Złamana gałąź czy przewrócone drzewo to nierzadki obraz, jaki można zobaczyć po przejściu wichury. Niestety jeśli konar spadnie na zaparkowany lub przejeżdżający samochód, jest w stanie wyrządzić poważne szkody. Gwałtowne zjawiska pogodowe zdarzają się coraz częściej. Jak postąpić, gdy drzewo spadło na auto? W jaki sposób uzyskać odszkodowanie? Podpowiadamy!
Najważniejsze informacje:
- Kiedy auto ulegnie zniszczeniu w wyniku upadku drzewa, w zależności od przyczyny, możesz starać się o odszkodowanie z tytułu OC w życiu prywatnym właściciela posesji, swojej polisy AC lub ubezpieczenia szyb.
- Właściciel posesji ponosi winę, jeśli do zdarzenia doszło w wyniku zaniedbania, np. drzewo było spróchniałe. Winę właściciela musi udowodnić poszkodowany.
- Gdy dojdzie do zdarzenia, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych i wezwij służby. Wykonaj zdjęcia, zachowaj notatki służb, spisz relacje świadków - przydadzą się w staraniach o odszkodowanie.
Co zrobić, gdy drzewo spadnie na samochód?
Ciężko uniknąć parkowania pod drzewami. Także w trakcie jazdy podczas wichury wystarczą sekundy, by niespodziewanie drzewo spadło na samochód. Co robić w takiej sytuacji? Na początku trzeba zadbać o bezpieczeństwo, a jeśli ktoś ucierpiał, udzielić takiej osobie pomocy. O ile niewielką gałąź da się usunąć samodzielnie, to większy konar stanowi poważniejszy problem i konieczne jest wezwanie odpowiednich służb – straży pożarnej i policji. Przed usunięciem drzewa warto zrobić zdjęcia dokumentujące zdarzenie i skalę zniszczeń – będą nieocenione przy ubieganiu się o odszkodowanie, podobnie jak relacje świadków.
Należy też ustalić przyczynę, dlaczego drzewo spadło na samochód. Istotny jest tu stan rośliny, bo jeśli okaże się, że drzewo było chore, spróchniałe czy wcześniej nadłamane, będzie to wskazywało na zaniedbanie właściciela terenu.
Kto ponosi odpowiedzialność za zniszczenie samochodu przez drzewo?
Gdy drzewo spadło na samochód, kto odpowiada za zdarzenie i jaka była jego przyczyna to kluczowe kwestie, od których zależy, z jakiego tytułu można ubiegać się o odszkodowanie. Jeżeli drzewo było wyraźnie zaniedbane, odpowiedzialność za zniszczenie samochodu spoczywa na właścicielu terenu, a o odszkodowanie można ubiegać się z tytułu ubezpieczenia OC w życiu prywatnym właściciela, o ile je posiada. Należy jednak dowieść, że zdarzenie nastąpiło rzeczywiście w następstwie zaniedbania, a tym samym udowodnić winę właściciela posesji.
Nie w każdym przypadku można upatrywać winę po stronie właściciela posesji. Bywa, że jedynym winnym jest aura. Jeśli w wyniku wichury zdrowe drzewo spadło na samochód, uznaje się to za działanie siły wyższej i aby uchronić się przed kosztami związanymi z naprawą auta, pozostaje liczyć na własne ubezpieczenie. W takiej sytuacji przydaje się polisa Autocasco. Przeczytaj więcej na temat, co to jest autocasco.
Jeśli doszło do uszkodzenia samych szyb i posiadasz dodatkowe ubezpieczenie szyby w aucie, możesz zgłosić szkodę z tytułu tej polisy.
Jak uzyskać odszkodowanie, gdy drzewo spadnie na samochód?
Jak już wiesz, jeśli drzewo spadło na samochód, odszkodowanie możesz uzyskać z OC w życiu prywatnym właściciela posesji, o ile wina leży po jego stronie lub ze swojej polisy AC, ewentualnie z ubezpieczenia szyb. A jak uzyskać odszkodowanie?
- 1Ustal przyczynę przewrócenia się drzewa i kto odpowiada za zdarzenie.
- 2Wykonaj zdjęcia szkody i zbierz dokumentację – relacje świadków, notatki służb, raport z policji.
- 3Jeśli jest to możliwe, spisz z właścicielem posesji oświadczenie o winie w przypadku, gdy wina leży po jego stronie.
- 4Zgłoś zaistnienie szkody możliwie jak najszybciej ubezpieczycielowi. Dokładne informacje na temat terminu zgłoszenia obowiązującego w przypadku Twojej polisy znajdziesz w OWU. Zgłoszenia warto nie odkładać, by nie wzbudzać wątpliwości co do przyczynienia się do pogłębienia szkody.
- 5Zabezpiecz auto, aby zapobiec powiększaniu się rozmiaru szkody.
- 6Jeśli ubezpieczyciel zlecił oględziny, wstrzymaj się z naprawą do czasu ich dokonania.
Zgłaszając zdarzenie przez infolinię, najczęściej otrzymasz wskazówki, co do dalszego postępowania. Pamiętaj, że w niektórych sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić uznania odpowiedzialności. Może się tak stać np. gdy auto stało w miejscu niedozwolonym.
Czy ubezpieczenie obejmuje zniszczenie samochodu przez drzewo?
Każdy właściciel pojazdu zobowiązany jest wykupić ubezpieczenie OC komunikacyjne. Należy pamiętać, że jest to polisa chroniąca innych uczestników ruchu, gdy wyrządzisz szkodę np. w wyniku stłuczki. Aby objąć ochroną swój pojazd, również na wypadek sytuacji, kiedy drzewo spadło na samochód, trzeba zadbać o Autocasco. To ono chroni auto m.in. gdy ulegnie zniszczeniu na skutek działania sił przyrody, w tym upadku drzewa przewróconego przez wichurę. Wybierając AC, warto zwrócić uwagę na jego zakres oraz zawarte w OWU wyłączenia. W niektórych sytuacjach, np. gdy doszło do złamania przepisów, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
Jeśli na skutek upadku drzewa zniszczeniu uległa tylko szyba, a posiadasz osobne ubezpieczenie szyb, szkoda może zostać naprawiona z tego tytułu.
Z kolei OC w życiu prywatnym obejmuje szkody wyrządzone przez ubezpieczonego osobom trzecim, a taką szkodą jest zniszczenie auta przez drzewo, które w wyniku zaniedbań właściciela posesji nie zostało wcześniej należycie zabezpieczone lub wycięte.
OC w życiu prywatnym przydaje się w różnych okolicznościach, nie tylko gdy jesteś właścicielem nieruchomości, ale także w podróży. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.
Sprawdź ofertę Autocasco w CUK!
Ubezpieczenie AC to ochrona nie tylko na wypadek zniszczeń w wyniku działania sił przyrody, ale też – kradzieży, czy wypadku. Drzewo, które przewróci się na samochód, często powoduje bardzo duże zniszczenia, a gwałtowne zjawiska pogodowe sprawiają, że wiatr przewraca nie tylko uszkodzone czy spróchniałe drzewa. Dlatego warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Nasz kalkulator AC ułatwi Ci porównanie dostępnych na rynku ofert i znalezienie właściwego wariantu. Oprócz AC zakupisz też obowiązkowe OC komunikacyjne czy assistance.
FAQ:
- 1Drzewo spadło na samochód – kiedy można starać się o odszkodowanie od właściciela posesji?
Art. 415 kodeksu cywilnego stanowi, że kto wyrządził z własnej winy szkodę drugiemu, jest zobowiązany do jej naprawienia. Brak zabezpieczenia spróchniałych czy uszkodzonych drzew jest przesłanką wskazującą na winę właściciela terenu. Odszkodowanie może zostać wypłacone z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, o ile właściciel je posiada. W przeciwnym wypadku można skierować sprawę do sądu. W obu przypadkach trzeba jednak udowodnić winę właściciela, przy czym nie ponosi on odpowiedzialności, jeśli drzewo było w dobrym stanie, a do upadku przyczyniły się jedynie siły natury.
- 2Czy AC chroni na wypadek uszkodzenia auta przez drzewo?
Ochrona AC zwykle obejmuje zdarzenia losowe i działanie sił natury, w tym uszkodzenie auta przez przewrócone na skutek wichury drzewo. Towarzystwa oferują też warianty ubezpieczenia w ograniczonej wersji, które są tańsze i chronią przed wybranymi ryzykami, np. tylko przed działaniem żywiołów czy kradzieżą.
Oceń artykuł