Bon turystyczny ZUS

Polski bon turystyczny to rozwiązanie zaproponowane przez rząd w celu niwelowania skutków epidemii Covid-19 w Polsce.

Bon turystyczny ZUS

Polski bon turystyczny to rozwiązanie zaproponowane przez rząd w celu niwelowania skutków epidemii Covid-19 w Polsce. W założeniu miało ono zaoferować wsparcie finansowe rodzinom, a jednocześnie zwiększyć ruch w polskich kurortach i atrakcjach turystycznych. Dowiedz się, na czym polega aktywacja bonu turystycznego, komu przysługuje, do kiedy obowiązuje i gdzie można go wykorzystać.

Wsparcie od ZUS – bon turystyczny dla rodzin

Czym jest bon turystyczny? To rodzaj rządowego wsparcia dla polskich rodzin, które zostały dotknięte skutkami epidemii Covid-19. W uproszczeniu przysługuje on wszystkim rodzinom, w których jest co najmniej jedno dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą natomiast otrzymać 1 000 zł. Według danych rządowych do otrzymania bonu zakwalifikowanych jest aż 6,5 miliona polskich dzieci.

Proponowane przez ZUS bony turystyczne miały jednak wspierać nie tylko rodziny. To również sposób na ożywienie rodzimej branży turystycznej, która mocno ucierpiała podczas pandemicznych lockdownów. Wsparcie dla rodzin miało zachęcić je do spędzenia wakacji czy ferii w kraju i wspierania polskich przedsiębiorców z branży turystycznej oraz pokrewnych.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Komu przysługuje bon turystyczny ZUS?

1. 18 lipca 2020 r. miały przyznane prawo do:

 1. świadczenia wychowawczego, tzw. 500+;
 2. dodatku wychowawczego w wysokości świadczenia wychowawczego na dzieci umieszczone:
  • w rodzinie zastępczej lub u osoby, która prowadzi rodzinny dom dziecka,
  • w placówce opiekuńczo-wychowawczej (typu socjalizacyjnego, interwencyjnego albo specjalistyczno-terapeutycznego), w placówce opiekuńczo-terapeutycznej, w interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym,
  • w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego;

2. między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. nabyły prawo do:

 • świadczenia wychowawczego na dziecko, na które wcześniej nie było przyznane prawo do tego świadczenia lub do dodatku wychowawczego;
 • dodatku wychowawczego na dziecko, na które wcześniej nie było przyznane prawo do tego dodatku lub do świadczenia wychowawczego;

3. przebywają poza granicami Polski i:

 • między 1 lipca 2019 r. a 18 lipca 2020 r. złożyły tam wniosek o świadczenie wychowawcze przekazany do wojewody i nierozpatrzony do 18 lipca 2020 r.;
 • między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. złożyły tam wniosek o świadczenie wychowawcze, który został przekazany do wojewody i nierozpatrzony w okresie, za który składane są informacje o osobach uprawnionych;
 • otrzymały od wojewody decyzję o odmowie prawa do świadczenia wychowawczego w postaci dodatku dyferencyjnego.

Świadczenie w wysokości 500 zł przysługuje na każde uprawnione dziecko. Jak załatwić bon turystyczny? Nie trzeba w tym celu składać żadnych wniosków. Jest przyznawany automatycznie i wymaga jedynie aktywacji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić. Sprawdź również, co jeszcze warto wiedzieć na temat wakacji z dofinansowaniem od rządu.

Jak aktywować bon turystyczny?

Korzystanie z przydzielonego przez ZUS 500+ na wakacje nie wymaga wypełniania wniosku. Konieczna jest jednak aktywacja bonu turystycznego. Jest to jednak bardzo proste. Wystarczy się zalogować na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Bon turystyczny jest dostępny w zakładce „Polski Bon Turystyczny”. Należy wybrać opcję „Mój bon” i nacisnąć przycisk „Aktywuj”. Następnie wystarczy już tylko podać swój numer telefonu i adres e-mail. W zamian otrzymasz kod obsługi płatności i kod potwierdzający niezbędne do wykorzystania bonu turystycznego od ZUS. Cała procedura zajmuje zaledwie kilka chwil i jest realizowana całkowicie online.

Do kiedy można wykorzystać bony turystyczne ZUS?

Czas obowiązywania bonów turystycznych ZUS był kilkakrotnie przedłużany. Ostatnie takie działanie wydłużyło ich ważność aż o 6 miesięcy. Dzięki temu można nimi płacić do 30 września 2022 roku. Oznacza to, że rodzice, którym do tej pory nie udało się jeszcze skorzystać z dopłaty w formie bonu, będą na to mieli całe wakacje.

Do kiedy można aktywować bon turystyczny? Ta możliwość będzie dostępna tak długo, jak długo działać będzie program. Nie ma więc potrzeby, aby się spieszyć. Wejść na platformę PUE ZUS i aktywować bon turystyczny można w każdej chwili – nawet tuż przed jego wykorzystaniem.

Co ważne, termin i sposób wykorzystania bonu turystycznego ZUS zależy od beneficjenta. Można z jego pomocą opłacić wyjazd na wakacje lub ferie oraz w każdym innym, dowolnym terminie. Dotyczy to zarówno wyjazdów rodzinnych, jak i tych przeznaczonych wyłącznie dla dziecka (np. kolonie, obóz, zimowisko). Nie trzeba w tym celu nawet opuszczać miejsca zamieszkania – w wielu miejscowościach dostępne są lokalne atrakcje turystyczne, które honorują bony. Sprawdź, kiedy są święta i wolne dni w 2022 roku i zaplanuj swój wolny czas z rodziną już teraz! Dowiedz się również, jak przygotować auto do dłuższej podróży.

Bon wakacyjny ZUS – gdzie i jak można go wykorzystać?

Gdzie i jak można wykorzystać bon wakacyjny ZUS? Możliwości są bardzo szerokie. W programie biorą udział:

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ
 • hotele, pensjonaty, kempingi, właściciele prywatnych apartamentów i innych miejsc noclegowych;
 • touroperatorzy organizujący wycieczki, obozy i kolonie dla dzieci;
 • atrakcje turystyczne – w tym na przykład parki rozrywki i aquaparki; bonem turystycznym często można zapłacić również za atrakcje takie jak spływ kajakowy, rejs statkiem wycieczkowym czy zwiedzanie skansenu lub muzeum;
 • prywatni przewodnicy w miastach, kurortach i rozmaitych miejscach turystycznych;
 • przewoźnicy (np. autokarowi).

Co istotne, bon turystyczny ZUS może być wykorzystany jedynie na terenie Polski. Pełna lista honorujących go podmiotów jest dostępna na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej w specjalnej bazie. Możliwe jest wyszukiwanie atrakcji po nazwie lub według lokalizacji (po miejscowości). Są one dostępne w formie listy, a także mapy. Ponadto informacji na temat honorowania bonu wakacyjnego ZUS można zasięgnąć bezpośrednio u wybranej firmy działającej w branży turystycznej.

Jak odebrać bon turystyczny na dziecko niepełnosprawne?

Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Jak odebrać bon turystyczny na dziecko z niepełnosprawnością? Wówczas przysługuje wyższa kwota świadczenia – 1 000 zł (500 zł podstawowego bonu turystycznego i 500 zł dodatku).Wymaga to jednak złożenia dodatkowego świadczenia. Należy zalogować się na platformę PUE ZUS i wypełnić je za pomocą kuratora (oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego). Jak zdobyć bon turystyczny w wyższej kwocie? Przysługuje on wtedy, gdy dziecko ma orzeczenie o:

 • lekkim, umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, wydane na podstawie przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
 • częściowej niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji albo niezdolności do samodzielnej egzystencji, wydane na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
 • stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji albo trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji, wydane na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Do oświadczenia należy dołączyć kopię orzeczenia. Wówczas rodzicowi przysługują dwa bony – jeden na 500 zł w formie bonu turystycznego oraz drugi na 500 zł w formie świadczenia dodatkowego.

Bon turystyczny a ubezpieczenie

Niezależnie od tego, jak, kiedy i gdzie wykorzystać swój bon turystyczny ZUS, warto pamiętać o solidnym ubezpieczeniu. Podczas spędzania wakacji z dziećmi szczególnie może się przydać ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Zapewni ono zwrot kosztów, gdy Twoje pociechy nieumyślnie zniszczą np. hotelowe mienie. W nieprzewidzianych sytuacjach pomoże także podróżny assistance. Ponadto podróżując po Polsce samochodem, nie można zapomnieć o pełnej ochronie auta, którą gwarantuje pakiet OC i AC!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku