Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Czym jest ubezpieczenie GAP? Jeśli masz wątpliwości, wystarczy, że skorzystasz ze słownika ubezpieczeniowego CUK. Dowiedz się, co to jest ubezpieczenie GAP!

Ubezpieczenie GAP - rozszerzenie polisy AC przeznaczone dla osób, które kupują samochód na kredyt lub w ramach leasingu. Ma na celu zabezpieczyć finansowo właściciela auta, które szybko traci swoją wartość z biegiem czasu. Najczęściej kupuje się je jako uzupełnienie AC, które jest często wymaganym ubezpieczeniem przy kredycie. Ubezpieczenie GAP gwarantuje wypłatę środków w momencie kradzieży lub szkody całkowitej samochodu. W takiej sytuacji, właściciel auta otrzyma świadczenia z dwóch polis: AC i GAP. W ten sposób, nie musi się on martwić o pozostałą kwotę do spłacenia w ramach kredytu.

Przykładowo, jeśli klient kupił samochód i jednocześnie wziął kredyt na 150 000 złotych, wykupił ubezpieczenie AC oraz GAP. Po pewnym czasie, miał wypadek, w wyniku którego auto zostało uszkodzone w takim stopniu, że nieopłacalne było naprawianie go. Towarzystwo ubezpieczeniowe wyceniło samochód, którego wartość w dniu szkody wynosiła 100 000 złotych. Oznacza to, że klient straciłby 50 000 złotych na wartości, jednak w takim przypadku chroni go ubezpieczenie GAP. W ramach niego, właściciel auta otrzymał rekompensatę, którą przeznaczył na raty kredytu, które pozostały jeszcze do spłaty.

Czy wiesz, że…

Istnieje kilka rodzajów ubezpieczeń GAP. Pierwszy z nich jest fakturowy, który w największym stopniu chroni właściciela auta. Towarzystwo ubezpieczenie w momencie zdarzenia wypłaci mu różnicę pomiędzy kwotą na fakturze a wartością pojazdu w momencie kradzieży czy wypadku. Drugi z nich to finansowy i jest opłacalną opcją, ponieważ najczęściej okazuje się najtańszą. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca różnicę pomiędzy pozostałą kwotą do spłaty a wartością odszkodowania z AC. Trzecim rodzajem jest GAP indeksowy, w którym ubezpieczyciel ma wypłacić właścicielowi samochodu określoną w procentach wartość pojazdu. Z kolei GAP Casco gwarantuje wypłatę w wysokości różnicy pomiędzy wysokością odszkodowania z tytułu AC lub OC a sumą ubezpieczenia zawartą w umowie.