. Wyróżnia się unikatowym indywidualnym kodem. To właśnie on niezbędny jest, aby uzyskać podstawowe dane na temat pojazdu. Wystarczy znać numer karty pojazdu. Gdzie jest, jak go poszukać i które dane są istotne? Co warto wiedzieć o tym dokumencie?

Czym jest numer karty pojazdu?

Każda karta pojazdu ma przypisany swój indywidualny numer, który powinien znajdować się również w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Jeśli właśnie kupujesz samochód z drugiej ręki, sprawdź to, czy numer karty pojazdu w dowodzie rejestracyjnym zgadza się z tym, jaki widnieje w samej karcie pojazdu. To bardzo ważne, gdyż rozbieżność w tych informacjach jest niedopuszczalna – gdyby faktycznie numery te nie były zgodne, prawdopodobnie masz do czynienia z oszustwem.

Numer karty pojazdu — gdzie jest?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie jest numer karty pojazdu, znajdziesz go wewnątrz karty, będzie umieszczony w dolnej części jej pierwszej strony, a także na kolejnych stronach, ale nie na wszystkich. Nr karty pojazdu ulokowany jest co dwie strony w ich dolnej części.

Gdy odnajdziesz już takie informacje, jak seria i numer karty pojazdu, porównaj je z informacjami zawartymi w dowodzie rejestracyjnym. To bardzo ważne w przypadku zakupu samochodu – informacje te powinny być w pełni zgodne.

Numer karty pojazdu w dowodzie rejestracyjnym

Dowód rejestracyjny to najważniejszy dokument dotyczący pojazdu – są w nim zawarte kluczowe informacje na jego temat, a w tym właśnie numer karty pojazdu. Dzięki temu, że nr karty pojazdu widnieje w dowodzie rejestracyjnym, nie trzeba jej wozić przy sobie – numer można sprawdzić w dowolnej chwili, korzystając właśnie z dowodu rejestracyjnego.

Gdzie jest numer karty pojazdu w dowodzie rejestracyjnym? Łatwo go znajdziesz – widnieje na ostatniej stronie dokumentu.

Jak sprawdzić, czy była wydana karta pojazdu?

Choć przy rejestracji każdego pojazdu już od lat istnieje konieczność posiadania lub wyrobienia karty pojazdu, może się zdarzyć, że trafisz na ogłoszenie sprzedaży samochodu, który takiej dokumentacji nie posiada. Jedna z opcji to całkowity brak karty pojazdu, a druga to jej zaginięcie.

Jeśli nie masz pewności, czy dla wybranego pojazdu w ogóle była wydana karta pojazdu, możesz to zweryfikować.

Jak sprawdzić, czy była wydana karta pojazdu?

  • Najpierw zweryfikuj dowód rejestracyjny, jeśli jest w nim numer karty pojazdu, oznacza to, że dokument został na pewno wydany.
  • Jeśli nie masz aktualnie do dyspozycji dowodu rejestracyjnego samochodu, zajrzyj na stronę historiapojazdu.gov.pl. Podając informacje na temat numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz datę pierwszej rejestracji auta, poznasz szczegółowe informacje na temat samochodu, a w tym także informacje o tym, czy została wyrobiona karta pojazdu i kiedy miało to miejsce.

Warto mieć pewność, czy karta pojazdu zwyczajnie się zawieruszyła, czy też nigdy nie została wyrobiona. Od tego będzie uzależnione dalsze postępowanie. Najczęściej ma się do czynienia z sytuacją, w której karta zaginęła lub została zniszczona – konieczne jest wówczas wyrobienie jej duplikatu. Najlepiej uczynić to niezwłocznie.

Karta pojazdu a dowód rejestracyjny

Wiesz już, gdzie znajduje się numer karty pojazdu. Niektórzy kierowcy zastanawiają się, czy karta pojazdu i dowód rejestracyjny to dokumenty równie ważne i czy powinno się je zawsze mieć pod ręką. Czym się różnią?

