Obiekt małej architektury – co to jest?

Obiekt małej architektury - co to za konstrukcja? Dowiedz się dzięki słownikowi ubezpieczeniowemu CUK. Sprawdź, czym jest obiekt małej architektury.

Obiekt małej architektury - budowla, która jest położona na terenie głównej nieruchomości i trwale związana z gruntem. Obiekty małej architektury może być różnie interpretowany, w zależności od zakresu ubezpieczenia konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Można je ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej. Nie ma możliwości wykupienia oddzielnego ubezpieczenia. Polisa chroni obiekty małej architektury przed zdarzeniami losowymi takimi jak pożar, uderzenie pioruna, huragan, zalanie, uderzenie pojazdu itd. Możliwe jest wykupienie dodatkowej ochrony np. od ryzyka dewastacji, jednak wiąże się to z dodatkową opłatą. 

Czy wiesz, że...

Obiektem małej architektury jest każdy element np. w ogrodzie, który przytwierdzony jest do podłoża. Zazwyczaj pełni funkcję ozdobną lub rekreacyjną. Na przykład grill na kółkach nie zalicza się do obiektów małej architektury, ale grill murowany już tak. Do innych przykładów należy posąg, altana ogrodowa, murek, fontanna, basen, piaskownica itd. Ubezpieczając nieruchomość należy jednak sprawdzić w OWU, jak towarzystwo definiuje obiekt małej architektury. 

Przykładowo, Darek ubezpieczył dom. Polisa mieszkaniowa objęła ochroną również obiekt małej architektury, jakim jest murek ogrodowy, którym otoczona jest jego posesja. Darek mieszka przy ruchliwej ulicy. Pewnego dnia w murek wjechał rozpędzony tir, niszcząc ogrodzenie. Darek otrzymał ubezpieczenie za powstałą szkodę, ponieważ polisa obejmowała m.in. ochronę na wypadek uderzenia pojazdu w obiekt małej architektury.