2023-11-16

Auto na abonament – co warto wiedzieć?

Czy wynajęcie samochodu na abonament jest opłacalne?

Auto na abonament – co warto wiedzieć?

Zakup samochodu za gotówkę wymaga uprzedniego zgromadzenia niemałej ilości środków. Kredyt na wymarzone cztery kółka to zobowiązanie na lata. Leasing nie zawsze może okazać się korzystnym rozwiązaniem ze względu na wysokość rat. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór auta w abonamencie. Opcja ta pozwala cieszyć się dobrym samochodem w wygodnej formie użytkowania. Na czym polega, ile kosztuje i jakie są zalety oraz wady długoterminowego wynajmu samochodu? Przeczytasz w naszym artykule.

Auto na abonament, czyli jak to działa?

Załóżmy, że poszukujesz nowego samochodu, ale nie dysponujesz wystarczającym budżetem, by kupić taki model, który Ci się podoba. Nie chcesz inwestować w starszy, obawiając się kosztów potencjalnych napraw, ani podejmować zobowiązań kredytowych. Być może cenisz sobie wygodę i chcesz jedynie cieszyć się z użytkowania auta, nie przejmując się formalnościami związanymi z ubezpieczeniem czy naprawami, by po roku lub dwóch, trzech latach zmienić je na nowszy model? W jednej i w drugiej sytuacji wartym rozważenia rozwiązaniem będzie długoterminowy wynajem auta w abonamencie.

Opłacając comiesięczną ustaloną w umowie kwotę, możesz cieszyć się wybranym modelem. Umowę zawierasz na okres najczęściej od roku do 48 miesięcy, a po jej zakończeniu możesz podpisać kolejną, wybierając nowy model lub pozostać przy dotychczasowym. Auto przez cały okres trwania umowy pozostaje własnością firmy wynajmującej. Możesz je wykupić po zakończeniu umowy, ale jest to rzadko wybierana opcja ze względu wysokie koszty.

W zależności od ustaleń i wybranego wariantu większość wydatków związanych z utrzymaniem auta mieści się już w stałej opłacie. Po stronie firmy wynajmującej pojazd leży zadbanie o ubezpieczenie, przeglądy, naprawy. Zadaniem użytkownika jest jedynie odstawić auto do wskazanego warsztatu w określonym terminie.

Kto może wynająć auto na abonament?

Jeśli chcesz wynająć auto na abonament, wymagania, jakie musisz spełnić nie są tak restrykcyjne jak w przypadku kredytu, jednak firmy przed podpisaniem umowy weryfikują w oparciu o dane z baz informacji gospodarczych, czy klient będzie w stanie opłacać abonament. Możesz zatem wynająć auto bez weryfikacji w BIK. Istotne, by użytkownik był osobą pełnoletnią i osiągał stały dochód, pozwalający opłacać abonament za wybrany model pojazdu. Niekiedy wystarczy oświadczenie o dochodach. Często nie jest konieczny wkład własny, zatem podpisujesz umowę najmu auta bez dokonywania jakiejkolwiek inwestycji. Firmy umożliwiają jednak dokonanie szacowanego procentowo lub kwotowo wkładu własnego, co skutkuje obniżeniem wysokości abonamentu.

Jak wynająć auto na abonament?

Miejscem, gdzie auto na abonament najłatwiej znaleźć jest Internet. Na rynku działa wiele firm zajmujących się długoterminowym wynajmem aut. Wystarczy wejść na stronę internetową i rozpocząć poszukiwania upatrzonego modelu. Na większości platform można dokładnie sprecyzować, jaki typ auta nas interesuje, model, markę, rocznik, przebieg, rodzaj paliwa, czas trwania umowy, a także jakiego rzędu abonament wchodzi w grę i czy przewidujemy dokonanie opłaty startowej. Dalej pozostaje przejrzeć dostępne modele. Wybór jest bardzo duży od małych samochodów miejskich, po auta z górnej półki. Po zapoznaniu się ze szczegółami oferty można złożyć wniosek online.

Odbiór auta następuje w siedzibie firmy lub w jednym z wyznaczonych punktów odbioru. Pojazd może też zostać dostarczony pod dowolny wskazany przez klienta adres. Pozostaje przetestować auto i jeśli spełni oczekiwania, cieszyć się nim przez cały okres trwania umowy.

Co wpływa na wysokość abonamentu?

Jednym z elementów mających wpływ na to, ile kosztuje auto na abonament, jest opłata na start, czyli udział własny. W niektórych przypadkach będzie to 500 zł, w innych zostanie oszacowany procentowo. Pozwala na zmniejszenie abonamentu, dzięki czemu ponoszone co miesiąc koszty będą niższe. Jeśli wynajmiesz samochód na abonament bez wkładu własnego, co prawda nie musisz przeznaczać na początku jednorazowo większych środków, jednak comiesięczne opłaty będą wyższe.

Cena zależy również od modelu, jaki wybierzesz oraz czasu, na jaki zawierana jest umowa – im dłuższy okres, tym niższa będzie opłata.

Ubezpieczenie auta na abonament

Każdy posiadacz pojazdu musi pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Dodatkowo, aby zabezpieczyć się na wypadek uszkodzeń powstałych na skutek stłuczki, kolizji, działania sił natury lub kradzieży, warto dokupić AC. Niewątpliwą zaletą korzystania z auta w abonamencie jest to, że firma wynajmująca, jako właściciel pojazdu, zajmuje się wszystkimi kwestiami związanymi z jego ubezpieczeniem. Nie musisz zatem samodzielnie przeglądać ofert AC, szukać najtańszej opcji OC ani pamiętać o opłaceniu nowej polisy, gdy poprzednia dobiegnie końca. Również jeśli dojdzie do zdarzenia, skoordynowanie naprawy auta i zapewnienie pojazdu zastępczego leży po stronie firmy zajmującej się wynajmem aut. Ubezpieczenie jest już wliczone w abonament, więc nie ponosisz dodatkowych kosztów, chyba że umowa przewiduje udział własny w szkodzie.

Możesz również liczyć na wsparcie na każdym etapie od zgłoszenia szkody, po jej likwidację i ponowny odbiór auta, dzięki czemu nie musisz martwić o formalności, wybór warsztatu, przebieg naprawy. Serwis, gdzie ma zostać naprawiony pojazd, zostanie wskazany przez firmę, nie zastanawiasz się zatem, który warsztat wybrać, aby szkoda została usunięta fachowo i kompetentnie.

Pamiętaj, że każde nawet drobne zdarzenie musisz zgłosić nie tylko po to, aby otrzymać pomoc i nie zaprzątać sobie głową naprawą. Kiedy będziesz zdawać auto na koniec umowy, zostanie ono dokładnie sprawdzone przez fachowców. Jeśli znajdą niezgłoszone uszkodzenie powstałe podczas użytkowania samochodu, musisz liczyć się z obciążeniem dodatkowymi kosztami.

Auto na abonament a wypadek lub stłuczka

Jeśli wynajmując auto staniesz się uczestnikiem wypadku czy stłuczki, należy wezwać policję, a w przypadku gdy wina leży po stronie innego użytkownika ruchu – zadbać o spisanie oświadczenia. Koniecznie pamiętaj zgłosić zdarzenie do firmy wynajmującej auto. O tym, w jaki sposób to zrobić, zostaniesz poinformowany przy podpisywaniu umowy. Samochód odstawiasz do wskazanego warsztatu. Jeśli zajdzie potrzeba wezwania pomocy drogowej, najprawdopodobniej zorganizowaniem lawety lub holowania również zajmie się firma. Twoim zadaniem jest skompletowanie i dostarczenie dokumentacji – oświadczenia sprawcy, zaświadczenia z policji.

Jeśli wina leży po Twojej stronie w większości przypadków szkoda zostanie naprawiona z tytułu AC. Przed podpisaniem umowy dobrze jest zapoznać się z warunkami, czy przewidziany jest udział własny użytkownika. Jeśli ubezpieczyciel odmówi przyjęcia odpowiedzialności za zdarzenie, możesz zostać obciążony całymi kosztami. Może tak się stać, kiedy do zdarzenia dojdzie np. w wyniku rażącego niedbalstwa z Twojej strony, prowadzenia pod wpływem alkoholu, użytkowania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem. Wyłączenia znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia, jakim objęte jest auto. Jeśli nie zostaną załączone do umowy, poproś o wgląd.

Kto zajmie się naprawą auta na abonament w razie awarii?

Decydując się na auto w ramach abonamentu, często otrzymujesz pełną obsługę pojazdu nie tylko jeśli chodzi o formalności związane z ubezpieczeniem czy naprawą w razie szkody. Firma wynajmująca pojazd przejmuje również serwisowanie auta, gdy dojdzie do awarii czy usterki na skutek standardowego użytkowania, zgodnego z założeniami umowy. Jeśli przewiduje ona limit kilometrów, serwis obejmuje eksploatację w ramach limitu. Przekroczenie może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

W razie awarii zawiadamiasz firmę wynajmującą pojazd i to ona zajmuje się organizowaniem naprawy, czyli znalezieniem warsztatu, umówieniem terminu itp. Niektóre firmy oferują uproszczone warianty wynajmu. Miesięczna opłata w takich przypadkach jest niższa, w razie awarii możesz liczyć na wsparcie, uzyskasz informacje, jak postępować, aby rozwiązać problem z autem, jednak koszty naprawy będą leżały po Twojej stronie. Niższy abonament może w takim przypadku okazać się złudną oszczędnością, zwłaszcza gdy dojdzie do poważniejszej i bardziej kosztownej awarii samochodu.

Czy autem na abonament można wyjechać za granicę?

Wyjazd za granicę autem użytkowanym w abonamencie jest możliwy, ale wcześniej o swoim zamiarze trzeba poinformować firmę wynajmującą pojazd. Z jakim wyprzedzeniem musisz to zrobić, zależy od ustaleń danej firmy, a także rejonu, w który się wybierasz. W niektórych krajach będzie potrzebna Zielona Karta, której wyrobienie może trochę potrwać. Firma w oparciu o uzyskane od Ciebie informacje odnośnie terminu wyjazdu i krajów, przez jakie planujesz podróż, zajmie się przygotowaniem niezbędnych dokumentów. Niekiedy może być konieczne dokupienie dodatkowego ubezpieczenia. Opuszczenie kraju bez poinformowania firmy wynajmującej auto może wiązać się z karą umowną.

Kto może korzystać z auta na abonament?

Zawierając umowę o długoterminowy wynajem auta, należy uwzględnić, kto będzie korzystał z niego zasadniczo i okazjonalnie. Wiele zależy od tego, jak dokument jest sformułowany. Niekiedy prawo do korzystania z auta będzie przysługiwało głównemu użytkownikowi i jego rodzinie, kiedy indziej tylko konkretnemu użytkownikowi, a powierzenie auta innej osobie będzie wymagało specjalnego pełnomocnictwa. Dobrze jest zastanowić się, kto będzie korzystał z auta nawet okazjonalnie i uwzględnić taką osobę od razu przy podpisywaniu umowy, by oszczędzić sobie późniejszych formalności.

Jakie auta znajdziesz w opcji na abonament?

Auta w abonamencie możesz wynająć zarówno jako osoba fizyczna, jak i na firmę. W ofercie znajdziesz modele różnych marek od małych aut miejskich, przez rodzinne, SUV-y, po auta klasy premium czy samochody użytkowe. Wybór jest spory, a dostęp do aut łatwy. Na stronach poszczególnych firm możesz szybko przejrzeć dostępną ofertę. Znajdziesz auta niskobudżetowe i najnowsze modele o bogatym wyposażeniu.

Z wynajmu mogą skorzystać osoby, które chcą jeździć nowymi modelami, bez konieczności ich kupowania, a po roku lub dwóch bez nakładu finansowego i formalności związanych ze sprzedażą i kupnem auta, zmienić model na nowszy. Z drugiej strony część klientów szuka ekonomicznych rozwiązań. Firmy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom różnych grup klientów, wzbogacają swoją ofertę o najnowsze modele aut klasy premium, a także sprawdzone tańsze auta. Każdy znajdzie zatem coś dla siebie. Jakie auto na abonament wybrać? To zależy już jedynie od Twoich oczekiwań i możliwości finansowych.

Co zyskujesz, wybierając auto na abonament?

Niewątpliwą zaletą długoterminowego wynajmu auta jest ograniczenie formalności związanych z procesem zakupu, użytkowania, a później sprzedaży pojazdu. Firma wynajmująca zajmuje się rejestracją auta, wykupieniem ubezpieczenia, przypomina o terminie przeglądu. Umowę najmu po jej zakończeniu możesz kontynuować, zmienić auto na inny model lub nie przedłużać współpracy. W razie wypadku czy kolizji otrzymasz pełne wsparcie od zamówienia lawety począwszy, przez ustalenie terminu naprawy, po auto zastępcze. W zależności od wybranego wariantu również naprawą po awarii nie musisz się przejmować.

Korzystanie z auta w abonamencie nie pociąga za sobą sporego jednorazowego wydatku ani zobowiązania na lata, jak w przypadku kredytu. Zakup auta używanego, nawet młodego rocznikowo, wiąże się zawsze z ryzykiem. Bez pomocy fachowca łatwo kupić auto z wadą, która ujawni się dopiero w trakcie użytkowania albo powypadkowe. Firmy wynajmujące auta jako ich właściciel gwarantują pojazdy o zweryfikowanej historii, sprawdzone przez specjalistów.

Kolejną zaletą aut w abonamencie jest możliwość korzystania z wymarzonego pojazdu bez konieczności ponoszenia sporych kosztów związanych z eksploatacją. W stałej miesięcznej opłacie mogą zostać uwzględnione wszystkie opłaty związane z korzystaniem z auta – ubezpieczenie, serwis, przeglądy, naprawy. Unikniesz zatem ponoszenia nieprzewidzianych kosztów, gdy zajdzie nagła konieczność skorzystania z pomocy mechanika.

Jakie są wady samochodu na abonament?

Długoterminowy wynajem auta nie jest wolny od wad. Wiąże się z pewnymi ograniczeniami, o których trzeba pamiętać, by nie narazić się na dodatkowe koszty:

  • limit kilometrów – wysokość abonamentu ustalana jest z uwzględnieniem określonej ilości kilometrów, które możesz przejechać w trakcie trwania umowy, przekroczenie wiąże się z dodatkowymi opłatami;
  • jeśli wybierasz się za granicę lub chcesz powierzyć auto osobie nieuwzględnionej w umowie, musisz skontaktować się z firmą wynajmującą, co ogranicza swobodę korzystania z pojazdu;
  • firmy często zastrzegają zakaz przewożenia zwierząt czy palenia papierosów w środku.

Dodatkowo wynajmując auto, jesteś jedynie jego użytkownikiem, a zatem lata bezszkodowej jazdy samochodem na abonament nie będą uwzględniane w zniżkach przy ewentualnym zakupie w przyszłości polisy OC na własne auto.

Co może generować dodatkowe koszty w wynajmie auta na abonament?

Dodatkowe koszty mogą być także skutkiem niewłaściwego użytkowania auta. Więcej zapłacisz również za:

  • drobne uszkodzenia – rysy na zewnątrz, jak i w środku pojazdu, przybrudzenia wykryte podczas zdawania auta;
  • nadmierną eksploatację;
  • zużycie nieadekwatne do deklarowanej liczby km;
  • zgubienie dokumentów, kluczyków;
  • odmowę wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe;
  • szkodę z winy kierującego.

Także jeśli chcesz wcześniej zakończyć umowę, przed terminem w niej zawartym, mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty zgodnie z zapisami w umowie. Najczęściej jest to określony w umowie procent wysokości opłat, które pozostałyby do uiszczenia do końca trwania umowy, gdyby nie została przedwcześnie rozwiązana.

Chcesz sprawdzić, ile kosztowałoby Cię OC? Zapraszamy do CUK!

Jeśli zastanawiasz się, czy zakupić auto, czy skorzystać z wynajmu długoterminowego i chcesz oszacować, ile kosztowałoby Cię obowiązkowe ubezpieczenie własnego pojazdu, w CUK pomożemy Ci dokonać kalkulacji kosztów. Możesz skorzystać z naszego kalkulatora online, skontaktować się z konsultantem lub odwiedzić najbliższą placówkę, aby dowiedzieć się, jakiego rzędu wydatkiem będzie dla Ciebie ubezpieczenie dla wybranego modelu.

FAQ:

  • 1
    Czym jest auto na abonament?

    Auto na abonament użytkujesz na zasadzie najmu długoterminowego na warunkach określonych w umowie zawieranej na rok, dwa, trzy lub cztery lata za stałą miesięczną opłatą, obejmującą koszty ubezpieczenia, przeglądów i serwisowania auta.

  • 2
    Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu?

    Cena wynajmu zależy od rodzaju, modelu i marki auta, deklarowanego limitu kilometrów, czasu trwania umowy, wybranego wariantu. Ceny wahają się średnio od 1000 do 2000 zł.

  • 3
    Na czym polega leasing jak abonament?

    Leasing jak abonament różni się od klasycznego niższą ratą, ponieważ uwzględniany jest spadek wartości auta w trakcie trwania umowy. Wysokość raty jest zależna od wartości auta, jaką osiągnie ono w dniu zakończenia umowy, a nie jej początku. 

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku