2022-08-03

Transport rowerów autem – jak robić to wygodnie i bezpiecznie?

Sprawdź, jak przewozić rowery samochodem.

Transport rowerów autem – jak robić to wygodnie i bezpiecznie?

Istnieje wiele sposobów na to, jak bezpiecznie transportować sprzęt sportowy autem. Do najczęściej przewożonych elementów tej kategorii zaliczyć można rowery. Zabranie ich ze sobą na urlop zapewnia darmowe wycieczki po okolicy, szybkie dotarcie do pobliskich lokalizacji turystycznych i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Sprawdzonym pomysłem na transport jednośladów samochodem jest montaż zewnętrznego bagażnika.

Planujesz zabrać w podróż rowery? Dowiedz się, jakie metody ich transportowania będą dla Ciebie najwygodniejsze i najbezpieczniejsze. Podpowiadamy, jaki typ bagażnika na rowery wybrać, jak poprawnie go zamontować i o czym należy pamiętać przy przewożeniu rowerów samochodem. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co warto wiedzieć obagażnikach rowerowych do aut.

Bagażniki na rowery – podział i charakterystyka

Bagażniki na rowery możemy zamontować na trzy sposoby: na dachu samochodu, na tylnej klapie bagażnika albo na haku holowniczym. Są to najwygodniejsze metody przewozu rowerów autem, ponieważ zaoszczędzają miejsce w jego wnętrzu. Dzięki temu zyskujemy przestrzeń zarówno w bagażniku, jak i w samej kabinie pasażerskiej. Nie musimy dokonywać też demontażu sprzętu, by przetransportować jednoślady w sposób bezpieczny i komfortowy.

Bagażnik na rowery na hak – jest najlepszym rozwiązaniem do transportu wielu rowerów w przypadku wysokich aut, w których montaż innego rodzaju bagażnika jest niemożliwy. Dzięki niemu można przewozić nawet 4 rowery, ponieważ zapewnia stosunkowo duży udźwig oraz sporą powierzchnię nośną. W przypadku tego typu bagażnika wybierać możemy pomiędzy platformą (rowery ustawione na szynach), a wieszakiem, na którym przewożone jednoślady mocowane są pasami i uchwytami.

Dzięki posiadaniu haka holowniczego (zaczepu kulowego) można ciągnąć za sobą także przyczepy. Jeśli więc zainwestujemy w to rozwiązanie, posłuży nam on za wielofunkcyjne narzędzie na przyszłość. Do największych producentów bagażników na rowery na hak zaliczyć można: THULE, AGURI, YAKIMA, WESTFALIA, ATERA, czy INTERPACK.

Bagażnik na rowery na klapę – jego podstawową zaletą jest nieinwazyjny montaż. Nie wymaga bowiem użycia haka holowniczego. Zapewnia optymalne bezpieczeństwo zarówno podróżującym, jak i innych uczestnikom ruchu drogowego, ponieważ zamontowane w ten sposób rowery nie wystają mocno poza obrys samochodu, a sam ładunek nie zmniejsza komfortu jazdy kierowcy. Ta uniwersalna kategoria bagażnika na rowery pasuje zwykle do większości typów nadwozia – m.in. kombi, hatchbacków, vanów. Można wykorzystać go także do przyczepy kempingowej lub kampera. Aby nie uszkodzić klapy, na takim bagażniku przewozi się zwykle od dwóch do trzech rowerów.

Bagażnik na rowery na dach – jest to wyjątkowo wygodny model dla kierowcy, ponieważ przewożone jednoślady nie zakłócają zwrotności pojazdu oraz nie ograniczają widoczności w czasie jazdy. Bagażniki rowerowe na dach nie zabierają też dodatkowego miejsca na podłączenie przyczepki w przypadku posiadania haka holowniczego. Warto jednak pamiętać, że z rowerami na dachu pojazdu nie można wjechać w każde miejsce – przez zwiększoną wysokość auto nie przejedzie np. pod niskimi wiaduktami. To rozwiązanie zapobiega hałasom, z jakimi możemy spotkać się np. w przypadku bagażników rowerowych montowanych na klapie. Jego niewątpliwą zaletą jest też stosunkowo prosty montaż.

Transport rowerów autem – jak robić to bezpiecznie i wygodnie?

Jak przewieźć rower w samochodzie, by było to wygodne, bezpieczne i zgodne z przepisami? Warto w tej kwestii pamiętać o podstawowych zasadach prawnych. Głoszą one, że żadna z części roweru nie może pod żadnym pozorem wystawać poza obrys pojazdu (przez otwarte okno lub pokrywę bagażnika), a także wnikać do przedziału pasażerskiego.

Istnieje możliwość transportu samych kół lub samych ram na dachu, lub w zwykłym bagażniku, o ile zajdzie taka potrzeba. Jeśli jednak nie chcemy tracić czasu na demontaż naszego jednośladu, to lepiej postawić na przewóz rowerów w całości – o ile mamy ku temu odpowiednio dobrany bagażnik. W przypadku decyzji o transporcie wewnątrz auta warto umyć rowery lub spakować w pokrowce, które zapobiegną zabrudzeniu kabiny.

Z bagażnikiem na rowery do samochodu należy jechać z określoną prędkością. Chodzi zarówno o modele montowane na dachu, jak i na haki auta. Większość producentów zaleca prędkość do 130 km/h. Niezależnie od tych wskazań, należy jednak zachować podwyższoną ostrożność w czasie jazdy z dodatkowym balastem i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

To ważne!

Wybierając i montując bagażnik na rowery do auta, należy zwrócić uwagę, czy posiada on miejsce na tablicę rejestracyjną, homologację oraz własne oświetlenie, które podłącza się do pojazdu. Na bagażnik rowerowy, montowany z tyłu auta przeznaczona jest osobna, trzecia tablica. Zakrywanie tablic rejestracyjnych to wykroczenie, za które można otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Na co zwrócić uwagę, wybierając bagażnik na rowery?

Niezależnie od typu, modelu czy sposobu mocowania, bagażnik na rowery do auta powinien być prosty w montażu i zapewniać stabilny przewóz 2, 3 lub 4 rowerów. Musi posiadać także stosowne atesty i certyfikaty poświadczające bezpieczeństwo jego użytkowania. Nie może niszczyć żadnej z części pojazdu ani transportowanych jednośladów.

Należy także zwrócić uwagę, by wszystkie elementy konstrukcji były wykonane z solidnych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki termiczne. Pewnych typów bagażników na rowery nie powinno się też montować w określonych pojazdach z uwagi na specyficzną budowę ich nadwozia. O pomoc w doborze odpowiedniego modelu warto zapytać więc sprzedawcę.

Warto wiedzieć!

W przypadku przewozu rowerów elektrycznych na bagażniku samochodowym warto uprzednio wyjąć z nich baterie – dzięki temu będą one znacznie lżejsze. Nie tylko odciąży to samą konstrukcję bagażnika, ale także ułatwi podnoszenie roweru przy mocowaniu go na platformie.

Montaż bagażników na rowery do auta – przydatne wskazówki

Bagażnik na rowery do auta bez haka z pewnością będzie prostszy w montażu niż inne kategorie tego produktu. Nie wymaga bowiem zbytniej ingerencji konstrukcyjnej ani załatwiania dodatkowych formalności. Większość czynności, jakie należy podjąć, by zapewnić sobie konstrukcję do przewozu jednośladów autem, nie jest jednak tak trudna, jak mogłoby się nam wydawać. Bagażniki rowerowe na hak od sprawdzonych producentów są równie łatwe w instalacji i użytkowaniu. Nie wymagają ponadto stosowania tak zwanej konstrukcji bazowej. Do najczęściej spotykanych modeli bagażników rowerowych na hak zaliczyć można te, które dedykowane są 4 rowerom.

Bagażniki dachowe mogą sprawiać nieco problemów przy montażu, co nie jest związane z ich masą, a z samym typem mocowań. Warto więc poświęcić czas na dobór właściwych komponentów stelażu, takich jak relingi czy przyssawki. Ta druga opcja jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ wyposażony w nie bagażnik można montować zamiennie – zarówno na tylnej szybie, jak i na dachu. Ponadto montaż nie wymaga użycia narzędzi. Istnieje także możliwość łatwego zamontowania bagażnika dachowego na rowery bez relingów. Potrzeba do tego zaledwie poprzecznych belek, które należy solidnie przytwierdzić. Nie mogą się chybotać i muszą być ustawione równolegle do siebie.

Jakie pytania warto zatem zadać sobie przed kupnem bagażnika na rowery do auta? Oto najważniejsze z nich:

  • Jaki bagażnik rowerowy pasuje do mojego typu pojazdu?
  • Jaki bagażnik będzie pasował do mojego typu roweru?
  • Jakich funkcji potrzebuję?
  • Ile rowerów będę przewozić i jaka będzie ich łączna masa?

Pamiętaj o ubezpieczeniu roweru oraz samochodu – kup polisę w CUK!

Jeśli zaopatrzysz się już w odpowiedni model bagażnika na rowery do auta, możesz śmiało wyruszać z nimi na długie wyprawy, np. słynną nadmorską trasą R10 wzdłuż polskiego wybrzeża, o której pisaliśmy w tej poradzie – przeczytaj.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu podróż może stać się najlepszą wakacyjną przygodą życia! Przed każdymi wakacjami warto zawczasu wykupić właściwy pakiet ubezpieczeń. Dobry sprzęt sportowy może sporo kosztować. Nie pozwól więc, aby padł łupem złodzieja – zadbaj o polisę rowerową, którą możesz kupić także online! (O tym, jaki jest koszt i co wpływa na cenę ubezpieczenia dla rowerzysty, pisaliśmy już w tej poradzie – sprawdź). 

W czasie wypraw rowerowych mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje oraz groźne wypadki. O pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji po nieszczęśliwym zdarzeniu zadba natomiast odpowiednia polisa na życie – sprawdź, ile za nią zapłacisz. Podróżując autem, nie zapominaj także o ubezpieczeniu komunikacyjnym – skorzystaj z naszego kalkulatora online i przekonaj się, jak wiele korzystnych ofert ma dla Ciebie CUK! W razie pytań zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią lub odwiedzenia placówki stacjonarnej.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku