2021-04-21

Na czym polega blokada alkoholowa i kiedy warto ją zainstalować?

Kiedy warto rozważyć montaż blokady alkoholowej?

Na czym polega blokada alkoholowa i kiedy warto ją zainstalować?

W Polsce kierowcy prowadzący pojazdy po spożyciu alkoholu wciąż stanowią duże zagrożenie na drogach. Na przestrzeni ostatnich lat przepisy w tej kwestii uległy zaostrzeniu, lecz nadal liczba wypadków spowodowana przez pijanych kierowców utrzymuje się na wysokim poziomie. Polskie prawo przewiduje różne kary dla takich kierowców. Najczęściej skutkuje to tymczasowym lub dożywotnim odebraniem prawa jazdy. Dla kierowców, którzy dopuścili się wykroczenia lub przestępstwa z tego tytułu istnieje możliwość skorzystania z blokady alkoholowej. Co to za urządzenie? Kiedy można je kupić i jakie korzyści to niesie?

Co to blokada alkoholowa?

W gronie sprawców wypadków drogowych wysoki odsetek stanowią pijani kierowcy. Na przestrzeni ostatniej dekady liczba tego typu zdarzeń spadła prawie o połowę w porównaniu z latami ubiegłymi. W głównej mierze wpłynęło na to zaostrzenie przepisów w polskim prawie. Niestety w wielu sytuacjach zabieg ten nie jest w stanie wygrać z nieodpowiedzialnością osób, które wsiadają za kierownicę po alkoholu. W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się o stosowaniu specjalnych urządzeń, które mają minimalizować skalę takich sytuacji. Jednym z nich jest blokada alkoholowa, która uniemożliwia uruchomienie silnika, gdy zawartość gdy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg/dm3.

Co to blokada alkoholowa? To sposób na złagodzenie lub zastąpienie kary za zgodą sądu. Blokada alkoholowa ma za zadanie informować o stanie nietrzeźwości kierowcy. Koszt montażu urządzenia pokrywa w całości skazany. Taka możliwość  funkcjonuje w naszym kraju zaledwie od sześciu lat, gdyż rozwiązanie wprowadzono w marcu 2015 roku. Na czym polega blokada alkoholowa z technicznego punktu widzenia? W praktyce mechanizm blokuje zapłon w aucie osoby, która przekracza limit promili w wydychanym powietrzu. Całość przypomina standardowy alkomat. Kierowca, wsiadając do pojazdu dmucha w specjalny ustnik. Jeśli pomiar nie wykaże przekroczenia dozwolonej obecności alkoholu, to samochód zostanie uruchomiony. W sytuacji odwrotnej po kontroli pojazd nie zareaguje na próby uruchomienia. Taka forma kontroli mogłaby być kłopotliwa w autach z systemem Start-Stop. W takim przypadku instaluje się modele, których odczyt jest ważny przez 30 minut od dokonania ostatniego pomiaru.

Polskie prawo a blokada alkoholowa – wniosek może złożyć każdy skazany kierowca?

Nie da się ukryć, że jazda samochodem po alkoholu jest czynem skrajnie nieodpowiedzialnym. W świetle polskiego prawa okazuje się, że nie trzeba spowodować wypadku, aby podlegać karze z tego powodu. Konsekwencje, które poniesie pijany kierowcy są uzależnione od kilku czynników:

  • Od wysokości stężenia alkoholu we krwi – w przypadku pomiaru od 0,2 do 0,5 promila kierowca popełnia wykroczenie po spożyciu alkoholu. Jeśli przekracza 0,5 promila wówczas mamy do czynienia z przestępstwem – kierowaniem pojazdem w stanie nietrzeźwym.
  • Od stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu – pomiar w granicach od 0,1 do 0,25 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu to wykroczenie, a ponad 0,25 mg/dm3 to stan kwalifikowany jako przestępstwo.
  • Od tego czy wcześniej był już karany za podobne przewinienia.

Kierowca z mniejszą, ale niedozwoloną zawartością alkoholu w organizmie dodatkowo naraża się na grzywnę w wysokości od 50 zł do nawet 5 tys. zł. Oprócz tego, otrzymuje 10 punktów karnych i może trafić do aresztu na 30 dni. Objęty może być zakazem prowadzenia pojazdów na czas minimum 6 miesięcy do maksymalnie 3 lat. Jeśli podczas pomiaru wykazane zostaną wartości znacznie wyższe, to pijany kierowca musi liczyć się z wyższą grzywną, ograniczeniem wolności czy nawet jej pozbawieniem. W takiej sytuacji zakaz zajmowania miejsca za kierownicą obejmuje czas od roku do 15 lat. Podobnie, jak we wcześniejszej sytuacji, za przewinienie dostaje 10 punktów karnych. Dodatkowo musi zapłacić karę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Taka wpłata może sięgać kwot od 5 do 60 tys. zł.

Mimo tych surowych kar niektórzy kierowcy nie potrafią funkcjonować bez możliwości kierowania pojazdu lub nie mogą doczekać się zwrotu prawa jazdy.  To problem zwłaszcza dla osób, których obowiązki służbowe łączą się z prowadzeniem samochodu. Odebrane przez starostę prawo jazdy bywa często uciążliwe dla jedynych kierowców w rodzinie. W razie zatrzymania takiej osobie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat i obowiązek wpłaty 10 tys. zł na rzecz wcześniej wspomnianego funduszu. Ponadto sąd nakłada na kierowcę zakaz prowadzenia pojazdu do 3 lat. Możliwością ubiegania się o złagodzenie wymienionych kar może być blokada alkoholowa. Wniosek o jej montaż można zgłosić po spełnieniu kilku warunków.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Blokada alkoholowa a skrócenie zakazu prowadzenia pojazdu

W szczególnych przypadkach sąd może pójść na pewne ustępstwa i wcześniej zwrócić prawo jazdy skazanemu kierowcy. Cały proces rozpoczyna wniosek. Blokada alkoholowa może być wyjściem z niekorzystnej sytuacji dla osób, które odbyły już połowę zasądzonej kary. Złożona dokumentacja powinna zawierać niezbędne formularze, które uzasadniają powody zastosowania takiego środka. W tym przypadku mowa o:

  • Pozytywnej opinii z zakładu pracy – dokument od pracodawcy, który świadczy o tym, że konieczne do wykonywania obowiązków zawodowych jest posiadanie przez pracownika uprawnień do jazdy.
  • Zaświadczeniu o niekaralności – pismo, z którego wynika, że osoba skazana za jazdę po alkoholu nie popełniła wcześniej innych wykroczeń lub przestępstw.
  • Aktywności w życiu społecznym – potwierdzenie pełnienia obowiązków i zaangażowania  w sferze publicznej. Dodatkowo można dołączyć pozytywną prognozę, w której znajdą się informacje o zmianie nastawienia do alkoholu i zachowania skazanego.

Jeśli sąd zatwierdzi wniosek, to wydawane jest pozwolenie na ograniczone kierowanie pojazdami, w których zamontowana jest blokada alkoholowa. Odpowiednia adnotacja trafia do dokumentu prawa jazdy takiej osoby. Skazany na czas trwania zasądzonej wcześniej kary nadal nie może siadać za kierownicą pojazdu niewyposażonego w urządzenie do pomiaru stężenia alkoholu we krwi. Warto zaznaczyć, że sąd może cofnąć swoje postanowienie, jeśli kierowca naruszy porządek prawny, np. ponownie prowadząc samochód w stanie nietrzeźwości. Blokada alkoholowa jest też rozwiązaniem dla osób, na które nałożono dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Z tym, że w tym przypadku proces mający na celu złagodzenie kary można rozpocząć dopiero po upływie 10 lat od odebrania prawa jazdy.

Każdorazowo, jeśli zakaz prowadzenia pojazdów został wydany na okres dłuższy niż rok, to kierowca musi ponownie podejść do egzaminu na prawo jazdy. Krótsza kara zwalnia z takiego obowiązku, jeśli nie została nałożona za popełnienie przestępstwa. Istnieje wtedy możliwość ubiegania się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. W pierwszej kolejności składa wniosek w Starostwie Powiatowym o założenie Profilu Kandydata na Kierowcę. Następnie może przystąpić do badań psychotechnicznych, a po uzyskaniu pozytywnej opinii podejść do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Kierowca nie musi powtarzać całego kursu na prawo jazdy, lecz z własnej kieszeni musi pokryć wszystkie opłaty.

Ile kosztuje blokada alkoholowa? Czy można ją wypożyczyć?

Płatność za montaż pokrywa w całości skazany kierowca, który chce, aby w jego pojeździe znalazła się blokada alkoholowa. Koszt instalacji uzależniony jest od modelu pojazdu oraz cennika usług danej firmy. Ile kosztuje blokada alkoholowa? Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli. Kupno tego urządzenia na własność to wydatek rzędu od 1500 do 5000 zł. Co w sytuacji, jeśli kierowcy nie stać na kupno blokady alkoholowej? Wynajem wówczas wydaje się lepszym rozwiązaniem. Abonament miesięczny to wydatek oscylujący w granicach 50-60 zł.Po zainstalowaniu urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu w organizmie należy udać się do Stacji Kontroli Pojazdów na przegląd techniczny. Specjaliści dokładnie sprawdzą czy wszystko w samochodzie działa prawidłowo i blokada alkoholowa jest skalibrowana. Cena takiej usługi w 2021 roku wynosi 99 zł dla samochodu osobowego bez gazu, a dla auta z instalacją gazową LPG/CNG 162 zł. Poruszanie się ze wspomnianym urządzeniem bez świadectwa corocznej kalibracji jest równoważne ze złamaniem postanowień sądu.

Jaka blokada alkoholowa jest najlepsza?

Badania pokazują, że zainstalowana blokada alkoholowa jest skutecznym narzędziem, zmniejszającym ryzyko popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości. Pozytywne skutki działania blokady są widoczne zwłaszcza w przypadku recydywistów. Jednak, nieważne jaka blokada alkoholowa zostanie zainstalowana, to sama w sobie nie pozwoli na uzyskanie maksymalnych efektów. W parze z programem rehabilitacji może w jeszcze  większym stopniu zmniejszyć odsetek popełnianych przestępstw. To specjalne programy mające na celu propagowanie wiedzy nt. skutków prowadzenia samochodu po wypiciu alkoholu. Czasem mają cel dodatkowy, którym jest pomoc osobom, które mają na koncie kilka przestępstw lub wykroczeń związanych z jazdą po alkoholu.

Warto podkreślić, że blokada alkoholowa często jest wykorzystywana przez firmy mające własną flotę. Urządzenie pozwala zapobiec kosztom wynikającym z wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. Na tego rodzaju sprzęcie nie można oszczędzać. W odróżnieniu od tanich modeli warto zwrócić uwagę na dokładność, niską wagę i trwałość obudowy urządzenia jakim jest blokada alkoholowa. Opłata choć wyższa okaże się bardziej opłacalna dla użytkownika w dłuższej perspektywie. W odróżnieniu od najtańszych blokad, te nieco droższe z pewnością spełnią wszystkie wymagania określone przez ustawodawcę.

Życie jest warte każdych pieniędzy

Przezorny, zawsze ubezpieczony. Zapewnij sobie i swoim bliskim najwyższy poziom bezpieczeństwa. Potrzebujesz ochrony życia i zdrowia na czas trudnych sytuacji czy zdarzeń drogowych? Skorzystaj z rozwiązania, które przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Ubezpieczenie na życie możesz dostosować do swoich potrzeb. Nie zwlekaj i poinformuj nas o interesującym Cię zakresie polisy, a my zaproponujemy jej najkorzystniejszy wariant.

Odsetek wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców nadal jest dość wysoki. Rehabilitacja po takim wypadku często jest kosztowna i długotrwała. Szukając najlepszego zabezpieczenia dla siebie, warto zdecydować się na ubezpieczenie na życie. W CUK polisę na życie można połączyć z ubezpieczeniem NNW. Takie rozwiązanie pozwoli na  zapewnienie odpowiednich środków finansowych na rehabilitację. Więcej na ten temat przeczytasz tu: https://cuk.pl/ubezpieczenia/zycie-i-zdrowie/na-zycie

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku