2021-09-23

Zagubiona karta pojazdu – jak rozwiązać ten problem?

Co powinieneś zrobić, jeśli zgubisz kartę pojazdu?

Zagubiona karta pojazdu – jak rozwiązać ten problem?

Karta pojazdu to obowiązkowy dokument, który musi posiadać każdy samochód zarejestrowany w Polsce. Przepis ten obowiązuje od 1999 roku. Nie musisz jej okazywać podczas kontroli drogowej i wozić ze sobą w samochodzie, jednak brak karty pojazdu może być dużym utrudnieniem w przypadku sprzedaży lub rejestracji pojazdu. Jak sobie z tym poradzić i czy możemy wyrobić duplikat karty?

Kto wydaje kartę pojazdu?

Karta pojazdu nowego auta powinna być dostarczona przez producenta lub sprzedawcę, który wprowadza pojazd do obrotu. Najczęściej nie ma z tym żadnego problemu. Kupując nowe auto, otrzymujesz w komplecie zapasowe kluczyki i kartę pojazdu. Jeśli sprowadziłeś samochód z zagranicy, karta pojazdu zostanie wydana przez wydział komunikacji, w którym będziesz rejestrować pojazd. Z kolei w przypadku samochodów używanych sprzedający powinien przekazać kartę pojazdu kupującemu w momencie zawarcia umowy.

Oświadczenie o utracie karty pojazdu — pobierz wzór dokumentu pdf lub doc

Poniżej znajdziesz wzór oświadczenia o utracie karty pojazdu. Udostępniamy go w formacie pdf i doc. Pobierz właściwy wzór umowy, wydrukuj i wypełnij.

Oświadczenie o utracie karty pojazdu — pobierz wzór

Jakie informacje zawiera karta pojazdu?

Karta pojazdu to kilkunastostronicowa książeczka, wyglądem przypominająca paszport. Jest ona przypisana do konkretnego samochodu i stanowi w swoim założeniu dokument tożsamości pojazdu. Znajdują się w niej wszystkie dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, a także informacje związane z wcześniejszymi właścicielami pojazdu oraz jego historia.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Znajdziesz w niej dane techniczne, numery identyfikacyjne, rok produkcji, model i markę. W karcie pojazdu są również odnotowane informacje o dacie pierwszej rejestracji i o zmianie tablic rejestracyjnych. Tutaj też wpisani są wszyscy wcześniejsi i obecni właściciele i współwłaściciele samochodu, łącznie z imieniem, nazwiskiem, adresem zameldowania i numerem PESEL.

Dlaczego wprowadzono kartę pojazdu?

Kartę pojazdu wprowadzono przede wszystkim po to, żeby ograniczyć nieuczciwe praktyki osób handlujących samochodami, w których interesie jest zatajenie ważnych informacji na temat użytkowania sprzedawanego samochodu. Dzięki karcie pojazdu mamy pełen wgląd w historię pojazdu i liczbę jego właścicieli. Ustawodawca zdecydował się jednak na likwidację karty pojazdu od 2022 roku. Dlaczego?

Ponieważ istniejąca baza CEPiK oraz możliwość zakupienia dokładnego raportu online o aucie sprawiły, że papierowa dokumentacja historii użytkowania samochodu nie jest już potrzebna. Co nie znaczy, że będziesz mógł wyrzucić kartę swojego samochodu. Co prawda po 4 września 2022 roku karta pojazdu nie będzie już dokumentem obowiązkowym, ale brak karty starszych pojazdów może sprawić nieco problemów.

Kiedy karta pojazdu jest potrzebna?

Karta pojazdu to dokument, który potrzebny jest nam w zasadzie w trzech konkretnych sytuacjach. Nie musimy jej okazywać podczas kontroli na drodze i wozić ze sobą w samochodzie, ale powinniśmy ją okazać w następujących przypadkach:

  • podczas rejestracji pojazdu – karta pojazdu to podstawowy dokument, który umożliwi Ci bezproblemową rejestrację pojazdu w wydziale komunikacji. Zostaniesz również wpisany do niej jako nowy właściciel samochodu, co z kolei będzie istotne w przypadku późniejszej sprzedaży auta;
  • podczas sprzedaży samochodu – zbywca obowiązkowo musi przekazać kartę pojazdu kupującemu. Mało kto zdecyduje się na zakup samochodu bez karty pojazdu, ponieważ może się to później wiązać z poważnymi komplikacjami. Nie mówiąc o tym, że brak karty pojazdu może świadczyć o tym, że samochód jest kradziony;
  • podczas złomowania samochodu – zakład dokonujący złomowania samochodu powinien unieważnić kartę pojazdu. Brak karty może Ci to utrudnić i będziesz musiał postarać się o specjalne zaświadczenie z urzędu.

Co w przypadku zgubienia karty pojazdu?

W określonych sytuacjach zgubienie karty pojazdu może być pewnym kłopotem. Z uwagi na to, że karta pojazdu nie jest potrzebna w momencie kontroli drogowej, najlepiej przechowywać ją w bezpiecznym miejscu w domu. Trzymanie jej w samochodzie może mieć nieprzyjemne skutki w przypadku kradzieży auta lub jego zniszczenia podczas wypadku. Może się jednak zdarzyć, że karta się gdzieś zawieruszy i nie będziesz mógł jej znaleźć albo ulegnie ona zniszczeniu. Co wtedy? W takim przypadku należy wyrobić duplikat karty pojazdu.

Jak wyrobić duplikat karty pojazdu?

Wyrobienie duplikatu karty pojazdu nie jest zbyt skomplikowane. W tym celu powinieneś udać się do właściwego dla miejsca zarejestrowania pojazdu wydziału komunikacji i złożyć odpowiednie oświadczenie o utracie karty z prośbą o wyrobienie nowego dokumentu. Musisz mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu, dowód osobisty oraz potwierdzenie zakupu polisy OC. Jakie informacje zawiera wniosek o wydanie duplikatu karty pojazdu?

  • Dane właściciela pojazdu – imię i nazwisko, seria i numer dowodu tożsamości, PESEL, adres zameldowania;
  • dane pojazdu – marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN;
  • datę i okoliczności utraty karty pojazdu.

Pamiętaj, że w przypadku współwłasności pojazdu do odbioru wtórnika karty będzie potrzebna obecność wszystkich właścicieli.

Ile kosztuje duplikat karty pojazdu?

Na wydanie duplikatu możesz czekać do 30 dni, ale z reguły następuje to szybciej. Ile kosztuje duplikat karty pojazdu? Koszt wyrobienia karty pojazdu nie jest wysoki – wynosi 75 zł. Taki duplikat w zasadzie nie różni się od oryginału, ale w przypadku wyrobienia nowej karty pojazdu możesz stracić dostęp do danych o poprzednich właścicielach.

Zagubiona karta pojazdu a sprzedaż samochodu

Brak karty pojazdu może utrudnić Ci sprzedaż samochodu. Karta pojazdu jest gwarancją dla kupującego, że nabyłeś samochód zgodnie z prawem. Brak tego dokumentu może wzbudzać podejrzenie, że samochód jest kradziony. Kupujący nie będzie miał też pewności, czy nie zataiłeś przed nim istotnych informacji dotyczących użytkowania samochodu. Poza tym, gdy zdecyduje się na zakup samochodu bez karty pojazdu, będą go czekać nieprzyjemności i długotrwały proces wyrobienia duplikatu karty.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zresztą Ty również będziesz musiał zaangażować się w proces wyrobienia nowego dokumentu. Jeśli klient zdecyduje się na kupno samochodu bez karty pojazdu, będziesz musiał w przyszłości dostarczyć mu odpowiednie zaświadczenie wystawione przez urząd komunikacji, w którym rejestrowałeś samochód. W przypadku zniszczenia lub zgubienia karty pojazdu warto zatem od razu wyrobić nowy dokument. Wówczas nie będzie żadnych problemów podczas sprzedaży samochodu.

Rejestracja samochodu bez karty pojazdu

Co jeśli kupiłeś auto bez karty pojazdu albo zgubiłeś ją przed rejestracją samochodu? Brak karty pojazdu w takim przypadku może generować dość duże niedogodności. Bez karty pojazdu trudno Ci będzie zarejestrować auto na swoje nazwisko. Do wydania duplikatu karty pojazdu potrzebny jest dowód rejestracyjny samochodu, a Ty posiadasz dowód wystawiony na poprzedniego właściciela.

Poprzedni właściciel bez problemu dostałby duplikat karty po złożeniu standardowego wniosku w wydziale komunikacji, jednak Ty, jako nowy właściciel, bez dowodu rejestracyjnego będziesz miał z tym pewien problem. Karta pojazdu jest niezbędnym dokumentem w sytuacji rejestracji samochodu. Bez karty możesz spotkać się z oskarżeniem, że auto jest kradzione. Jednak również z tym problemem można sobie poradzić, chociaż trzeba się liczyć z dodatkowymi formalnościami.

Kupiłem samochód bez karty pojazdu – co teraz?

Jeżeli kupiłeś samochód bez karty pojazdu albo zgubiłeś kartę, zanim zdążyłeś go przerejestrować, musisz udać się do stosownego Urzędu Miasta. Rejestracja samochodu bez karty pojazdu wymaga dodatkowych kroków. Powinieneś przedstawić wszystkie możliwe dokumenty związane z rejestracją pojazdu, a więc musisz skontaktować się z poprzednim właścicielem samochodu i postarać się o zaświadczenie z urzędu, w którym pojazd był przez niego rejestrowany. Do tego musisz dołączyć dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie o zgubieniu karty. Nie jest to bardzo skomplikowana procedura, ale jeżeli okaże się, że nie jesteś w stanie nawiązać kontaktu z poprzednim właścicielem – może ona przysporzyć naprawdę dużo problemów.

Zagubienie karty pojazdu razem z dowodem rejestracyjnym

Kolejna nieprzyjemna sytuacja, która może Cię spotkać, to równoczesna utrata karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego. Jeśli razem z kartą pojazdu zgubisz dowód rejestracyjny, to czekają Cię dosyć czasochłonne formalności. Dlaczego? Ponieważ do wydania duplikatu dowodu rejestracyjnego potrzebujesz karty pojazdu, a do wydania duplikatu karty pojazdu potrzebujesz dowodu rejestracyjnego. Co zatem jeśli stracimy jedno i drugie?

Musisz przygotować odpowiednie dokumenty i złożyć stosowne oświadczenia. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

  • Informacje o instytucji, która wydała poprzednie dokumenty samochodu, celem weryfikacji danych;
  • aktualna polisa OC samochodu;
  • tablice rejestracyjne pojazdu;
  • wyciąg z rejestru badań technicznych;
  • oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego oraz wniosek o wydanie duplikatu;
  • oświadczenie o utracie karty pojazdu oraz wniosek o wydanie duplikatu;
  • konieczne będzie również uiszczenie odpowiedniej opłaty.

Zgubiona karta pojazdu a złomowanie samochodu

Istnieje jeszcze jedna sytuacja, która wymaga od właściciela samochodu posiadania karty pojazdu – złomowanie. Zakład dokonujący złomowania samochodu unieważnia dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i kartę pojazdu. Karta pojazdu jest więc jednym z dokumentów potrzebnych do jego zezłomowania.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

 Jeżeli nie posiadasz karty pojazdu, niektóre stacje mogą odmówić wykonania usługi, a inne będą wymagać od Ciebie oświadczenia o zagubieniu karty. Z zaświadczeniem ze stacji demontażu musisz się udać do stosownego wydziału komunikacji i wyrejestrować pojazd. Tutaj powinieneś zdać kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i tablice samochodu. W tym momencie musisz mieć uregulowane wszystkie sprawy związane z OC pojazdu.

Dlaczego warto wyrobić duplikat karty pojazdu?

Karta pojazdu to bardzo ważny dokument, mimo że jest potrzebna tylko w wyjątkowych sytuacjach i nie musisz okazywać jej podczas kontroli drogowej. Jeśli zgubisz kartę pojazdu lub ulegnie ona zniszczeniu, powinieneś jak najszybciej zadbać o wyrobienie duplikatu. Nie jest to skomplikowana procedura, ale w określonych przypadkach może być czasochłonna. Dlatego nie wahaj się – im prędzej tego dokonasz, tym lepiej dla Ciebie.

Brak karty pojazdu utrudni Ci jego sprzedaż, a także złomowanie, jeżeli będziesz musiał zlikwidować samochód po szkodzie komunikacyjnej. W każdej z tych sytuacji będziesz oczywiście w stanie sobie poradzić, ale czeka Cię dużo formalności i długie urzędowe procedury. Poza tym samochód bez karty pojazdu może wzbudzać wątpliwości co do jego legalnego pochodzenia. Warto mieć świadomość tych niedogodności i zadbać o pełną dokumentację samochodu.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Jako właściciel samochodu powinieneś nie tylko zadbać o kartę pojazdu. Na drodze mogą mieć miejsce najróżniejsze zdarzenia losowe, dlatego warto być przygotowanym na różne ewentualności. Dobry pakiet ubezpieczeń to doskonałe zabezpieczenie na wypadek takich nieplanowanych zdarzeń. Polisa OC to podstawa – obowiązkowe ubezpieczenie chroniące Cię przed finansowymi skutkami szkody spowodowanej z Twojej winy.

Dobrze jest wziąć pod uwagę również inne polisy komunikacyjne. Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, jesteś narażony na wiele nieprzewidzianych wypadków. Warto więc skorzystać z ubezpieczenia autocasco i assistance, które gwarantują pełną ochronę zarówno w przypadku uszkodzenia samochodu jak i awarii, zapewniając pomoc techniczną i informacyjną.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Zawsze warto skontaktować się z naszą infolinią lub doradcami w placówkach CUK w celu zapoznania się z najlepszą ofertą ubezpieczenia. Pomożemy Ci znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie oraz dopasujemy pakiet ubezpieczeń do Twoich oczekiwań. Zapraszamy również do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczeń online. 

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku