2024-02-22

San Marino – co zobaczyć i jak zaplanować zwiedzanie?

Poznaj atrakcje najstarszej republiki świata!

San Marino – co zobaczyć i jak zaplanować zwiedzanie?

Poznaj San Marino – najstarszą republikę świata i jedno z najmniejszych państw na świecie! Czekają tam na Ciebie liczne atrakcje usytuowane na niewielkim terenie, dzięki czemu zwiedzisz wszystkie ciekawe miejsca w jeden dzień – np. podczas podróży do Włoch.

San Marino oferuje turystom nie tylko zabytkowe centrum wpisane na listę UNESCO, ale także wyśmienitą kuchnię i zapierające dech w piersiach krajobrazy! Ta niewielka, skondensowana na zaledwie 61 km² włoska enklawa uchodzi za prawdziwy wakacyjny raj dla zwiedzających. Dzięki tej poradzie poznasz największe atrakcje w San Marino i powody, dla których warto wybrać się tam na wycieczkę!

San Marino – najważniejsze informacje turystyczne:

 • San Marino, jest jednym z najmniejszych państw świata oraz najstarszą nieprzerwanie istniejącą republiką. To niewielka włoska enklawa usytuowana na Półwyspie Apenińskim.
 • Stolica państwa, również nazywana San Marino, słynie z wyjątkowej architektury i zabytków. Centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • San Marino jest znane z wolnocłowego handlu, co czyni je popularnym miejscem na zakupy – warto nabyć tam zwłaszcza perfumy, elektronikę, biżuterię i alkohol.
 • Lokalna kuchnia czerpie z tradycji włoskiej, oferując dania, takie jak Torta Tre Monti (Ciasto Trzech Szczytów, symbolizujące trzy wieże San Marino), a także doskonałe wina i oliwki.
 • San Marino dzieli się na dziewięć jednostek administracyjnych (miast), a każda z nich określana jest jako Zamek. Należą do nich: San Marino, Acquaviva, Borgo Maggiore, Chiesanuova, Domagnano, Faetano, Fiorentino, Montegiardino oraz Serravalle.
 • Obywatele Unii Europejskiej potrzebują jedynie ważnego paszportu lub dowodu osobistego, aby przekroczyć granicę San Marino, ponieważ kraj ten ma otwarte granice z Włochami.
 • Oficjalną walutą San Marino jest euro (EUR), a językiem – włoski.
 • Nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego do San Marino. Najbliższe lotnisko znajduje się w Rimini we Włoszech, skąd można dostać się do San Marino autobusem lub autem.
 • W San Marino panuje klimat śródziemnomorski, z gorącymi latami i łagodnymi zimami. Najlepszym czasem na wizytę są wiosna i jesień, kiedy wciąż dopisuje aura, a liczba turystów się zmniejsza.
 • Ponieważ Republika San Marino nie jest członkiem Unii Europejskiej, nie obowiązuje tam EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), a wszelkie potencjalne koszty leczenia w podróży będziesz musiał opłacić sam. Dlatego przed wyjazdem koniecznie wykup prywatne ubezpieczenie turystyczne.
 • Bieżące komunikaty dla turystów podróżujących do San Marino można śledzić na stronie: https://www.gov.pl/web/wlochy/san-marino-idp.

Z czego słynie San Marino i dlaczego warto tam jechać?

Ciekawe historycznie miejsca w San Marino, wyjątkowe eventy kulturalne oraz piękno lokalnych krajobrazów to nie jedyne powody, dla których warto odwiedzić to państwo. Sprawdź, z czego jeszcze słynie ten urokliwy zakątek Europy!

 • 1
  Najstarsza republika na świecie: San Marino jest uważane za najstarszą istniejącą republikę na świecie z nieprzerwaną historią konstytucyjną od założenia w 301 roku n.e. To samo w sobie jest wyjątkowym powodem do odwiedzenia kraju! Dzięki takiej wyprawie można poczuć część tej długiej historii.
 • 2
  Zabytkowe centrum: Starówka San Marino, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zachwyca swoją architekturą i średniowiecznym urokiem. Wąskie uliczki, zabytkowe budynki i imponujące mury obronne tworzą niepowtarzalną atmosferę.
 • 3
  Trzy Wieże San Marino: Guaita, Cesta i Montale, położone na szczytach Monte Titano, są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych miejscowych zabytków. Ich zwiedzanie zapewni turystom niezrównane widoki na okolicę!
 • 4
  Całym rokiem w San Marino odbywają się rozmaite imprezy kulturalne, w tym średniowieczne festiwale, które odtwarzają historyczny klimat republiki. Udział w takich eventach dostarcza niepowtarzalnych wrażeń, których nie sposób doświadczyć w innym miejscu na świecie!
 • 5
  Bezpieczeństwo: San Marino słynie z niskiego poziomu przestępczości, co sprawia, że jest to bezpieczne miejsce do zwiedzania dla turystów.
 • 6
  Zakupy bez podatku: San Marino oferuje możliwość zakupów bez podatku, co przyciąga turystów szukających okazji na zakup luksusowych towarów, takich jak elektronika, biżuteria, czy kosmetyki w znacznie niższych cenach niż w większości krajów europejskich.
 • 7
  Wyjątkowa kuchnia: Kuchnia San Marino, choć bliska włoskiej, ma swoje unikalne potrawy i smaki. Lokalne restauracje i kawiarnie serwują tradycyjne dania, których warto spróbować podczas wizyty.

Największe atrakcje turystyczne w San Marino

San Marino, obfituje w atrakcje związane z historią, kulturą i sztuką. Ponadto jest niezwykle malowniczym zakątkiem Półwyspu Apenińskiego. Właśnie dlatego tak wielu turystów wybierających się na urlop do Włoch decyduje się choćby na krótką wycieczkę do tej niewielkiej enklawy.

 • 1
  Trzy Wieże San Marino: La Rocca o Guaita, La Cesta o Fratta oraz Montale położone na wzgórzach Monte Titano stanowią symbol miasta i najbardziej charakterystyczny motyw w miejscowym krajobrazie. Te historyczne elementy fortyfikacji zapewniają turystom spektakularne widoki na okolicę!
 • 2
  Historyczne Centrum San Marino: Zabytkowe miasto wpisane na listę UNESCO, z wąskimi uliczkami, średniowieczną architekturą i malowniczymi placami, jest sercem kulturalnym i historycznym kraju. Warto zwrócić uwagę na Bramę św. Franciszka (Porta San Francesco), która wiedzie do miasta. Stanowi też dobry punkt widokowy na jego panoramę.
 • 3
  Bazylika św. Maryna (Basilica di San Marino): Najważniejszy obiekt sakralny w kraju, poświęcony założycielowi San Marino. Obiekt został wzniesiony w I połowie XIX wieku w miejscu stojącej tu wcześniej średniowiecznej budowli. Przykuwa uwagę imponującym wnętrzem i pięknymi dziełami sztuki. Do bazyliki przylega też zabytkowa dzwonnica pochodząca z VII wieku oraz niewielki Kościół św. Piotra (Chiesa di San Pietro).
 • 4
  Palazzo Pubblico: Siedziba rządu San Marino, położona na Placu Wolności (Piazza della Libertà), z imponującą fasadą i dzwonnicą. Fasada pałacu została ozdobiona herbami dziewięciu miast-zamków wchodzących w skład republiki. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających, którzy chcą dowiedzieć się więcej o historii i funkcjonowaniu tego mikropaństwa.
 • 5
  Muzeum Państwowe San Marino: Największy z tego typu obiektów w okolicy. Znajduje się w Palazzo Pergami Belluzzi i oferuje bogate zbiory sztuki, archeologii, numizmatyki oraz eksponaty związane z historią San Marino. Na miejscu można nabyć też pamiątki związane z tym miejscem.
 • 6
  Kolejka linowa: Łączy miasto San Marino z miasteczkiem Borgo Maggiore, zapewniając turystom szybki transport oraz zapierające dech w piersiach widoki w trakcie przejazdu. Kolejka kursuje regularnie przez cały dzień, zwiększając częstotliwość w sezonie turystycznym.
 • 7
  Muzea tematyczne, a wśród nich: Muzeum Tortur (interesujące, choć nieco makabryczne miejsce, prezentujące historyczne narzędzia tortur); Muzeum Znaczków Pocztowych i Monet  (ukazujące wybrane zagadnienia numizmatyczne i filatelistyczne); Muzeum św. Franciszka (z dziełami sztuki sakralnej), Galeria Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej, a także Muzeum Starej Broni.

Jakie miejsca w San Marino warto zwiedzić z dziećmi?

W San Marino można znaleźć atrakcje dla dzieci, które z pewnością okażą się interesujące także dla ich opiekunów! Zapewnią one całej rodzinie nie tylko rozrywkę i okazję do integracji. Mogą mieć bowiem także charakter edukacyjny. Oto kilka miejsc i atrakcji San Marino, które mogą spodobać się najmłodszym:

 • Zamek La Rocca o Guaita nazywany także często Prima Torre (Pierwszą Wieżą) – najbardziej znana z trzech wież San Marino, Guaita, to świetne miejsce do eksploracji dla małych odkrywców. Dzieci będą zachwycone możliwością zwiedzania prawdziwej średniowiecznej fortecy.
 • Muzeum Ciekawostek: To miejsce, w którym dzieci mogą podziwiać nietypowe i zabawne eksponaty z całego świata, pobudzające wyobraźnię i ciekawość. Będzie to interesująca atrakcja dla całej rodziny!
 • Park przygód San Marino Adventures: Oferuje różnorodne atrakcje na świeżym powietrzu, w tym trasy linowe dla dzieci i dorosłych, co czyni go idealnym miejscem zabawy dla aktywnych rodzin. Lokalizacja parku sprzyja też spacerom i wypoczynkowi wśród malowniczych krajobrazów.
 • Muzeum Figur Woskowych: Gromadzi eksponaty przedstawiające historyczne postacie i celebrytów, dzięki czemu może być interesującym doświadczeniem dla dzieci i dorosłych. Zapewnia bowiem możliwość spotkania z ulubionymi bohaterami ze świata historii i popkultury!
 • Dzień Republiki: Jeśli Twoja wizyta w San Marino przypadnie na 3 września, będziesz mógł uczestniczyć w obchodach Dnia Republiki. Oficjalne parady, uroczystości i pokazy, będące ciekawym doświadczeniem dla całej rodziny.
 • Passeggiata delle Streghe (Ścieżka Czarownic): To ciekawa trasa dla rodzin z dziećmi, które pasjonują się światem baśni. Szlak fantasy wiedzie przez przełęcz, i zalesione obszary zapewniające także piękne widoki na okolicę.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie?

Dzięki temu, że kraj jest niewielki, San Marino można zwiedzić nawet w jeden dzień, a na samą starówkę wystarczy nawet kilka godzin! Aby jednak zyskać szansę na lepsze poznanie kultury, kuchni i zabytków tego pięknego zakątka Europy, warto zarezerwować więcej dni urlopowych. San Marino zapewnia bowiem turystom moc atrakcji, a to, ile czasu na zwiedzanie trzeba poświęcić, będzie zależało od indywidualnych zainteresowań i tempa podróży. Oto nasze sugestie:

San Marino w jeden dzień

Dla osób z ograniczonym czasem jednodniowa wizyta może wystarczyć, aby zobaczyć główne atrakcje San Marino, w tym historyczne centrum, Trzy Wieże (Guaita, Cesta, Montale) i cieszyć się widokami z Góry Titano. Największe zabytki są usytuowane blisko siebie, co umożliwia ich eksplorację w ciągu jednego dnia.

Weekend w San Marino

Dwa pełne dni umożliwiają bardziej szczegółowe zwiedzanie i zapewniają czas na odpoczynek. Drugi dzień można wykorzystać na odwiedzenie muzeów, takich jak Muzeum Państwowe czy Muzeum Ciekawostek, a także na spacer po urokliwych uliczkach, zakupy wolnocłowe lub relaks w jednej z kawiarni.

Trzy dni lub więcej

Jeśli zarezerwujesz więcej czasu, będziesz mógł głębiej poznać kulturę i historię San Marino, odwiedzając dodatkowe atrakcje, takie jak Muzeum Woskowych Figur, Muzeum Tortur czy wędrówki po okolicznych wzgórzach. Możesz również rozważyć wycieczki do pobliskich włoskich miast!

Sprawdź także: Co zobaczyć w Watykanie?           

Jak dotrzeć do San Marino?

Warto wspomnieć, że w San Marino nie ma lotniska, a najbliższym portem lotniczym jest Rimini. Inne pobliskie lotniska znajdują się w Ankonie, Bolonii i Forlì. Jeśli znajdziesz się już w pobliskim włoskim mieście, zaplanuj dojazd do San Marino, np. z lotniska:

 • Dojazd z lotniska w Rimini – do San Marino kursują stamtąd autobusy, które są najwygodniejszym sposobem na dotarcie do celu. Można również rozważyć wynajem samochodu lub skorzystanie z taksówki.
 • Bolonia, Ankona lub Forlì: Dojazd z tych miast do San Marino również jest możliwy autobusem lub pociągiem do Rimini, a następnie z przesiadką na autobus do San Marino.,
 • Podróż samochodem: Możesz wynająć auto na lotnisku i kierować się do San Marino. Podróż z Bolonii do celu zajmuje około 1,5 godziny, co daje większą niezależność w planowaniu przystanków i zwiedzania. Umożliwia też swobodną eksplorację okolicznych regionów Włoch.

Planujesz podróż? Kup polisę turystyczną!

Po przeczytaniu porady wiesz już, co zobaczyć San Marino i jak zaplanować swoją podróż w te malownicze rejony Europy. To podstawa udanych wakacji!  Równie ważna jest jednak właściwa ochrona ubezpieczeniowa, która zabezpieczy Cię finansowo na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń i zapewni pokrycie kosztów leczenia za granicą. Oferty polis podróżnych dopasowane do potrzeb podróży znajdziesz za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Wykup ochronę na wyjazd online i ciesz się spokojem podczas wymarzonych wakacji!

FAQ:

 • 1
  W jakim języku mówi się w San Marino?

  W San Marino oficjalnym językiem jest włoski. Stosuje się tam jedną z jego odmian – język emilijski (zespół dialektów używanych w środkowo-północnych Włoszech).

 • 2
  Czy do wjazdu do San Marino potrzebny jest paszport?

  Do wjazdu do San Marino nie jest wymagany paszport dla obywateli krajów, które są członkami strefy Schengen, jeśli podróżują z terytorium Włoch, ponieważ San Marino nie prowadzi kontroli granicznych na swoich granicach z Włochami. Obywatele tych państw mogą przekraczać granicę, posiadając ważny dowód osobisty lub paszport.

 • 3
  Czy San Marino jest w Unii Europejskiej?

  Nie. San Marino nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale ma z nią podpisane porozumienia, które ułatwiają współpracę w różnych dziedzinach, takich jak gospodarka czy handel. Dzięki temu San Marino korzysta np. z euro jako swojej oficjalnej waluty, a także utrzymuje otwarte granice z Włochami, co ułatwia przepływ ludzi i towarów, podobnie jak w strefie Schengen, mimo że formalnie do niej nie należy.

 • 4
  Co warto kupić w San Marino?

  W San Marino, dzięki jego statusowi miejsca wolnocłowego, można znaleźć wiele atrakcyjnych produktów do zakupu w znacznie niższych cenach niż w innych krajach Europy. Oto kilka polecanych produktów i pamiątek, które warto nabyć podczas wizyty w San Marino:

  • Znaczki pocztowe – dla kolekcjonerów i miłośników filatelistyki.
  • Monety euro – specjalne edycje sanmaryńskie dla numizmatyków.
  • Lokalne wina – reprezentujące produkcję winiarską San Marino.
  • Ceramika i rękodzieło – tradycyjne, ręcznie wykonane przedmioty.
  • Perfumy i kosmetyki – znane marki w korzystnych cenach.
  • Elektronika i sprzęt fotograficzny – również atrakcyjne oferty cenowe.
  • Ubrania i akcesoria – w tym produkty luksusowych marek.
  • Produkty skórzane – wysokiej jakości torby, portfele, paski.
  • Produkty spożywcze i lokalne przysmaki – oliwa z oliwek, produkty z trufli, słodycze.

Oceń artykuł

5.00
(7)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku