Zabezpieczenia własne – czym są?

Czym są zabezpieczenia własne? Na czym to polega? Zobacz w Słowniku Ubezpieczeniowym CUK.

Zabezpieczenia własne - wszelkiego rodzaju środki ochrony stosowane przez właściciela nieruchomości, które utrudniają włamania i/lub kradzieży. Każdy klient, który chce podpisać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, musi spełnić pewne wymagania co do zabezpieczeń własnych. To konieczne środki ochrony do polisy mieszkaniowej, szczególnie kiedy uwzględniona jest w niej kradzież. Szczegółowe informacje na temat tego, które z nich są obowiązkowe, znajdują się w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Ubezpieczyciel na początku współpracy pyta o zabezpieczenia własne, jednak każda firma może mieć inne wymagania. Warto sprawdzić te wymogi przed zawarciem umowy. Jednocześnie, dane udostępniane towarzystwu ubezpieczeniowemu muszą zawsze być zgodne z prawdą. W innym przypadku, zakład może odmówić wypłaty świadczenia w momencie wystąpienia zdarzenia.

Zabezpieczenia własne najczęściej odnoszą się do drzwi wejściowych oraz okien i drzwi balkonowych. Najważniejsze jest to, aby nie były one zniszczone. Poza tym, ich konstrukcja powinna być zamykana w taki sposób, aby bez użycia siły lub narzędzi, otwarcie i dostanie się do wewnątrz budynku nie było możliwe. Inne zabezpieczenia są wymagane np. w mieszkaniach na parterze. Często te zabezpieczenia własne powinny być znacznie bardziej rozbudowane niż w innych lokalach, np. montaż krat antywłamaniowych lub specjalnych rolet. Wymagania stawiane przez towarzystwo ubezpieczeniowe dotyczy także zamków w drzwiach wejściowych. 

Czy wiesz, że...

Dodatkowe zabezpieczeniawłasne, np. szyby antywłamaniowe czy alarm, wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej. Im jest ich więcej, tym niższa jest kwota za polisę mieszkaniową.