Regres ubezpieczeniowy - uprawnienia zakładu ubezpieczeń do roszczenia zwrotnego; po wypłacie świadczenia lub odszkodowania ubezpieczyciel może żądać zwrotu środków przez sprawcę w określonych przez prawo sytuacjach np. w przypadku szkody komunikacyjnej wyrządzonej przez nietrzeźwego kierowcę. Tego typu działania są regulowane prawnie w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Jak to wygląda w praktyce? Istnieją pewne sytuacje, w których wykupiona polisa OC zadziała, jednak koszt za straty będzie musiał ponieść sprawca. Między innymi jest to spożycie alkoholu, umyślne wyrządzenie szkody czy wystąpienie szkody przy jednoczesnym popełnieniu przestępstwa, np. kradzieży samochodu. Jeśli dojdzie do wypadku, podczas którego został uszkodzony zarówno skradziony samochód, jak i inny, będzie miał zatem miejsce regres ubezpieczeniowy. Nastąpi zatem wypłata odszkodowania poszkodowanemu, aby mógł naprawić swoje auto, a następnie towarzystwo ubezpieczeniowe będzie zobligowane do odzyskania tej kwoty od sprawcy.
Przykładowo, pan Jarosław jadąc do pracy miał wypadek. Uderzył w niego kierowca, który był pod wpływem alkoholu. Auto zostało poważnie uszkodzone, więc konieczna była naprawa. Po zgłoszeniu się do towarzystwa ubezpieczeniowego, zostało wypłacone odszkodowanie panu Jarosławowi. Jednocześnie, ubezpieczyciel musi odzyskać pieniądze od sprawcy za to zdarzenie, ponieważ ma tu miejsce regres ubezpieczeniowy.
Czy wiesz, że...
Jeśli dojdzie do uszkodzenia auta, a następnie właściciel ucieknie z miejsca zdarzenia, także ubezpieczyciel ma prawo zastosować regres ubezpieczeniowy. Poszkodowanemu może udać się skontaktować ze sprawcą, np. korzystając z monitoringu osiedlowego.