  • Karta pojazdu jest to dokument przypisany raz na zawsze do konkretnego samochodu. Zmiana właściciela nie powoduje konieczności wyrobienia nowej karty. Kupując auto z drugiej ręki, zawsze powinno się odebrać od poprzedniego właściciela także kartę pojazdu. Jest ona potrzebna do zarejestrowania samochodu oraz do jego zezłomowania.
  • Dowód rejestracyjny jest wyrabiany dla konkretnego właściciela pojazdu. W przypadku sprzedaży samochodu nowy właściciel jest zobowiązany go przerejestrować i właśnie w tej procedurze wykorzystywana jest karta pojazdu.

Jak widzisz, książeczka pojazdu to zupełnie co innego niż dowód rejestracyjny, ale obydwa dokumenty są istotne.

Jak wygląda karta pojazdu? Jakie informacje zawiera?

Karta pojazdu to dokument, który z wyglądu przypomina paszport, ma formę niewielkiej książeczki w bordowej okładce. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów samochodowych. Zawiera wiele ważnych informacji:

  • Datę pierwszej rejestracji oraz daty kolejnych przerejestrowań pojazdu.
  • Dane urzędów, w których dokonywano rejestracji.
  • Dane dotychczasowych właścicieli pojazdu.
  • Kluczowe informacje o pojeździe, a w szczególności marka samochodu, rok produkcji, pojemność silnika, numer VIN.
  • Informacje o tym, jakie parametry techniczne pojazdu uległy zmianie, o ile taka sytuacja miała miejsce (na przykład fakt zainstalowania lub dezinstalacji LPG).
  • Inne informacje – na przykład, czy pojazd był wykorzystywany jako taksówka lub samochód służbowy będący częścią floty.

Uwaga!

Karta pojazdu to nie to samo, co karta naprawy pojazdu, jaką zwyczajowo otrzymuje się w profesjonalnych serwisach ASO i która zawiera dane o wszelkich dokonywanych naprawach.

Czy karta pojazdu jest potrzebna i obowiązkowa?

Aktualnie istnieje obowiązek posiadania karty pojazdu dla wszystkich samochodów zarejestrowanych po pierwszym lipca 1999 roku. W planach jest jednak zniesienie papierowych kart pojazdu – prawdopodobnie nastąpi to od września 2022 roku.

Choć karta pojazdu jest niezwykle przydatnym dokumentem, to postępująca informatyzacja i cyfryzacja wielu spraw urzędowych pozwala na rezygnację z jej papierowych wersji już w niedługim czasie. Oczywiście mając już samochód z kartą pojazdu, nie należy się jej pozbywać – zawiera wiele danych osobowych, a poza tym przyda się, gdy zajdzie potrzeba sprawdzenia jakichkolwiek kluczowych informacji o pojeździe.

Karta pojazdu to dokument, którego nie trzeba wozić przy sobie – lepiej zostawić go w domu, w bezpiecznym miejscu. Karta pojazdu będzie Ci potrzebna głównie w sytuacji, gdy postanowisz przerejestrować samochód, sprzedać go lub oddać do zezłomowania.

Kupno samochodu bez karty pojazdu

Choć karty pojazdu są obecnie wciąż obowiązkowe przy rejestrowaniu samochodu, może się zdarzyć, że dokument ten zaginie, a właściciel pojazdu zechce auto sprzedać. Jeśli interesuje Cię akurat takie ogłoszenie, zakup jest możliwy, ale warto od razu zadbać o wyrobienie duplikatu karty pojazdu.

Najlepiej poprosić właściciela pojazdu, by wystąpił z wnioskiem o wydanie duplikatu karty pojazdu i do tego czasu wstrzymać się z zapłatą za pojazd. Jeśli tego nie zrobisz, nie zarejestrujesz samochodu na siebie. Konieczne będzie złożenie przez Ciebie wniosku o duplikat karty w urzędzie, do którego będzie trzeba dołączyć szereg dokumentów – najlepiej wraz z zaświadczeniem od poprzedniego właściciela pojazdu o dacie poprzedniego zarejestrowania samochodu. Jak widzisz, procedura ta komplikuje się i wymaga utrzymywania kontaktu z poprzednim właścicielem auta, a skoro tak, to lepiej i szybciej będzie, jeśli to właśnie on załatwi tę formalność jeszcze przed transakcją sprzedaży.

Czy można zarejestrować samochód bez karty pojazdu?

W przypadku zakupu auta bez karty pojazdu albo zgubienia tego dokumentu jeszcze przed dokonaniem rejestracji auta, konieczne jest udanie się do Urzędu Miasta i przedstawienie w nim wszelkich możliwych dokumentów poświadczających nabycie auta. Poprzedni właściciel samochodu powinien dostarczyć z kolei zaświadczenie ze swojego urzędu, w którym pojazd był uprzednio zarejestrowany. Do kompletu dokumentów dołącza się również dowód rejestracyjny i zaświadczenie o zgubieniu karty pojazdu. Procedura ta jest więc czasochłonna i wymaga kontaktu z poprzednim właścicielem samochodu.

Sprzedaż samochodu bez karty pojazdu

Posiadasz samochód, którego chcesz się pozbyć, ale nie masz pojęcia gdzie podziała się karta pojazdu? Lepiej od razu jej poszukaj lub złóż w urzędzie wniosek o wydanie duplikatu karty pojazdu – ułatwisz sobie znalezienie nabywcy. Większość kupujących szerokim łukiem omija oferty bez karty pojazdu.

Pakiet OC i AC — oszczędzaj czas i pieniądze przy zakupie nowego pojazdu.

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Brak karty pojazdu — co dalej?

Zagubiona karta pojazdu to nie sytuacja bez wyjścia. Najpierw spokojnie jej poszukaj. Jeśli nie masz pewności, jak wygląda karta pojazdu, to podpowiemy – przypomina paszport w bordowej oprawie. Gdy, pomimo starań, nie uda Ci się jej odnaleźć, sprawdź co możesz zrobić w artykule: Zagubiona karta pojazdu – jak rozwiązać ten problem?

Wniosek o wydanie duplikatu karty pojazdu

Jeśli karta pojazdu przypisana do Twojego samochodu zaginęła, zadbaj o wyrobienie duplikatu. Procedura nie jest skomplikowana, kosztowna lub szczególnie czasochłonna. Wniosek o wydanie duplikatu karty pojazdu możesz wypełnić wcześniej lub w urzędzie. Trzeba w nim podać dane na temat:

●       Właścicieli i współwłaścicieli pojazdu.

●       Samochodu: marka, numer rejestracyjny, numer VIN.

●       Przyczynę prośby o wydanie duplikatu karty.

Do wniosku należy dołączyć dodatkowe dokumenty, a w szczególności dowód rejestracyjny i oświadczenie o utracie karty pojazdu, jeśli to jest powodem wyrabiania duplikatu, a nie jej uszkodzenie uniemożliwiające odczytanie zawartych w niej informacji.

Opłatę za wydanie duplikatu karty pojazdu uiszcza się z góry, a dokument należy czytelnie podpisać. Czas oczekiwania na wyrobienie duplikatu karty pojazdu może wynosić do 30 dni roboczych, ale często udaje się uzyskać ten dokument w nieco krótszym terminie – wszystko w zależności od konkretnego urzędu i aktualnej ilości pracy.

Karta pojazdu jest dokumentem ważnym i potrzebnym w kluczowych sytuacjach związanych z pojazdem. Przydaje się przede wszystkim w sytuacji zmiany właściciela pojazdu – jest wymagana podczas rejestrowania pojazdu. Dokument ten niezbędny jest również w sytuacji, gdy auto ma zostać zezłomowane. Jak widzisz, zagubienie karty pojazdu może powodować pewne niedogodności i dlatego lepiej przechowywać ją w bezpiecznym miejscu, o którym nie zapomnisz.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Zadbaj o wszystkie formalności swojego samochodu. Nie zapomnij o obowiązkowym OC. Porównaj błyskawicznie stawki za polisę za pomocą kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych online, lub skontaktuj się z ekspertem w CUK Ubezpieczenia!

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku