2021-11-02

Kiedy są święta i wolne dni w 2022 roku?

Sprawdź kalendarz na 2022 r.

Kiedy są święta i wolne dni w 2022 roku?

Zbliża się rok 2022. Wielu Polaków jest zobligowanych przez pracodawcę do zaplanowania urlopu już na początku roku. Niektórzy przedłużają sobie wolne ustawowo od pracy dni, dlatego już teraz uważnie analizują kalendarz. Jeśli Ty również zastanawiasz się, kiedy są święta i ustawowo dni wolne od pracy w 2022 roku, to zapraszamy - zerknij na nasz kalendarz 2022 ze świętami.

Ilość dni roboczych w 2022

To, ile czasu spędzimy w pracy reguluje oczywiście Kodeks pracy, a konkretnie art. 130 § 1-3. Jeśli jesteś zatrudniony w ramach najczęściej występującego systemu pracy, czyli pięciodniowego z wolną sobotą, to w 2022 przepracujesz 251 dni, co równa się 2008 godzin. Co ciekawe, kalendarz dni roboczych 2021 uwzględniał o 8 godzin więcej, czyli pracowaliśmy 2016 godzin, co przekładało się na 252 dni pracy. 

Wolne dni 2022 - ile ich będzie?

A jak wygląda kwestia ustalonego odgórnie “urlopu” w pracy? W 2022 roku będziemy mieć 114 dni wolnych. Świąt wolnych od pracy będzie 13, w tym 8 dni to dni robocze (od poniedziałku do piątku), a 5 wypada w sobotę lub w niedzielę. Pozostałe dni wolne to weekendy.

Dla porównania w 2021 roku mieliśmy 113 dni wolnych od pracy, wliczając w to weekendy oraz dni świąteczne. Sprawdźmy teraz, kiedy wypadają święta w roku 2022. Dodatkowe dni odpoczynku zyskamy w miesiącu styczeń, kwiecień, maj, czerwiec, sierpień, listopad i grudzień. Żadnych dni ustawowo wolnych od pracy nie mamy natomiast w lutym, marcu, lipcu, wrześniu i październiku.

Kiedy przypadają dni wolne do odbioru w 2022 roku?

Wielu zastanawia się, czy w 2022 roku są święta w sobotę. Jeśli studiowałeś już kalendarz 2022, wiesz zapewne, że Nowy Rok przypada właśnie na ten dzień tygodnia. Powstaje więc pytanie, czy 1 stycznia jest wolny, a raczej, co w przypadku, gdy standardowo soboty mamy wolne od pracy? Tutaj zastosowanie ma art. 130 § 2 Kodeksu pracy, który mówi, że: „Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.”

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Także w przypadku, gdy jakieś święto przypada w sobotę, pracodawca jest zobowiązany do “oddania” jednego dnia pracy, czyli obniża wymiar czasu pracownika o 8 godzin. Generalnie to pracodawca wyznacza dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Ważne by był to dzień w tym samym okresie rozliczeniowym, czyli np. w styczniu. Może ustalić wspólną datę dla całego zakładu pracy lub uwzględnić indywidualne potrzeby pracowników, ustalając inne dni wolne dla każdego z nich.

Jeśli chodzi o 2022 rok, to korzystnie będzie wyznaczyć taki dzień wolny w zamian za 1 stycznia na dzień po Święcie Trzech Króli, które jest dniem wolnym od pracy i przypada w czwartek. Wówczas uzupełniamy lukę między wolnym 6. stycznia a weekendem przypadającym 8-9 stycznia. Pierwszy dzień stycznia to jedyne święto przypadające w sobotę w 2022 roku. Tylko ten dzień pracodawca będzie nam zobligowany “oddać”.

Kiedy przypadają ferie w 2022 roku?

Chociaż ferie nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, to wielu Polaków decyduje się na urlop w tym czasie, biorąc pod uwagę, że dzieci szkolne mają wtedy wolne. Kiedy w Polsce przypadają ferie w 2022? Ferie zimowe obchodzone są oczywiście w inne dni w zależności od regionu - obowiązuje podział na województwa. Obecnie zaplanowany podział może jednak, według ministra edukacji Przemysława Czarnka ulec zmianie z powodu pandemii koronawirusa. Na razie jednak obowiązuje taki kalendarz ferii zimowych 2022:

  • Województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie ferie będzie obchodzić 17-30 stycznia 2022 roku.
  • Województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie ferie będzie obchodzić 24 stycznia-6 lutego 2022 roku.
  • Województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie ferie będzie obchodzić 31 stycznia-13 lutego 2022 roku.
  • Województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie ferie będzie obchodzić 14-27 lutego 2022 roku.

Kwiecień - dni wolne - kiedy przypadają?

Przyjrzyjmy się teraz kwietniowi - ile dni w pracy nas ominie? Pierwsze święto, a zarazem dzień ustawowo wolny od pracy po 6 stycznia, to Pierwszy Dzień Wielkiej Nocy, który przypada 17 kwietnia (niedziela). Wolny dzień to także Poniedziałek Wielkanocny, który będziemy świętować 18 kwietnia. W kwietniu mamy więc dodatkowo, oprócz weekendów, jeden dzień wolny, ponieważ Pierwszy Dzień Świąt Wielkanocnych przypada na dzień weekendowy.

Kalendarz 2022 - maj

Przejrzyjmy teraz maj. Dni wolne od pracy w tym miesiącu znane są pod hasłem “majówka”. 1 maja przypada tzw. Święto Pracy, oznaczane jako święto państwowe. W 2022 roku będziemy je obchodzić w niedzielę. Zaś 2 maja będziemy obchodzić święto narodowe -  święto uchwalenia Konstytucji 3 maja. Będzie to wtorek. Zatem, jeśli chcemy sobie przedłużyć “majówkę”, najkorzystniej wziąć urlop w pracy 2 maja. Wtedy, jeśli mamy wolne weekendy, zyskamy urlop, który będzie trwał 4 dni - od 30 kwietnia do 3 maja. 

Dni wolne - czerwiec 2022

W tym miesiącu przypadają tzw. “Zielone świątki”. Czy wolne od pracy obowiązuje w tym dniu? Ponieważ, to święto przypada w niedzielę, 5 czerwca, nie można odebrać go jako dodatkowego dnia wolnego od pracy. Jednak w czerwcu obchodzimy także Boże Ciało, które zawsze przypada w czwartek. W ten dzień nie idziemy do pracy, a wielu, by przedłużyć sobie weekend, bierze urlop także w piątek. 

Dni wolne w sierpniu 2022

W poniedziałek 15 sierpnia przypada w Kościele katolickiem Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wolne w tym dniu mamy również od pracy. To kolejny już w roku tzw. “długi weekend”. Wolne w sierpniu 2022 będziemy mieć od soboty 13 sierpnia do poniedziałku 15 sierpnia. 

Dni wolne od pracy - listopad 2022

Jakie dni wolne od pracy mamy w listopadzie? Oprócz wszystkich Świętych, obchodzonych 1 listopada i przypadających w 2022 we wtorek, wolne mamy również 11 listopada, kiedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Tu kolejna dobra wiadomość dla osób z wolnymi sobotami i niedzielami - to święto przypada w piątek, a więc będziemy mieli okazję do przeżycia kolejnego “długiego weekendu”.

Dni wolne grudzień 2022

No i nadszedł grudzień… Dni wolne od pracy będziemy mieć oczywiście podczas Świąt Bożego Narodzenia. W roku 2022 Gwiazdka przypada na okres niedziela-poniedziałek, a Wigilię Świąt Bożego Narodzenia będziemy obchodzić w sobotę. Pierwszy Dzień Świąt przypada w niedzielę 25 grudnia, a drugi w poniedziałek 26 grudnia. Dla wielu więc tygodniowy okres pracy w grudniu skróci się tylko o jeden dzień - poniedziałek.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kiedy w 2022 przypadają długie weekendy?

Ponieważ niektóre święta wypadają w piątek lub w poniedziałek, automatycznie zyskujemy długi weekend. Podsumujmy, kiedy taka sytuacja będzie miała miejsce:

  • 10.04.2022 - 12.04.2022 - to okres świąt Wielkanocnych
  • 13.08.2022 - 15.08.2022 - ten weekend przedłuża się ze względu na wolne w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  • 11.11.2022 - 13.11.2022 - tutaj obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości
  • 24.12.2022 - 26.04.2022 - w tym okresie wypadają Święta Bożego Narodzenia

Urlop w 2022 - zadbaj o bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, kiedy zdecydujesz się na urlop od pracy, czy będzie to okres w okolicy świąt i dni wolnych, czy też zupełnie inny moment w roku, pamiętaj by zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wyjeżdżając na wakacje warto się ubezpieczyć. W zależności od tego, w jakim celu wyjeżdżasz i z kim, polisa będzie się nieco różnić. Inne zabezpieczenia będą Ci potrzebne, jeśli wybierasz się na ferie w góry na narty, a inne, gdy będziesz podczas wakacji uprawiać sport wysokiego ryzyka. 

Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Standardowe ubezpieczenie turystyczne obejmuje m.in. NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu, koszty leczenia czy ratownictwa medycznego. Towarzystwa proponują także OC w życiu prywatnym czy sportowe, a także ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży lub jej przerwania. 

Jeśli jesteś zainteresowany polisą turystyczną i zastanawiasz się, ile takie ubezpieczenie kosztuje, to zapraszamy do naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych online, gdzie w kilku krokach poznasz propozycje różnych towarzystw dopasowane do Twoich preferencji. Poznasz również propozycje cen takiej polisy. Możesz również zdecydować się na kupno takiej polisy online - wygodnie, bez wychodzenia z domu!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku