Pasywny udział w wojnie (w podróży) - świadomy wyjazd do miejsc objętych działaniami wojennymi oraz aktami terroru. Może dotyczyć także podróży do krajów opatrzonych ostrzeżeniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie podróżne, najczęściej nie ma ono w zakresie ochrony tego typu wyjazdów. Obejmuje ono rekreacyjne podróże czy amatorską aktywność sportową, jednak w momencie, kiedy świadomie podróżujący wyjeżdża do krajów, które są niebezpieczne, nie będzie mógł liczyć na pomoc ze strony towarzystwa. Dzieje się tak w przypadku np. kiedy wyjazd jest konieczny ze względu na obowiązki służbowe. Przykładowo, jeśli polisa turystyczna jest skonstruowana w taki sposób, że nie znajduje się w nim pasywny udział w wojnie, a dojdzie do ataku terrorystycznego w metrze czy wybuchnie bomba w centrum handlowym, ubezpieczony nie dostanie odszkodowania. Stanie się tak, jeśli w danym kraju jest zagrożenie terrorystyczne i taka informacja pojawi się na stronie ministerstwa. Właśnie dlatego zawsze trzeba sprawdzać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, aby wiedzieć w jakich sytuacjach można liczyć na pomoc.
Niektóre polisy mają w swoim zakresie ochrony zamieszki na ulicy, np. do których dojdzie podczas odpoczynku w pobliskim hotelu czy też niespodziewany atak bombowy. Dotyczy to jednak sytuacji, które dzieją się przypadkiem, a nie celowych wyjazdów w celu np. zrobienia zdjęć tych wydarzeń czy brania udziału w zamieszkach. Często trzeba wybrać dodatkowe rozszerzenie o pasywny udział w wojnie. Dotyczy to np. wyjazdów do krajów, przed którymi ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jeszcze przed podróżą, warto sprawdzić czy kraj jest bezpieczny. Jeśli są ostrzeżenia, konieczne będzie wykupienie dodatku.